کد خبر: 197857

رسوایی شکست اسرائیل سر به فلک کشیده

 منابع ارشد در تل‌آویو با بیان اینکه فرار اسرای فلسطینی از زندان رژیم صهیونیستی شبیه فیلم هالیوودی است تاکید کردند این اتفاق می‌تواند منجر به بروز انتفاضه سوم فلسطین شود.
اتاق خبر 24

موضوع فرار اسرای فلسطینی از زندان «جلبوع» رژیم صهیونیستی که یکی از امنیتی‌ترین و حفاظت شده‌ترین زندان‌های این رژیم محسوب می‌شود همچنان در اولویت دستور کار رژیم اشغالگر صهیونیستی قرار دارد و بسیاری از موسسات امنیتی و رسانه‌های این رژیم اعتراف می‌کنند این یک شکست تاریخی برای اسرائیل و هم سطح با شکست ارتش آن در جنگ سال 1973 است.

در همین زمینه «عاموس هرئیل» کارشناس نظامی صهیونیست در روزنامه اسرائیلی هاآرتص به بررسی ابعاد و پیامدهای فرار اسرای فلسطینی پرداخته و تاکید کرد که موفقیت این عملیات منجر به تحریک گروه‌های مسلح فعال در نوار غزه برای اجرای عملیات نظامی ضد اسرائیل خواهد شد.

«عاموس هرئیل» که روابط نزدیکی با موسسه امنیتی تل‌آویو دارد به نقل از منابع ارشد رژیم صهیونیستی گفت که عملیات فرار اسرای فلسطینی غیر قابل باور بوده و منجر به شادی همه فلسطینی‌ها شد؛ اما فضای سردرگمی زیادی بر اسرائیل حاکم است و این فضای متشنج همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه رسوایی شکست شدید و وحشتناک اسرائیل در فرار اسرای فلسطینی سر به فلک کشیده گفت، این عملیات بسیار شبیه به یک فیلم هالیوودی بوده و موفقیت آن خطرات امنیتی شدیدی را برای اسرائیل دارد.

این کارشناس صهیونیست به نقل از همان منابع ارشد تل‌آویو تصریح کرد که اسرای فلسطینی که از زندان فرار کرده‌اند به سرعت تبدیل به قهرمانان بزرگی در کرانه باختری شدند و اگر عملیات تعقیب و گریز آنها با درگیری میان این افراد و نظامیان اسرائیل همراه شود، مرگ و یا شهادت آنها فلسطینیان را برای انجام عملیات‌های خرابکارانه ضد اهداف اسرائیل تحریک خواهد کرد و با موج بزرگ و سریعی از عملیات‌های مسلحانه فلسطینی مواجه می‌شویم.

کارشناس مذکور صهیونیست در ادامه گفت که رسانه‌های فلسطینی عملیات فرار این اسرا را به عنوان دومین پیروزی بعد از کشتن تک تیرانداز اسرائیلی که دو هفته پیش در مرز غزه اتفاق افتاد، معرفی می‌کنند.

منابع ارشد صهیونیست در این خصوص تاکید کردند که عملیات فرار شش اسیر فلسطینی از زندان شرایط را کاملا به نفع جنبش جهاد اسلامی رقم می‌زند و امتیازات زیادی به آن اضافه خواهد کرد؛ زیرا پنج نفر از این اسرا متعلق به این جنبش هستند.

از طرف دیگر رسانه‌های صهیونیستی تأکید کردند که یکسری ناکامی‌های عملیاتی و اطلاعاتی منجر به موفقیت چشمگیر در عملیات فرار اسرای فلسطینی از زندان شد و شکست اسرائیل کاملاً آشکار شده است.

منابع صهیونیستی همچنین به اتفاقاتی که در داخل اردوگاه جنین میان پناهندگان فلسطینی می‌گذرد پرداخته و گفتند که در دوره اخیر گروه‌های مسلح کنترل این اردوگاه را به دست گرفته و مانع از انجام اقدامات نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطین در این اردوگاه می‌شوند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در پایان به نقل از منابع ارشد اسرائیل گزارش داد که اگر اسرائیل نتواند بحران کنونی یعنی فرار اسرای فلسطینی را با موفقیت مدیریت کند این موضوع سرانجام منجر به بروز انتفاضه سوم خواهد شد و گروه‌های فلسطینی تلاش خواهند کرد تا از این اتفاق برای تحریک افکار عمومی و هدایت فلسطینیان به سمت انتفاضه سوم استفاده کنند. آنچه که این سناریو را تقویت می‌کند این است که عملیات فرار اسرای فلسطینی از نظر گروههای فلسطینی به معنی بازگشت به دور جدیدی از درگیری‌هاست که اراضی فلسطین را شعله‌ور خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم