کد خبر: 197643

تاخت‌وتاز دلتاکرونا در کشور

 درحالی میزان ابتلای روزانه به دلتاکرونا در حال کاهش است که تعداد متوفیان کاهش محسوسی نداشته است و پزشکان همچنان بر رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و زدن ۲ ماسک تأکید دارند.
اتاق خبر 24

بنا به گفته پزشکان و کارشناسان بهداشت و درمان، مردم مهمترین سهم را در کاهش تبعات ویروس کرونا دارند و در شرایط شیوع موج پنجم کرونا، که بخش عمده‌ای از کشور را درگیر کرده است، هیچ چیز به‌اندازه احساس مسئولیت عمومی در رعایت نکات بهداشتی نمی‌تواند به این بحران پایان دهد.

همچنین در این شرایط، عادی‌انگاری بزرگترین اثر را در گسترش موج پنجم کرونا دارد و هر اندازه مردم ماجرا را عادی ببینند، شاهد افزایش شمار مبتلایان به کرونا و مرگ‌ومیرهای این بیماری خواهیم بود. با توجه به خطرپذیری و مسری بودن بسیار بالای ویروس دلتای هندی در مقایسه با نوع انگلیسی آن، هرگونه سهل‌انگاری می‌تواند به ابتلای سریع افراد و اعضای خانواده آنان به بیماری کووید19 منجر شود.

ابتلا به گونه دلتای کرونا به مقطع سنی خاصی محدود نیست و همه افراد و طیف‌های مختلف سنی، در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیرانه، به آن مبتلا می‌شوند.

آن‌چنان که مطرح می شود یکی از مسائل مهم در کنترل چرخه انتقال ویروس کرونا، ماندن در خانه است و باید مراجعات و ترددهای غیرضرور در سطح شهر و جامعه در این شرایط تا حد امکان کاهش یابد و اگر بنا بر ضرورت مجبور به خارج شدن از منزل هستیم به هیچ عنوان در اماکن پر رفت و آمد حضور نیابیم و طول مدت حضورمان را تا حد ممکن کاهش دهیم.

ویروس کرونادلتا سرایت‌پذیری بالایی دارد

این در حالی است که رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران می‌گوید: تفاوت سویه کرونا دلتا با سویه‌های قبلی ویروس کرونا در میزان انتقال آن به افراد است.

 علیجان تبرائی رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران اظهار داشت: در زمان حاضر واریانت دلتا تفاوتی که با واریانت‌های قبلی دارد در حقیقت قدرت سرایت‌پذیری بالای آن است به‌طوری که اگر قبلاً می‌گفتیم که ویروس کرونا می‌تواند 2 تا 3 نفر را آلوده کند در زمان حاضر واریانت دلتا 6 تا 7 نفر را آلوده می‌کند.
تبرائی گفت: وقتی که جمعیت‌های کثیری در دنیا تحت تأثیر این ویروس قرار می‌گیرند نشان می‌دهد که قدرت سرایت‌پذیری واریانت دلتا بسیار بالاست.

او افزود: پیش‌بینی‌هایی که برای فصل پاییز وجود دارد نشان می‌دهد که اگر زنجیره سرایت این بیماری را قطع نکنیم پاییز سخت‌تر در پیش خواهیم داشت.

اظهار نظر کارشناسان درحالی مطرح شده است که برخی از مقامات مسئول در وزارت بهداشت و روند صعودی بیماری در برخی استان‌ها مثل آذربایجان شرقی، اصفهان و خوزستان رسماً نگرانی خود را از افزایش شیوع این ویروس منحوس در صورت ادامه روند کنونی اعلام کرده‌اند.

استان گیلان/ وضعیت 229 بیمار کرونایی وخیم است

 فردین مهرابیان شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران از آخرین آمار کرونا در گیلان خبر داد و اظهار داشت: تعداد کل بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌های استان به دو هزار و 51 نفر رسید.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با بیان اینکه 339 نفر از بیماران کرونایی 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌های گیلان بستری شدند، اضافه کرد: 196 نفر هم‌اکنون در بخش ICU بستری هستند.

وی با بیان اینکه متأسفانه حال 299 نفر از بیماران وخیم است گفت: با وجود تمام تمهیدات اندیشیده‌شده، افزایش تخت‌های بیمارستانی و تلاش شبانه‌روزی کادر درمان نیازمند رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم هستیم.

مهرابیان خاطرنشان کرد: با وجود تلاش بی‌وقفه کادر پزشکی، پرستاری، بهداشت و تمامی همکارانم تعداد افراد بستری‌شده بسیار بالاست و افراد باید از شرکت در دورهمی‌ها دوری کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان پرهیز از هرگونه سهل‌انگاری و عادی‌انگاری و شرکت در تجمعات را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: متأسفانه برخی از هم‌وطنان و‌ هم‌استانی‌های‌مان در مدت اخیر روند عادی‌انگاری را در پیش گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: اگر افراد عادی‌انگاری را در پیش بگیرند خود و یا اعضای خانواده آن‌ها به کرونا مبتلا و نیازمند بستری در بیمارستان‌ها می‌شوند از این رو تأکید داریم که همه افراد موازین بهداشتی را با قاطعیت رعایت کنند.

استان اصفهان/ 1458 مورد جدید بیمار کرونایی شناسایی شد

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، ابراز کرد: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری‌شده ویروس کرونا در استان3867 نفر بودند که 1458 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به‌جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی‌شده 539  نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 452 بیمار بهبودیافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

نجیمی با بیان اینکه "در زمان حاضر 3468 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به‌جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند"، گفت: از این تعداد 456 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ‌ومیر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 28 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 18 نفر فوت‌شده کرونامثبت قطعی بوده است.

کاشان/ روند صعودی مبتلایان ادامه دارد؛ 5 فوتی در 24 ساعت گذشته

ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد به‌نحوی که به‌نظر می‌رسد بر اساس آمار و ارقام منطقه کاشان از نظر وضعیت کرونایی کاشان مجدداً وضعیت قرمز شده و با ورود به پیک پنجم کرونا نگرانی از افزایش مرگ‌ومیر شهروندان کادر درمان را نگران کرده است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با اعلام اینکه طی 24 ساعت گذشته 67 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 51 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده‌اند و 16 بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء شهرستان آران و بیدگل بستری شده‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری‌شده در کاشان حداقل پنج و حداکثر 91 سال سن دارند، اضافه کرد: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 42 و حداکثر 87ساله به‌عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 774 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 707 بیمار در شهرستان کاشان و 67 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 286 بیمار به‌صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری 81 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل خبر داد و گفت: طی 24 ساعت گذشته متأسفانه دو آقا 61 و 68 ساله در شهرستان کاشان و سه خانم ـ دو بیمار 80ساله و یک 90ساله ـ در شهرستان آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 432 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعدادی قابل توجه مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته مراجعه کرده‌اند و تاکنون سه‌هزار و 802 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

استان کرمان/ بستری بیش از 1800 بیمار کرونایی 

تابستان به هفته پایانی مردادماه رسید و استان کرمان با هزار و 182 بیمار قطعی در بیمارستان‌های خود آمار بیشترین تعداد بیماران بستری در موج پنجم را در این هفته ثبت کرد تا بزرگترین استان کشور همچنان شاهد روند صعودی این بیماری باشد.  

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و 182 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 695 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 60 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 222 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 76 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 129 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 247 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 33 هزار و 531 مورد رسیده است.

وی به فوت 21 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 34 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 612 هزار و 668 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 178 هزار و 249 مورد است.

استان آذربایجان غربی/28 نفر دیگر جان باختند

جواد آقازاده با تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در آذربایجان غربی اظهار داشت: با فوت 28 نفر دیگر در شبانه روز گذشته، تعداد فوتی‌های کل استان به پنج هزار و 207 نفر رسید.

وی تصریح کرد: همچنین با ابتلای یک هزار و 200 نفر دیگر، تعداد کل مبتلایان به 218 هزار و 837 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: از سوی دیگر شمار کل بستری‌های سندروم حاد تنفسی به یک هزار و 754 و شمار بستری‌های مشکوک به 835 نفر رسیده است.

وی بیان کرد: همچنین هم اکنون 280 نفر در بخش آی سی یوی بیمارستان‌های کل کشور بستری هستند و 59 نفر تحت دستگاه ونتیلاتور قرار دارند.

آقازاده در ادامه نیز با اشاره به شمار واکسیناسیون روزانه در سطح استان افزود: با دریافت 9 هزار و 363 نفر دیگر تعداد کل واکسیناسیون به 707 هزار و 766 نفر رسید.

استان مرکزی/ بیمارستان تصادفات اراک به بیماران کرونایی تبدیل شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به گسترش این بیماری در موج پنجم و سرعت غیرقابل باور و فزاینده آن در سطح استان و چرخش سریع در شهرستان های مختلف و با توجه به کمبود تخت در شهرستان ها، بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) اراک که پیش از این سانتر تروما(تصادفات) بود را به مرکز درمان بیماران کرونایی تبدیل کردیم.

وی افزود: تمام تلاش ما در حوزه سلامت و مدافعان سلامت و کادر پزشکی این است که بیماری که نیاز به بستری دارد، از مراحل و فرایند درمان باز نماند، اما اگر بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) نیز تکمیل ظرفیت شود، دیگر بیمارستان دولتی نخواهد بود که به همشهریان و هم استانی ها خدمت‌رسانی کند.

جمالیان عنوان کرد: پرسنل بهداشت و درمان روزانه تمامی تلاش و دقت خود را به کار گرفته تا بیماری را کنترل کنند، اما با توجه به وخامت پیک پنجم، نیاز است که مردم همکاری و تعامل بیشتری با متولیان سلامت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در بخش های مراقبت های ویژه تخت خالی برای پذیرش بیماران وجود ندارد و سن بستری به سنین 45 الی 65 سال رسیده است که همین موضوع زنگ خطر بحران را به صدا درآورده است.

رئیس علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: بیماران سرپایی می توانند با ارائه‌ نسخه پزشکی خود از داروخانه های توزیع کننده داروی کرونا در سطح شهر، سرم درمانی خود را تهیه کنند، با توجه به محدودیت هایی که در این نوع قلم دارو به وجود آمده، هم استانی‌ها می توانند سرم درمانی خود را از داروخانه های توزیع کننده داروی کرونا، به شرط در دست داشتن تجویز پزشک تامین کنند.

استان سمنان/ بستری شدن 45 بیمار جدید 

نوید دانائی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: از بستری شدن 45 بیمار جدید مبتلا به کرونا در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه خبر داد.

وی افزود: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تا کنون 36 هزار و 112 بیمار مبتلا به کرونا در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

وی با اشاره به تعداد افراد بستری شده با تشخیص قطعی بیماری کرونا گفت: در 24 ساعت گذشته تعداد 45 بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان بستری شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تعداد هشت هزار و 391 در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

دانائی به آمار افراد بهبود یافته از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره کرد و گفت: از ابتدای بروز بیماری کرونا تعداد هفت هزار و 89 نفر بهبود یافتند.

بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، آمار رسمی کرونا در استان سمنان در روز 27 مرداد تا 28 مردادماه 1400 به این صورت جمع کل محتملین ورود به بیمارستان مشکوک 476 نفر، جمع کل موارد مثبت مبتلای قطعی 326، جمع کل موارد مثبت سرپایی 245، جمع کل موارد مثبت بستری 81، جمع کل فوتی‌های مثبت 6 نفر، جمع کل ترخیص شدگان 59 نفر و جمع کل بستری 27 مرداد تا 28 مردادماه هم قطعی و هم مشکوک 801 نفر گزارش شد.

استان بوشهر/ ابتلای روزانه بیش از 800 نفر به بیماری کرونا 

سعید کشمیری در بوشهر، تعداد تخت‌های بخش کرونایی استان بوشهر را 900 تخت دانست و اظهار داشت: اکنون همه این تخت‌ها در اشغال بیماران کرونایی و این درحالی است که همین میزان بیمار در مراکز سرپایی درمان می‌شوند و تحت پوشش قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر روند ابتلا به کرونا در استان را صعودی دانست و بیان کرد: روزانه بیش از 800 بیمار ابتلا به کرونا در استان شناسایی و 200 نفر آن در بخش کرونایی بیمارستان‌‌ها بستری می‌شوند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به بستری 900 بیمار در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خاطر نشان کرد: همه تخت‌های بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر اشغال و این در درحالی است که تعدادی هم در انتظار بستری هستند.

وی از راه‌اندازی مراکز سرپایی خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی خبر داد و افزود: مراکز بستری موقت در همه شهرستان‌های استان بوشهر با مشارکت دیگر نهادها و سازمان‌ها ایجاد شده که خدمات گوناگون درمانی ارائه می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه فوتی‌های کرونایی استان از مرز 1600 نفر گذشته است گفت: با ثبت شش مورد فوتی دیگر در روز گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونایی استان بوشهر اکنون به یک‌هزار و 682 نفر رسیده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر، بیشترین فوتی‌های کرونایی در 18 ماه گذشته در مرداد ماه امسال دانست و تصریح کرد: در پیک پنجم تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا روند افزایشی یافت به‌گونه‌ای که فوت 21 نفر در یک‌روزه هم ثبت شده است.

کشمیری، با بیان اینکه فوت بیماران کرونایی در روز 2 رقمی شده است افزود: روز گذشته کمترین فوت بیماران کرونایی در موج پنجم با شش نفر ثبت شد.

وی با اشاره به اینکه اکنون 65 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری، 42 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 200 بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 147 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر، تعداد بیماران کرونایی استان تاکنون را افزون بر 77 هزار نفر دانست و خاطر نشان کرد: طرح واکسیناسیون علیه کرونا در حال اجرا است و تاکنون افزون بر 80 درصد جمعیت بالای 50 سال استان بوشهر این واکسن را دریافت کرده‌اند.

استان قزوین/ رکورد مرگ‌ومیر بیماران کرونایی شکست 

در شبانه‌‌روز اخیر آمار ابتلای کرونایی استان به 92 هزار و 326 نفر رسید که از این تعداد 33 هزار و 466 نفر بستری و 2040 نفر فوت کردند. همچنین آمار موارد محتمل و مشکوک ابتلا هم با 133 نفر افزایش از مرز 17 هزار نفر گذشت و به 17 هزار و 46 نفر رسید. ضمن اینکه آمار بستری‌های موقت هم 75 نفر بیشتر شد و به 1872 نفر رسید و در نهایت آمار بهبودیافتگان هم 26 هزار و 454 نفر شد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از ثبت 2 رکورد کرونایی ترسناک در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر با فوت 16 بیمار بدحال کرونایی بالاترین رکورد مرگ‌ومیر کرونایی از ابتدای ورود ویروس منحوس به استان قزوین تا امروز به ثبت رسید و میزان فوتی‌ها نسبت به روز قبل 78 درصد افزایش داشت.

پیمان نامدار همچنین از شکسته شدن رکورد آمار بیماران بدحال زیر دستگاه ونتیلاتور خبر داد و افزود: در شبانه‌روز اخیر آمار بیماران کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های ما برای نخستین بار از عدد 50 نفر گذشت و با 16 درصد (7 نفر) افزایش نسبت به روز پیش به 51 نفر رسید که بیش از 2 برابر آمار بیماران بدحال ما در پیک چهارم کروناست.

وی ادامه داد: همچنین آمار بستری‌های روزانه کرونایی ما به 278 نفر رسید که در مقایسه با روز گذشته 14 درصد (34 نفر) بیشتر شده است که همین آمار موجب شد مجموع آمار بیماران بستری کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان با 35 نفر افزایش به 974 نفر برسد و در حال حاضر هیچ تختی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی صحرایی ما خالی نیست.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین در ادامه از کاهش 34 درصدی آمار ابتلای کرونایی در استان خبر داد و گفت:‌ در شبانه‌روز اخیر 603 مبتلای کرونایی جدیدی در سطح استان شناسایی شد که در مقایسه با روز پیش 300 نفر کمتر بود. 

نامدار اضافه کرد: همچنین آمار بیماران بهبودیافته هم 7 درصد کاهش یافت و در 24 ساعت گذشته 147 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی موقت ما مرخص شدند که این آمار 11 نفر کمتر از روز قبل است.

استان هرمزگان/ شمار جان باختگان کرونایی به 2015 نفر رسید

 کرونا در هرمزگان همچنان جولان می‌دهد و با گذشت یک ماه سخت و سیاه اما هنوز خبری از پایان پیک این بیماری و کاهش آمارهای مرتبط با آن نیست. 

در ماه اخیر هر سیاه‌ترین روزهای خود را به چشم دید و بالغ بر 400 نفر تنها در مرداد جان خود را از دست دادند، این آمار در حالی است که تیرماه تنها 183 نفر بر اثر کرونا جان باخته بودند و افزایش موارد به بالای 400 مورد فوتی نشان دهنده وضعیت فوق حاد کرونا در این استان است. 

افزایش تمام موارد بیماری سبب شد نمایشگاه دائمی بندرعباس به بیمارستان‌ صحرایی تبدیل شود و 200 تخت در آن برای پذیرش بیماران تجهیز شود تا بتواند بخشی از نیاز استان به تخت بستری را جبران کند. 

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در شبانه روز گذشته کرونا باعث شد 204 بیمار جدید در بیماری استان پذیرش شوند.

وی افزود: با اضافه شدن این تعداد بیمار، در حال حاضر 1260 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 132 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 52 بیمار وخیم است. 

نوروزیان گفت: در روزهای اخیر شاهد کاهش میزان افراد بیمار کرونایی قرنطینه در منزل هستیم و شمار این بیماران به مرز 17 هزار نفر رسیده است که امیدواریم روند کاهشی ادامه یابد. 

وی تصریح کرد: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 11 بیمار دیگر شامل 7 آقا 4 خانم در محدوده سنی 31 الی 82 سال از شهرستانهای بندرعباس (6 نفر)، میناب، قشم، کیش، حاجی آباد و بندر لنگه هر کدام یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به 2015 نفر رسید.

استان فارس/ آمار جان‌باختگان به سرعت رو به افزایش است

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و 187 هزار و 284 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 360 هزار و 279 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 141 هزار و 821 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 28 هزار و 212 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 388 هزار و 491 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

با بستری 519 بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته، مجموع بیماران بستری مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان به پنج هزار و 203 نفر رسیده که از این تعداد، 420 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

با اعلام جان باختن 41 هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی 24 ساعت گذشته، مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به پنج هزار و 808 نفر رسیده است. 

استان یزد/ فوت 6 بیمار دیگر در شبانه روز گذشته؛ شناسایی 263 بیمار جدید

ابراهیم سلمانی در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان اظهار داشت: از  884 نمونه گرفته شده از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در شبانه‌روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 263  بیمار مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: از این تعداد، 30 نفر در بیمارستان‌های استان بستری و 233 نفر در منزل دوره نقاهت خود را طی می‌کنند.

سلمانی با اشاره به شناسایی موارد جدید بستری در بیمارستان‌های استان اظهار داشت: 1 بیمار در ابرکوه،3 بیمار در اردکان، 3 بیمار در بافق، 1بیمار در بهاباد، 1 بیمار در تفت،1 بیمار در خاتم، 2 بیمار در مهریز، 5 بیمار در میبد و 14 بیمار در شهرستان یزد شناسایی شدند.

وی با اشاره به فوت 6 بیمار در شبانه روز گذشته افزود: یک بیمار در بافق، یک بیمار در مهریز و 4 بیمار در شهرستان یزد به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

سلمانی تصریح کرد: در حال حاضر  733  بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند که از این تعداد 139 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.

استان اردبیل/ 104 بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند

شهرام حبیب‌زاده در اردبیل به تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان پرداخت و اظهار داشت: طی شبانه‌روز گذشته 132 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری و 12 نفر در اثر ابتلا به کرونا فوت شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزود: خوشبختانه 121 بیمار مبتلا به کرونا نیز با بهبودی نسبی از بیمارستان‌های استان اردبیل مرخص شدند و 854 بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان اردبیل بستری هستند.

حبیب زاده ادامه داد: شمار کل بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اردبیل به 854 نفر رسیده که از این تعداد 104 بیمار بدحال در بخش icu تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

وی گفت: هم‌اکنون شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر، گرمی، خلخال، پارس‌آباد، سرعین و اصلاندوز در وضعیت قرمز و شهرستان‌های بیله‌سوار، نمین، کوثر و نیر در وضعیت نارنجی قرار دارند.

حبیب‌زاده با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا تصریح کرد: تاکنون در استان اردبیل  322 هزار و 545 دُز واکسن تزریق شده که از این مقدار 261 هزار و 600 دُز مربوط به نوبت اول و 60 هزار و 945 دُز مربوط به نوبت دوم واکسیناسون است.

وی با اشاره به ضرورت توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به همراه زدن ماسک نقش مهمی  در کاهش خیز پنجم دارد.

استان همدان/ فوت 7 بیمار جدید کرونایی

دکتر محمد طاهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم‌ در همدان، اظهار داشت: با فوت هفت بیمار دیگر در 24 ساعت گذشته آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در استان از ابتدای اپیدمی ویروس تاکنون به 2 هزار و 493 مورد رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان تصریح کرد با شناسایی 616 بیمار جدید مبتلا به کرونا در  استان، مجموع بیماران بستری مثبت به 22 هزار و 721 و بیماران سرپایی مثبت به 62 هزار و 440 نفر رسید.

وی گفت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در 24 ساعت گذشته یک هزار و  912 مورد بود که 292 نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

طاهری افزود: 19 بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی 43 بیمار بستری در بیمارستان های استان وخیم گزارش شده است.

وی درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در بیمارستان‌های اسدآباد یک هزار و 116، بهار یک هزار و 165، تویسرکان یک هزار و 242، رزن 934، درگزین 313، فامنین 353 و کبودراهنگ یک هزار و 193 نفر است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: همچنین تاکنون چهار هزار و 364 نفر در ملایر، 2 هزار و 774 نفر در نهاوند و هشت هزار و 759 نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده‌اند.

استان گلستان/ آمار بستری‌شدگان کرونایی کاهشی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان وضعیت این استان را از نظر شیوع کرونا و بستری بیماران، فوق بحرانی و سیاه توصیف و تأکید تا زمانی که ایمنی جمعی در جامعه ایجاد نشود، تنها راه مقابله با این بیماری رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

عبدالرضا فاضل با اشاره به نوسانات آماری در میزان مبتلایان و بستری شدگان کرونایی استان در روزهای اخیر اظهار داشت: در دو روز گذشته این آمار کاهشی بوده و دیروز تعداد بیماران بستری  10 نفر کمتر از روز قبل آن بود.

وی گفت: در حال حاضر یکهزار و 889 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 229 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند و متأسفانه حال 79 بیمار نیز به شدت وخیم بوده و به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان درباره اینکه آیا می‌توان به خروج از وضعیت قرمز کرونایی در روزهای آینده امیدوار بود، بیان داشت: وضعیت استان از نظر شیوع کرونا سیاه است؛ از طرفی با اینکه در دو روز اخیر آمار بستری شدگان با کاهش نسبی مواجه بوده اما چون مراسمات روزهای اخیر و تعطیلات را پشت سر گذاشته‌ایم نمی‌توان به قطعیت درباره این موضوع صحبت کرد.

وی گفت: باید منتظر بمانیم و ببنیم در روزهای آینده چه اتفاقاتی رخ می‌دهد با این حال امیدواریم با افزایش شدید تعداد بیماران مواجه نشویم چون ظرفیت بیمارستان‌های استان محدود است.

در عین حال روز گذشته رضا آریان پور، عضو کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرده بود با توجه به بررسی‌های آماری احتمال دارد گلستان تا دو هفته آینده از پیک پنجم کرونا عبور کند.

استان خراسان جنوبی/ 331 بیمار جدید مبتلا به کرونا  شناسایی شدند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: روز گذشته 339 آزمایش انجام و 147 بیمار شناسایی شدند که 58 بیمار بستری و 89 بیمار سرپایی بودند.

کامبیز مهدی زاده  گفت: از این تعداد در بیرجند 31 مورد، خوسف 3 مورد، درمیان 5 مورد، زیرکوه 25 مورد، سرایان و نهبندان هر کدام 10 مورد، سربیشه 4 مورد، طبس 29 مورد ، فردوس 11 مورد و قائنات 19 مورد شناسایی شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی  وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند از انجام 694 تست سریع و شناسایی 184 مبتلای دیگر هم خبرداد .

وی بیان کرد: هم اکنون نیز 429 بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری اند که 301 نفر آن‌ها مبتلا به کرونایند و 37 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 4 نفر وخیم است.

دهقانی افزود: در خراسان جنوبی تا کنون 184 هزار و 688 نفر واکسن نوبت اول و 55 هزار و 801 نفر واکسن نوبت دوم کرونا را دریافت کرده اند.

وی  با بیان اینکه در شبانه روز گذشته خوشبختانه موردی از فوت ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش نشده گفت: مجموع موارد فوت همان هزار و 23 نفر است.

استان کهگیلویه و بویراحمد/ افزایش شمار قربانیان کرونا به 802 نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از افزایش شمار قربانیان کرونا به 802 نفر خبر داد و گفت: روز گذشته 6 هم استانی جان خود را از دست دادند.

پرویز یزدان‌پناه افزود: هم اکنون 596 بیمار در بیمارستانهای استان بستری می باشند که 286 نفر از این بیماران مبتلای قطعی و 38 نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان هستند.

وی ادامه داد: از مجموع مبتلایان به کووید 19 در کهگیلویه و بویراحمد 57702 نفر بهبود یافته گزارش شده است.

وی ابراز کرد: از 697 نمونه پی سی آر دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج و دهدشت حدود 34 درصد موارد مثبت بودند که بیشترین موارد مثبت در شهرستان های بویراحمد، کهگیلویه ،گچساران ، چرام و باشت بود.

یزدان‌پناه خاطرنشان کرد: همچنین از 259 نمونه رپید تست 20 درصد موارد مثبت و عمدتا در شهرستان‌های بهمئی، کهگیلویه و بویراحمد هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: در شرایط بسیار خطرناکی از بیماری هستیم و چنانچه همکاری های لازم از طرف مردم برای کنترل بیماری صورت نگیرد بی شک تلفات جانی و آسیب های زیادی متوجه مردم خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم