کد خبر: 197884

سوغات تشکیل کابینه لبنان چیست؟

اتاق خبر 24

علیرضا تقوی‌نیا، تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت: دولت جدید لبنان پس از ۱۳ ماه خلاء سیاسی تشکیل شد.

این رخداد برای مردم عروس خاورمیانه نوید وضعیتی بهتر را خواهد داد زیرا مشکل فعلی این کشور معیشت و تامین خدمات عمومی است که با تشکیل کابینه تا حد زیادی مرتفع می شود.

صِرف رسمیت یافتن کابینه، اگرچه اثرات آنی خود را مانند حل مشکل کمبود عرضه کالاهای اساسی و بالا رفتن ارزش لیر خواهد گذاشت ولی مهم تر از آن عملکرد نجیب میقاتی و کابینه اش است.

شانس نجیب میقاتی اینست که کابینه وی در زمانی شروع به کار می کند که تحریم های آمریکا با تلاش های حزب الله و حمایت ایران تا اندازه ای شکسته شده و ایالات متحده که تمایل نداشت این ذهنیت در جامعه این کشور ایجاد شکل گیرد که آنها مسبب مشکلات اقتصادی اند و جمهوری اسلامی بالعکس نقش ناجی را دارد، تعهد کردند برق و گاز لبنانی ها را تامین نمایند.

همچنین دولتمردان حاکم بر کاخ سفید که در سالهای گذشته با پرداخت وام صندوق بین المللی پول به لبنان مخالفت می کردند، با احساس خطر از ناحیه نفوذ بیشتر ایران در این کشور و ایضا پیشنهادات جذاب چین، اخیرا مجوز آن را صادر کرده اند.

در نهایت به نظر می آید لبنان از شرایط بحرانی آرام آرام در حال خارج شدن است و سیاست های آمریکا و سعودی که در تلاش بودند با فشارهای شدید مالی و اقتصادی مردم این کشور را به شورش علیه مقاومت و سلاح آن وادار کنند با شکست جدی مواجه شده و آینده روشن تری برای عروس خاورمیانه پیش بینی می شود.

 

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.