کد خبر: 197747

روزهای سیاه کرونایی ‌با افزایش چشمگیر ‌بیماران بستری و جانباختگان

به اذعان مسئولان بهداشتی و درمانی روزهای سیاه کرونایی فرا رسیده و با افزایش چشمگیر مبتلایان، بیماران بستری و جان باختگان ویروس کرونا کشور در وضعیت حاد و بحرانی قرار گرفته است.
اتاق خبر 24

با گذشت نزدیک به دو سال از آغاز همه‌گیری کرونا، پیامد‌های شیوع غیرمنتظره این بیماری به تدریج در حال رخ‌نمایی است.پنجمین موج طغیان کرونا به خاطر تشدید قدرت انتقال بین‌انسانی سویه دلتا در مقایسه با سویه‌ها و اوجگیری های پیشین شیوع این ویروس همه‌گیر بسیار سهمگین‌تر و دارای قدرت سرایت بیشتر است.

مقابله سخت کوشانه با ویروس فراگیر کرونا در کشور در شرایطی رقم می‌خورد که دیگر ظرفیت بیمارستان مختص بیماران کرونایی تکمیل شده و توانایی کادر درمانی رو به تحلیل است.موج پنجم شیوع کرونا و افزایش مبتلایان به بیماری کووید 19 آغاز شده و هم‌اینک شمار مبتلایان و جانباختگان کرونایی‌ به مرحله نگران‌کننده رسیده است.

به اذعان مسئولان بهداشتی و درمانی کشور  روزهای سیاه کرونایی فرا رسیده و با افزایش چشمگیر مبتلایان، بیماران بستری و جان باختگان ویروس کرونا کشور در وضعیت حاد و بحرانی قرار گرفته و این امر به یک تهدید اجتماعی و روانی در حوزه سلامت تبدیل شده ‌و در شرایطی که تاکنون داروی مشخصی برای درمان ویروس کرونا مشخص نشده تنها راه جلوگیری از شیوع این ویروس و کمک به کادر پزشکی و درمانی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، دوری ار سفر و پاییندی مردم به مصوبات ستاد مقابله با کروناست.

اما مشکل دیگری که این روزها با شیوع کرونا در حال رخ نمایی است، افزایش مشکلات رفتاری، وسواس، اضطراب، ترس، کودک آزاری، همسرآزاری و همچنین مشکلات مربوط به سازگاری، افزایش شدت اختلالات روانپزشکی و افسردگی و افزایش بروز خودکشی است که نگرانی را افزایش می‌دهد، اما در این بحبوحه‌ اوج‌گیری بیماری همه‌گیر با قدرت سرایت بالا شاهد تجمع‌ها و حضور‌های غیر ضروری در خارج از منزل و بالا رفتن هر روزه‌ آمار هستیم چرا که بی‌توجهی، ساده انگاری، عادی انگاری، عدم استفاده از ماسک، حضور در تجمعات و رعایت نکردن فاصله اجماعی و ... موجب شیوع کرونا و به خطر افتادن سلامت مردم در نتیجه، افزایش هزینه برای جامعه شده است.

مردم باید بیش از پیش و به جد موازین بهداشتی را رعایت کنند و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی (فاصله گذاری اجتماعی و عدم حضور در اماکن شلوغ بهداشتی و ...) بی‌شک شاهد کاهش این بیماری منحوس ‌خواهیم بود و این امر زمانی محقق می‌شود که تمام دستورالعمل بهداشتی رعایت و از هر‌گونه تجمعات غیرضروری پرهیز شود، در صورت عادی‌انگاری و عدم رعایت اصول بهداشتی، بی‌شک با انتشار بیشتر شیوع کرونا رو به رو خواهیم شد.

جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی استان‌های کشور

اما در جدیدترین ‌رنگ‌بندی کرونایی استان‌های کشور که اعلام شده است‌ شهرهای قرمز کرونایی کشور در حال گسترش است و علاوه بر آن 110 شهرستان نارنجی، 306 شهرستان قرمز و 32 شهرستان زرد هستند و شهرستان با وضعیت آبی در کشور نداریم.

شهرهای اسکو، کلیبر (آذربایجان شرقی)، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، بیله سوار (اردبیل)، برخوار، دهاقان، شاهین شهر و میمه (اصفهان)، درمیان، سرایان (خراسان جنوبی)، بجستان، جوین، کوهسرخ (خراسان رضوی)، سلطانیه (زنجان)، مهدی شهر (سمنان)، سرچهان، فراشبند (فارس)، رومشکان (لرستان) و دهگلان، کامیاران (کردستان) علاوه بر شهرهای قرمز قبلی، از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.‌

استان اصفهان: 60 فوتی در یک روز

 آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 2940  نفر بودند که  1183 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 511 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت540  بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر  3607ییمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 508 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 60 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 43 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان گلستان: کاهش 700 نفری بیماران

حدود 10 روزی است که از تاخت و تاز کرونا در موج پنجم شیوع این بیماری کاسته شده و ازدحام بیماران در مراکز درمانی استان نیز کم کم رو به کاهش است.در ده روز اخیر حدود 700 نفر از تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی استان کم شده اما همچنان تعداد بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند، بالاست.

تداون روند کاهشی شیوع کرونا سبب کاهش محسوس تعداد بستری شدگان و مراجعات سرپایی شده ولی آمار فوتی‌های ناشی از این بیماری که قبل از شیوع موج پنجم به دو تا سه مورد در روز رسیده بود، همچنان دو رقمی است.

با فروکش کردن تب تند کرونا در استان گلستان با کاهش 51 نفری آمار بیماران بستری، تعداد این بیماران به یکهزار و 328 نفر رسیده است و میزان ترخیصی از بستری‌ها پیشی گرفته است. تداوم این شرایط می‌تواند به بهبود وضعیت بیمارستان‌ها و بازگشت آرامش نسبی به کادردرمان استان کمک کند.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان از یکهزار و 328 بیمار بستری در مراکز درمانی استان 202 بیمار در بخش‌های آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند و حال 82 نفر آن به شدت وخیم بوده و به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

این روند سبب شده اوضاع در برخی از شهرهای استان از نظر شیوع کرونا کمی بهبود پیدا کند و 6 شهرستان هم از وضعیت قرمز خارج شده و به وضعیت نارنجی وارد شوند. هرچند هنوز هم وضعیت 8 شهرستان از جمله گرگان و گنبدکاووس قرمز بوده و لازم است مردم بیش از گذشته پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

موضوع نگران کننده اما بی تفاوتی برخی از شهروندان در روزهایی است که هنوز موج پنجم شیوع کرونا ادامه دارد، در گرگان هنوز هم تعداد زیادی از شهروندان اعتقادی به استفاده از ماسک ندارند، مجالس ترحیم و عزادارای با وجود وضعیت قرمز در این شهرستان برگزار می‌شود و آرامستان‌ها هم در روزهای پایانی هفته، شاهد ازدحام جمعیت است.

استان قم: تداوم شیب تند جانباختگان کرونا ‌

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: روز گذشته سه هم استانی براثر ابتلا به کرونا جان باختند و شمار قربانیان استان به 848 نفر رسید.
پرویز یزدانپناه افزود: هم اکنون 593 بیمار در بیمارستان های معین کرونای استان بستری بوده که از این تعداد 299 نفر مبتلای قطعی و 42 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

وی با اشاره به اینکه تعداد بهبود یافتگان بیماران کرونایی کهگیلویه و بویراحمد تاکنون 61481 مورد گزارش شده است، عنوان کرد: از 968 جواب نمونه دریافت شده از آزمایشگاه سلولی مولکولی یاسوج و دهدشت، حدود ٣٧ درصد موارد مثبت بودند.

یزدان‌پناه با بیان اینکه بیشترین موارد مثبت در شهرستان‌های بویراحمد، کهگیلویه، گچساران و دنا است، افزود: همچنین از 711 نمونه رپید تست گرفته شده 14 درصد موارد مثبت و بترتیب در بویراحمد، کهگیلویه و بهمئی است.

استان ایلام: 1 فوتی و 361 ابتلای جدید

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 53 هزار و 559 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 361 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 421 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 99 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 50 هزار و 881 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مربوط به شهرستان دهلران گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون 946 نفر بوده است.

استان سمنان: شناسایی 261 مبتلای جدید

حبیب‌الله خجسته پور سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته تعداد 261 بیمار مبتلا به کووید 19 در سطح استان سمنان ثبت شد.وی گفت: در حال حاضر تعداد 719 بیمار در مراکز درمانی و بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان با بیان اینکه متأسفانه در شبانه‌روز گذشته 2 نفر در اثر بیماری کرونا جان خود را از دست دادند گفت: همچنین در شبانه‌روز گذشته 86 نفر از مراکز درمانی ترخیص شدند.

خجسته پور با اشاره به میزان مطلوب افراد بهبود یافته از ابتدای بیماری کرونا تا کنون در استان سمنان گفت: از ابتدای بیماری تا کنون 14 هزار و 396 نفر از بیمارستان‌ها ترخیص شدند.

وی تعداد کل مبتلایان از ابتدای شروع بیماری کرونا تا کنون در استان سمنان را 58 هزار و 553 نفر عنوان کرد و گفت: همچنین در این مدت تعداد 44 هزار و 715 بیمار مثبت سرپایی شناسایی شد.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان گفت: متأسفانه از ابتدای بیماری تا روز هفتم شهریورماه نیز یک هزار و 312 نفر در اثر بیماری کرونا جان باختند.

استان هرمزگان: کاهش نسبی فوتی‌ها

در حال حاضر آمارهای مختلف استان حاکی از کند شدن میزان سرایت بیماری کرونا و کاهش نرخ بیماران بستری است. در چند روز اخیر آمارهای مختلف از جمله میزان بیماران بستری، قرنطینه و بدحال کاهش نسبی نشان داده‌اند و روند بیماری نزولی شده است. یکی دیگر از فاکتورهای مهم که در شبانه روز گذشته رخ داد تک رقمی شدن میزان جان باختگان کرونایی در استان بود، این اتفاق در حالی رخ داد که هفته‌های متوالی هرمزگان شاهد فوتی‌های دو رقمی بود و این کاهش نسبی در صورت تداوم می‌تواند امیدی برای خارج شدن از پیک کرونایی باشد. 

در همین راستا دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا 499923 بوده که طی هفته‌های اخیر میزان تست گیری و بیماریابی رشد مناسبی داشته است. 

نوروزیان با اشاره به حجم مراجعات به بیمارستان‌های استان گفت: روز گذشته 199 بیمار جدید که نیازمند بستری شدن بودند در بیمارستان‌های استان پذیرش شدند و در حال دریافت خدمات درمانی هستند. 

وی تصریح کرد: در حال حاضر 844 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 136 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 34 بیمار نیز وخیم گزارش شده است. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به کاهش موارد بیماران قرنطینه در منزل گفت: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 7 بیمار دیگر شامل 5 آقا 2 خانم در محدوده سنی 44 الی 79 سال از شهرستانهای رودان (2 نفر)، میناب، قشم، بستک، بندرلنگه، و بندرعباس هر کدام یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به 2153 نفر رسید. 

خراسان جنوبی: شمار قربانیان کرونا ‌به هزار و 60 نفر رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 179 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که در مجموع 79 بیمار جدید شامل 37 بستری و 42 مورد سرپایی شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود:از این تعداد 30 مورد از بیرجند، 17 مورد ازطبس، 11 مورد از قاینات، شهرستان‌های بشرویه و درمیان هر کدام دو مورد، خوسف 6 مورد، شهر ستان‌های زیرکوه و سربیشه و هرکدام 3 مورد، نهبندان 4 مورد و یک مورد جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شد.

وی افزود: در این مدت همچنین هزار و 146 تست سریع در استان انجام شد که منجر به شناسایی 275 بیمار کرونایی شد.

به گفته وی در حال حاضر 441 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 280 نفر دارای تست کرونای مثبتند و از این تعداد 42 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 4 نفر وخیم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجندافزود: با ثبت 4 مورد فوت جدید در شبانه روز گذشته تعداد قربانیان کرونا در خراسان جنوبی به هزار و 60 نفر افزایش یافت.

وی گفت: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا، افرادی که واکسن نوبت اول کرونا را دریافت کردند به 202 هزار و 624 نفر رسید و تا کنون 93 هزار و 999 نفر نیز واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان مرکزی: آمار کرونایی‌ها از مرز 82 هزار نفر گذشت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین آمار مبتلایان کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: شمار مبتلایان کرونا در استان مرکزی از زمان شیوع تاکنون از مرز 82 و هزار و 400 نفر فراتر رفت.

سیدمحمد جمالیان افزود: شمار مبتلایان جدید کرونا بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی به 532 مورد رسید که از مجموع بیماران جدید شناسایی شده، 92 نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند که تحت مراقبت قرار دارند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: 440 نفر از بیماران جدید شناسایی شده نیز به صورت سرپایی بوده‌اند که تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: با احتساب 532 مورد ابتلای جدید، تعداد موارد مبتلا به کرونا از زمان شیوع این ویروس تاکنون به 82 هزار و 417 نفر رسیده است.

جمالیان اضافه کرد: متاسفانه 5 مورد فوتی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده که بر این اساس، تعداد فوتی‌ها به 2 هزار و 458 نفر رسید.

استان فارس: بستری 430 بیمار جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز،  تعداد قابل توجه و کاهش سن جان‌باختگان و مبتلایان سبب شده که هر روز خانواده‌های بیشتری درگیر بیماری منحوس کرونا شوند. هر روز خانواده‌های بیشتری عزیزانشان را راهی بیمارستان‌های مملو از بیمار کنند یا اینکه در لیست انتظار قرار بگیرند، هر روز خانواده‌های بیشتر داغدار می‌شوند و این یعنی رنجی بزرگ برای استان فارس، برای ما و برای کادر درمان که یک سال و نیم است خستگی بر جانشان مانده است.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال حاضر 31 شهرستان استان فارس در وضعیت قرمز یا پرخطر و 5 شهرستان در وضعیت نارنجی هستند و با جان باختن 36 هم استانی دیگر طی 24 ساعت گذشته در اثر کرونا، شمار جان باختگان کرونا در استان فارس از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به 6 هزار و هشتاد نفر افزایش یافت.

با بستری 430 بیمار جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان، مجموع بیماران بستری مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند به چهار هزار و 593 نفر رسید که از این تعداد 398 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

استان کرمان: بستری 1000 بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، پیک پنجم کرونا در استان کرمان قدری آرام گرفته با این وجود آمار بستری‌های قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان بیش از هزار نفر است و دلتا ویروس در شبانه روز گذشته بیش از 140 بیمار کرونایی دیگر را راهی بیمارستان‌ها کرده است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و 8 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 571 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 43 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 174 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 66 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 154 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 144 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 35 هزار و 689 مورد رسیده است.

وی به فوت 23 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 237 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 682 هزار و 636 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 308 هزار و 96 مورد است.

استان بوشهر: 10 فوتی در یک روز

سعید کشمیری دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر را 641 نفر دانست و اظهار داشت: روند بستری‌های کرونایی طی یک هفته گذشته سیر نزولی داشته است و تعداد بستری‌های روزانه از 200 نفر به 125 نفر کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در 24 ساعت گذشته 123 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند که از این تعداد ابتلای 57 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه اکنون 73 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند خاطر نشان کرد: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 34 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری با اشاره به فوت 10 نفر دیگر ناشی از ابتلا به کرونا گفت: 7 آقا و 3 خانم بین 14 تا 80 سال سن در شبانه‌روز گذشته فوت کرده‌اند و تعداد فوتی‌ها به یک‌هزار و 804 نفر رسید.

وی از ترخیص 136 بیمار کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و افزود: از این تعداد 118 نفر از آنها مثبت قطعی کرونا بوده‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم