کد خبر: 197976

واکاوی علت گرانی لبنیات در بازار

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی گفت:اگر نرخ شیرخام در حد قیمت مصوب که ۶ هزارو ۴۰۰ تومان است باقی بماند، می‌توان به ثبات قیمت محصولات لبنی در آینده امیدوار بود.
اتاق خبر 24

مهدی هدایت‌نیا اظهارداشت: محصولات لبنی براساس مصوبه جدید سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به صورت متوسط 60 درصد گران شده است و قیمت‌های جدید از یک تا دو ماه بعد در بازار ملموس خواهد بود. بر این اساس محصولاتی که تولید قبل هستند، به هیچ عنوان مشمول گرانی‌های جدید نمی‌شوند.

وی افزود: وقتی قیمت شیرخام افزایش یابد، سبب افزایش هزینه تمام شده محصولات لبنی می‌شود بنابراین اگر نرخ شیرخام در حد قیمت مصوب که 6 هزارو 400 تومان است باقی بماند، می‌توان به ثبات قیمت محصولات لبنی در آینده امیدوار بود.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی با بیان اینکه دولت، قیمت مصوب چربی شیر را 80 تومان اعلام کرده است، گفت: تولیدکنندگان محصولات لبنی، چربی شیر را 80 تومان خریداری می‌کنند و 60 تومان می‌فروشند. این مسئله سبب شده است در استان 8 هزار تن ذخیره چربی، کره و خامه به ارزش 20 میلیون دلار داشته باشیم از این رو به دنبال مجوز صادرات هستیم تا مشکل تولیدکنندگان برطرف شود.

هدایت‌نیا تصریح کرد:اگر دولت به اقشار کم درآمد یارانه مستقیم دهد و بگذارد که عرضه و تقاضا وضعیت بازار را تعیین کند، وضعیت تولیدکنندگان محصولات لبنی بهتر می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم