کد خبر: 197390

"دلتا" نفس بیمارستان‌های پایتخت را به شماره انداخت / "لامبدا" پشت دروازه‌ها

درحالی رکوردهای کرونایی در سال ۱۴۰۰ یک به یک شکسته می‌شود که برخی از کارشناسان براین باورند که با شماره افتادن نفس‌های مراکز درمانی پایتخت؛ آن‌روی سکه "دلتا" در پیک پنجم با هزینه‌ای سنگین درحال نمایان شدن است.
اتاق خبر 24

آمارهای روزانه رسمی منتشر شده از شرایط همه‌گیری در سراسر ایران نشان می‌دهد در تابستان 1400 ظاهرا رقابت‌ با ویروس منحوس نفسگیرتر شده رکوردهای گذشته یک به یک در پیک پنچم با ویروس دلتا با فاصله‌ای معنادار درحال شکسته شدن است؛ اتفاقی که دیگر نمی‌توان از آن به عنوان زنگ هشدار یاد کرد بلکه به اعتقاد کارشناسان این خود بحران است که بر سراسر ایران سایه افکنده.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه می‌گویند اگرچه نظام بهداشت و درمان ایران در 18 ماه اخیر یعنی از ابتدای همه‌گیری تا امروز با فداکاری‌های گسترده در مقابل ویروس منحوس ایستادگی کرده و با تمام توان مقابله کرده اما فرسایشی شدن این روند و البته جهش‌های مختلف ویروس احتمال کاهش تاب‌آوری کادر درمانی را پررنگ‌تر کرده است.

این گروه معتقدند به دلیل طولانی شدن دوره همه‌گیری و مشکلاتی که در مدیریت دوران وجود داشته اکنون همکاری هموطنان که یکی از کلیدی‌ترین نکات است نیز به سطوح پایینی رسیده و همین روند زمینه‌ساز کاهش توانمندی ارایه خدمات کادر درمانی به دلیل کمبودهای زیرساخت، منابع انسانی و ... بوده است و شاهد مثال آن نیز به شماره افتادن نفس مراکز درمانی در اغلب نقاط کشور به‌خصوص تهران است.

به گفته این گروه در شرایط فعلی راه اندازی مراکز درمانی موقت و صحرایی یکی از مهمترین سیاست‌ها است چون در شرایطی که کمبود تخت و امکان بستری بیماران به‌خصوص در کلانشهرها به دلیل تراکم بالای جمعیتی وجود دارد اجرای برنامه درمان سرپایی یعنی به استقبال بحران رفتن است.

کارشناسان براین باورند نباید تجارب منفی گذشته را دوباره در پیک پنجم با ویروس دلتا تجربه کنیم چون هزینه‌ای گزاف به بدنه جامعه تحمیل می‌شود و از آنجا که دیدیم درمان سرپایی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی بیماران برای اجرای قرنطینه، موفقیت آمیز نبود و نزدیک به 40 هزار نفر با تست مثبت کرونا در جامعه آزادانه تردد داشتند؛ اینبار نباید دوباره همان سیاست را اجرایی کنیم؛ چون دلتا قدرت سرایت بسیار بالاتری دارد و می‌تواند بحران آفرین باشد.

استان گلستان

وضعیت شیوع کرونا در گلستان بسیار نگران کننده و زعم مسئولان بهداشت و درمان استان، فوق بحرانی است. آمار جان باختگان ناشی از کرونا در استان چند روزی است که دو رقمی شده است.

طبق آمارهایی که دانشگاه علوم پزشکی استان منتشر کرده متوسط بستری بیماران کرونایی جدید در استان به 300 نفر در روز رسیده است، شرایطی که اگر در چند روز آینده تداوم داشته باشد، وضعیت را در گلستان سیاه‌تر خواهد کرد.

با وجود اینکه واکسیناسیون کرونا ادامه دارد اما پس از 6 ماه از شروع واکسیناسیون تا کنون فقط 172 هزار دز واکسن در استان تزریق شده است. هرچند در مناطق روستایی استان واکسیناسیون افراد بالای 50 سال هم چند روزی است آغاز شده اما انتظار می‌رود با شیوع گسترده بیماری، روند واکسیناسیون سرعت بیشتری بگیرد.

در حال حاضر یکهزار و 302 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند و عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در این باره گفته است:  ظرفیت گلستان برای بستری بیماران کرونایی یکهزار و 500 نفر است و چیزی به پر شدن تمام تخت‌های بیمارستانی نمانده، ضمن اینکه کادر درمان خسته‌تر از همیشه است.

وی  با اشاره به افزایش بیماران بدحال در موج پنجم شیوع کرونا هم گفت: از مجموع بیماران کرونایی بستری در استان  149 نفر بد حال هستند و در آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند که حال 53 نفر از آنان وخیم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان درباره افزایش تعداد جان باختگان ناشی از کرونا بیان داشت:  از چند روز قبل و پس از 6 ماه دوباره آمار فوتی‌های کرونا در استان دو رقمی شد و در شبانه روز گذشته نیز 12  بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند که بی سابقه است.

وی از مردم خواست تا حد امکان در منزل بمانند، در تجمعات و دورهمی‌ها شرکت نکنند، ماسک بزنند و همه پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کنند.

استان کرمان

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 994 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 561 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 104 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 184 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 63 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 82 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 221 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 27 هزار 995 مورد رسیده است.

وی به فوت 29 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 465 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 276 هزار و 228 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 82 هزار و 547 مورد است.

استان سمنان

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: بر اساس آمارهای دریافتی از دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پیرامون آخرین وضع شیوع بیماری کرونا ویروس مشخص شد که از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون، 31هزار و 269مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

وی گفت: در 24ساعت (از چهارم تا پنجم مردادماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 40بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-19در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان کرد: بدین ترتیب، مجموع بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به هفت هزار و 287نفر رسید و 23هزار و 982بیمار نیز به‌صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانایی خاطرنشان کرد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید-19از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به 6هزار و 229نفر رسیده است.

استان اصفهان

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 4833  نفر بودند که 1913 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 398 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 323  بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 2250 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 315 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 22 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 18  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم