کد خبر: 197291

سیل به‌خانه‌های روستایی منطقه "قره‌پشتلو" زنجان خسارت زد

با اینکه از سه سال گذشته مسئولان وعده داده بودند کانال سیلاب در روستای بهرام‌بیگ احداث کنند ولی متاسفانه این وعده هیچ‌گاه محقق نشد و این روستا در سیل چند روز پیش بازهم دچار خسارت شد.
اتاق خبر 24

چند سال پیش بود که به خاطر بارش‌های رگباری و سیلابی شدن مسیل رودخانه‌ها بسیاری از روستاهای قره‌پشتلو شهرستان زنجان غرق در آب شد. در آن زمان جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی از منطقه سیل زده بازدید کردند و در آن بازدیدها قرار شد دستگاه‌های متولی روستاهایی را که با مشکل کانال سیلاب و سیل‌بند مواجه هستند در اسرع وقت نسبت به اصلاح کانال‌ها و یا تغییر مسیر آب‌ اقدام کنند ولی متاسفانه در این چند سال اقدام آنچنانی صورت نگرفته است.

یکی از این روستاها که نیاز مبرم به احداث کانال سیلاب و مسیر انحرافی سیل داشت روستای "بهرام‌بیگ" بود اما متاسفانه در این مدت هیچ تلاشی برای احداث کانال و یا انحراف مسیر سیل در این روستا نشد تا اینکه در بارش‌های چند روز پیش که بارش‌های رگباری در استان رخ داد مجددا سیل این روستا را غرق خود کرد و خسارت‌هایی را به مردم آن روستا تحمیل کرد.

خبر از وعده‌های گذشته ندارم

صفی‌الله کرامتی مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در سه سال گذشته که وقتی سیل روستای بهرام‌بیگ را فرا گرفته بود بنده حضور نداشتم و اطلاعی از وعده‌های داده شده در زمینه احداث کانال سیلاب ندارم.

وی گفت: ولی در سیلی که چند روز پیش انجام شد به بنیاد مسکن دستور داده شد که هرچه سریعتر اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد. اعتبارات پیش‌بینی شده و در آینده شاهد اقدامات بنیاد مسکن خواهیم بود.

مدیرکل مدیریت بحران استان‌ زنجان تصریح کرد: خوشبختانه خسارت آنچنانی به اهالی روستا وارد نشد و فقط آبگرفتگی منازل رخ داد.

پیگیر احداث مسیل بودیم؛ اما...

از سوی دیگر حمیدرضا رستمخانی مدیر بنیاد مسکن شهرستان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: بحث احداث کانال در روستای بهرام‌بیگ را چند سالی است که از کمیته حوادث استانداری پیگیر هستیم ولی متاسفانه نبود اعتبار سبب شده که در این چند سال از احداث کانال ناتوان بمانیم.

وی گفت:  سرانجام امسال بنیاد مسکن تصمیم گرفت از اعتبارات ملی خود برای احداث کانال روستای بهرام‌بیگ هزینه کند و پیش‌بینی کرده بود تا پایان سال این کانال احداث شود ولی سیل در این برهه زمانی همه را غافلگیر کرد.

مدیر بنیاد مسکن شهرستان زنجان تشریح کرد: در داخل روستا باید یک پل مناسب برای انحراف سیل احداث شود؛ همینطور علاوه بر احداث پل باید در قالب طرح هادی وضعیت روستای بهرام‌بیگ را ساماندهی کنیم که طبق ‌برآوردها پیش‌بینی شده است 300 میلیون تومان هزینه در آنجا انجام شود.

با این تفاسیر امیدواریم مسئولان مربوطه هرچه سریعتر در راستای احداث مسیل مناسب و احداث سیل‌بند برای انحراف مسیر روان‌ آب‌های احتمالی در سطح روستاهای استان اقدامات لازم را انجام دهند تا دیگر شاهد اینگونه خسارت نباشیم و البته بتوانیم با توجه به کاهش نزولات آسمانی در زمینه آبخیزداری و مدیریت منابع آبی گام‌های مؤثرتری برداریم.

چون بدون تردید در پاییز و زمستان امسال و همینطور بهار سال آینده باز هم شاهد بارش‌های رگباری خواهیم بود و اگر مسیر آب در روستاها کنترل نشود مجدداً شاهد خسارت‌های زیادی خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم