کد خبر: 197507

صدای پای پیک ششم می‌آید/ مصرف ۴ برابری برخی داروها

شکسته شدن تمامی رکوردهای کرونایی در هجدهمین روز از مرداد ۱۴۰۰ زنگ هشداری را به صدا درآورده است که درصورت بی‌توجهی به آن خیلی زودتر از آنچه تصور می‌کنیم عامل شکل‌گیری پیک ششم کرونا در کشور با هزینه بسیار بالاتر از حال حاضر خواهد شد.
اتاق خبر 24

بررسی‌ شرایط و روند فعالیت ویروس دلتا نشان می‌دهد که هنوز خبری از کاهش چرخه انتقال ویروس نیست و همچنان روند روبه رشد آن ادامه دارد؛ اتفاقی که این نگرانی را در میان متخصصان و کارشناسان ایجاد کرده که احتمالا به زودی باید منتظر شکل‌گیری پیک ششم در میانه راه پنجمین پیک باشیم؛ دقیقا اتفاقی که در پیک چهارم رخ داد.

به گفته این گروه از کارشناسان طولانی شدن دوره فعالیت هر پیک به نوعی به شدت گرفتن فعالیت ویروس در پیک بعدی کمک خواهد کرد و هزینه مدیریت آن را برای کادر بهداشت و درمان سنگین‌تر؛ شرایطی که اکنون در آن قرار گرفته‌ایم و به نوعی شواهد نشان می‌دهد میزان تاب‌آوری کادر درمانی ایران در مقابله با ویروس منحوس به حداقل خود رسیده است نکته‌ای که سعید نمکی وزیر بهداشت چندی پیش به آن اشاره کرده بود.

به‌هرحال شرایط همه‌گیری در پنجمین پیک کرونا درحالی شدت گرفته است که علاوه بر ایجاد کمبود فضا و کادر درمانی برای ارایه خدمات به بیماران می‌بینیم کمبودهای قابل توجهی در زمینه دارو مشاهد شده شده است تاجایی که به گواه آمارها و البته مقامات مسئول افزایش قابل توجه تعداد موارد ابتلا باعث شده تقاضا برای برخی از داروها نسبت به پیک قبلی 4 برابر شده باشد؛ تقاضایی خود شاهد مثالی بسیار شفاف از واقعیت موجود است.

محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا دارو در باره کمبود داروهای مرتبط با درمان کرونا اظهار داشت: تامین دارو انجام می‌شود، اما وقتی مصرف رمدسیویر در خردادماه 600 هزار عدد بوده و اکنون در اواسط مرداد ماه به 2 میلیون و 250 هزار عدد می‌رسد، نشان می‌دهد که گایدلاین‌ها را برای تجویز دارو درست رعایت نمی‌کنیم.

شانه‌ساز  با بیان اینکه اکنون افزایش 4 برابری مصرف رمدسیویر را نسبت به خرداد ماه داشتیم، افزود: دارو باید مطابق گایدلاین‌ها تجویز شود و نظارت بر روی تجویز انجام شود چون در هیچ کشوری در دنیا چنین الگوی مصرفی را نمی‌بینیم.

کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به افزایش قابل توجه نرخ ابتلا در پیک پنجم کرونا با فعالیت ویروس دلتا می‌گویند: با توجه به قدرت سرایت و بیماری‌زایی بسیار بالای ویروس جهش یافته فعال در پیک پنجم تا زمانی که این ویروس جهش یافته در کشور جابه‌جا می‌شود و توسط افراد از بخشی به بخش دیگر در حرکت است شرایط ناپایدار بوده و هر لحظه امکان بحرانی شدن شرایط در سراسر ایران وجود دارد.

این گروه ضمن تاکید بر کاهش سرعت ریتم شهری و جلوگیری از جابه‌جایی گسترده جمعیت در این دوره معتقدند بستری شدن 2 برابری بیماران در پیک پنجم نسبت به گذشته کاملا نشان می‌دهد ویروس دلتا هنوز مهار نشده و می‌تواند با توجه به فرسوده شدن کادر درمان در آینده مقابله باویروس چموش کار دشوارتر و پرهزینه‌تری خواهد شد.

در این زمینه قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز اظهار داشت: بستری تعداد بیماران در مراکز درمانی نسبت به پیک گذشته 2 برابر شده است به و این روند نشان دهنده قدرت بیماری‌سازی و سرایت بیماری در این شرایط است.

جان بابایی همچنین با اشاره به دریافت خدمات 40 هزار نفر بیمار در مراکز درمانی و همچنین نزدیک به 20 هزار نفر به صورت سرپایی تاکید کرد: رعایت پروتکل‌ها و ساده‌انگاری شرایط می‌تواند برای افراد دردسرساز و بعضاً پرهزینه باشد بنابراین رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی کم هزینه‌ترین راهکار مقابله با ویروس کرونا در شرایط فعلی است.

کمبود پرستار را جدی بگیریم

در همین حال کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به افزایش کمبودها در بخش‌ درمان طی دوره همه‌گیری بخصوص در پیک پنجم می‌گویند: آمارهای رسمی نشان می‌دهد نزدیک به 125 هزار پرستار از ابتدای شروع همه‌گیری تا امروز به کرونا مبتلا شده‌اند که متاسفانه از این تعداد 120 نفر فوت شده‌اند.

این گروه تاکید دارند در شرایطی که منابع انسانی می‌تواند در ارایه خدمات با کیفیت در کنار تجهیزات و دارو تعیین کننده باشد کمبود کادر درمانی بخصوص در بخش پرستاری می‌تواند هزینه مدیریت شرایط را برای کشور سنگین‌تر از گذشته کند که نتیجه آن افزایش تعداد موارد فوتی به دلیل کمبود نیروی و ارایه خدمات مناسب و به موقع خواهد شد.

در این زمینه محمد میرزابیگی رئیس سازمان نظام پرستاری کشور نیز ضمن تایید شرایط کمبود کادر پرستاری اظهار داشت: باتوجه به وضعیت کرونایی در بیمارستان های کشور، کمبود پرستار بیش از پیش احساس می‌شود.

میرزابیگی همچنین با اشاره به استانداردهای تعداد نفرات کادر پرستاری گفت: در شرایط فعلی باید به ازای هر‌تخت بیمارستانی 2.5  نیروی پرستار در 24 ساعت داشته باشیم؛ در حالی‌که این عدد به ازای تخت بیمارستانی به 0.8 نفر پرستار(کمتر از یک پرستار به طور میانگین) رسیده است و باید مجوز استخدامی پرستاران به سرعت در جریان بیفتد تا بتوانیم با توجه به پتانسیل‌های موجود این کمبود برطرف شود.

لزوم بازنگری در پروتکل‌های مقابله با ویروس

از سوی دیگر علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات و مدیریت بیماری کرونا در تهران معقتد است، قرار گرفتن تهران به‌عنوان یک شاخص تعیین کننده از شرایط کل کشور در هشتمین هفته فعالیت ویروس دلتا این زنگ خطر را به صدا درآورده که طولانی شدن روند می‌تواند به بدتر شدن شرایط منجر شود.

زالی همچنین با اشاره به بستری بودن 9642 نفر در مراکز درمانی و 2600 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تاکید کرد: کاهش ریتم شهری و گسترش سطح واکسیناسیون بهترین راهکارهایی است که می‌توانیم با توجه به تجارب کشور هندوستان یعنی زادگاه ویروس دلتا بکار‌گیری تا در این دوره فرصتی به کادر درمان به بازیابی توان خود داده باشیم و در غیر این صورت احتمالا مدیریت کار سخت و بسیار پرهزینه است.

فرمانده ستاد عملیات و مدیریت بیماری کرونا در تهران همچنین تصریح کرد: روند فعالیت دلتا در ایران و البته پایتخت نشان داده که پروتکل‌های قبلی باید متناسب با فعالیت و قدرت ویروس تغییر داشته باشد تا بتوانیم برای مدیریت کار برنامه‌ریزی کنیم، زیرا شواهد نشان می‌دهد پروتکل‌های قبلی در پیک پنجم آنچنان کارساز نبوده و بعضاً حتی بی‌اثر است.

استان کرمان

 مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و 34 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 581 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 68 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 200 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 61 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 124 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 252 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 30 هزار 865 مورد رسیده است.

وی به فوت 30 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 763 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 517 هزار و 211 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 98 هزار و 787 مورد است.

حسین صافی‌زاده معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه در شرایط موجود امکان بررسی اینکه همه افراد مبتلا از نظر نوع سوش کرونایی که به آن مبتلا شدند وجود ندارد اظهار داشت: از آنجا که سوشی که عمدتاً در استان کرمان در حال گزارش شدن است سوش دلتا است، ما همه موارد را سوش دلتا تلقی می‌کنیم.

صافی‌زاده با اشاره به اینکه یکی از خصوصیات سوش دلتای کرونا سرایت‌پذیری فوق‌العاده زیاد آن است عنوان کرد: هر فرد مبتلا می‌تواند هفت تا هشت نفر دیگر را نیز آلوده کند و قاعدتاً زمانی که یک نفر آلوده و مبتلا شود به سرعت بقیه افراد خانواده را هم درگیر می‌کند.

وی با بیان اینکه در این شرایط طبیعتاً نوزادان و کودکان بیشتر در خطر ابتلا قرار دارند افزود: در موج جدید فوت چندین مورد نوزاد، کودک، نوجوانان و جوانان را داشتیم که در موج‌های قبل به ندرت اتفاق می‌افتاد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در موج پنجم کرونا ابتلای همه گروه‌های سنی کاملا مشهود است ادامه داد: در موج‌های قبل میانگین سن ابتلای بیماران بیش از 60 سال بود که در موج جدید به بیش از چهل سال رسیده است.

وی با بیان اینکه عملاً تعداد جوانان مبتلا به کرونا در استان افزایش داشته و کاهش میانگین سن ابتلا را داشتیم که جای تامل دارد تصریح کرد: در این شرایط راهکاری به جز قطع چرخه انتقال ویروس و مدیریت بیماری نداریم.

براساس آخرین نقشه رنگ‌بندی کشور که توسط وزارت بهداشت منتشر شده، در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان 11 شهرستان استان در وضعیت فوق‌قرمز، 4 شهرستان در وضعیت قرمز و 8 شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند و هیچ شهرستانی با وضعیت زرد و نارنجی در استان کرمان نیست.

استان آذربایجان غربی

جواد آقازاده در ارومیه، با اشاره به اینکه در شبانه روز گذشته 11 نفر دیگر در آذربایجان‌غربی به سبب بیماری کرونا جان خود را از دست دادند اظهار داشت: با فوت این تعداد، مجموع فوتی‌های استان به پنج هزار و هشت نفر رسید.

وی تصریح کرد: تعداد مبتلایان شبانه روز گذشته نیز یک هزار و 120 نفر بود و تاکنون در مجموع 204 هزار و 37 نفر در استان به این بیماری مبتلا شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی بیان کرد: همچنین در شبانه روز گذشته 582 بستری مشکوک و 236 بستری در بخش آی‌سی یوی بیمارستان‌های کل استان ثبت شد.

وی افزود: از سوی یگر تعداد بستری‌های سندروم حاد تنفسی به شدت رو به افزایش است و یک هزار و 310 نفر را درگیر کرده اما شمار افراد تحت ونتیلاتور با کاهش مواجه بوده و به 26 نفر رسیده است.

آقازاده در ادامه با اشاره به واکسیناسیون 20 هزار و 953 نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته بیان کرد: تاکنون 530 هزار و 891 نفر بر علیه کرونا واکسینه شده‌اند.

استان قزوین

در شبانه‌روز اخیر آمار مجموع مبتلایان کرونایی استان از ابتدا تا امروز به عدد قابل توجه 82 هزار و 551 نفر رسید که از این تعداد 30 هزار و 752 نفر بستری شده و 1939 نفر فوت کرده‌اند. در ضمن آمار موارد محتمل و مشکوک ابتلا به کرونا هم با 75 نفر افزایش از 16 هزار نفر گذشت و میزان بستری‌ موقت هم با یک جهش 103 نفری به 1136 نفر رسید. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از ثبت بالاترین رکورد بستری‌ها در طول تاریخ کرونایی استان خبر داد و اظهار داشت:‌ در طول 24 ساعت اخیر 260 بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که بالاترین رکورد بستری روزانه از ابتدای ورود کرونا به استان تا امروز است. 

پیمان نامدار اضافه کرد: همچنین در شبانه‌روز گذشته شاهد افزایش 33 درصدی آمار ابتلای کرونایی در قزوین بودیم؛ به طوری که در طول این مدت 666 مورد قطعی ابتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شد که در مقایسه با روز قبل 164 نفر بیشتر بود. با این حال آمار بستری‌های کرونایی نسبت به روز پیش 8 درصد کاهش یافت و در حال حاضر 36 بیمار کرونایی بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند.

وی ادامه داد: اما آمار مرگ‌ومیر کرونایی در طول 24 ساعت گذشته 50 درصد افزایش یافت و به 6 نفر رسید که در مقایسه با روز پیش 2 نفر بیشتر است. در ضمن آمار بهبودیافتگان کرونایی در قیاس با روز قبل 30 درصد کاهش یافت و در شبانه‌روز اخیر 99 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین ترخیص شدند.

وی همچنین از افزایش 44 نفری آمار مجموع بستری‌های کرونایی فعلی استان خبر داد و گفت: در حال حاضر 747 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های ما بستری هستند که این آمار به معنای پر شدن سهمیه تخت‌های کرونایی ما در پلن ‌C محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد با روند فعلی باید به فکر راه‌اندازی سریع درمانگاه صحرایی و سرپایی در بیمارستان 553 ارتش باشیم.

استان بوشهر

سعید کشمیری با بیان اینکه در اوج پیک پنجم بیماری کرونا قرار داریم اظهار داشت: همه بیمارستان‌های استان بوشهر اعم از دولتی و غیردولتی با تمام ظرفیت درگیر پذیرش بیماران کرونایی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از شناسایی بیماران کرونایی خبر داد و بیان کرد: بیش از 50 درصد افراد تست شده، مبتلا به کرونا هستند و روز گذشته یک‌هزار نفر بیماران کرونایی دیگر شناسایی شد.

وی از تکمیل تخت‌های بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: همه تخت‌های بخش کرونایی بیمارستانی استان بوشهر اشغال و این در درحالی است میزان ظرفیت مراکز سرپایی درمانی استان افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وضعیت ابتلا و بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌ها را نگران کننده دانست و تصریح کرد: میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در استان بوشهر حدود 50 درصد است که یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری کرونا، همین موضوع است.

کشمیری، با بیان اینکه روز گذشته 219 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند گفت: اکنون تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر 876 نفر است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه اکنون 57 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری 29 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند و با کمک دستگاه اکسیژن‌ساز تنفس می‌کنند.

وی از ثبت 20 مورد فوتی کرونایی دیگر در بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: روز گذشته 9 آقا و 11 خانم در سن‌های 48 تا 90 سال در  بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر فوت کردند و تعداد جان‌باختگان این بیماری در استان بوشهر به یک‌هزار و 537 نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 72 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

کشمیری، افزایش بیماران کرونایی را حیرت‌آور دانست و گفت: بوشهر، جز 5 استان کشور است که بستری‌های آن نسبت به جمعیت با افزایش مواجه است که علاوه بر بیمارستان‌های تحت پوشش علوم پزشکی شش بیمارستان نیروهای مسلح و تأمین اجتماعی همکاری می‌کنند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر به طرح واکسیناسیون پرداخت و بیان کرد: اکنون بیش از 230 هزار نفر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و به 30 درصد جمعیت بالای 18 سال استان بوشهر واکسن کرونا تزریق شده است.

وی از ایجاد 21 مرکز تجمیعی برای تزریق واکسن کرونا در استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد: اکنون 70 درصد افراد بالای 50 سال استان بوشهر واکسینه شده‌اند و روند تزریق واکسن افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از شناسایی 42 هزار بیمار در هفته گذشته در استان خبر داد و افزود: این میزان بیمار، معادل سه ماه آخر سال گذشته است که در یک هفته به‌وقوع پیوسته است.

کشمیری، سهل‌انگاری مردم را مایه نگرانی دانست و تأکید کرد: متأسفانه برخی افراد هنوز به خطرناک بودن این ویروس واقف نیستند و یا از رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی خسته شده‌اند و این بی‌توجهی می‌تواند در سرایت سریع ویروس به‌ویژه گونه دلتا موثر باشد.

استان مرکزی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به آخرین آمار بیماران کرونایی در استان مرکزی اظهار داشت: شمار مبتلایان جدید کرونا ویروس در استان مرکزی، بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی به 646 مورد رسید.

سیدمحمد جمالیان افزود: از مجموع بیماران جدید شناسایی شده، 68 نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند که تحت مراقبت قرار دارند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می‌کنند.

وی بیان کرد: 578 نفر از بیماران جدید شناسایی شده نیز به صورت سرپایی بوده‌اند که پس از دریافت خدمات درمانی لازم از مراکز درمانی، تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: با احتساب 646 مورد ابتلای جدید، تعداد موارد مبتلا به کرونا در استان مرکزی از زمان شیوع این ویروس تاکنون به 72 هزار و 640 نفر رسیده است.

جمالیان خاطرنشان کرد: در این دوره چهار مورد فوتی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده که بر این اساس تعداد فوتی‌ها به 2 هزار و 301 نفر رسید.

استان زنجان

پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار داشت: متاسفانه کل کشور درگیر پیک پنجم است و استان زنجان هم در ابتدای پیک پنجم قرار دارد؛ قطعاً این پیک هم همانند پیک‌های قبلی استان را با مشکلات متعددی مواجه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه آمار مبتلایان و بستری‌شدگان روند صعودی دارد، خاطرنشان کرد: دورهمی‌ها و شرکت در مراسم عروسی و جشن تولد مهمترین علل افزایش مبتلایان به این ویروس است؛ از سوی دیگر با عادی‌انگاری که صورت گرفته میزان استفاده از ماسک در استان بسیار کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه وضعیت گردش ویروس در استان بالا و قابل توجه است و در روزها و هفته‌های آتی باید منتظر قلیان بیماری با شدت و سرعت بیشتری باشیم گفت: در شهرستان زنجان بیماری با یک شیب ملایم درحال افزایش است.

وی گفت: درحال حاضر شهرستان‌های زنجان، طارم، ابهر، خرمدره و خدابنده در وضعیت قرمز و شهرستان‌های سلطانیه، ایجرود و ماهنشان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند و با این روند اگر ادامه داشته باشد قطعا آن سه شهرستان هم قرمز خواهند شد.

استان اصفهان

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 4786 نفر بودند که 1949 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 578 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت  342 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 3001بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد  421 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 28 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد  21 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان هرمزگان

کرونا در هرمزگان همچنان در میدان یکه تازی می‌کند و در بندرعباس شمار قربانیان روزانه 2 رقمی شده است، امروز باز هم کرونا جان 17 نفر دیگر را گرفت که 13 نفر آنها آقا و 4 نفر زن بودند.

همچنین در 24 ساعت گذشته با بستری شدن 327 نفر دیگر شمار کل بستری‌ها به یک هزار و 265 نفر رسیده است و متاسفانه حال 33 نفر نیز وخیم گزارش شده است، در 10 روز گذشته طی آماری بی سابقه 161 نفر از هم استانی ها جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند.

در شرایط موجود فریدون همتی استاندار هرمزگان به مهرداد حسن زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان ماموریت ویژه ای داده است که طی دو هفته آینده بیمارستان نیروی دریایی ارتش و فضای نمایشگاه بین المللی بندرعباس جهت بستری شدن بیماران مبتلا به کرونا آماده شود.

هرمزگان چندین هفته است که با وضعیت شدید کمبود تخت‌های بیمارستانی برای بستری بیماران روبرو است و حتی سفر معاون کل وزیر بهداشت و شخص وزیر هم نتوانسته است این درد هرمزگان را درمان کند.

استان همدان

دکتر محمد طاهری در همدان، اظهار داشت: با شناسایی 619 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان مجموع بیماران بستری مثبت از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به 21 هزار و 82 و بیماران سرپایی مثبت به 55 هزار و 427 نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه در روز گذشته یک هزار و 152 بیمار تنفسی و مشکوک به کرونا به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان مراجعه کردند تصریح کرد:  212 نفر از مراجعان به بیمارستان‌ها در بخش عادی بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: 23 بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو مراکز درمانی استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی 46 بیمار بستری در بیمارستان‌های استان وخیم گزارش شده است.

طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز اظهار داشت شمار بیماران کرونایی بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در بیمارستان‌های اسدآباد 994، بهار یک هزار و 101، تویسرکان یک هزار و 141، رزن 876 ، درگزین 305، فامنین 342 و کبودراهنگ یک هزار و 134 نفر است.

وی گفت: تاکنون چهارهزار و یک نفر در ملایر، 2 هزار و 573 نفر در نهاوند و هشت هزار و 84 نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده‌اند.

استان فارس

 حدود یک سال و نیم از شیوع بیماری کرونا در ایران و به تبع آن استان فارس می‌گذرد، روزهای زیادی گذشته، سختی‌های زیادی پشت سر گذاشته شده، خانواده‌های بسیاری داغدار شدند، بسیاری از کادر درمان در راه شهید شدند اما هنوز کرونا ادامه دارد و عده‌ای که هر شرایطی را ساده می‌انگارند و بیخیال کرونا دورهمی و مهمانی‌های خانوادگی دارند یا به سفر می‌روند. 

همین دست رفتارها در کنار برخی از بی‌تدبیری‌های دولت و روند ناقص و کند واکسیناسیون کرونا تا امروز ادامه پیدا کند و این روزها که اوج موج پنجم را می‌گذراند سهمگین‌تر از همیشه باشد به گونه‌ای که اعلام جدید وضعیت رنگ‌بندی در استان‌های مختلف نشان از یک بحران فراگیر دارد، اغلب استان‌های کشور یکپارچه قرمز شده‌اند که نشانگر خوبی به لحاظ وضعیت گسترش بیماری نیست. 

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز  از ابتدای شیوع بیماری کووید19 تاکنون، یک میلیون و 252 هزار 920 تست تشخیصی کرونا در استان فارس شامل یک میلیون و 120 هزار و 565 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه و با بررسی نمونه‌های انجام شده، 335 هزار و 156 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، 132 هزار و 355 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 24 هزار و 943 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون 360 هزار و 99 بیمار مبتلا به کووید19 در استان فارس شناسایی شده است.

با توجه به بستری 666 بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌های فارس، مجموع بیمارانی که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند به چهار هزار و 480 نفر رسیده که از این تعداد 383 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

با اعلام جان باختن 30 هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به پنج هزار و 424 نفر رسید. 

استان خراسان جنوبی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 308 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که 154 بیمار جدید شناسایی شد که 44 مورد بستری و 110 مورد سرپایی، بودند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 59 مورد از بیرجند، بشرویه 4 مورد، خوسف و درمیان هر کدام 1 مورد، سرایان 15 مورد، فردوس 14 مورد، سربیشه، طبس و نهبندان هر کدام 5، قاین 45 مورد جدید شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیا اینکه همچنین از 1312 تست سریع 414 بیمار جدید شناسایی شد، گفت: در حال حاضر 447 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 264 نفر دارای تست کرونای مثبتند و از این تعداد 24 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 4 نفر وخیم است.

وی تصریح کرد: در شبانه روز گذشته با ثبت 4 مورد فوت جدید در استان تعداد فوتی‌های کرونا در استان به 989 نفر رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا، افرادی که واکسن نوبت اول کرونا را دریافت کردند به 145 هزار و 699 نفر رسید و تا کنون 33 هزار و 767 نفر نیز واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان سمنان

نوید دانائی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پیرامون آخرین آمار شیوع بیماری کرونا ویروس بیان داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون 33 هزار و 731 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده اند.

وی تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته (از هفدهم الی هجدهم مرداد ماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 44 بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-19 در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ادامه داد:بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان های زیرپوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به هفت هزار و 839 نفر رسیده است و 25 هزار و 892 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانائی افزود: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان های زیرپوشش دانشگاه به 6 هزار و 644 نفر رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم