کد خبر: 197754

چند نکته در خصوص انفجار فرودگاه کابل

روز پنجشنبه چندین انفجار تروریستی در نزدیکی فرودگاه کابل رخ داد. این انفجارهای مهیب که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، منجر به کشته شدن دست‌کم 13 سرباز آمریکایی و بالغ‌بر 100 نفر از مردم بی‌دفاع افغانستان شده است.
اتاق خبر 24

 

روز پنجشنبه چندین انفجار تروریستی در نزدیکی فرودگاه کابل رخ داد. این انفجارهای مهیب که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۳ سرباز آمریکایی و بالغ‌بر ۱۰۰ نفر از مردم بی‌دفاع افغانستان شده است. در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است:
۱٫ آمریکا در سال ۲۰۰۱ با شعار مبارزه با تروریسم به خاک افغانستان لشکر کشید؛ اما اکنون و بعد از بیست سال به خاک و خون کشیدن غیرنظامیان در افغانستان، حملات تروریستی همچنان ادامه دارد. حال این سؤال پیش می‌آید که اگر آمریکا با تروریسم جنگیده است پس این انفجارها گویای چیست؟
۲٫ خروج آمریکا از افغانستان، باعث اعمال فشار شدید بر روی دولت بایدن شده است. اگرچه این جمهوری خواهان بودند که در قرارداد دوحه با طالبان، آمریکا را ملزم به خروج نظامی از افغانستان کردند، اما این روزها فشار رسانه‌ای همین جمهوری خواهان ازجمله ترامپ گلوی دولت دموکرات بایدن را می‌فشرد. انفجارهای اخیر کابل و کشته شدن سربازان آمریکایی قطعاً فشار را بر روی بایدن نیز بیشتر خواهد کرد.
۳٫ دموکرات‌ها همواره از نبردهای مستقیم پرهیز کرده و مایل به احیای نبردهای نیابتی با ملت‌ها هستند. انفجارهای اخیر توسط داعش پیام‌آور شروع پروژه آمریکا برای احیای تروریسم در مرزهای شرقی ایران است.
۴٫ آمریکا تلاش داشت با استفاده از رسانه و برخی چهره‌های رسانه‌ای در داخل کشور، ایران را تشویق به حضور نظامی در افغانستان کند. این پروژه با حضور ترکیه و تروریست‌های وابسته به آن تکمیل می‌شد و نبردی مذهبی بین شیعه و سنی رخ می‌داد. نبردی تمام‌عیار که باعث قدرت گرفتن داعش در آشفته‌بازار جنگ داخلی می‌شد. این پروژه پیش‌تر در خاک سوریه بین گروه‌های حامی بشار اسد و مخالفانش رخ داد و زمینه‌ساز تولد دولت اسلامی عراق و شام شد. انفجار کابل مصداق کوچکی از بلای بزرگی است که قرار بود کل منطقه را مجدداً درگیر خود کند.
۵٫ طالبان پس از تسلط کامل بر افغانستان همواره از حفظ امنیت مردم افغانستان به‌عنوان هدف اصلی خود سخن به میان می‌آورد. بعید نیست این حمله تروریستی توسط داعش برای ضربه زدن به این ادعای طالبان صورت گرفته باشد.
۶٫ انفجارهای اخیر خوراک خوبی را به رسانه‌های غرب‌گرای منطقه و به‌خصوص افغانستان می‌دهد تا همچنان بر این نکته تأکید کنند که ملت‌ها برای حفظ امنیت خود کماکان به حضور نظامی دولت خارجی نیازمند هستند.
۷٫ آمریکا سعی می‌کند پس از خروجش از افغانستان، زمینی سوخته را در اختیار افغان‌ها قرار دهد و مطمئناً در آینده‌ای نزدیک بر حجم حملات این‌چنینی از سوی نوکرهای آنان در گروهک داعش افزوده خواهد شد.
۸٫ مرزهای شرقی ایران پتانسیل بالایی برای ناامنی دارد. ایران باید برای حفظ امنیت و منافع خود هوشیارانه عمل کند و اگر لازم است با هر گروه حافظ امنیتی در خاک افغانستان همکاری کند؛ زیرا امنیت در رأس امور است و باید برای خنثی‌سازی طرح آمریکا در خصوص احیای داعش در مرزهای شرقی ایران اقدام کرد.

| منبع خبر : روزنه