کد خبر: 197863

فرار از زندان؛ نسخه مقاومت فلسطین

عمده افراد زندانی در این مرکز از جمله ۶ رزمنده‌ای که امروز موفق به فرار از آن شدند محکوم به دوره های طولانی حبس از ۱۵ سال تا حبس ابد هستند.
اتاق خبر 24

صبح روز گذشته اخباری در رسانه‌های مختلف عبری و عربی منتشر شد که مشابه آن را تنها در فیلم و سریال‌های دنیای سینما میتوانستیم ببینیم؛ ۶ رزمنده اسیر فلسطینی موفق شدند با حفر تونلی از زندان جلبوع در سرزمین‌های اشغالی فرار کنند!

زندان امنیتی جلبوع واقع در منطقه بیسان (بیت شئان) در شمال کرانه باختری و ۸۳ کیلومتری شمال شرق بیت المقدس قرار دارد و محل اسارت بسیاری از رزمنده‌های فلسطینی است که در دوران انتفاضه دوم در ابتدای دهه اول ۲۰۰۰ میلادی در عملیات‌های شهادت طلبانه علیه ارتش اشغالگر و شهرک نشین‌های صهیونیست نقش داشته‌اند.

فرار از زندان؛ نسخه مقاومت فلسطین/ فاجعه سیستم اطلاعاتی اسرائیل در امنیتی‌ترین زندان مناطق اشغالی +فیلم و تصاویر
اسامی و مشخصات ۶ اسیر فلسطینی که از زندان گریختند

عمده افراد زندانی در این مرکز از جمله ۶ رزمنده‌ای که امروز موفق به فرار از آن شدند محکوم به دوره های طولانی حبس از ۱۵ سال تا حبس ابد هستند و طبیعتا چنین زندانی از بالاترین سطوح حفاظتی و امنیتی برخوردار خواهد بود، اما این افراد به شکلی که هنوز هم برای صهیونیست‌ها قابل باور نیست موفق شدند تا از درون سلول خود با حفر یک تونل عمیق به محوطه خارج از زندان فرار کرده و از این محل متواری شوند.

در میان رزمندگان فلسطینی که از زندان جلبوع گریخته‌اند نام ۵ عضو گروه جهاد اسلامی و ۱ عضو گردان‌های فتح دیده می‌شود.

زکریا زبیدی یکی از فرماندهان مشهور فلسطینی است که در سال ۲۰۰۲ در عملیات شهادت طلبانه علیه دفتر حزب لیکود در همان شهرک بیسان (محل زندان جلبوع) موفق شد ۶ صهیونیست را به هلاکت برساند و سپس دستگیر و روانه این زندان شده بود. وی در حال حاضر ۴۵ سال داشته و ۱۹ سال از عمر خود را در این زندان امنیتی سپری کرده بود.

فرار از زندان؛ نسخه مقاومت فلسطین/ فاجعه سیستم اطلاعاتی اسرائیل در امنیتی‌ترین زندان مناطق اشغالی +فیلم و تصاویر
زکریا زبیدی

در این میان واکنش برخی مقامات رژیم صهیونیستی به این حادثه نیز جالب توجه است؛ عمر بارلو، وزیر امنیت داخلی کابینه جدید رژیم صهیونیستی در اظهار نظری عجیب و در حالی که این حادثه در ساعت ۳ و ۲۵ دقیقه بامداد رخ داده بود اعلام کرد که امروز صبح از این حادثه مطلع شده است.

فرار از زندان؛ نسخه مقاومت فلسطین/ فاجعه سیستم اطلاعاتی اسرائیل در امنیتی‌ترین زندان مناطق اشغالی +فیلم و تصاویر

همچنین نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل نیز اعلام کرد که فرار زندانیان فلسطینی یک حادثه جدی است و نیاز به تلاش سیستماتیک نیروهای امنیتی دارد.

مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی در اقدامی از روی استیصال شدید از شهرک نشینان نزدیک به زندان جلبوع در شهرک بیسان درخواست کرده‌اند تا در صورت یافتن شواهدی از محل اختفای زندانیان فراری به دستگاه‌های امنیتی این رژیم اطلاع رسانی کنند؛ این در حالی است که با توجه به نزدیکی این زندان به کرانه باختری و مدت زمان چند ساعته از اجرای عملیات فرار، احتمالا تا کنون رزمنده‌های فلسطینی خود را به نقطه امن رسانده باشند.

فرار ۶ رزمنده فلسطینی از زندان اسرائیل موجی از شادی را در میان اهالی کرانه باختری به ویژه شهرک جنین ایجاد کرده است.

فوزی برهوم سخنگوی جنبش حماس در بیانیه‌ای در خصوص عملیات موفقیت آمیز این اسرا که با حفر تونل موفق به فرار از زندان جلبوع شده‌اند اعلام کرد :

این که شماری از اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم اشغالگر با وجود همه تدابیر پیچیده امنیتی توانستند آزادی خود را به دست بیاورند یک اقدام شجاعانه و قهرمانانه است.

همچنین وبسایت خبری شهاب وابسته به گروه جهاد اسلامی نیز در خصوص حادثه امروز اعلام کرد:

فرمانده این عملیات فرار «محمود عبدالله عارضه» امیر اسرای جهاد اسلامی در زندان جلبوع است، فرار این اسرا اقدامی قهرمانانه است که سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی را بشدت به لرزه در خواهد آورد.

این جنبش فلسطینی در ادامه فرار اسرای مذکور را یک سیلی قوی به ارتش رژیم صهیونیستی و کل این رژیم خواند و اعلام کرد: رژیم اشغالگر بهتر است این درس را خوب فرا بگیرد؛ ملت فلسطین ابدا تسلیم نخواهد شد.

زمان انجام این عملیات با ضربه قدرتمندی که اشغالگر در مرزهای غزه دریافت کرده، بر ناتوانی این رژیم خواهد افزود.

منبع: مشرق نیوز