کد خبر: 197789

پیام‌های سفر امیر عبداللهیان به سوریه

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از شرکت در نشست منطقه‌ای در عراق، روز گذشته (یکشنبه) راهی سوریه شد تا با مقامات ارشد این کشور ازجمله بشار اسد رئیس‌جمهور و وزیر خارجه سوریه دیدار و رایزنی کند.
اتاق خبر 24

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از شرکت در نشست منطقه‌ای در عراق، روز گذشته (یکشنبه) راهی سوریه شد تا با مقامات ارشد این کشور ازجمله بشار اسد رئیس‌جمهور و وزیر خارجه سوریه دیدار و رایزنی کند. در خصوص این سفر مهم ذکر چند نکته ضروری است:
۱٫ همان‌طور که رئیس‌جمهور اعلام کرد، در دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به همسایگان خواهد شد. هدف دولت افزایش ارتباطات اقتصادی و سیاسی با کشورهای دوست و همسایه به‌جای معطوف شدن به چند کشور غربی است.
۲٫ ایران برای حفظ تمامیت ارضی و امنیت سوریه خون داد؛ اما این ترکیه است که بازار اقتصادی سوریه را در دست گرفته است. درواقع ترکیه‌ای که در حال جنگ با حاکمیت مرکزی سوریه است، هشت برابر ایران به سوریه صادرات دارد! حال قرار است دیپلماسی اقتصادی ایران در دولت ابراهیم رئیسی این نقیصه بزرگ را مرتفع سازد.
۳٫ اینکه امیر عبداللهیان در دومین سفر، سوریه را به‌عنوان مقصد خود انتخاب کرده است حاوی پیام‌های مهمی به بدخواهان جبهه مقاومت است.
۴٫ چند ماهی است که از انتخابات سرنوشت‌ساز سوریه می‌گذرد. اکنون با انتخاب مجدد بشار اسد با مشارکت بالا در انتخابات قانونی، سوریه در مسیر دستیابی به یک ثبات سیاسی قرار دارد. سفر امیر عبداللهیان مهر تأییدی بر ناکام گذاشتن دشمنان وجودی دو ملت است.
۵٫ اقتصاد ایران به‌واسطه تحریم‌های شدید نفتی و بانکی و اقتصاد سوریه به دلیل تحریم کمرشکن قیصر با چالش‌های گوناگونی روبه‌رو است. همکاری دوجانبه و حرکت به سمت تشکیل باشگاه تحریمی‌ها می‌تواند نقش مؤثری در ناکام گذاشتن تروریسم اقتصادی غرب داشته باشد.
۶٫ گذشته از مسائل اقتصادی، تأکید بر تحکیم حضور نظامی ایران در سوریه و خروج کشورهای اشغالگر از خاک این کشور، می‌تواند یکی از محورهای بحث دو طرف باشد.
۷٫ داعش، آمریکا، اسرائیل و حکام حاشیه خلیج‌فارس تمامیت ارضی سوریه را هدف گرفته بودند و تلاش داشتند با ایجاد جنگ داخلی، سوریه را از پیکره مقاومت خارج سازند؛ اما ایران جانانه در مقابل این خواسته شوم ایستاد و سفرهای این‌چنینی نوعی قدرت‌نمایی از سوی ایران اسلامی است.
۸٫ در اجلاس بغداد در خصوص سوریه بحث‌های متنوعی شکل‌گرفته است، بی‌آنکه از دولت سوریه برای حضور در آن دعوتی به عمل آید! حال امیر عبداللهیان بعد از حضور مقتدرانه در این اجلاس به دمشق سفر می‌کند تا به سران خاورمیانه نشان دهد که بدون در نظر گرفتن نقش ایران و مقاومت هیچ گرهی قابل‌حل نیست.
۹٫ گفته می‌شود حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران در خاک سوریه با مقام‌های مقاومت فلسطین دیداری مهم خواهد داشت. این دیدار به‌خودی‌خود حامل پیام بسیار مهمی برای رژیم صهیونیستی است.
۱۰٫ دوران دیپلماسی التماسی ایران به پایان رسیده و ازاین‌پس باید شاهد دیپلماسی مقتدرانه ‌ایران باشیم. دیپلماسی مقتدرانه‌ای که قرار است دستاوردهای میدان را صید کرده و مکملی برای آن باشد.

نویسنده : فردین ساریخانی | منبع خبر : روزنه