کد خبر: 198058

دفاع مقدس؛ فریاد ایستادگی ملت ایران

 ۳۱ شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است و  از ۳۱ شهریور تا 6 مهر ادامه دارد. دفاع مقدس، رساترین واژه در قاموس ایستادگی این ملّت قهرمان است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در اوج اختلافات مرزی میان ایران و عراق بر سر مالکیت آب‌های اروندرود با میانجی‌گری "هواری بومدین" رئیس‌جمهور الجزایر بین "عباسعلی خلعتبری" و "سعدون حمادی"، وزیران خارجه ایران و عراق و در حضور عبدالعزیز بوتفلیقه عضو شورای انقلاب و وزیر امور خارجه الجزایر امضا شد. در این معاهده مرز دو کشور در اروند رود بر پایه تعیین شد. همچنین دو کشور موافقت کردند که از «رخنه اخلال‌گران» در مرزهای دو کشور جلوگیری کنند.

صدام حسين رييس جمهور عراق با ظاهر شدن در برابر دوربين‌هاي تلويزيون عراق با پاره کردن قرارداد 1975 الجزاير، آغاز تجاوز رژيم بعثي به خاک ايران را اعلام کرد. عراق هجوم سراسری خود را در ساعت 14 روز 1359/6/31با حملات هوایی آغاز کرد و ظرف چند ساعت 19 نقطه مهم، از جمله فرودگاه‌های کشور را مورد هدف قرار داد.

هجوم عراق به کشور انقلابی و اسلامی ایران با این فرض طرح‌ریزی شده بود که ارتش نظام جدید، فاقد توان لازم است.دشمن بدون شناخت صحیح از انقلاب اسلامی، از انرژی متراکم و استعداد عظیم آن را برای حل مشکلات و بحران‌های گوناگون از جمله وضعیت جنگی، بی‌خبر بود. استعداد‌های نهفته در انقلاب به تدریج افزایش یافت و نیروی مسلح جدیدی را متولد ساخت که نه تنها خلأ ناشی از فروپاشی ارتش طاغوت را پوشش می‌داد، بلکه عامل تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت جنگ گردید.

این استعداد شکل‌گیری سیستم نظامی منبعث از انقلاب - که به مرور در سپاه پاسداران متجلی می‌شد - هرچند که از همان روز‌های اول جنگ بروز یافت، لیکن تا رسیدن به مرحله بلوغ کامل، زمان قابل توجهی بر آن گذشت. جنگي نابرابر در شرايطي به ايران تحميل شد که از جانب استکبار جهاني بويژه آمريکا تحت فشار شديدي قرار داشت و در داخل کشور نيز جناح ‌هاي وابسته به غرب و شرق، با ايجاد هياهوي تبليغاتي و ايجاد درگيري‌هاي نظامي در صدد تضعيف نظام بودند و نيروهاي نظامي نيز، هنوز مراحل بازسازي و ساماندهي را به طور کامل پشت سر ننهاده بودند.

بنی‌صدر و حامیانش گمان نمی‌کردند، ابتکار عمل در دست امام (ره) باشد. در این موقعیت و در حالی که چنین القا می‌شد که حذف بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا میسر نیست و ارتش از بنی‌صدر حمایت خواهد کرد، امام خمینی (ره) بنی‌صدر را از فرماندهی کل قوا عزل کرد و این امر موقتاً به تیمسار (شهید) فلاحی سپرده شد. ارتش نیز به رغم همه القائات سوء، پایبندی خود را به امام و نظام نشان داد.

با عزل بی‌کفایتی چون بنی صدر از ریاست جمهوری به رای نمایندگان مجلس،منافقین با انجام ترور های پی در پی مسئولان و قشر وسیعی از مردم و انفجار مقر نخست‌وزیری که به شهادت رئیس‌جمهور (رجایی) و نخست‌وزیر (باهنر) در  منجر گردید، عراق را به تغییر و تحول احتمالی در ایران و پیروزی جناح متحد (بنی‌صدر و منافقین ) امیدوار می‌کرد!

عراق تحت‌حمایت همه جانبه  از غربی ترین تا شرقی ترین نقاط دنیا

 رژیم بعث،علاوه بر حمایت های مالی کشور های غربی و عربی،تحت حمایت همه جانبه آمریکا نیز بود؛آمريکا براي به سازش کشاندن جمهوري اسلامي و در نهايت تسليم آن‌ها حمايت پنهان و آشکار خود را در کليه زمينه‌هاي سياسي، نظامي‌، ‌اقتصادي و ... از رژيم بعثي عراق به اجرا گذاشت.

مقاومت مردم در جنگ تحمیلی با رهبری امام خمینی (ره)

مقاومت مردم در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با رهبری امام خمینی(ره) وصف ناشدنی است. در اولین روزهای جنگ، دهها هزار تن از نیروهای مردمی و داوطلب با پیام های امام خمینی برای کمک به نیروهای نظامی عازم جبهه‏ ها شدند و در نخستین مرحله، پیشروی دشمن با جانبازی رزمندگان اسلام متوقف گردید.

نبرد، بسیار نابرابر و باورنکردنی بود. امام خمینی(ره) مثل همیشه تکیه ‏گاهش خدا و مردم خداجو بود. او با یک سلسله سخنرانی ها و پیام های متوالی مردم را آماده نبردی سخت و طولانی مدت کرد. فرمان امام مبنی بر بسیج عمومی و تشکیل ارتش بیست میلیونی (بسیج مستضعفان) با استقبال جوانان انقلابی ایران مواجه و آموزش و اعزام بسیجیان به جبهه‏ ها فضای ایران را دگرگون ساخته بود. موفقیت های پیاپی رزمندگان سپاه اسلام آثار شکست را در جبهه بعثی ها نمایان می‌ ساخت. حضرت امام بر طبق آیات قرآنی معتقد به وجوب دفاع تا رفع تجاوز و تنبیه متجاوز بود.

صدام حسین به نیروهایش وعده فتح سه روزۀ مناطق تعیین ‏شده و یکسره کردن کار جنگ را داده بود و طبق محاسباتش نیازی ندیده بود تا خود را برای جنگ فرسایشی طولانی مدت آماده کند اما دفاع مقدس مردم ایران سبب زمین گیر شدن ارتش عراق شد.

تلاش نظامیان بعثی برای شکستن خطوط دفاعی در چند مرحله با به جای گذاشتن تلفات سنگینی به شکست انجامید. این واقعیت های محاسبه ‏نشده و تلخ برای امریکا، دور تازه‏ ای از فشارهای سیاسی بر ایران با سردمداری کاخ سفید و از طریق مجامع بین‏ المللی و کشورهای عربی را در بر داشت.

آنها به جای محکوم کردن این تجاوز آشکار، جمهوری اسلامی را تحت فشار گذاشتند که آتش ‌بس پیشنهادی را بپذیرد. آتش‏ بس در آن شرایط جز جایزه دادن به صدام و نایل ساختن او و دشمنان انقلاب به آنچه که نتوانسته بودند به طور کامل از طریق حمله نظامی به‏ دست آورند، مفهوم دیگری نداشت.

ایران جنگ را آغاز نکرده بود که اینک آن را متوقف سازد. ایران برای سد پیشروی دشمن، در سخت‏ ترین شرایط دفاع می‏ کرد و دشمن ده ها شهر و صدها روستا و مناطق گسترده نفت خیز غرب و جنوب کشور و چندین هزار کیلومتر مربع از خاک ایران را اشغال کرده بود. صدام آتش ‌بس را برای تجدید قوا و حملۀ مجدد برای رسیدن به هدف های اصلی خود می‏ خواست و پذیرش آتش‌ بس از سوی ایران به معنای آن بود که عراقِ متجاوز در عمق خاک ایران باقی بماند و آنگاه جمهوری اسلامی برای هر متر مربع از خاک اشغال‏ شده‏ اش سالها امتیاز بدهد و از مجامع بین‏ المللی و دلال های سیاسی و در نهایت عامل اصلی جنگ یعنی امریکا، تخلیه خاک کشورش را گدایی کند.این منطقی نبود که هیچ آزادۀ غیرتمندی پذیرای آن باشد تا چه رسد به امام و مردمی که به تازگی از میدان قیام علیه دیکتاتورترین شاه منطقه، پیروز بیرون آمده بودند.

تولیدات صنایع دفاعی پس از پایان جنگ تحمیلی

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره)، از همان ابتدای انقلاب، با طرح شعار «ما می‌توانیم»، بارها از تحریم و جنگ به‌عنوان یک فرصت استثنایی برای خودکفایی نام بردند و در یکی از سخنرانی‌هایشان فرمودند: «این جنگ و تحریم اقتصادی و اخراج کارشناسان خارجی، تحفه‌ای الهی بود که ما از آن غافل بودیم. اکنون اگر دولت و ارتش، کالاهای جهانخواران را خود تحریم کنند و به کوشش و سعی در راه ابتکار بیفزایند، امید است که کشور خودکفا شود و از دریوزگی از دشمن نجات یابد.» صحیفه امام ج 21/ 433

فعالیت نیروهای مسلح در زمینه فعالیت‌های فنی و مهندسی و ساحت تجهیزات و تاسیسات نظامی، از ابتدای جنگ تحمیلی با ساخت انواع سنگرهای معمولی و پیش‌ساخته، احداث خاکریز، ایجاد خاکریز پدافندی و ایجاد موانع برای کنترل و هدایت و یا انحراف مسیر آب‌های سطحی به سمت دشمن و نیز حفرکانال‌های ارتباطی در خطوط پدافندی آغاز و با طراحی و احداث اولین سدهای خاکی و ساخت انواع جاده و راه‌های دسترسی در باتلاق، هور و زمین معمولی و طراحی و راه‌اندازی انواع بیمارستان صحرایی گسترش یافت.

در ادامه رزمندگان اسلام توانستند به یاری خدا و با اتکاء به توان داخلی و قدرت خلاقیت و ابتکار خود، دستاوردهای ارزشمند و عمدتاً بدیعی مانند؛ انواع پل‌های ثابت و شناور از جمله؛ پل‌های موسوم به پل لوله‌ای، پل شناور بشکه‌ای، پل بعثت، پل شناور خیبری که اولین آن به طول 14 کیلومتر احداث و از دستاوردهای اعجاب‌انگیز رزمندگان اسلام به‌شمار می‌رود و نیز شناور کاربردی موسوم به خضر (دوبه) که نقش ارزشمندِ پل شناور را ایفا می‌کرد، را طراحی، ساخته و مورد استفاده قرار دهند.

ساخت تاسیسات و تجهیزات نظامی به این مقدار محدود نماند و در پی گسترش دامنه تهدید و تخاصم دشمن، هر روز و متناسب با نیاز جنگ، امکانات و تجهیزات جدیدتری در اختیار فرماندهان و رزمندگان اسلام قرار می‌گرفت.

جنگ تحمیلی ؛ محرکی برای پیشرفت کشور

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، برخی چالش‌ها در سر راه انقلاب وجود داشت که از جمله وجود گروه‌های داخلی مخالف نظام بود که در مسیر پیشرفت و توسعه کشور، سنگ‌اندازی کرده یا به صورت مسلحانه علیه کشور اقدام می‌کردند و از جانب بیرونی هم حمله گسترده عراق با حمایت شرق و غرب، مانعی جدی برای پیشرفت کشور بود.

از سوی دیگر، خود این حمله و تجاوز رژیم بعثی عراق با حمایت قدرت‌های بزرگ، تبدیل به علتی برای پیشرفت بنیانی ما در حوزه‌های مختلف از جمله در زمینه اقتصادی و نظامی شد. این جنگ محرکی شد برای ما که برای ایستادن بر روی پای خود اقدام کنیم. هم اکنون نیز ملت ایران با وجود تحریم ها از سوی کشورهای پیشرفته و وجود فتنه های دشمن در مسیر پیشرفت قرار دارد و در برابر ظلم سکوت نمیکند و با اینکه به خاک کشورهای منطقه به راحتی تجاوز میشود اما با درسی که کشورهای دیگر در جنگ تحمیلی ایران و عراق گرفتند دیگر هیچ کشوری جرات تجاوز به خاک جمهوری اسلامی را ندارد.