کد خبر: 197707

بازخوانی نوع رفتار با مجرمان در نظام حقوقی ایران

اتاق خبر 24

محمد ایمانی، فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: تراز حقوق بشر برای ما، نه آمریکای نشان شده با فجایع زندان ابوغریب و گوانتانامو و زندان های داخلی خود است، نه شبکه دولتی انگلیس با سوابق نسل کشی اش در ایران و دیگر کشورها. موزه عبرت (کمیته مشترک ضد خرابکاری) و جنایات کم نظیر ساواک، یادگاری رژیم کودتایی است که آمریکا و انگلیس در ایران به مدت چند ده سال بر جا گذاشتند.

تراز حقوق بشر برای ما همچنین، تلویزیون سعودی اینترنشنال نیست که گردانندگان آن نان خود را در خون ملت های منطقه می زنند و می خورند. گردانندگان این شبکه اجیران رژیمی هستند که مخالفان خود را اره می کنند!

نظام حقوقی ما آن قدر پیشرفته است که می گوید مجرمی که حکم وی اعدام است، زندانبان حق ندارد سیلی به گوشش بزند. مجرم زندانی، فارغ از تخلف و جرمش، حقوقی دارد که باید محترم شمرده شود و ناقص، مستوجب مواخذه است.

هر قاعده استثنا و تبصره هایی هم دارد. مثلا  ممکن است مجرمی امنیتی یا جنایی، رفتاری ستیزه جویانه داشته باشد و بخواهد دیگران یا حتی خود را مورد ضرب و جرح و آسیب قرار دهد و بنابرین واکنش به کنش او تفاوت می کند. یا مثلا در تفتیش بدنی وی برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار بعدی، ممکن است سخت گیری شود. یا این که در برخی موارد به خاطر ملاحظات امنیتی و تبانی و درز اطلاعات، ممکن است یک بازداشتی با مجوز قاضی برای مدتی در زندان انفرادی نگهداری شود.

اما از موارد استثنا و مشخص در ضوابط بازداشت و زندان که بگذریم، در کل هر زندانی قانونا حقوقی دارد که باید محترم شمرده شود. در چنین مواردی، اگر ثابت شود، زندانبانی مرتکب نقض قانون و حقوق متهم/زندانی شده، مستوجب مواخذه است و کم نیست تخلفاتی که با آنها برخورد شده و حتی کسانی در حد قاضی مرتضوی و... مورد محاکمه قرار گرفته اند.

اخیرا شبکه انگلیسی- سعودی «اینترنشنال» ضمن انتشار تصاویری از دوربین های مدار بسته زندان اوین، سعی کرده علیه کشورمان فضا سازی کند. آنها می گویند به تصاویر پنج ساله این دوربین ها دسترسی پیدا کرده اند. اینکه از تمام این محتوای پنج ساله و ۲۴ ساعته، توانسته اند حداکثر چند برش چند ثانیه ای بی سر و ته (گنگ) درباره سختگیری در زندان های ایران را استخراج کنند، اتفاقا سند افتخار جمهوری اسلامی در برخورد با زندانیان است و نشان می دهد دست سارقان خالی است.

نوع رفتار را باید در نحوه تعامل با اکثریت قریب به اتفاق زندانیان و بازداشتیان دید و نه استثناهایی که محتمل است رخ بدهد و مورد بررسی و پیگرد هم قرار بگیرد. کمک به احیای اخلاقی مجرمان اجتماعی، توانبخشی در زمینه آموزش مهارت های شغلی و اشتغال پس از دوره زندان، عفو مجرمان حتی در سطوح امنیتی، و... از افتخارات کمک نظیر جمهوری اسلامی در امور اداره زندان در دنیاست.

البته خوب یا بد، شماری از جنایتکارانی که به عنوان عضو ارتش رژیم متجاوز صدام، در عملیات مرصاد در سال ۶۷ شرکت داشتند، جنایت کردند و سرانجام توسط رزمندگان ما در اسلام آباد غرب به هلاکت رسیدند، همان زندانیانی بودند که در اثر رأفت و اغماض جمهوری اسلامی مورد عفو قرار گرفته و آزاد شده، اما مجددا به سازمان تروریستی منافقین (پیشاهنگان داعش) پیوسته بودند.

 

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.