کد خبر: 197667

هفته آینده اثر تعطیلات مشخص می‌شود

روز گذشته تعطیلی کرونایی ستاد ملی مقابله با کرونا تمام شده و برخی گمانه‌زنی‌ها نسبت به اثرگذاری این دوره در مدیریت شرایط مطرح شده است اما کارشناسان براین باورند که برای دریافت نتیجه واقعی باید حداقل یک هفته منتظر باشیم.
اتاق خبر 24

انتشار آمار آخرین روز مرداد 1400 اگرچه شکست دوباره رکوردها بود اما نیم نگاهی به آمار نرخ ابتلای جدید نشان می‌دهد کاهش حدود 6 هزار نفری نرخ ابتلا احتمالاً در روزهای آینده می‌تواند نوید بخش کاهش کل شاخص‌ها باشد؛ هرچند هنوز کارشناسان در تایید این موضوع اختلاف نظر دارند اما جای تردید نیست که برای دریافت نتیجه نهایی محدودیت‌های اخیر باید حداقل یک هفته منتظر باشیم.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه معتقدند در دوره‌ همه‌گیری به هیچ عنوان نباید تغییر کوتاه مدت آمارها را ملاک تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها قرار دهیم چون با توجه به تجارب گذشته احتمال خطا در سیاست‌گذاری با استفاده از اطلاعات کوتاه مدت بسیار بالاست و برای تصمیم‌گیری دقیق بهترین دوره زمانی حداقل یک هفته است.

در این زمینه کارشناسان تاکید می‌کنند با درنظر گرفتن رفتار ویروس کرونا به‌خصوص سویه دلتا دوره یک هفته‌ای می‌تواند شاخص‌های دقیق‌تری برای تصمیم‌گیری وسیاست‌گذاری ارائه کند چون فراز و فرودهای آماری در دوره‌های کوتاه مدت قابل اعتماد نیستند و احتمال خطا در آنها وجود دارد بنابراین اگر واقعاً به دنبال دریافت اثرگذاری محدودیت‌های اخیر هستیم باید تا هفته دوم شهریورماه باید منتظر باشیم.

این گروه تاکید می‌کنند بررسی آمارهای روز گذشته نسبت به روز قبل در دو شاخص تعداد موارد ابتلا و بستری جدید روند نزولی به خود گرفته است اما در دو شاخص دیگر یعنی ورود بیماران به بخش مراقبت‌های ویژه و موارد فوتی سیر صعودی را ثبت کرده که شاهد مثال قابل قبولی برای این مدعاست که برای رسیدن به نتیجه واقعی هرگونه سیاست‌گذاری حداقل یک هفته زمان لازم داریم و نمی‌توانیم به اختلاف آمارهای یک یا دو روزه بسنده کنیم.

به گفته این کارشناسان بررسی روند همه‌گیری کرونا در واقع زنجیره‌ای از اطلاعات است که باید در نهایت دوره‌های استاندارد نسبت به روند آن نتیجه‌گیری و سیاست‌گذاری متناسب داشته باشیم و براساس آمارهای مقایسه‌ای یازده روز گذشته کاهش ورود بیماران به مراکز درمانی ظاهرا آغاز شده و اگر این روند تا پایان هفته ادامه داشته باشد احتمال آغاز سیر نزولی پیک پنجم دور از انتظار نیست.

در این زمینه بررسی آمارهای پایتخت به عنوان یکی از شاخص‌های تعیین کننده در شرایط کلی کشور نیز می‌تواند به این موضوع اشاره داشته باشد چون فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران روز گذشته آغاز روند کاهشی شناسایی بیماران جدید را در تهران تایید کرده است.

علیرضا زالی درباره نتایج تعطیلی اخیر و تاثیر آن در کنترل پیک پنجم و فعالیت ویروس دلتا اظهار داشت: برای ارزیابی دقیق نقش تعطیلی 6 روزه در کشور به ویژه در پایتخت، نیاز به شاخص‌های مختلف در بازه زمانی طولانی‌تر داریم، اما یکی از مهمترین شاخص‌ها کاهش قابل توجه تردد بین استانی از مبدا تهران بوده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش 42 تا 45 درصدی داشته است.

زالی همچنین با اشاره به همکاری مناسب اصناف و گروه‌های مختلف تولیدی و تجاری در این دوره تصریح کرد: پیش بینی می‌شود تعطیلات اخیر نسبت به سایر محدودیت‌ها موثرتر بوده است و افت شاخص مراجعه سرپایی در پایتخت طی 24 ساعت گذشته به 19 هزار و 800 نفر شاهد مثالی قابل توجه در این زمینه است.

وی درباره میزان بستری‌های پایتخت نیز گفت: مجموعاً 9772 بیمار در بیمارستان‌های پایتخت بستری هستند که برای مشاهده روند کاهشی آن باید منتظر گذر زمان باشیم، چراکه افراد مبتلا به سویه دلتا کروناویروس، به طور متوسط 2.5 روز دیرتر ترخیص می‌شوند.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران از ثابت ماندن آمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد و گفت: از مجموع افراد بستری شده، 2400 نفر در بخش ویژه تحت مراقبت هستند که این آمار در پنج روز گذشته تغییری نداشته و ثابت مانده است.

 زالی از ترخیص 1800 بیمار در 24 ساعت گذشته خبر داد و افزود: از 2270 مورد بستری طی شبانه روز گذشته، 270 مورد به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شدند.

تکمیل فرآیند واکسیناسیون برای مهار پیک‌های بعدی

در همین زمینه کارشناسان با اشاره مجدد به اهمیت توجه به آمارهای دوره‌ای برای ارائه راهکارهای دقیق مدیریت بحران معتقدند با توجه به طولانی شدن موج‌های چهارم و پنجم احتمال آغاز موج‌ ششم دور از انتظار نیست و نکته اصلی اینجاست که تکمیل فرآیند واکسیناسیون یعنی انجام هر دو دوز تزریق می‌تواند در مدیری موج‌های آینده اثرگذاری داشته باشد.

به گفته این گروه براساس پروتکل‌های بهداشتی اگرچه افرادی که حتی یک دوز واکسن نیز دریافت کرده‌اند تا حدودی مقابل بیماری ایمنی دارند و احتمال ابتلا به نوع سخت بیماری و فوت آنها درصدی کاهش خواهد داشت اما برای رسیدن به نتیجه اصلی حداقل از 70 درصد جامعه باید روند کامل واکسیناسیون را انجام داده باشند که بتوانیم به مدیریت بحران امیدوار باشیم.

این کارشناسان تاکید دارند البته با توجه به فاصله زمانی ایجاد ایمنی حداکثری در بدن دریافت کننده واکسن بعد از حداقل 14 روز نتیجه انجام واکسیناسیون قطعاً کوتاه مدت نیست و برای رسیدن به نتیجه مطلوب از واکسیناسیون در دوره‌های بلند مدت یا پیک‌های بعدی لازم است نتایج را بررسی کنیم که درباره ایران احتمال نتیجه واکسیناسیون در پیک ششم خواهد شد.

استان آذربایجان غربی/ بیش از 1000 نفر بستری شدند

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با تشریح آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته یک هزار و 756 نفر به علت سندروم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سطح استان بستری شدند.

وی تصریح کرد: همچنین 871 مورد بستری مشکوک و و 287 مورد بستری آی سی یو نیز در شبانه روز گذشته در آذربایجان‌غربی ثبت شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی افزود: متاسفانه در شبانه روز گذشته 34 نفر دیگر شامل 16 نفر در ارومیه، 6 نفر در خوی، چهار نفر در میاندوآب، سه نفر در ماکو و همچنین در مهاباد، سلماس، بوکان، نقده و شاهین دژ هر یک نفر جان باختند.

وی کل مبتلایان شبانه روز گذشته را یک هزار و 890 نفر عنوان کرد و بیان کرد: تاکنون 221 هزار و 707 نفر در سطح استان به کرونا مبتلا شده اند.

آقازاده با اشاره به واکسیناسیون 6 هزار و 198 نفر دیگر در استان اظهار داشت: هم اکنون مجموع واکسیناسیون به 721 هزار و 236 نفر رسیده است.

استان اصفهان/ روند صعودی ادامه دارد

 آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 5021 نفر بودند که 2176 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 611  نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 472 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 3543 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 465 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 47 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 28 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان بوشهر/ افزایش موارد بستری 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به تاخت‌وتاز بدون وقفه کرونا در استان بوشهر اظهار داشت: طی 24 ساعت گذشته 14 بیمار کرونایی در این استان جان خود را از دست داده است.

سعید کشمیری، با بیان اینکه پس از 10 هفته طوفانی شیوع کرونا و افزایش بستری‌ها و فوتی‌های کرونایی اکنون قدری کاهش یافته است افزود: بیماران بستری در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر از 900 نفر به 820 نفر رسیده و این درحالی است که روزانه به بیش از 200 نفر بیمار خدمات سرپایی ارائه می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از افزایش ظرفیت‌های بیمارستان‌های استان برای پذیرش بیماران کرونایی خبر داد و بیان کرد: تعداد تخت‌های بخش کرونایی استان بوشهر از مرز یک‌هزار تخت گذشته که اکنون بیش از 90 درصد آنها اشغال است.

وی از مردم در خواست کرد: برای حفظ جان خود و کمک به آنها تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله استفاده مکرر از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت کنند و از حضور در مراسم‌های تجمعی، مسافرت و دورهمی‌ها پرهیز شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، با اشاره به اینکه روز گذشته 171 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند گفت: اکنون 74 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند و از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 34 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر 14 فوتی کرونایی روز گذشته استان را بین سن 38 تا 92 سال دانست و افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 147 بیمار از بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر با حال عمومی خوب ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 108 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند.

کشمیری از فوت یک‌هزار و 708 بیمار کرونایی در استان بوشهر در 18 ماه گذشته خبر داد و تصریح کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 78 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

وی روند واکسیناسیون علیه کرونا را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: تاکنون 85 درصد افراد بالای 50 سال در استان بوشهر مرحله نخست واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه تاکنون 260 هزار نفر در استان بوشهر یک بار واکسن کرونا دریافت کرده‌اند گفت: تاکنون به بیش از 60 درصد افراد 40 تا 50 سال استان بوشهر واکسن کرونا تزریق شده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از تزریق واکسن مرحله دوم به  100 هزار نفر در استان بوشهر خبر داد و افزود: با دریافت واکسن کافی از وزارت بهداشت، روزانه به بیش از 10 هزار نفر در استان واکسن تزریق می‌شود که این ظرفیت تا 15 هزار نفر در روز قابل افزایش است.

استان سمنان/ 362 تست مثبت ثبت شده است

حبیب‌الله خجسته پور سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان اظهار داشت: از 30 مردادماه تا 31 مردادماه جمع کل محتملین ورود به بیمارستان مشکوک به کرونا 482 نفر است.

وی جمع کل موارد مثبت (مبتلای قطعی) را نیز 362 نفر اعلام کرد و افزود: همچنین جمع کل موارد مثبت سرپایی در شبانه‌روز گذشته 260 نفر بوده است.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان اضافه کرد: جمع کل موارد مثبت بستری را 102 نفر اعلام کرد و گفت: در شبانه‌روز گذشته نیز 3 در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان باختند.

خجسته پور جمع کل ترخیص شده را نیز 107 نفر برشمرد و گفت: جمع کل بستری در شبانه‌روز گذشته (قطعی و مشکوک) 737 نفر بوده است.

نوید دانائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم نیز گفت: 72 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

وی گفت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تا کنون 36 هزار و 529 بیمار مبتلا به کرونا در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به تعداد افراد بستری شده با تشخیص قطعی بیماری کرونا گفت: در 24 ساعت گذشته تعداد 72 بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان بستری شد.

دانائی در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تعداد هشت هزار و 494 نفر در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

وی تصریح کرد: همچنین از ابتدای بیماری تا کنون بیست‌وهشت هزار و 35 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به آمار افراد بهبود یافته از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره کرد و گفت: از ابتدای بروز بیماری کرونا تعداد هفت هزار و 177 بهبود یافتند.

استان کرمان/ کمبود دارو ادامه دارد

شیوع ویروس کرونا در پیک پنجم خود در استان کرمان به اوج رسیده و در این شرایط سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح روز گذشته به منظور بررسی وضعیت کرونا در استان کرمان، بازدید از روند اجرای طرح شهید سلیمانی مقابله با کرونا و افتتاح و بازدید از چند مرکز واکسیناسیون کرونا و بازدید از بیمارستان حضرت فاطمه (س)  به کرمان سفر کرد.

سردار حسین معروفی فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان اظهار داشت: کمبود سرم و داروی تخصصی و کمبود دستگاه اکسیژن‌ساز بیمارستانی از مشکلات امروز استان کرمان است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر به‌طور میانگین روزانه تست کرونای حدود دو هزار و 100 نفر در استان کرمان مثبت می‌شود گفت: واکسن و دستگاه اکسیژن‌ساز نیاز فوری استان کرمان در این شرایط است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و 121 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 651 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 53 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 192 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 87 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 138 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 249 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 33 هزار و 998 مورد رسیده است.

وی به فوت 21 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 83 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 628 هزار و 505 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 199 هزار و 789 مورد است.

استان هرمزگان/ 477358 مورد نمونه‌گیری تاکنون انجام شده 

دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بندرعباس با تاکید بر افزایش بیماریابی در هرمزگان با استفاده از تست‌گیری اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا 477358 بوده و سعی می‌شود با افزایش تست‌ها میزان بیماریابی در استان افزایش یابد. 

وی افزود: در روز گذشته کرونا سبب شد 237 بیمار جدید در بخش‌های مختلف بیمارستانی بستری شوند که نسبت به روز پیش از آن شاهد افزایش بودیم و احتمالا در روزهای آینده نیز روند افزایشی ادامه داشته باشد. 

نوروزیان گفت: در حال حاضر 1114 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 133 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 45 بیمار نیز وخیم گزارش شده است. 

وی تصریح کرد: میزان بیماران قرنطینه در منزل در حال حاضر به مرز 16 هزار نفر رسیده و بالغ بر 16 هزار و 300 بیمار درمان خود را در منزل دنبال می‌کنند و نیازی به حضور در بیمارستان ندارند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در شبانه روز گذشته کرونا جان 25 بیمار دیگر شامل 14 آقا 11 خانم در محدوده سنی 37 الی 90 سال از شهرستانهای بندرعباس ( 16 نفر)، میناب (4 نفر)، رودان (2نفر) ، کیش (2 نفر) و بندرخمیر یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به 2051 نفر رسید. 

منبع: خبرگزاری تسنیم