کد خبر: 197434

مقابله با بحران کم‌آبی را از مدیریت مصرف خانگی آغاز کنیم

هر چند خشک‌سالی‌ها و کمبود ذخایر آب رابطه مستقیمی با عدم مدیریت منابع و بی‌تدبیری‌ها دارد اما باید پذیرفت بی‌مبالاتی در مصرف آب و هدر رفت آن نیز در بحران کم‌آبی مؤثر است و برای برطرف کردن این بحران در سطح کشور به عزم ملی نیاز داریم.
اتاق خبر 24

در بسیاری از کشورهای جهان در رابطه با مدیریت صحیح مصرف و شیوه‌های نوین در تصفیه پساب‌ها و شیرین‌سازی آب‌های شور، تجربه‌های خوبی وجود دارد که می‌تواند تا حد زیادی در مقابله با بحران کم‌آبی مؤثر باشد اما باید پذیرفت در برخی از استان‌های کشور وضعیت تأمین آب بسیار وخیم است و باید برای رفع این بحران، صرفه‌جویی و مدیریت مصرف را در جهت حفظ ذخایر در پیش گرفت.

بر اساس آمار و ارقام، منابع آب در قم کاهشی بالغ‌ بر 60 درصد نسبت به سال های قبل را نشان می‌دهد و به گفته محمدحسین احمد پور مدیر آب‌ و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان قم وضعیت خشک‌سالی در قم دائمی است هر چند هنوز به مرحله بحرانی نرسیده اما باید بپذیریم که قم در حاشیه کویر قرار دارد و اگر نگرش‌ها در بهره‌وری بهینه از آب تغییر نکند، می‌تواند به‌زودی منتهی به وضعیت بحرانی شود.

 قم از 40 درصد میانگین بارندگی در کشور برخوردار است  

شرایط اقلیمی قم موجب شده تا تنها از 40 درصد از میانگین بارندگی در کشور برخوردار باشیم و اگر راهبردی اساسی در اصلاح سطح زیر کشت در قم اتفاق نیفتد وضعیت خوبی به لحاظ تولید فراروی استان قرار نمی‌گیرد.

احمدپور توجه به برنامه اصلاح الگوی کشت در قم را از سال 96 برشمرد و در این‌ باره اظهار داشت: کاهش سطح کشت گیاهان پرمصرف و احیا و مرمت قنات‌ها و ارتقای کشت گلخانه از جمله این راهبردها است.

در صنعت نیز عدم ارائه مجوز به صنایع پرمصرف آب یکی از راهبردهای مهم در جهت حفظ ذخایر است، ضمن اینکه بر میزان مصرف آب صنایع در قم نیز نظارت‌هایی وجود دارد تا بتوان با مصرف بهینه علاوه بر صیانت از آب و منابع موجود به حفظ اشتغال و تولید نیز حفظ شود.

همچنین در دو سال گذشته طبق شیوه‌نامه بهره‌برداری از معادن استان، استخراج از بستر رودخانه‌ها ممنوع شده است تا بتوان از سرمایه‌های ارزشمند آب به‌ خوبی صیانت کرد.

اما مدیریت مصرف در بخش خانگی یکی از دغدغه‌های جدی است که باید به آن توجه داشت، در قم بسیاری از روستاها درگیر کم‌آبی هستند و با توجه به نیاز مبرم به تأمین آب شرب، آبرسانی سیار به 22 روستای استان قم از یک ماه گذشته آغاز شده است.

علی جان صادق پور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم در این‌ باره تصریح کرد: کاهش نزولات جوی و افزایش دما موجب خشک شدن چاه‌ها و چشمه‌های تأمین‌کننده آب شرب و بهداشتی برخی از روستاهای استان قم شده است.

وی با تأکید بر اهمیت مدیریت مصرف در بخش خانگی نیز عنوان کرد: تاکنون قطعی برنامه‌ریزی‌شده آب در قم نداشته‌ایم اما با توجه به افزایش دما در مناطق بالادست، برخی از روستاها در ساعاتی از شبانه‌روز با قطعی یا کاهش فشار مواجه بوده که برنامه‌ریزی لازم برای مدیریت و اصلاح این موارد انجام‌ شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم در ادامه به برخی از فعالیت‌ها در جهت مقابله با کم‌آبی در قم بیان کرد: افزایش برداشت از سد 15 خرداد، آماده‌سازی و تجهیز سه حلقه چاه شهری برای ورود به مدار بهره‌برداری، هماهنگی برای ورود دو حلقه چاه دیگر و تعویض شیر خط شبکه برای بهبود فشار آب در مناطق سوم خرداد شمالی، کارگر و سلامت را از دیگر اقدامات مقابله با تنش آبی در قم است.

وی خاطرنشان کرد: اگر چه کاهش بارندگی‌ها، افزایش دمای هوا و رشد شدید مصرف، تأمین آب را با چالش جدی مواجه کرده است، اما تمام توانمان را برای آب‌رسانی به مردم عزیز استان به کار خواهیم بست و امیدواریم با به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌های موجود استان، تابستان گرم و سخت سال جاری را سپری کنیم.

 شهروندان با استفاده صحیح از آب و صرفه‌جویی در مصرف آن یاری گر مدیریت منابع باشند 

صادق پور گفت: شهروندان با استفاده صحیح از آب و صرفه‌جویی در مصرف این مایع حیاتی می‌توانند یاریگر ما در مدیریت منابع باشند، قطعاً کیفیت آب شرب شهری ازنظر شوری و شیرینی ارتباط مستقیمی با میزان مصرف مردم دارد و به هر میزان که مصرف آب کمتر باشد از حجم ورودی آب‌ شور کاسته می‌شود.

 ورودی آب به سدهای استان بیش از 40 درصد کاهش‌ یافته است 

وی افزود: میزان متوسط بارندگی در ایران یک‌ سوم متوسط جهانی است و این آمار در قم شرایط بغرنج‌تری دارد، همچنین ورودی آب به سدهای استان بیش از 40 درصد کاهش‌ یافته و دمای هوا حدود 12 درصد افزایش یافته و میزان بارندگی نسب به سال گذشته تا 50 درصد کمتر شده است.

در حال حاضر 567 هزار مشترک آب شرب و 217 هزار مشترک فاضلاب در سطح استان قم وجود دارد و برنامه‌ریزی در مدیریت مصرف و همچنین توسعه زیرساخت‌های فرآوری فاضلاب نقش مهمی رفع کم‌آبی دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم