کد خبر: 197723

خراب‌کاری‌های بایدن

مرگ ۱۴۵۶ آمریکایی طی یک روز بر اثر ابتلا به کرونا افشای پنهان‌کاری در اعلام مرگ ۱۲هزار مبتلا در نیویورک و گزارش‌ها درباره آلوده بودن واکسن آمریکایی مدرنا دولت‌آمریکا را در مخمصه قرار داده است.
اتاق خبر 24

ژاپن در حالی که روزهای سختی را به واسطه شیوع کرونای دلتا سپری می‌کند، با یک چالش جدی مواجه شده است. روز پنجشنبه وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد برپایه گزارش شرکت «تاکدا» مبنی بر آلوده بودن واکسن آمریکایی مدرنا، این وزارتخانه تزریق بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار دوز از این واکسن را لغو کرده است. این در حالی است که مطابق اعلام رسمی مقامات ژاپنی، آنها نمی‌دانند چه میزان از این واکسن تاکنون به شهروندان ژاپنی تزریق شده است.

شرکت مدرنا نیز در واکنش به این اخبار اعلام کرد بازه زمانی مشخصی برای تحقیقاتش متصور نیست. این وضعیت سبب شده در اروپا هم وحشت جدی درباره تبعات واکسن‌های آلوده آمریکایی شکل بگیرد و از این رو آژانس دارویی اروپا نیز اعلام کرده تحقیقات خود را درباره واکسن‌های آلوده مدرنا در اروپا انجام خواهد داد.

مساله واکسن‌های آلوده آمریکایی در کنار پنهان‌کاری مقامات این کشور در اعلام شمار کشته‌های کرونا در نیویورک و رکورد تازه کشته‌های روزانه در این کشور بار دیگر بی‌اعتمادی به انتقاد از این کشور را افزایش داده است.

به گزارش «وطن‌امروز» به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات دولت ژاپن روز پنجشنبه اعلام کردند شرکت داروسازی «تاکدا»ی ژاپن که مسؤولیت توزیع واکسن مدرنای آمریکا در ژاپن را برعهده دارد، گزارش داده چندین پایگاه واکسیناسیون شهروندان ژاپنی از کشف یک شیء خارجی نامشخص در واکسن‌های مدرنا خبر دادند. شرکت تاکدا در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «ما از مدرنا، صاحب و تولیدکننده محصول درخواست کردیم تحقیقات کاملی را برای تعیین علت اصلی این مشکل انجام دهد».

از سوی دیگر شبکه «ان‌اچ‌کی» ژاپن به نقل از منابعی در وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد اعتقاد بر این است که در دسته‌ای از واکسن‌های مدرنا تحویل شده به ژاپن ذرات فلزی وجود دارد. شبکه ان‌اچ‌کی در گزارش خود به واکنش نشان دادن واکسن‌های مدرنا به آهن‌ربا استناد می‌کند. بر این اساس وزارت بهداشت ژاپن از تصمیم این وزارتخانه برای متوقف کردن تزریق حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار دوز از واکسن‌های مدرنا خبر داد.

 در همین حال «یوشیهیدا سوگا» نخست‌وزیر ژاپن نیز اعلام کرد تصمیم دولت برای متوقف کردن استفاده از واکسن‌های مدرنا تاثیر کمی بر روند عرضه ملی واکسن در ژاپن خواهد داشت. این اظهارات در حالی است که «کاتسونوبو کاتو» دبیر ارشد کابینه ژاپن به خبرنگاران گفت دوزهای آلوده به تعداد نامعلومی از شهروندان ژاپن تجویز شده است، هر چند گزارشی از عوارض جانبی آن گزارش نشده است.

 به گزارش رویترز، دوزهای آلوده بین ۶ تا ۲۰ آگوست در محل واکسیناسیون در اوزاکا که توسط وزارت دفاع ژاپن اداره می‌شود، تجویز شده است. به گزارش رویترز، قرار بود دوزهای آلوده در محل‌های واکسیناسیون انبوه در شرکت‌ها و دانشگاه‌های بزرگ استفاده شود اما همه آنها متوقف شده است. تمام ویال‌های آلوده در اسپانیا تولید شده است. ضمن اینکه هنوز مشخص نیست آیا کشورهای دیگری غیر از ژاپن نیز تحت تأثیر قرار گرفته‌اند یا نه. در همین حال شرکت مدرنا در واکنش به این خبر گفت هیچ بازه زمانی مورد انتظاری برای تکمیل تحقیقات درباره دوزهای آلوده وجود ندارد.

نکته قابل توجه اینکه آژانس دارویی اروپا هم در حال بررسی این موضوع است که آیا تحویل این واکسن‌ها به اتحادیه اروپایی هم تحت تاثیر این آلودگی‌ها بوده است.

ژاپن در حال مبارزه با بدترین موج عفونت‌های خود است که عامل آن نوع دلتا است، در ماه جاری برای نخستین‌بار از ۲۵۰۰۰ عفونت روزانه فراتر رفت. بنا به اعلام « ردیاب واکسن رویترز»، این کشور ۵۴ درصد از جمعیت خود را با حداقل یک دوز واکسینه کرده و ۴۳ درصد را کاملا واکسینه کرده است. 

ژاپن با قطع فوری تزریق واکسن آمریکایی مدرنا اعلام کرده کشورهای جایگزین را برای واردات واکسن انتخاب می‌کند.

* پنهانکاری مرگ ۱۲ هزار کرونایی در نیویورک

افتضاح و آبروریزی آمریکا درباره کرونا محدود به واکسن نیست و اکنون انتشار اخباری درباره پنهان‌کاری مقامات ایالتی درباره آمار کشته‌شدگان نیویورکی‌ منجر به افزایش انتقادات از مدیریت آمریکا در رابطه با پاندمی شده است.

«کتی هوکول» فرماندار جدید نیویورک در آخرین بروزرسانی آمار مرگ‌ومیر «کووید-۱۹» در نیویورک، شمار ۱۲ هزار فوتی ناشی از کرونا را به آمار قبلی اضافه کرد و افزود مانند فرماندار قبلی بر مرگ‌ومیر در خانه سالمندان سرپوش نخواهد گذاشت.

هوکول در مصاحبه با رادیو «ان‌پی‌آر» گفت: هیچ فرصتی برای ما وجود ندارد که اعداد (شمار قربانیان کرونا) را پنهان کنیم و من نیز نمی‌خواهم آن را مخفی کنم و قصد داریم از این پس از داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها که بسیار مستند است استفاده کنیم. هوکول با افشاگری نسبت به پنهانکاری شمار جان‌باختگان کرونا، آمار مرگ‌ومیر بیماری «کووید-۱۹» در نیویورک را از ۴۳ هزار و ۴۱۵ نفر به ۵۵ هزار و ۳۹۵ نفر افزایش داد.

پیش از این «لتیتیا جیمز» دادستان کل نیویورک در ماه ژانویه (دی) اعلام کرد تحقیقات دفتر وی نشان می‌دهد «اندرو کومو» فرماندار پیشین نیویورک مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در خانه‌های سالمندان را تا ۵۰ درصد کاهش داده است.

* رکورد تازه کرونا در آمریکا؛ ۱۴۸ هزار ابتلا و ۱۴۵۶ مرگ

با تسریع شیوع گونه دلتا ویروس کرونا در سراسر ایالات متحده، تعداد بستری‌های بیماران مبتلا به کرونا در این کشور برای نخستین بار از ژانویه ۲۰۲۱ از مرز یکصد هزار نفر عبور کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی هیل گزارش کرد طبق تحلیل‌های روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست، تعداد مبتلایان جدید به کرونا نیز به بیشترین رقم خود در ۸ ماه اخیر رسیده است به طوری که چهارشنبه هفته گذشته در ۲۴ ساعت، دست‌کم ۱۴۸ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس «کووید-۱۹» در سراسر ایالات متحده به ثبت رسید. از طرف دیگر، آنطور که تحلیل‌های واشنگتن‌پست نشان می‌دهد آمار مرگ و میر روزانه مرتبط با کرونا نیز بار دیگر در ایالات متحده روند صعودی در پیش گرفته است.

این آمار و ارقام و روند صعودی موارد ابتلا و فوتی مرتبط با کرونا در آمریکا در حالی اعلام شده است که «فرانسیس کالینز» مدیر مؤسسه ملی بهداشت آمریکا اوایل ماه آگوست (ماه جاری میلادی) ابراز نگرانی کرده بود احتمالا بزودی تعداد موارد ابتلای روزانه به کرونا در آمریکا به بیش از ۲۰۰ هزار مورد در روز خواهد رسید. وی در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز تصریح کرده بود: «اگر در ۲ هفته آینده، از آمار روزانه ۲۰۰ هزار ابتلا عبور نکنیم، جای تعجب است و این بسیار دلخراش است، زیرا ما هرگز فکر نمی‌کردیم بار دیگر به این سرعت بازگردیم».

این مقام بهداشت آمریکا ادامه داد: «این آمار (۲۰۰ هزار ابتلا به کرونا در روز) برای ژانویه- فوریه بود و نباید در ماه آگوست اینطور می‌شد اما ما در اینجا گونه دلتا را داریم که بسیار مسری است و این حقیقت دلخراش که هنوز ۹۰ میلیون نفر واکسینه نشده‌اند و در مقابل این ویروس در معرض خطر قرار دارند و این وضعیت آشفته‌ای است که در آن قرار گرفته‌ایم».

تحلیل‌های واشنگتن‌پست حاکی از آن است میزان بستری‌های مرتبط با کرونا در جنوب ایالات متحده به بالاترین حد خود رسیده است و این آمار در فلوریدا و تگزاس روندی کاملا صعودی را در پیش گرفته است به طوری که بیش از ۱۷ هزار نفر در فلوریدا و بیش از ۱۴ هزار نفر در تگزاس بستری شده‌اند.

طبق جدیدترین آمار و ارقام دانشگاه «جان هاپکینز» در ۲۴ ساعت با ابتلای دست‌کم ۱۴۸ هزار و ۱۴۳ مورد جدید، مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به ۳۸ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۵۵۳ نفر رسیده است و با مرگ دست‌کم یکهزار و ۴۵۶ آمریکایی دیگر در یک شبانه‌روز مجموع قربانیان کرونا در این کشور به ۶۳۳ هزار و ۵۶۴ نفر رسیده است.

منبع:وطن امروز