کد خبر: 198125

تداوم ممنوعیت تردد زائران از مرز

 گروه استان‌ها ـ هرچند مرز مهران امسال شاهد حضور میلیونی زائران حسینی(ع) نیست، اما برای بازگشت زائران از سفر معنوی اربعین در انتظار است تا بتواند خاکش مُزین به عطر بازگشت زائران حسینی شود.
اتاق خبر 24

هرچند مرز مهران امسال شاهد حضور میلیونی زائران حسینی(ع) نیست، اما برای بازگشت زائران از سفر معنوی اربعین در انتظار است تا بتواند خاکش مُزین به عطر بازگشت زائران حسینی شود.

در این مرز مردم و مسئولان در تکاپوی آن هستند تا بستری فراهم کنند که بازگشتگان کوی حسینی بتوانند خاکش را مُزین و در توقف‌های کوتاه خود برای بازگشت، میزبانی مردم این دیار را دوباره شاهد باشند.

افراد نمی‌توانند از راه زمینی به عتبات عالیات سفر کنند

محمد نوذری در این ارتباط به خبرنگار تسنیم در ایلام با تأکید به ممنوع بودن تردد در مرز مهران و بسته بودن این مرز برای عبور زائران اظهار داشت: مرز مهران بسته است و افراد نمی‌توانند از راه زمینی به عتبات عالیات سفر کنند.

استاندار مردم  را توصیه به توجه به اطلاعیه‌های رسمی ستاد مرکزی اربعین کرد و افزود: خواهش ما این است که مردم به مرز مهران مراجعه نکنند زیرا با وجود مشقت راه مجدداً بازگردانده می‌شوند و اجازه تردد به آنها داده نمی‌شود.

نوذری از مهیا شدن مرز مهران برای بازگشت زائران اربعین حسینی خبر داد و گفت: تمام امکانات، زیستی، خودرویی و اقامت موقت برای بازگشت زائران در مرز مهران مهیا است.

هیچ‌گونه خدماتی برای ارائه به زائران برای عبور از مرز مهران وجود ندارد

سردار دلاور القاصی‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درایلام، متذکر شد: مرز مهران برای تردد زائران بسته است‌.

فرمانده انتظامی استان ایلام گفت: مردم ایلام و مجموعه عوامل انتظامی، امنیتی، نظامی و ادارات و ارگان‌ها خدمتگزاری به عاشقان اباعبدالله(ع) در استان ایلام را افتخار خود می‌دانند و مشتاق بودند مانند سنوات گذشته این افتخار را داشته باشند که در استان ایلام پذیرای زائران حسینی باشند اما شرایط این افتخار را از ما گرفته است.

وی با اعلام این که هیچ‌گونه خدماتی برای ارائه به زائران برای عبور از مرز مهران وجود ندارد افزود: امسال مراسم پیاده‌روی اربعین برگزار نمی‌شود و مرز مهران برای عبور و مرور افراد همچنان بسته است و هیچ ترددی در آن صورت نمی‌پذیرد.

القاصی‌مهر یادآور شد: اقدامات کنترلی توسط پلیس در مبادی ورودی استان ایلام تشدید شده است و از حرکت خودروهای غیربومی و زائران به‌سمت پایانه مرزی جلوگیری می‌شود.

به‌گفته فرمانده انتظامی استان ایلام، پلیس، افرادی را که بخواهند به‌صورت ناآگاهانه به‌سوی مرز مهران حرکت کنند بلافاصله به‌سمت استان‌‌های محل سکونت خود باز‌می‌گرداند.

القاصی‌مهر گفت: شرط سلامت مردم  و سفر ایمن به کشور عراق برای حضور در راهپیمایی اربعین از طریق خطوط هوایی است چرا که در مرز زمینی مهران  امکان تردد نیست و آمدن مردم به‌سمت مرز جز سختی برای آنها چیزی ندارد.

فرمانده انتظامی استان ایلام در پایان  گفت: درخواست ما این است که مردم در محل زندگی خود و مراسم‌های تدارک دیده‌شده در منطقه محل سکونتشان ارادت خود را به اهل‌بیت(ع) نشان دهند و به شایعات کذب فضای مجازی توجه نکنند.

استقرار 25 گیت غربالگری کرونا در مرز مهران برای بازگشت زائران از عراق

جمیل صادقی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، از استقرار واحدهای کنترلی بهداشت و درمان برای سنجش سلامت بازگشتگان از سفر معنوی اربعین از طریق مرز مهران خبر داد و گفت: 25 گیت کنترلی برای نمونه‌گیری و غربالگیری کرونا در مرز مهران آماده شده است.

معاون بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام افزود: در صورت نیاز گیت‌های کنترلی متناسب با جمعیت وارده قابل افزایش است.

وی اعلام آماده‌باش به تمام بیمارستان‌های استان و کادر درمانی را از دیگر اقدامات سازمان متبوعه اعلام کرد و گفت: برای اجرای خدمات درمانی و بهداشتی به بازگشتگان از سفر معنوی اربعین تمام کادر درمانی و بهداشتی در آماده‌باش کامل هستند.

پیش‌بینی 3هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای انتقال زائران در مرز مهران

نورالله دلخواه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام از پیش‌بینی 3هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای انتقال زائران در مرز مهران خبر داد و گفت: در مرحله اول 400 دستگاه اتوبوس برای بازگشت زائران در پایانه مرزی مهران استقرار می‌یابند و متناسب با میزان جمعیت بازگشتی این تعداد روزانه افزایش داده می‌شوند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ایلام گفت: استقرار اتوبوس‌ها چرخشی و تا روز پنجشنبه هفته جاری نیز به ارائه خدمت و جابه‌جایی زائران اقدام خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌ها به‌طریقی انجام شده است که زائران در بازگشت کمترین توقف را در مهران داشته باشند و با توجه به شرایط کرونا، از تجمع جمعیتی و انتظار برای اتوبوس به‌جهت رفتن به مبدأ سفر نداشته باشیم.

آماده‌باش نیروهای امدادی هلال احمر ایلام و استقرار در مرز مهران

علی‌اصغر علی‌اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام از آماده‌باش نیروهای امدادی هلال احمر ایلام خبر داد و گفت: نیروهای امدادی این جمعیت برای بازگشت زائران اربعین حسینی در آماده‌باش کامل قرار دارند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: علاوه بر آماده‌باش نیروهای امدادی، 12 پایگاه ثابت، سه پایگاه موقت، سه تیم واکنش سریع، 2 تیم امدادی خواهران و چهار تیم امدادی برادران در مرز مهران مستقر خواهند بود و در مجموع 300 امدادگر و 110 نفر از کارکنان این جمعیت خدمات امداد و نجات را به زائران اربعین ارائه خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: این جمعیت 17 دستگاه آمبولانس، 10 ست نجات، یک فروند بالگرد در مرز مهران و علاوه بر آن هشت دستگاه آمبولانس، 2 اتوبوس‌آمبولانس، 2 تریلی و سه دستگاه خودروی فرماندهی عملیات نیز در داخل کشور عراق استقرار داده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم