کد خبر: 197792

کمبود واکسن در برخی استان‌ها/ روند نزولی آمارها شکننده است

 گروه استان‌ها ـ درحالی کاهش زیرپوستی آمار شناسایی بیماران جدید کرونایی در چند روز گذشته ادامه داشته که برخی کارشناسان براین باورند این شرایط بسیار شکننده است و درصورت بی‌توجهی به پروتکل‌ها این روند دوباره معکوس خواهد شد.
اتاق خبر 24

بررسی آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد سیرنزولی وضعیت همه‌گیری کرونا در پیک پنجم برای سومین روز در هفته جاری روند نزولی به خود گرفته و برخی شواهد هم نشان از عبور برخی استان‌ها از پیک پنجم دارد، اما نگرانی کارشناسان از کمبود واکسن برای انجام واکسناسیون و جهش مجدد آمارها است .

در شرایطی آمارها حکایت از کاهش آمار شناسایی بیماران کرونایی جدید دارند که کارشناسان با اشاره به کند شدن روند واکسیناسیون به دلیل کمبود واکسن  معتقدند: کاهش رعایت پروتکل‌ها و همچنین کند شدن روند واکسیناسیون برای رسیدن به سطح ایمنی جمعی جامعه می‌تواند یکباره دوباره آتش زیر خاکستر کرونا در پیک پنجم که درحال خاموش شدن است را شعله‌ور کرده و در نهایت زمینه آغاز پیک ششم باشد.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید دارند نگاه دقیق آماری به روند فعالیت ویروس دلتا در سراسر ایران از ابتدای ماه تا روز گذشته که آمارها منتشر شده است نشان می‌دهد روند نزولی آمارها شکل گرفته اما این روند بسیار شکننده است چون در شاخص‌ها تغییر قابل توجهی در سیر نزولی نداشته و تفاوت‌ها آنچنان نیست که بتوانیم از آنها به عنوان روند نزولی ثابت یاد کنیم.

به عنوان مثال بررسی دقیق‌تر آمارها از ابتدای شهریور تا نهمین روز از آخرین ماه تابستان 1400 مهر تاییدی براین مدعاست که عادی انکاری کنیم دوباره دلتا کار دستمان خواهد داد چون تعداد بیماران جدید شناسایی شده روزانه از نقطه آغاز دوره زمانی مورد نظرمان تا روز گذشته تنها 7339 نفر کاسته شده و نهایتاً به 31319 رسیده و در ادامه آمار بستری‌های جدید روزانه نیز تنها کاهش 423 نفری را به خود دیده تا در نهمین روز شهریور 1400 تعداد 4685 نفر بیمار جدید در مراکز درمانی بستری شده باشند.

این درحالی است که با رسیدن به شاخص بستری در بخش مراقبت‌های ویژه واقعیت شکننده بودن شرایط همه‌گیری بار دیگر نمایان می‌شود چون از ابتدای ماه تا روز گذشته این شاخص با رشد 2.3 درصدی به رقم 7879 نفر رسیده و به دنبال آن رشد 5.4 درصدی موارد فوتی 643 مورد فوت را در نهمین روز از آخرین ماه تابستان 1400 ثبت کرده تا به این ترتیب از ابتدای ماه تا روز گذشته مجموعاً 5146 هموطن را به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست داده باشیم.

کمبود واکسن در برخی مراکز تجمیعی

از سوی دیگر کارشناسان بهداشت و درمان ضمن اشاره به موضوع کمبود واکسن برای سرعت بخشیدن به فرآیند واکسیناسیون در برخی از مراکز تجمیعی تاکید می‌کنند: در این شرایط شکننده کند شدن روند واکسیناسیون می‌تواند مشکل ساز باشد به این دلیل که هرچند واکسیناسیون در حال حاضر اثرگذاری بالایی ندارد اما درصورت شکل‌گیری پیک ششم هرچه تعداد افراد واکسینه شده بیشتر باشد قطعاً تعداد موارد فوتی نیز کاهش خواهد داشت.

به گفته این گروه  افرادی که واکسینه شده‌اند قطعاً ایمنی صد در صدی نسبت به بیماری ندارند اما حتی درصورت بیمار شدن نیز این بیماری خفیف است و بدون تردید تنها در مواردی خاص ویروس منجر به فوت بیمار خواهد شد؛ البته نکته اصلی اینجاست که با رسیدن سطح ایمنی جامعه به 70 درصد از افراد گردش ویروس در جامعه به حداقل می‌رسد و قطعاً خبری از جهش‌های بعدی نیست.

البته روز گذشته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در توئیتر نوشت: همزمان با افزایش ورود و تولید واکسن در کشور سرعت واکسیناسیون افزایش پیدا خواهد کرد و تلاش می‌کنیم مراکز مربوط به این بخش گسترش پیدا کند.

بهرام عین اللهی؛ ادامه داد: از هفته‌های آینده شاهد توزیع گسترده واکسن در استان‌ها برای واکسیناسیون خواهیم بود.

استان خراسان رضوی/ تعداد بستری‌های روزانه به 850 نفر رسید

علی اصغر انجیدنی دبیر کارگروه مراقبت و درمان بیماری کووید 19 دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهارداشت: 432 نفر از این تعداد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که علاوه بر کلانشهر مشهد 15 شهرستان خراسان رضوی را زیر پوشش دارد.

وی افزود: در حال حاضر سه هزار و  240 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری هستند که 670 نفر از این تعداد در بخش‌های مراقبت‌های ویژه تحت معالجه قرار دارند.

دبیر کارگروه مراقبت و درمان بیماری کووید 19 دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: خوشبختانه طی یک هفته اخیر آمار ترخیصی‌ها و بهبود یافتگان کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی در حال افزایش است.

شاپور بدیعی، فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: روند کاهشی تعداد بیماران سرپایی و بستری بسیار کندتر از پیک‌های قبلی است اما تقریبا روند بیماران سرپایی و بستری به ثبات رسیده است.

وی افزود: رعایت بیش از پیش دستورالعمل های بهداشتی مهمترین مسئله حال حاضر محسوب می شود تا شرایط به سمت موج های بعدی هدایت نشود.

بدیعی تصریح کرد: با اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و افزایش مراکز و زمان خدمت مراکز خدمات جامع سلامت منتخب، از ازدحام بیماران در یک مرکز خاص کاسته شده است.

استان البرز/ فوتی‌های کرونایی در البرز کاهش یافت‌

محمد فتحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز در جمع خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز ، اظهار داشت در 24 ساعت گذشته 168  بیمار با علائم کرونا در مراکز درمانی استان بستری شده اند.

وی افزود : مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک، از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز 64 هزار و 133  نفر است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 1323 نفر در مراکز درمانی بستری هستند، تصریح کرد:  این تعداد، ابتلای 737 نفر به بیماری کرونا تا این تاریخ قطعی شده است.

وی با بیان اینکه شیوه نامه های بهداشتی برای مقابله با کرونا باید همچنان با جدیت رعایت شود، افزود: متاسفانه در 24 ساعت گذشته 17 بیمار کرونایی جان خود را از دست داده اند و این میزان مرگ و میر به نسبت روزهای گذشته روندی کاهشی داشته است. 

وی با بیان اینکه واکسیناسیون شهروندان بر اساس شیوه نامه های وزارت بهداشت در حال انجام است، ادامه داد: خوشبختانه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 57 هزار و 337 نفر از مراکز درمانی ترخیص شده‌اند.

استان آذربایجان غربی/1487 نفر بیمار جدید شناسایی شد

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، به جانباختن 41 نفر بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته در آذربایجان‌غربی اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد 20 نفر از این فوتی‌ها از ارومیه، پنج نفر در خوی، چهار نفر در نقده، سه نفر سلماس، دو نفر میاندوآب، دو نفر مهاباد، دو نفر چایپاره، یک نفر شوط، یک نفر سردشت و یک نفر در بوکان بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا خبر داد و گفت: در شبانه روز گذشته یک هزار و 487 نفر آلوده به ویروس منحوس کرونا در استان شدند.

وی گفت: همچنین تعداد کل بستری‌های سندروم حاد تنفسی در بیمارستان‌ها افزایش یافته و به دو هزار و 123 نفر رسیده است.

آقازاده تعداد بستری‌های مشکوک را یک هزار و 38 نفر عنوان کرد و افزود: تعداد بستری‌های آی سی یو نیز به 293 و تعداد افراد بیمار وصل به دستگاه ونتیلاتور به 75 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی در ادامه با اشاره به واکسیناسیون 22 هزار و 598 نفر دیگر در استان اظهار داشت: تاکنون 879 هزار و 92 نفر واکسن کرونا دریافت کرده اند.

استان اردبیل/افزایش تعداد موارد فوتی در یک روز

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل، اظهار داشت: طی شبانه‌روز گذشته 145 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شده‌اند.

وی با بیان اینکه در این مدت 19 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان فوت کرده است افزود: خوشبختانه 133 بیمار مبتلا به کرونا نیز با بهبودی نسبی از بیمارستان‌های استان اردبیل مرخص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: شمار کل بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اردبیل به 836 نفر رسید که از این تعداد 123 بیمار بدحال در بخش icu تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

حبیب‌زاده بیان کرد: براساس آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستان‌های اردبیل، پارس آباد، مشگین‌شهر، خلخال، گرمی، سرعین، بیله‌سوار در وضعیت قرمز و شهرستان‌های نیر، نمین و کوثر و اصلاندوز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وی با تاکید بر ادامه استفاده مردم از ماسک گفت: امروز دغدغه ما، موج پنجم کرونا بوده که عمدتا از نوع ویروس جهش‌یافته دلتای هندی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا تصریح کرد: تاکنون در استان اردبیل 425 هزار و 823 دوز واکسن تزریق شده که از این مقدار 303 هزار و 400 دوز مربوط به نوبت اول 122 هزار و 423 دوز مربوط به نوبت دوم واکسیناسیون است.

حبیب‌زاده با اشاره به اهمیت انجام واکسیناسیون بیان کرد: باید روند واکسینه شدن مردم استان اردبیل بیشتر شده و به‌صورت خیلی فعال‌تر ادامه یابد.

استان اصفهان/ ادامه تعطیلی مراکز تجمیعی واکسیناسیون

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 4985  نفر بودند که  2015 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 543 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 496  بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر  3550 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 516 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 40  نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 23 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

از سوی دیگر طاهره چنگیز در جمع اصحاب رسانه با اشاره به کمبود واکسن  و تعطیلی مراکز تجمیعی، اظهار داشت: سرعت تزریق واکسن در اصفهان بسیار خوب است و  ظرفیت حداقل 50 هزار دوز روزانه به شرط موجود بودن واکسن امکان‌پذیر است.

وی افزود: به عنوان مثال 120 هزار دوز واکسنی که روز جمعه به اصفهان تحویل داده شد تا بعداز ظهر یکشنبه تزریق شد و به پایان رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه میزان واکسن توسط وزارت بهداشت برای استان‌ها و متناسب با جمعیت تعیین می‌شود، گفت:  اگر به طور مرتب واکسن ارسال بشود ما آمادگی تزریق واکسن را داریم ولی متاسفانه واکسن موجود نیست.

وی ادامه داد: امیدواریم از هفته آینده مقدار قابل ملاحظه‌ایی واکسن در اختیار ما قرار بگیرد و بتوانیم عقب ماندگی این هفته را جبران کنیم و روند تزریق واکسن افزایشی شود.

چنگیز تصریح کرد: الویت ما تزریق نوبت دوم واکسن است بنابراین مردم به هیچ عنوان بدون دریافت پیامک دعوت به مراکز تجمیعی مراجعه نکنند چون اگر محموله واکسن جدید روز شنبه به دست ما برسد مختص دوز دومی‌هاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به فاصله افتادن بین دو نوبت واکسن، اظهار داشت: در حال حاضر کسانی که واکسن برکت و سینوفارم دریافت کردند هنوز به فاصله دو نوبت به شکل غیر قابل جبران نرسیدیم ولی چون واکسن دریافتی آسترازنکا به کشور کم هست تا 15 روز تاخیر اشکالی ندارد ولی در صورت بیش از 3.5 ماه  تاخیر قاعدتا باید اقدام جبرانی انجام شود که وزارت بهداشت پروتکل آن را هنوز اعلام نکرده است.

وی افزود: بر اساس اطلاعات واکسن تحویلی، احتمالا محموله جدید واکسن روز جمعه به دست ما می‌رسد و در شهرستان اصفهان تزریق واکسن انجام نخواهد شد.

استان ایلام/ روند افزایشی بیماری ادامه دارد

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار از ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 54 هزار و 201 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 303 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 416 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 97 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 51 هزار و 600 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته چهار مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان دو مورد در شهرستان ایلام، یک مورد در شهرستان چرداول و یک مورد مربوط به شهرستان مهران گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون 955 نفر بوده است. ‌

از سوی دیگر جمیل صادقی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با بیان اینکه تاکنون 33 درصد جمعیت هدف در استان ایلام واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، گفت: با آغاز واکسیناسیون مادران باردار20 درصد آنان واکسینه شده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: مادران باردار 35 سال و بالاتر، مادران باردار در همه گروه‌های سنی با شرط سنی بالاتر از 18 سال شاغل در حوزه بهداشت و درمان، مادران باردار دارای همسر شاغل در بخش‌های کرونا یا مراکز بهداشتی مدیریت کرونا، مادران باردار شاغل در گروه‌های شغلی پرخطر اولویت دریافت واکسن طبق زمان‌بندی اعلام شده را خواهند داشت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام به دیگر شرایط دریافت واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: مادران باردار با نمایه توده بدنی 35 و بالاتر، مادران با بارداری‌های دو قلویی و چند قلویی، بارداری با IVF، مادران با بیماری زمینه‌ای شامل دیابت، فشارخون، سیروز کبدی و غیره نیز در اولویت تزریق واکسن کرونا هستند.

صادقی‌فر در پایان با بیان اینکه از 1516 واجد شرایط در استان ایلام تاکنون 20 درصد شامل  300 مادر باردار واکسینه شده‌اند گفت: به مادران باردار در اولویت تزریق واکسن توصیه می‌شود بدون توجه به شایعات حتماً به مراکز تعیین‌ شده مراجعه کرده و نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند.

استان بوشهر/روزانه بیش از 300 نفر بیمار جدید شناسایی می شود

سعید کشمیری در گفتگویی با خبرنگار تسنیم در بوشهر از کاهش بیماران کرونایی در استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: با گذر از پیک پنجم کرونا اکنون مراجعه بیماران کرونایی به اورژانس بیمارستان‌های استان بوشهر به‌شدت کاهش یافته است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کاهش بستری‌ها در بخش کرونایی بیمارستان‌ها خبر داد و بیان کرد: در مرداد ماه روزانه بالای 200 نفر در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر بستری می‌شدند که اکنون به کمتر از 1300 نفر رسیده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر افزود: در شبانه‌روز گذشته 122 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند که از این تعداد ابتلای 51 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی از اشغال 80 درصد تخت‌های بخش کرونایی بیمارستان‌های استان خبر داد و اضافه کرد: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر به کمتر از 600 نفر رسیده است.

کشمیری با اشاره به اینکه اکنون 63 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند خاطر نشان کرد: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 28 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به فوت 9 بیمار کرونایی دیگر در استان گفت: اکنون یک‌هزار و 823 نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه از آغاز شیوع کرونا تاکنون 81 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند گفت: با گذر از پیک پنجم کرونا و سیر نزولی مبتلایان به این ویروس، هم اکنون از ابتلای روزانه یک‌هزار نفر به 350 نفر کاهش یافته است.

استان خراسان جنوبی/ انجام 1091 مورد تست سریع در 24 ساعت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 377آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که در مجموع 133 بیمار جدید شامل 47 بستری و 86 مورد سرپایی شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 51 مورد از بیرجند، شهرستان‌های درمیان، خوسف، سربیشه و فردوس هر کدام 6 مورد، سرایان 2 مورد، طبس 31 مورد، قاین 20 و از نهبندان 5 مورد جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: در این مدت همچنین هزار و 91 تست سریع در استان انجام شد که منجر به شناسایی 234بیمار کرونایی شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 458بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 290 نفر دارای تست کرونای مثبتند و از این تعداد 42 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 6 نفر وخیم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: با ثبت 5 مورد فوت جدید در شبانه روز گذشته تعداد قربانیان کرونا در خراسان جنوبی به هزار و 68 نفر افزایش یافت.

مهدی زاده گفت: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا، افرادی که واکسن نوبت اول کرونا را دریافت کردند به 207 هزار و 244 نفر رسید و تا کنون 103 هزار و 278 نفر نیز واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان سمنان/ 74 نفر در 24 گذشته از مراکز درمانی ترخیص شدند

حبیب‌الله خجسته پور سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان اظهار داشت: از هشتم شهریور تا نهم شهریورماه جمع کل محتملین ورود به بیمارستان 331 نفر است.

وی جمع کل موارد مثبت (مبتلای قطعی) را نیز 285 نفر اعلام کرد و افزود: همچنین جمع کل موارد مثبت سرپایی در شبانه‌روز گذشته 198 نفر بوده است.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان جمع کل موارد مثبت بستری را 87 نفر اعلام کرد و گفت: در شبانه‌روز گذشته نیز 3 در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان باختند.

خجسته پور خاطرنشان کرد: همچنین یک فوتی مشکوک به کرونا نیز در شبانه روز گذشته ثبت شد.

وی جمع کل ترخیص شده را نیز 74 نفر برشمرد و گفت: جمع کل بستری در شبانه‌روز گذشته (قطعی و مشکوک) 693 نفر بوده است.

استان فارس/شناسایی بیش از 500 بیمار جدید در یک روز

از اسفندماه 98 که ابتلا به بیماری کرونا به صورت رسمی در کشور تایید شد تاکنون ابعاد جدیدتر و خطرناک‌تری از این بیماری مشاهده شده است، ابعادی که در روزهای نخست حتی مسئولان بهداشت و درمان نیز گمان نمی‌کردند به این شدت باشد اما کرونا روز به روز خطرناکتر می‌شود و قدرت سرایت بیشتری پیدا می‌کند. 

در حال حاضر 31 شهرستان استان فارس در وضعیت قرمز و 5 شهرستان در وضعیت نارنجی به سر می‌برد و این موضوع یعنی استان فارس روزها و شب‌های خطرناکی را به لحاظ بیماری کرونا می‌گذراند. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون در مجموع بیش از یک میلیون و 402 هزار و 123 مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده که از این تعداد یک میلیون و 241 هزار و 296 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده و با بررسی نمونه‌های انجام شده، 376 هزار و 627 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 160 هزار و 827 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 34 هزار و 331 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون 410 هزار و 958 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

در 24 ساعت گذشته 521 بیمار جدید مبتلا یا مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان پذیرش شده‌اند که مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم به چهار هزار و 547 نفر رسیده است.

هم اکنون 393 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند و با اعلام جان باختن 23 هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به شش هزار و 143 نفر رسیده است. 

استان قزوین/ رکودشکنی دوباره در تعداد موارد فوتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از رکوردشکنی دوباره در حوزه مرگ‌ومیر کرونایی خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 19 بیمار کرونایی بدحال را به خاطر شدت علایم تنفسی از دست دادیم که این آمار بالاترین رکورد ما از ابتدای ورود ویروس منحوس کرونا محسوب می‌شود و در قیاس با روز قبل هم 46 درصد افزایش یافته است.

پیمان نامدار همچنین از کاهش 30 درصدی آمار مبتلایان روزانه کرونایی خبر داد و افزود: در شبانه‌روز گذشته 481 مبتلای کرونایی جدید در آزمایشگاه‌‌های منتخب کووید-19 استان قزوین شناسایی شد که این آمار در مقایسه با روز پیش 207 نفر کمتر بود. 

وی به افزایش 2 نفری و نامحسوس آمار بستری‌های روزانه هم اشاره کرد و گفت: در 24 ساعت اخیر 239 بستری کرونایی جدید در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ارتش و سپاه بستری شدند که این آمار نسبت به روز قبل 2 نفر بیشتر شده است. اما آمار بستری‌های بدحال ما 14 درصد کمتر شده و در حال حاضر 48 بیمار کرونایی بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه زیر دستگاه ونتیلاتور نفس می‌کشند که 8 نفر کمتر از روز گذشته است.

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان قزوین همچنین از کاهش 17.6 درصدی آمار بهبودیافتگان کرونایی خبر داد و اضافه کرد: در شبانه‌روز اخیر 136 بیمار کرونایی با علایم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین ترخیص پیدا کردند که این آمار در مقایسه با روز قبل 19 نفر کمتر شده است.

نامدار ادامه داد: در نهایت هم آمار مجموع بستری‌های کرونایی فعلی ما بعد از 5 روز کاهش پیاپی دوباره افزایشی شد و در حال حاضر 899 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های کل استان قزوین بستری هستند که در مقایسه با روز قبل 23 نفر بیشتر شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم