کد خبر: 197575

"دلتا" رکورد شکنی کرد/ ۱۴ روز پر التهاب پیش رو داریم

ثبت رکورد تابستانه دلتا با ۶۲۰ فوتی در یک روز این واقعیت را نشان داد که هنوز تا رسیدن به شرایط ثبات فاصله داریم و برآوردها نشان می‌دهد حداقل تا ۱۴ روز آینده باید منتظر ثبت رکوردهای تازه‌ای در این زمینه باشیم.
اتاق خبر 24

در شرایطی که روز گذشته ثبت رکورد فوت 620 نفر از هموطنان مشخصاً به دلیل ویروس دلتا همه را شوکه کرد برخی از کارشناسان براین باورند این روند تازه آغاز شده و باید تا 14 روز آینده منتظر ثبت رکوردهای تازه‌ای در این زمینه باشیم.

در این زمینه کارشناسان براین باورند که سیر صعودی بیماری به دلیل قابلیت سرایت بسیار بالای دلتا در سراسر کشور موج سهمگینی از بیماران را روانه مراکز درمانی کرد که بدحالی برخی از آنها به نوعی تمام ظرفیت تخت‌های بیمارستانی را در بخش بستری عادی و مراقبت‌های ویژه را تکمیل کرد که این اتفاق نهایتاً منجر به افزایش تعداد موارد فوتی شده؛ چون این سونامی در واقع نفس‌های کادر درمان را به شماره انداخت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در تایید شرایط فعلی روز گذشته رسماً اعلام کرد: شرایط فعلی و روند صعودی بیماری در موج پنجم باعث شده تا هنوز امکان برآورد از رسیدن به قله پیک پنجم را نداشته باشیم و مشخص نیست که چه زمانی به این نقطه خواهیم رسید و این اتفاق نگران کننده است.

علیرضا رئیسی همچنین درباره شرایط استان‌ها تصریح کرد: در استان سیستان و بلوچستان 9 شهرستان در وضعیت زرد، 7 شهرستان در وضعیت نارنجی و 6 شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند و در این استان به قله موج بیماری رسیده‌ایم البته این اولین موج جدی بیماری در استان سیستان و بلوچستان بوده و اکنون خوشبختانه روند نمودار بیماری در این استان، نزولی می‌شود. 

رئیسی  خاطرنشان کرد: در استان هرمزگان 13 شهرستان در وضعیت قرمز و 2 شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند. در استان هرمزگان علیرغم اینکه الگوی بیماری مشابه سیستان و بلوچستان داشت و شاید زودتر از سیستان و بلوچستان، موج بیماری در هرمزگان آغاز شد اما همچنان به قله موج بیماری نرسیده ایم و تحلیل های مختلفی در این زمینه وجود دارد که یکی از دلایل اصلی آن، حجم مسافرت‌ها و ورود گردشگران به ویژه به جزایر هرمزگان است. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: یکی از موضوعاتی که همواره در رصدخانه سلامت وزارت بهداشت به طور جدی پیگیری می کنیم، پایش رعایت پروتکل های بهداشتی در سراسر کشور است. در حال حاضر متاسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور حدود 37.4 درصد است.

وی تاکید کرد: اگر رعایت پروتکل های بهداشتی به کمتر از 80 درصد برسد یعنی در معرض خطر هستیم. درصد رعایت پروتکل های بهداشتی در استانهای مختلف متفاوت است بگونه ای که در تهران، 44 درصد، سیستان و بلوچستان 27 درصد، هرمزگان 35 درصد، البرز 44 درصد و خوزستان 42 درصد است. 

از سوی دیگر کارشناسان با اشاره به آغاز تعطیلات جدید تصویب شده ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید می‌کنند: تجارب تعطیلی‌‌های مشابه مثل تیرماه گذشته نشان داد که عدم رعایت جدی موارد قرنطینه و جلوگیری از جابه‌جایی گسترده جمعیت خود به معنی ایجاد بحران در چند روز بعد از تعطیلی است به همین دلیل از همین امروز پیش‌بینی می‌شود که 14 روز آینده دوباره شاهد افزایش بحران در سراسر کشور باشیم.

این گروه معتقدند فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی در سراسر کشور و البته بی‌توجهی گروهی از هموطنان و بستن بار سفر قبل از آغاز محدودیت‌ها به نوعی این هشدار را به کادر درمان می‌دهد که باید خودشان را برای موج سهمگین‌تری در دو هفته آینده باشند چون دلتا قدرت سرایت و بیماری زایی 60 درصد بیشتر از انواع ویروس قدیمی‌تر دارد و این روند می‌تواند صحنه‌های بحران در بیمارستان‌های هندوستان یعنی زادگاه ویروس دلتا را در کشورمان ایران دوباره زنده کند.

البته به گفته کارشناسان بهداشت و درمان این پایان ماجرا نیست چون هرچه مدیریت شرایط یک موج طولانی‌تر باشد قطعاً هزینه‌های آن رشد فزاینده‌تری نسبت به گذشته خواهد داشت که این روند احتمالاً منجر به تسلیم شدن کادر درمان خواهد شد؛ چون هرچند مدافعان سلامت با تمام توان مقابل این ویروس ایستادگی می‌کنند اما توانی برای آنها بعد 18 ماه ایستادگی باقی نمانده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به سهمگین بودن پیک پنجم نسبت به موج‌های گذشته گفت: طولانی شدن مدیریت و کاهشی شدن آمارها در یک پیک می‌تواند مشکلات را گسترش دهد.

علیرضا زالی در ادامه افزود: علی رغم گذشت نُه هفته از پیک پنجم کرونا همچنان همه شاخص‌های بیماری صعودی است، بنابراین طبق پیش بینی‌ها از امروز تا دو هفته دیگر در انتظار روزهای سختی خواهیم بود.

در چنین شرایطی کارشناسان می‌گویند: طولانی شدن روند مدیریت پیک‌ها می‌تواند این نگرانی را ایجاد کند که قبل از پایان یافتن یک موج بیماری یکباره شاهد شکل‌گیری پیک‌تازه‌ای بسیار مخرب‌تر از قبل باشیم دقیقاً اتفاقی که در پیک چهارم تجربه کردیم.

این گروه تاکید دارند: بهترین راهکار در شرایط فعلی افزایش سطح توجه به پروتکل‌های بهداشتی در کنار سرعت گرفتن واکسیناسیون خواهد بود اما واکسیناسیون در شرایط فعلی نمی‌تواند از افزایش روند بیماری جلوگیری کند و تنها دستاورد آن کاهش میزان مرگ و میر در پیک‌های آینده است و شاهد مثال آنهم افزایش تعداد بیماران واکسینه شدن در پیک پنجم است.

استان آذربایجان غربی/فوت 25 نفر در شبانه‌روز گذشته

جواد آقازاده در ارومیه، با اشاره به فوت 25 نفر دیگر از هم استانی‌ها در شبانه‌روز گذشته بر اثر کرونا اظهار داشت: 11 نفر از این تعداد در ارومیه، پنج نفر در خوی، چهار نفر در میاندوآب، دو نفر در شاهین‌دژ و سه نفر نیز در شهرهای پلدشت، ماکو و نقده بوده است.

وی تصریح کرد: با این تعداد فوتی، شمار کلی فوتی‌ها در استان آذربایجان‌غربی به پنج هزار و 99 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی به ابتلای یک هزار و 35 نفر دیگر در استان به کرونا نیز اشاره کرد و بیان کرد: کل آمار مبتلایان نیز به 211 هزار و 350 نفر رسیده است.

وی از افزایش کل بستری سندروم حاد تنفسی در استان خبر داد و گفت: شمار این بیماران بستری هم اکنون به یک هزار و 558 نفر رسیده است.

آقازاده افزود: هم اکنون 687 بستری مشکوک، 269 بستری آی سی یو و 48 بیمار تحت ونتیلاتور در سراسر استان وجود دارد.

وی به آمار واکسیناسیون روزانه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با واکسینه سه هزار و 944 نفر دیگر، آمار کل واکسیناسیون به 623 هزار و 404 نفر رسیده است.

استان سمنان/ 67 بیمار جدید شناسایی شدند

نوید دانائی در  سمنان ، از بستری شدن 67 بیمار جدید مبتلا به کرونا در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تا کنون 35 هزار و 122 بیمار مبتلا به کرونا در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

وی با اشاره به تعداد افراد بستری شده با تشخیص قطعی بیماری کرونا گفت: روز گذشته تعداد 67 بیمار جدید مبتلا به کرونا در مرکز و غرب سمنان بستری شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تعداد هشت هزار و 159 نفر در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

دانائی با اشاره مجموع بیماران سرپایی مبتلا به کرونای شناسایی شده در مرکز و غرب استان سمنان از ابتدای پاندمی تا کنون افزود: در این مدت 26 هزار و 963 بیمار مبتلا به کرونا به صورت سرپایی در مرکز و غرب استان سمنان شناسایی شدند.

وی به آمار افراد بهبود یافته از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره کرد و گفت: از ابتدای بروز بیماری کرونا تا کنون تعداد 6 هزار و 900 بهبود یافتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه در شرایط سخت، حساس و بحرانی قرار داریم از مردم و همچنین تمامی هیئت‌های مذهبی خواست تا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

استان کرمان/90 درصد ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شد

 حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 85 تا 90 درصد ظرفیت بیمارستان هایی که برای کرونا در استان مهیا شده بود، پر شده به ویژه تخت های آی سی یو و موج اخیر نسبت به موج قبلی با افزایش 60 درصدی تعداد بیماران در بیمارستان و بدحال بودن و وخیم تر بودن بیماری همراه است.

وی افزود: مردم باید این موضوع را خیلی جدی بگیرند زیرا سن بیماری خیلی پایین‌تر آمده و اگر در یک خانه یک نفر مبتلا شود، بقیه نیز درگیر می‌شوند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و 121 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 629 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 58 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 194 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 89 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 151 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 194 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 32 هزار 319 مورد رسیده است.

وی به فوت 31 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 916 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 584 هزار و 84 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 143 هزار و 694 مورد است.

 بر اساس آخرین نقشه رنگ‌بندی رسمی کشور که توسط وزارت بهداشت منتشر شده، وضعیت استان کرمان سرخ‌تر از گذشته بود و در روزهای سیاهی که از مدت‌ها قبل کارشناسان هشدار آمدنشان را داده بودند حالا 20 شهرستان استان در وضعیت قرمز و فوق قرمز کرونایی قرار دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم