کد خبر: 197826

دفع حمله داعش به شرق صلاح الدین

 منابع عراقی در حالی از دفع حمله داعش به شرق صلاح الدین از سوی حشد شعبی خبر دادند که ادامه حملات ترکیه به دهوک و نینوا، خشم عراقی‌ها را به دنبال داشته است.
اتاق خبر 24

اداره اطلاع رسانی حشد شعبی عراق از دفع حمله داعش از سوی نیروهای  بسیج مردمی در استان صلاح الدین خبر داد و اعلام کرد: نیروهای تیپ 52 حشد شعبی شب گذشته حمله داعش به منطقه «ینگجه» در شرق صلاح الدین را دفع کردند.

در بیانیه اداره اطلاع رسانی حشد شعبی عراق آمده است: در جریان دفع حمله داعش شمار زیادی از تکفیر‌ها زخمی شدند.

عملیات علیه داعش در کوههای مخمور

یک منبع امنیتی عراقی از انجام عملیاتی در کوه‌های مخمور در جنوب شرق موصل خبر داد و اعلام کرد که این عملیات پس از حملات داعش به نیروهای ارتش عراق انجام شد.

همزمان نیروهای عراقی در اطراف منطقه «سایلو» در «مخمور» عناصر داعشی را تحت تعقیب قرار دادند.

زخمی شدن سه غیرنظامی در حملات توپخانه ترکیه به شمال عراق

یک منبع محلی در دهوک در شمال عراق از زخمی شدن سه غیرنظامی در جریان حملات توپخانه ارتش ترکیه به نزدیکی منزلی در دهوک در شمال عراق خبر داد.

«سربست عقراوی» مسئول ناحیه «کانی ماسی» گفت: توپخانه ارتش ترکیه روستای «هروری» در غرب ناحیه «کانی ماسی» را گلوله باران کرده است. یکی از گلوله ها به نزدیکی منزلی در روستا اصابت کرد که بر اثر آن سه نفر زخمی شدند.

وی افزود: زخمی شدگان با خونریزی از ناحیه چشم روبرو بوده و به بیمارستان زاخو منتقل شدند.

همزمان «حسین نرمو» نماینده استان نینوا در پارلمان عراق از اوضاع نابسامانی که ساکنان «سنجار» به علت ادامه حملات روزانه ترکیه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، خبر داده و اعلام کرد: حملات ترکیه به روستاها و مناطق مسکونی و مزارع کشاورزان ادامه دارد و این در حالی است که آنها ارتباطی با «پ ک ک» یا هر گروه مسلح دیگری ندارند.

وی خواستار دخالت سریع دولت عراق در این زمینه شد و بیان کرد: دولت باید سریعا دخالت کند و به سکوت اکتفا نکند زیرا این تعدی به حاکمیت عراق و بسیار خطرناک است و جان ساکنان را در معرض خطر قرار می دهد و دولت ملزم به حمایت از جان مردمش است.

چراغ سبز آمریکا به حملات ترکیه و اشغال 200 کیلومتر از عراق از سوی آنکارا

«صباح العکیلی» کارشناس عراقی امور امنیتی هم گفت: اقدامات دولت عراق در قبال حملات ترکیه به داخل عراق ضعیف است.

وی افزود: موضع دولت الکاظمی همچنان در قبال حملات ترکیه به شهرها و روستاهای عراقی در شمال کشور ضعیف است. این ضعف موضع عامدانه و گواهی بر توافق میان الکاظمی و دولت ترکیه و با چراغ سبز آمریکاست.

العکیلی تاکید کرد: محکومیت صادره از سوی وزیر خارجه در قبال حملات مکرر بی‌فایده است و کمترین کاری که دولت و وزارت خارجه عراق می‌تواند در قبال حملات ترکیه انجام دهد این است که به شورای امنیت شکایت کند زیرا عراق عضو جامعه جهانی است.

این کارشناس عراقی تصریح کرد: نیروهای ترکیه در حال حاضر حدود 200 کیلومتر از اراضی عراق را اشغال کرده و حدود 36 پایگاه نظامی در عراق دارند.

وی دولت و پارلمان عراق را مسئول کامل این موضع ضعیف دانست.

«کاطع الرکابی» عضو ائتلاف دولت قانون عراق هم از نحوه برخورد دولت عراق با اشغالگران ترکیه‌ای ابزار شگفتی کرد و افزود که مقامات عراقی به نیروهای ترکیه به عنوان نیروی دوست و نه اشغالگر، می‌نگرند.

وی بیان کرد: ما با مقامات نظامی عراق، با هدف توقف نفوذ ترکیه به مناطق جدید در موصل و بیرون راندن نظامیان ترکیه در تماس و رایزنی هستیم و در نشست‌هایی که با مشاور امنیت ملی عراق و مقامات فرماندهی عملیات مشترک عراق داشته‌ایم به بررسی راهکار ریشه‌ای برای مقابله با تعدی آشکار نیروهای ترکیه پرداخته‌ایم که دنبال ترسیم نقشه جدید در سرزمین عراق هستند.

وی در عین حال از بی نتیجه بودن این رایزنی‌ها سخن گفت و افزود: گویا موضوع برای کسی اهمیتی ندارد ما حرف خودمان را می‌زنیم و مقامات امنیتی و مسئول، مسیر دیگری را طی می کنند.

«فاضل الفتلاوی» عضو ائتلاف فتح عراق هم گفت: آنچه در نینوا می‌گذرد و حملات نیروهای ترکیه به مناطق زراعی و مسکونی و تحرکات آنها، بر احدی پوشیده نیست.

وی ضمن انتقاد از سکوت رئیس پارلمان عراق در این باره، خواستار اتخاذ موضع شفاف و روشن و میهن پرستانه در قبال طرح‌های مشکوک ترکیه در نینوا و مناطق شمالی عراق شد.

الفتلاوی گفت: نیروهای امنیتی توان اداره امنیت عراق را دارند. پ ک ک بهانه واهی ترکیه با هدف ترسیم سیاست جدید در عراق است.

«رشاد کلالی» از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق هم با اشاره به اینکه در اردوگاه مخمور هیچ عنصر پ ک ک حضور ندارد، گفت: این اردوگاه شامل 1500 خانواده است که در حمله اخیر ترکیه غیرنظامیان و کودکان هدف قرار گرفتند. سازمان‌های حقوق بشری بارها از این اردوگاه دیدن کرده‌اند و هیچ عنصر پ ک ک در آن نیافته‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم