کد خبر: 197741

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| آتش زیرخاکستر دلتا در کوران بی‌توجهی

براساس آمارها روند کاهشی تعداد موارد ابتلای جدید پیک پنجم نوید بهبود شرایط در روزهای آینده را می‌دهد؛ اما کارشناسان براین باورند با توجه به کاهش سطح رعایت پروتکل‌ها از سوی هموطنان هر زمان امکان شعله‌ورد شدن دوباره بیماری وجود دارد.
اتاق خبر 24

براساس انتشار آمارهای روزانه وزارت بهداشت فعالیت افسارگسیخته ویروس دلتا در برخی از نقاط کشور سیر نزولی به خود گرفته و کاهش تعداد شهرستان‌های پرخطر کرونایی تایید کننده این روند است؛ اما کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به کاهش سطح رعایت پروتکل‌ها براین باورند که آتش زیر خاکستر کرونا با ویروس جهش یافته دلتا در سراسر کشور با کوچکترین سهل‌انگاری می‌تواند دوباره شعله‌ور شود؛ اتفاقی که احتمالاً مدیریت آن این‌بار غیر ممکن خواهد شد.

در این زمینه کارشناسان معتقدند طولانی شدن پیک پنجم در سراسر کشور و البته کاهش همزمان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی هموطنان همه و همه دست به دست یکدیگر خواهد داد تا دوباره فنر ویروس منحوس در دو هفته آینده رها شده و شاهد آغاز پیک ششم باشیم. اتفاقی که احتمالاً نتیجه‌ای جز افزایش چالش‌ها و مشکلات بخش بهداشت و درمان ندارد.

از سوی دیگر این گروه تاکید می‌کنند اگرچه آمارهای روزانه نشان می‌دهد نرخ ابتلای روزانه بیماران کاهشی نسبی به خود دیده اما این اتفاق بیانگر عبور از قله پیک پنجم نیست و هر لحظه می‌تواند تمام معادلات موجود برهم خورده و دوباره شاهد جهشی قابل توجه در تمامی شاخص‌ها باشیم چون برخی از شواهد نشان می‌دهد کاهش تعداد موارد تست‌های انجام شده در یک هفته گذشته این بخش از آمار را تحت تاثیر قرار داده است و ثبات آمارها در بخش مراقبت‌های ویژه حکایت از پتانسیل ایجاد یک بحران تازه در سراسر کشور می‌دهد.

این گروه براین باورند که بهترین راهکار تثبیت شرایط در کشور رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی بوده و اجرای دقیق دورکاری در ادارات و سازمان‌ها است، اتفاقی که می‌تواند مانع از جابه‌جایی گسترده جمعیت در مناطق مختلف باشد و متاسفانه اکنون با عادی انگاری جامعه و شلوغی قابل توجه سیستم حمل و نقل عمومی به‌خصوص در کلانشهرها احتمال شعله‌ور شدن آتش زیر خاکستر دلتا در هفته‌های پیش رو وجود دارد.

به گفته کارشناسان برای مدیریت کم هزینه شرایط هم اکنون باید با استفاده از راهکارهای موجود تا جای ممکن جابه‌جایی و تجمع را در سراسر ایران به حداقل رسانده و مانع از دست به دست شدن ویروس باشیم، به عنوان مثال نکته‌ای که اصولاً در ادارات، مراکز خدماتی، اصناف و سیستم حمل ونقل عمومی رعایت نمی‌شود.

این درحالی است که گزارش‌های منتشر شده از وضعیت دارویی در اغلب شهرستان‌ها نشان دهنده روند افزایشی قیمت برخی از داروهای مربوط به بیماری زیر سایه بی‌توجهی مسئولان و کمبود دار ادامه دارد و این اتفاق می‌تواند مشکل انجام روند درمانی را برای بیماران سخت‌تر کند؛ نکته‌ای که می‌تواند نهایتاً ارتباط مستقیمی با افزایش تعداد موارد فوتی در این زمینه داشته باشد.

استان آذربایجان غربی/ 33 مورد فوتی ثبت شده است

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به فوت 33 نفر از جمله 17 نفر از آنان در ارومیه اظهار داشت: کرونا تاکنون جان پنج هزار و 446 نفر از هم استانی‌ها را گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی تعداد مبتلایان شبانه روز گذشته را یک هزار و 614 نفر خواند و تصریح کرد: تاکنون 231 هزار و 726 نفر در استان آلوده به کروناویروس شده‌اند.

وی از افزایش تعداد بستری‌های سندروم حاد تنفسی در آذربایجان‌غربی خبر داد و گفت: هم‌اکنون دو هزار و 99 نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند و یک هزار و 85 نفر نیز بستری مشکوک وجود دارد.

آقازاده در ادامه بیان کرد: همچنین تعداد بیماران بستری آی سی یو 306 نفر و بیماران تحت دستگاه ونتیلاتور 74 تفر گزارش شده است.

وی در ادامه نیز از واکسیناسیون 12 هزار و 146 نفر دیگر خبر داد و اظهار داشت: تاکنون 831 هزار و 713 نفر واکسن کرونا را در استان دریافت کرده‌اند.

استان اردبیل/بهبودی 148 بیمار کرونایی

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل، اظهار داشت: طی شبانه‌روز گذشته 142 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شده‌اند.

وی با بیان اینکه در این مدت 13 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان فوت کرده است افزود: خوشبختانه 148 بیمار مبتلا به کرونا نیز با بهبودی نسبی از بیمارستان‌های استان اردبیل مرخص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: شمار کل بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اردبیل به 835 نفر رسید که از این تعداد 125 بیمار بدحال در بخش icu تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

حبیب‌زاده بیان کرد: براساس آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستان‌های اردبیل، پارس آباد، مشگین‌شهر، خلخال، گرمی، سرعین، بیله‌سوار و اصلاندوز در وضعیت قرمز و شهرستان‌های نیر، نمین و کوثر در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وی با تاکید بر ادامه استفاده مردم از ماسک گفت: امروز دغدغه ما، موج پنجم کرونا بوده که عمدتا از نوع ویروس جهش‌یافته دلتای هندی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا تصریح کرد: تاکنون در استان اردبیل 393 هزار و 439 دوز واکسن تزریق شده که از این مقدار 293 هزار و 769 دوز مربوط به نوبت اول و 99 هزار و 670 دوز مربوط به نوبت دوم واکسیناسیون است.

حبیب‌زاده با اشاره به اهمیت انجام واکسیناسیون بیان کرد: باید روند واکسینه شدن مردم استان اردبیل بیشتر شده و به‌صورت خیلی فعال‌تر ادامه یابد.

استان البرز/ بستری 162 مبتلای جدید

مهرداد بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  کرج  در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز اظهار داشت : در  24 ساعت گذشته 162 بیمار با علائم کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود: مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز به  63 هزار و 12  نفر رسید.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه  در حال حاضر  تعداد 1315 نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد: ابتلای 694 نفر به بیماری کرونا تا این تاریخ قطعی شده است. 

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه رعایت شیوه نامه های بهداشتی باید با جدیت بیشتری دنبال شود، عنوان کرد : متاسفانه در 24 ساعت گذشته 18 بیمار کرونایی جان خود را از دست داده اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به  5 هزارو 385 نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه انجام واکسیناسیون بر اساس شیوه نامه های وزارت بهداشت در حال انجام است، گفت:  از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 56 هزار و 294 نفر از مراکز درمانی ترخیص شده اند.

استان اصفهان/ 1398 مورد جدید شناسایی شد

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 3498 نفر بودند که 1398 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 439 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 388  بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 3691 ییمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 453 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 40 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 28 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان ایلام/ 211 مورد جدید بیمار کرونایی شناسایی شد

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 53 هزار و 198 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 211 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 407 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 81 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 50 هزار و519 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته هفت مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان یک مورد در شهرستان ایلام، یک مورد شهرستان چرداول، یک مورد شهرستان ایوان، یک مورد شهرستان مهران و سه مورد مربوط به شهرستان دهلران گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون 945 نفر بوده است. ‌

استان بوشهر/ 14 فوتی در 24 ساعت گذشته

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر از سیر نزولی ابتلا به بیماری کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: با افزایش مراکز سرپایی، تعداد بیماران بستری بخش کرونایی استان بوشهر کاهش یافته به‌گونه‌ای که تعداد بیماران کرونایی روزانه از 200 نفر به 100 نفر رسیده است.

سعید کشمیری، تعداد بیماران بستری در بخش کرونایی استان بوشهر را اکنون 674 نفر دانست و بیان کرد: اکنون اشغال تخت‌های بخش کرونایی و اورژانس بیمارستان‌ها به 80 درصد رسیده که این نشان از عبور استان از پیک پنجم کرونا است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه اکنون 75 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 33 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

وی از ثبت 14 مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا شامل 7 آقا و 7 خانم با 40 تا 83 سال در 24 ساعت گذشته خبر داد و افزود: تاکنون یک‌هزار و 794 بیمار کرونایی در استان بوشهر فوت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 143 بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 122 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند

دبیر ستاد مبارزه با کرونا استان بوشهر خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون افزون بر 80 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

وی از تزریق واکسن کرونا به 281 هزار نفر از جمعیت استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: از این تعداد 123 هزار نفر هر دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند.

استان خراسان جنوبی/ بیش از 30 درصد تست‌های کرونا مثبت می‌شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: روز گذشته 427 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 164 بیمار جدید شامل 45 بستری و 119 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 64 مورد از بیرجند، 21 مورد از طبس، 6 مورد از سرایان، 28 مورد از قائنات، 6 مورد از فرودس، 6 مورد از نهبندان، 4 مورد از سربیشه، 6 مورد از درمیان، 20 مورد از زیرکوه و 3 مورد از خوسف بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین از 281 تست سریع کرونا 85 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 420 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 262 نفر کرونا مثبتند و از این تعداد 40 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 4 نفر نامساعد است.

مهدی زاده بیان کرد: 5 مورد فوت جدید در شبانه روز گذشته در خراسان جنوبی ثبت شد و فوتی‌های ناشی از این بیماری به هزار و 56 نفر رسید.

وی افزود: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان 201 هزار و 229 نفر واکسن نوبت اول و 90 هزار 130 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان سمنان/ ثبت 355 مورد مثبت کرونا

حبیب‌الله خجسته پور سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان در سمنان، اظهار داشت: از پنجم شهریور تا6  شهریورماه جمع کل محتملین ورود به بیمارستان 399 نفر است.

وی جمع کل موارد مثبت (مبتلای قطعی) را نیز 355 نفر اعلام کرد و افزود: همچنین جمع کل موارد مثبت سرپایی در شبانه‌روز گذشته 316 نفر بوده است.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان جمع کل موارد مثبت بستری را 39 نفر اعلام کرد و گفت: در شبانه‌روز گذشته نیز 4 در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان باختند.

خجسته پور جمع کل ترخیص شده را نیز 48 نفر برشمرد و گفت: جمع کل بستری در شبانه‌روز گذشته (قطعی و مشکوک) 735 نفر بوده است.

نوید دانائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم نیز گفت: 121 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

استان کرمان/1102 در مراکز درمانی بستری هستند

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و 102 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 629 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 45 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 195 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 71 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 162 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 222 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 35 هزار و 545 مورد رسیده است.

وی به فوت 24 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 214 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 672 هزار و 256 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 285 هزار و 982 مورد است.

استان قزوین/ کاهش موارد فوتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از تک‌رقمی شدن دوباره آمار مرگ‌ومیر کرونایی در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 8 بیمار بدحال کرونایی به دلیل علائم حاد تنفسی جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با روز قبل 43 درصد (6 نفر) کاهش یافته است.

پیمان نامدار همچنین به کاهش 37 درصدی آمار مبتلایان کرونایی در شبانه‌روز گذشته اشاره کرد و گفت: طی این مدت 544 مورد قطعی ابتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شد که در قیاس با روز پیش 318 نفر کاهش یافته است.

وی از نزول آمار بستری‌های روزانه کرونایی به زیر 200 نفر هم خبر داد و افزود:‌ در 24 ساعت اخیر 191 بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار بعد از 16 روز دوباره به زیر 200 نفر رسید و درست به اندازه بالاترین آمار بستری‌های روزانه کرونایی استان در پیک چهارم است. ضمن اینکه این آمار در مقایسه با روز قبل 27 درصد (72 نفر) کاهش پیدا کرده است.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان قزوین با اشاره به نزول آمار بیماران بدحال کرونایی به زیر 50 نفر ادامه داد: در حال حاضر 49 بیمار کرونایی بدحال زیر دستگاه ونتیلاتور در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های ما بستری هستند که این آمار در مقایسه با روز 4 نفر کمتر شده است.

نامدار همچنین از کاهش 20 درصدی آمار بهبودیافتگان کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان خبر داد و گفت: طی 24 ساعت اخیر 143 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار 36 نفر کمتر از روز قبل بوده است.

وی اضافه کرد: با این همه آمار کل بستری‌های کرونایی فعلی ما در بیمارستان‌های استان بعد از 2 هفته دوباره به زیر 900 نفر رسید و در شبانه‌روز گذشته 891 بیمار کرونایی در مجموع بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان قزوین بستری بودند.

استان هرمزگان/ حال 28 نفر وخیم است

دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: میزان نمونه گیری و بیماریابی ما در روزهای اخیر رشد خوبی داشت و خوشبختانه بیماریابی خوبی صورت گرفت که کنترل بیماری کمک می‌کند. 

وی افزود: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعاً 497390 بوده و سعی می‌شود این میزان تست گیری افزایش یابد. 

نوروزیان گفت: در شبانه روز گذشته 121 بیمار دیگر در بیمارستان‌های هرمزگان بستری شدند و شمار افراد بستری به 865 نفر رسید. 

وی تصریح کرد: از این میزان 132 بیمار در بخش آی‌سی‌یو بستری هستند و وضعیت 28 بیمار نیز وخیم است. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تاکید بر اینکه بالغ بر 13 هزار بیمار در قرنطینه هستند گفت: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 20 بیمار دیگر شامل 12 آقا 8 خانم در محدوده سنی 26 الی 85 سال از شهرستانهای بندرعباس (8 نفر)، میناب (4 نفر)، قشم (2 نفر)، بندرخمیر (2 نفر) بندرلنگه، رودان و جاسک و کیش هر کدام یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به 2146 نفر رسید. 

استان یزد/ 5 شهرستان یزد از وضعیت قرمز خارج شدند

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی یزد اظهار داشت: در حال حاضر، 623 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند.

وی با تاکید بر اینکه همچنان وضعیت کرونا در یزد شکننده است ادامه داد: از این تعداد، 134 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی(ره) یزد افزود: در شبانه روز گذشته، 113 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد پذیرش شدند.

وی گفت: در حال حاضر شهرستان اشکذر در وضعیت زرد، شهرستان‌های بهاباد، ابرکوه، تفت و خاتم در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

سلمانی همچنان بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و پرهیز از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی تأکید کرد و گفت: دورهمی‌های خانوادگی همچنان یکی از کانون‌های اصلی شیوع کرونا در یزد است.

منبع: خبرگزاری تسنیم