کد خبر: 197767

آخرین آمار متوفیان کرونا در پایتخت

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) گزارشی در مورد اقدامات این سازمان در شرایط کرونا در صحن شورای شهر ششم ارائه داد.
اتاق خبر 24

سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) تهران امروز جهت ارائه گزارش در صحن شورای شهر ششم حاضر شد و در مورد عملکرد  این سازمان در شرایط کرونا توضیحاتی ارائه داد.

خال اظهار داشت: از ابتدای اسفند سال ۹۸بحرانی غیرقابل تصور و بی‌سابقه در طول ۵۰ سال اخیر سازمان بهشت‌زهرا (س) صورت گرفته که در این سازمان تلاش کردیم اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی گفت: به لحاظ عدد و رقم بحران غیرقابل تصور بوده و در برخی از روزها عدد متوفیان کرونایی به ۲۰۰ نفر در مرداد امسال رسید. همچین حدود ۲۰۰متوفی عادی پایتخت را داشیم که این عدد در طول ۵۰ سال تاریخ بهشت‌زهرا (س) بی‌سابقه بوده است. 

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) با اشاره به اینکه این بحران بیش از ۱۹ ماه است که جریان دارد و آنها و پایانی برای آنها معلوم نیست گفت: تدوین شیوه‌نامه درون‌سازمانی عملیات مدیریت اجساد در این زمینه جهت حفظ سلامت پرسنل و شهروندان انجام گرفت و رایزنی‌ها در همان روزها و ساعات اولیه شیوع کرونا با دفاتر علما و مراجع جهت اخذ استفتائات و فتواهای لازم انجام شد و علاوه بر این موضوع فتوای مقام معظم رهبری در خصوص دفن متوفیان ناقل به ویروس کرونا به صورت کامل اجرا شد.

خال گفت:‌ برگزاری نشست‌های هماهنگی د ر خصوص ارتقاء کیفیت رتق و فتق اموات کرونا نیز در دستور کار بود و همان اوایل مانع اساسی برای تغسیل متوفیان با رعایت موازین بهداشتی در سطح کشور رفع و با وحدت رویه با محوریت سازمان بهشت‌زهرا (س) عملیات تغسیل با آب متوفیان کرونا آغاز شد و طلاب جهادی در کنار پرسنل ایثارگر اقدامات لازم را انجام دادند. 

وی گفت:‌نماینده وزارت بهداشت به صورت دائم در سازمان بهشت‌زهرا (س) حضور داشته و نظارت مستقیم جهت پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و اقدامات مراقبتی ویژه را مدنظر دارند. همچنین در این مدت انتقال تجربیات آموزش‌های لحظه به لحظه به آرامستان‌های درگیر بحران در شهرهایی مانند قم، کرج، رشت،‌ شهرقدس،‌ تبریز و ... نیز انجام گرفت. مجتمع عروجیان به سردخانه ۴۰ فوتی و دو سردخانه کندویی جهت پشتیبانی از سردخانه مرکزی و جداسازی از سیستم سردخانه شهر تهران مجهز شد.

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) با اشاره به واکسیناسیون کارکنان بهشت‌زهرا (س) گفت: این موضوع از اسفند سال ۹۹ انجام شد همچنین ۱۲ مرحله چکاب همه پرسنل از طریق غربالگری و تست خون انجام گرفته ولی تا کنون ۲۲۵ نفر از پرسنل تست آنها مثبت شده که بلافاصله قرنطینه و بهبودی کامل به دست آوردند و خوشبختانه با تزریق به موقع واکسن کرونا نیز به طور کلی تلفات نیروی انسانی تا به امروز بین کارکنان بهشت‌زهرا نداشته‌ایم.

وی به برگزاری جلسات فوق‌العاده جهت ساخت تعدادی قبر به صورت ویژه خبر داد  و گفت: آماده‌سازی قبور جدید مورد نیاز با مساعدت سازمان بازرسی کل کشور انجام شد ولی باید توجه داشت که قابلیت پذیرش متوفی در شرایط عادی ۱۶۰ تا ۱۸۰ متوفی است ولی این آمار در شرایط کرونا به شدت افزایش یافت. 

خال با بیان اینکه سازمان بهشت‌زهرا (س) بالاترین درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را طبق اعلام وزارت بهداشت داشته است، گفت: تدفین متوفیان کرونا در هر قطعه‌ای که خانواده‌ها درخواست داشته باشند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود. 

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) خاطرنشان کرد:‌اخیرا سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید از سازمان بهشت‌زهرا بازدید کرد و بیان کرد کاری که به پرسنل‌ بهشت‌زهرا انجام می‌دهند تسکین‌دهنده است و بسیار برای آرامش‌دادن به مردم مهم است.

منبع: فارس