کد خبر: 197731

«خام‌فروشی» بلای جان تولیدکنندگان طلای سرخ شده است

دبیر کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس با تاکید بر ارائه تسهیلات ارزان قیمت به خریداران زعفران، می‌گوید: راهکار بهبود جایگاه زعفران ایرانی جلوگیری از خام‌فروشی طلای سرخ است.
اتاق خبر 24

محسن زنگنه در تربت حیدریه اظهار داشت: امروز یکی از نقاط مهمی که فعالان حوزه زعفران کشور روی آن اتفاق نظر دارند این است که به ویژه در حوزه قیمت‌گذاری، زعفران ایرانی در بازار جهانی فاصله بسیار زیادی با وضعیت آرمانی و مطلوب دارد.

دبیر کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آمارها بیانگر این است که 85 درصد زعفران تولیدی و ارائه شده در جهان متعلق به ایران است اما از سوی دیگر در حوزه نرخگذاری جهانی فاصله زیادی با شرایط مناسب داریم.

زنگنه با تاکید بر اینکه باید تمامی فعالان حوزه زعفران از جزء تا کل به عنوان حلقه‌های یک زنجیره در کنار هم قرار بگیرند و تنها در این صورت است که می‌توان امید به اصلاح وضعیت طلای سرخ داشت افزود: قطعا در این زمینه نیازمند یک نهاد بالادستی قدرتمند هستیم که فعالان حوزه زعفران را در کنار هم جمع کند اما در این زمینه شاهد خلاء اساسی هستیم.

وی تصریح کرد: بسیاری از فعالان حوزه زعفران در سال‌های اخیر ناشی از وضعیت گرانی نهاده‌ها و همچنین نیروی انسانی متضرر شده‌اند و باید تمهیدی برای آنها اندیشیده شود.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز به عنوان یک راهکار باید تمامی حلقه‌های زنجیره تولید زعفران در کنار یکدیگر قرار بگیرند و نهادهای فرادستی نیز کمک کار باشند تا زنجیره تولید و مصرف زعفران تکمیل شود.

زنگنه اظهار داشت: قرار دادن تسهیلات ارزان قیمت در اختیار خریداران زعفران می‌تواند یک راهکار مناسب باشد که از سوی مجلس شورای اسلامی نیز در حال پیگیری است و معتقدیم از این طریق می‌توانیم بخشی از مشکلات زعفران‌کاران را که در سال‌های گذشته با آن دست و پنجه نرم می‌کردند حل کنیم.

وی بیان کرد: از سوی دیگر یکی از مشکلات دیرینه ما در حوزه زعفران، عدم توجه به فرآوری این محصول استراتژیک بوده که اینک اقدامات مناسبی نیز در این راستا صورت گرفته و اقلام آرایشی و بهداشتی بر پایه زعفران نیز در حال تحقیق و تولید اولیه است که خود می‌تواند گام بسیار بلندی در مسیر مقابله با خام‌فروشی این محصول باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم