کد خبر: 197371

تولید ‌یک میلیون دُز واکسن رازی کوو پارس از شهریور ماه

 معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: تا پایان مرداد مرحله سوم کارآزمایی واکسن کووپارس آغاز می‌شود.
اتاق خبر 24

به نقل از موسسه تحقیقات و فناوری سرم سازی رازی، ‌محمدحسن فلاح مهرآبادی با بیان اینکه در چند روز آینده با اتمام تزریق دُز دوم واکسن رازی کوو پارس به تمام داوطلبان، این مرحله کارآزمایی بالینی هم به پایان می‌رسد، اظهار داشت:‌ پیش بینی می شود هفته سوم یا چهارم مرداد امسال مرحله سوم کارآزمایی این واکسن آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه 500 داوطلب در  مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس شرکت داشتند افزود: همه داوطلبان این مرحله دُز اول واکسن را دریافت کردند و 380 نفر هم تا 30 تیر دُز دوم واکسن را دریافت کردند.

وی با اشاره به اینکه گزارش اولیه مرحله دوم کارآزمایی بالینی تا آخر هفته به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد ادامه داد: دو  سناریو برای مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن مشخص شده که امید است با مجوز مسؤولان این مرحله هم با موفقیت پشت سر گذاشته شود.

‌فلاح پیش‌بینی کرد از شهریور تولید حداقل یک میلیون دُز واکسن رازی کوو پارس انجام شود و گفت: بخش عمده ای از شرایط تولید این واکسن فراهم شده ‌و مابقی هم به زودی فراهم می شود.

وی افزود: سالانه بین 50 تا 60 میلیون واکسن در حوزه پزشکی شامل فلج اطفال، سرخک، سرخچه و اوریون، دیفتری و کزاز در مؤسسه رازی و سل و هپاتیت بی در پاستور تولید و در اختیار مردم قرار می گیرد. کشور با استفاده از این واکسن ها در این زمینه خودکفا شده و با استفاده از این محصولات بیماری های مختلفی را کنترل کرده است.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و سخت ترین شیوه نامه های داخلی در دست ساخت است. 

این مؤسسه از روش پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم