کد خبر: 197457

دورهمی دولت، یادگاری دولتمردان

اتاق خبر 24

محمد ایمانی در کانال تلگرامی خود نوشت: دولتمردان در روز آخرین روز کاری، دورهمی گرفتند و از همدیگر تشکر کردند. آقایان صالحی و زنگنه و جهانگیری در تمجید از آقای روحانی، گوی سبقت از هم ربودند. زنگنه گفت "کارنامه دولت، عالی بود" و جهانگیری مدعی شد "فرصتهای خوبی در اختیار دولت آینده است". صالحی و زنگنه هم از روحانی عذرخواهی کردند!

 اما الساعه و در آخرین روز، کارنامه دولت بدین شرح است؛ تمام شاخص های اقتصادی در مقایسه با هشت سال قبل و در حوزه های زیر، عقبگرد شدید نشان می دهد:

سهولت یا سختی کسب و کار

رشد (رونق) یا رکود اقتصادی. 

میزان سرمایه گذاری مولد داخلی و جذب سرماگذاری خارجی

تراز مثبت یا منفی تجاری

کاهش یا افزایش حیف و میل منابع عمومی

نرخ سالانه  و نقطه به نقطه تورم

نرخ بیکاری و میزان ایجاد اشتغال خالص

حجم نقدینگی سرگردان

ضریب جینی (شکاف طبقاتی)

ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم

نوسانات درآمد سرانه و خط فقر

کسری بودجه، تعهدات انباشته و بدهی های دولت

دولت، در نوع این شاخص ها عقبگرد رکورد گونه داشته؛ شش رتبه عقبگرد در رتبه بندی جهانی، رکورد تورم 45 درصدی و روند افزایشی آن، بیست درصد کوچک شدن اقتصاد، افزایش تقریبا  یک درصدی ضریب جینی، هفت برابر شدن قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی، کاهش یک میلیون تومانی درآمد سرانه.

روحانی و معاون اول  او، درباره رونق اقتصاد و ایجاد اشتغال ادعا کرده اند "کاری کارستان کردیم"؛ اما این دولت نسبت به دوره قبل از خود، هفتصد هزار شغل کمتر ایجاد کرد و قدرت خرید مردم نیز در همین دوره، یک هفتم شد.

روحانی اول امسال گفت دیگر تا دستگاه های دولتی تا آخر دولت نباید دستور جدید گرانی صادر کنند، اما مردم چند بار با گرانی مرغ و تخم مرغ و روغن و شکر و آرد و نان و سیمان و سایر اقلام رو برو شده اند.

پایان دولت روحانی با قطعی آزار دهنده آب و برق در مناطق مختلف همراه شد. او، دولت را با 350 هزار کسری بودجه و 110 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک مرکزی، تحویل آقای رئیسی و دولت جدید می دهد!  بدهی های سنگین دولت (بعضا با سررسید چند ماهه) تا 250 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

جالب این که در همین هفته های پایانی، دستور دو برابر کردن امتیازات فوق‌العاده ویژه مدیران از سوی جهانگیری صادر شد تا سقف ٢/۵ میلیون تومانی افزایش حقوق و مزایا برای مدیران برداشته  شود!

هفت میلیون تُن کالای اساسی در بنادر و گمرکات دپو شده و ترخیص و توزیع نمی شود. سال گذشته هم هشت میلیون کالای مشابه دپو شده بود و تصادفا چند میلیون تُن آن، مقارن روی کار آمدن بایدن و از سرگیری مذاکرات ترخیص شد!

اما درباره برجام، دولت دموکرات آمریکا حاضر نشد به تعهد دولت اوباما برگردد و حقوق نسیه ایران در برجام را گروگان باج خواهی های جدید قرار داد. روحانی، دولت را با مذاکره بر سر برجام آغاز کرد و با مذاکره نافرجام برای مطالبه حقوق تضییع شده ایران به پایان برد! تحریم ها در این مدت، بیش از دو برابر شده است!

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.