کد خبر: 197678

خطیب‌زاده: ایران خواستار تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان است

 سخنگوی وزارت امور خارجه خواستار تشکیل دولتی فراگیر، شفاف و پاسخگو در افغانستان شد.
اتاق خبر 24

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران حاضر شد.

خطیب‌زاده گفت: ایران آخرین تحولات و رویدادها را از نزدیک دنبال کرده و با همه طرف‌ها در ارتباط بوده است.

وی در ادامه خواستار تشکیل دولتی فراگیر، شفاف و پاسخگو در افغانستان شد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که وزیر خارجه پاکستان روز پنجشنبه به ایران سفر خواهد کرد که موضوع اصلی سفر روابط دوجانبه و موضوع افغانستان خواهد بود.

وی درباره گفتگوهای ذیل برجام در وین، با اشاره به تغییر و تحولات در قوه مجریه کشورمان گفت: مواضع حاکمیتی ایران همان مواضعی است که همواره اعلام کرده ایم. طرف‌های مقابل نباید دچار سوءمحاسبات شوند. رفع موثر تمامی تحریم‌های آمریکا و پایبندی طرف‌های دیگر برجام به عنوان اصول مقوم هرگونه توافقی در وین است. تاریخ پس از اطمینان از تغییر و تحولات و طرف‌های ما در 1+4 اعلام خواهد شد.

خطیب‌زاده درباره ارسال سوخت به لبنان گفت: تجارت عادی در حوزه مشروعی مثل حوزه انرژی یک تصمیم بسیار عادی هست. بر اساس تصمیم خودمان و اعلام نیازی که توسط دوستانمان و مشتری‌ها اعلام می شود ما نفت‌مان را می‌فروشیم. ما قطعا نمی ‌توانیم درد و رنج مردم لبنان را ببینیم... ما به عنوان کشوری که سال‌ها تحت تحریم‌های یکجانبه آمریکا بوده‌ایم، می‌دانیم برخی از این کشورها دچار اعتیاد به تحریم هستند و از درد و رنج کشورهای دیگر استفاده‌های خود را دارند. ایران در کنار دیگر کشورها اجازه نمی‌دهد نظام سلطه چنین اقداماتی را صورت دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم