کد خبر: 197246

جهش ۱۲۷ درصدی شهرهای قرمز در ۱۴ روز/ حرکت دلتا به‌سمت شمال‌غرب کشور

روند افزایش معنادار شهرستان‌های قرمز سراسر کشور درحالی ادامه دارد که کارشناسان بر این باورند که هفته آینده باید منتظر افزایش تعداد موارد فوت ناشی از ویروس دلتا باشیم.
اتاق خبر 24

درحالی امروز براساس گزارش‌های رسمی باز هم تعداد شهرستان‌های قرمز کشور روند صعودی به خود گرفت و تقریباً شرق و مرکز کشور را به خود اختصاص داد کارشناسان بر این باورند که فعالیت گسترده ویروس دلتا حداقل در 25 استان کشور باعث می‌شود که این روند به‌سمت شمال غرب تا پایان هفته ادامه داشته باشد.

از سوی دیگر کارشناسان معتقدند با درنظر گرفتن زمان آغاز پیک پنجم و سیر گسترش بیماری میان افرادی که از ابتدای پیک پنجم بستری شده‌اند از ابتدای هفته آینده احتمال افزایش قابل توجه تعداد موارد فوتی دور از انتظار نیست چون آن‌طور که رفتار ویروس دلتا نشان می‌دهد بعد از 4 روز که علایم بیمار نمایان می‌شود تقریباً 10 درصد از روز ششم به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند و از این تعداد هم بدون تردید گروهی جان خود را از دست می‌دهند.

این گروه با اشاره به افزایش 9.2درصدی تعداد موارد جدید شناسایی‌شده در آخرین آمارهای رسمی منتشرشده تأکید می‌کنند این روند حکایت از رشد تصاعدی در نرخ ابتلا در روزهای آینده است که این روند می‌تواند در شرایطی که برخی از مراکز درمانی تقریباً تختی برای بستری بیماران جدید ندارند برای کادر درمانی و نظام بهداشت کشور مشکل‌آفرین باشد و شاهد مثال این روند هم  ثبت رکوردهای تازه در برخی از استان‌ها مثل استان گلستان است.

کارشناسان معتقدند دوره درمان و بیماری افرادی که به ویروس دلتا آلوده شده‌اند نسبت به قبل طولانی‌تر و البته شدت بیماری سخت‌تر است بنابراین از ابتدای هفته آینده با روند فعلی ترخیص و پذیرش بیماران در مراکز درمانی از حالت تعادل فعلی خارج می‌شود و به‌سمت منفی شدن می‌رود که این روند به‌معنی فوت بیشتر افراد به‌دلیل دریافت دیرهنگام خدمات درمانی است.

به‌گفته این افراد اگرچه برخی از نهادها اقدام به ایجاد مراکز نقاهتگاهی کرده‌اند اما سرعت سرایت و قدرت بیماری‌زایی دلتا باعث می‌شود که احتمالاً در هفته پایانی اولین ماه تابستان 1400 با تغییر ارقام و شاخص‌های کرونایی به‌خصوص در کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی شوکه شویم.

واقعیت آماری امروز از اتفاقات هفته آینده

بر همین اساس نگاهی آماری به آنچه از دو هفته گذشته تا امروز اتفاق افتاده است می‌تواند با درنظر گرفتن دوره فعالیت ویروس نشان دهد که آخرین هفته تیرماه 1400 باید منتظر چه اتفاق‌هایی در زمینه همه‌گیری کرونا باشیم، اتفاقاتی که می‌تواند تعیین‌کننده روند پیک پنجم در ایران و البته سیاست‌گذاری‌های آینده مسئولان برای کاهش هزینه‌های این پیک باشد.

در نگاه اول می‌بینیم از 14 روز پیش تا امروز همچنان روند ابتلا سیر صعودی خود را ادامه داده است و به‌ترتیب موارد بستری و البته رود افراد جدید به بخش مراقبت‌های ویژه نیز افزایشی بوده است اما نکته تعیین‌کننده و آنچه کارشناسان از آن نگران هستند مربوط به آمار متوفیان ناشی از کرونا است که در این چندروزه تقریباً روند صعودی ملایمی را ثبت کرده است و با تحلیل شرایط فعالیت دلتا در اغلب نقاط کشور می‌تواند در هفته آینده جهشی کاملاً شوکه‌کننده داشته باشد.

به‌گفته کارشناسان دلیل این اتفاق تنها عادی‌انگاری مردم در ابتدای آغاز پیک و همچنین کندی واکسیناسیون همگانی است که باعث فرو افتادن اولین مهره دومینوی پیک پنجم شده است و این روند تازه آغاز شده است چون حتی با فرض سرعت گرفتن روند واکسیناسیون آن‌طور که مسلم است ایمنی افراد تازه واکسینه‌شده تازه از هفته بعد از تزریق رفته رفته آغاز می‌شود تا با تزریق دُز دوم تکمیل شود، به همین دلیل در این دوره دلتای سرکش می‌تواند آمارهای تازه‌ای را در طول 18 ماه گذشته همه‌گیری کرونای ایران ثبت کند.

استان بوشهر

سعید کشمیری با بیان اینکه متأسفانه آمار بستری بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر در حال افزایش است اظهار داشت: افزایش آمار بستری‌ها موارد فوتی‌های کرونایی را صعودی کرده و این مهم در روزهای آینده روند افزایشی آن بیشتر می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از ثبت 140 بیمار بستری جدید در بخش کرونایی مراکز درمانی استان خبر داد و بیان کرد: در شبانه‌روز گذشته 140 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند و تعداد بیماران بخش کرونایی را به 500 نفر رساند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه روز گذشته بالاترین آمار بستری کرونایی در 500 روز گذشته در استان بوشهر ثبت شد خاطر نشان کرد: از 140 بیمار بستری در شبانه‌روز گذشته 94 مورد آنان به کرونا مثبت، قطعی است.

وی با اشاره به بستری 42 بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر گفت: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 13 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند و با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

کشمیری از فوت 4 بیمار کرونایی دیگر در بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: 2 آقا و 2 خانم روز گذشته به سبب ابتلا به کرونا جان باختند و تعداد فوتی‌های استان به یک‌هزار و 311 نفر رسید.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر با بیان اینکه از آغاز شیوع کرونا تاکنون 58 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند افزود: تنها راه مصون ماندن از ابتلا به کرونا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله استفاده مکرر از ماسک و پرهیز از دورهمی، تجمعات و مسافرت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از شدت یافتن تزریق واکسن کرونا در استان خبر داد و بیان کرد: اکنون روزانه افزون بر 3 هزار نفر علیه بیماری کرونا واکسینه می‌شود و اکنون افراد بالای 60 سال در حال دریافت واکسن کرونا هستند.

وی با بیان اینکه نوبت‌بندی تزریق واکسن کرونا بر اساس زمان‌بندی و دامنه سنی اعلام می‌شود گفت: افراد پس از نام‌نویسی از مراکز خدمات جامع سلامت فراخوان می‌شوند و پس از نوبت‌دهی در سالن‌های بزرگ و با رعایت فاصله‌گذاری واکسن دریافت می‌کنند.

استان هرمزگان

وضعیت کرونایی استان در حال حاضر فوق بحرانی است و این استان به کانون اصلی کرونا در کشور تبدیل شده است. 

همین امر موجب سفر معاون‌کل و سپس وزیر بهداشت به استان شد تا از نزدیک شرایط ویژه این استان بررسی و برای کنترل بیماری تصمیم‌گیری ‌شود. 

اما در 24 ساعت گذشته کرونا همزمان با ورود وزیر به استان رکورد شکست و تعداد بستری‌ها به 807 نفر رسید، آماری بی سابقه که نشان دهنده وخامت اوضاع کرونایی هرمزگان است، این استان با کمبود جدی تخت بیمارستانی مواجه است و قرار است با احداث بیمارستان صحرایی توسط نیروهای مسلح این مشکل حل شود. 

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا 348392 بوده و روزانه بالغ بر 2 هزار تست جدید داریم که اکثرا مثبت هستند. 

وی افزود: روند بستری بیماران تصاعدی است و روزانه افراد زیادی برای بستری شدن مراجعه می‌کنند، روز گذشته بالغ بر 221 نفر بیمار جدید در بیمارستان‌های هرمزگان پذیرش و بستری شدند تا تعداد افراد بستری به رقم 807 نفر برسد. 

نوروزیان گفت: از این تعداد 102 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 11 بیمار نیز وخیم گزارش شده است. 

وی تصریح کرد: تعداد بیماران قرنطینه از استان نیز رشد بسیار زیادی دارد و در حال حاضر بالغ بر 10 هزار و 500 بیمار در منازل خود تحت قرنطینه قرار دارند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 7 بیمار دیگر شامل 3 خانم و 4 آقا در محدوده سنی 62 الی 87 سال از شهرستان‌های بندرعباس و بندرلنگه، بستک، حاجی آباد، قشم و میناب را گرفت و شمار جان باختگان به 1526 نفر رسید

استان کرمان

براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان، هفت شهرستان منوجان، بم، جیرفت، کهنوج، رودبارجنوب، سیرجان، رفسنجان در وضعیت بسیار پرخطر و به رنگ قرمز پررنگ قرار گرفته‌اند و 9 شهرستان کرمان، شهربابک، رابر، ارزوئیه، فاریاب، عنبرآباد، فهرج، نرماشیر و قلعه‌گنج در وضعیت قرمز، شش شهرستان بافت، بردسیر، انار، زرند، راور و ریگان در وضعیت نارنجی و تنها شهرستان کوهبنان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.

کشور وارد پیک پنجم کرونا شده و موج جدید بیماری یک تفاوت با موج‌های قبلی دارد و آن هم ویروس جهش‌یافته "دلتا" است، ویروسی که گفته می‌شود قدرت سرایت آن 140 برابر ویروس انگلیسی است و بررسی روند آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد تقریباً تمامی نقاط ایران اکنون در تسخیر این ویروس جهش یافته قرار گرفته است.

در این میان استان کرمان در شرایطی درگیر موج پنجم کرونا شد که هنوز به طور کامل از موج چهارم آن خارج نشده بودیم و این مسئله نگرانی‌ها بابت کمبود تخت‌های بیمارستانی و امکانات و تجهیزات درمانی در استان را تشدید کرده است و در این شرایط در روزهای گذشته در استان کرمان شاهد روند افزایشی بسیار زیاد تعداد بیماران سرپایی، بیماران بستری شده قطعی کرونا در بیمارستان‌ها و دو رقمی شدن آمار فوتی‌های کرونا در استان بودیم.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 788 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 392 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 66 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 189 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 57 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 84 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 186 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 25 هزار و 443 مورد رسیده است.

وی به فوت 11 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 242 نفر رسیده است.

حسین صافی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از آغاز ثبت نام واکسیناسیون 65 تا 70 ساله‌ها در کرمان خبر داد و اظهار داشت: درحال حاضر گروه سنی 65 سال در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در فراخوان جدید افراد سالمند 65 تا 70 سال (متولد 1335 به پایین) می‌توانند با ثبت نام در سامانه salamat.gov.ir نسبت به دریافت واکسن خود اقدام کنند گفت: پیش‌بینی می‌شود همه افراد 65 سال تا 70 سال ظرف یک هفته آینده تحت پوشش واکسیناسیون قرار بگیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با عنوان اینکه تا کنون 73 درصد افراد بالای 70 سال در استان واکسینه شدند افزود: توزیع واکسن "کوو ایران برکت" نیز در کرمان آغاز شده است.

استان البرز

محمد فتحی در جمع خبرنگاران، در خصوص آخرین وضعیت شیوع کرونا  در استان البرز اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته  107 بیمار با علائم کرونا در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود:  مجموع کل  موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک، از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز 49 هزار و 857  نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 796 نفر در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد:  از این  تعداد بیمار بستری ابتلای 400 نفر به بیماری  کرونا تا امروز قطعی شده است. 

فتحی با بیان اینکه روند فوت بیماران کرونایی در استان البرز روندی صعودی است، تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته 14 بیمار کرونایی  جان خود را از دست داده اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به  4387 نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه به دلیل شیوع کرونا و پیک جدید باید شیوه نامه‌های بهداشتی با جدیدت رعایت شود، تصریح کرد:  خوشبختانه از ابتدای شیوع کرونا تا کنون 44 هزار و 668 نفر از مراکز درمانی استان البرز ترخیص شدند.

استان اصفهان

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 3221 نفر بودند که 1281  بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 289 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 174 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر  1230 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 171 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 6 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد  3 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان خراسان جنوبی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 160 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 54 بیمار جدید شامل 22 بستری و 32 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 23 مورد از بیرجند، 11 مورد از نهبندان، هشت مورد از قاینات، شهرستان‌های طبس و درمیان هر کدام 4 مورد، سربیشه دو مورد و شهرستان‌های زیرکوه و سرایان هرکدام یک مورد جدید از بیماری کرونا شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه همچنین از 487 تست سریع کرونا در شبانه روز گذشته 129 مبتلای جدید شناسایی شد، گفت: در حال حاضر 251 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 105 نفر دارای تست کرونای مثبت هستند.

وی با بیان اینکه از این تعداد 6 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال یک نفر وخیم است، افزود: در شبانه روز گذشته 63 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های استان پذیرش شدند که در همین مدت 41 بیمار شامل 19 بیمار کرونا مثبت با حال عمومی خوب از بیمارستان‌ها ترخیص شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: تا روز گذشته 63 هزار و 734 تست مولکولی کرونا در استان انجام شد که 22 هزار و 555 بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد.

مهدی زاده افزود: در شبانه روز گذشته با یک مورد جدید فوت، تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری در خراسان جنوبی به 934 نفر افزایش یافت.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا، تعداد افرادی که واکسن نوبت اول کرونا را دریافت کردند به 45 هزار و 721 نفر رسید و تاکنون 24هزار و 507نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان گلستان

موج پنجم شیوع کرونا با سرعت زیادی در گلستان جولان می‌دهد و تعداد بیماران سرپایی و بستری در این مدت افزایش چند برابری پیدا کرده است.

ابتدای هفته قبل بود که مسئولان گلستانی اعلام کردند همزمان با سراسر کشور، موج پنجم شیوع کرونا در گلستان هم آغاز شده است و از آن زمان تا کنون تعداد بیماران بستری بین 300 تا 400 نفر بیشتر شده است.

با توجه به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، حضور آنان در تجمعات، برگزاری دورهمی‌ها و مراسمات مختلف، عدم نظارت کافی بر فعالیت اصناف، ویروس کرونا این بار با قدرت بیشتری در حال گردش و ابتلای افراد است.

براساس آخرین اعلام عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان شیب پیک پنجم همه گیری کرونا در استان همچنان صعودی است و شمار بیماران بستری در شبانه روز گذشته از 700 نفر گذشت.

وی اظهار داشت:  از 701 بیمار بستری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان، 107 نفر در بخش‌های آی سی یو بستری شده‌اند که 26 نفر از این بیماران حال بسیار وخیمی دارند.

فاضل همچنین با بیان اینکه هنوز رنگ بندی جدید کرونایی اعلام نشده استف گفت: بر اساس رنگ بندی رسمی شهرستان‌ها در 19 تیرماه وضع شهر‌های گرگان، گنبدکاووس، کردکوی، علی آبادکتول، آق قلا، آزادشهر، گالیکش و مینودشت قرمز (خیلی پُرخطر) اعلام شده است.

وی افزود: شهرستان‌های رامیان، ترکمن، کلاله و مراوه تپه در وضعیت نارنجی (پُرخطر) قرار دارند و همچنین بندرگز و گمیشان نیز زرد (خطر متوسط) هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان درباره واکسیناسیون کرونا هم گفت: بیش از 104 دز واکسن کرونا به استان وارد شده و کار واکسیناسیون افراد بالای 68 سال در حال انجام است

استان قزوین

اوضاع و احوال مدیریت بیماری کرونا در استان قزوین همچنان با افزایش ابتلا و بستری ادامه داشته و نرخ مرگ‌ومیر کرونایی همچنان ثابت مانده و آمار فوتی‌ها هنوز واکنش معناداری به افزایش ابتلا و بستری نشان نداده است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آمار مقایسه‌ای مدیریت بیماری کرونا در سال 1400 اظهار داشت: مقایسه آمار 22 روز نخست تیرماه با مدت مشابه ماه قبل نشان می‌دهد که مرگ‌ومیر کرونایی در قزوین نصف خردادماه شده است که علت آن واکسینه شدن گروه‌های حساس و سالمندان 70 سال به بالا بوده است که 80 درصد فوتی‌های کرونایی استان را شامل می‌شوند.

پیمان نامدار در ادامه به وضعیت آمار بیماری کرونا در 24 ساعت اخیر اشاره کرد و گفت: آمار مبتلایان کرونایی نسبت به روز قبل 20 درصد کاهش یافته است که البته با توجه به نوسان بالایی که در چند روز اخیر شاهد بودیم، همچنان موج سینوسی کاهش و افزایش میزان ابتلای کرونایی در استان ادامه خواهد داشت؛ مگر اینکه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی حداقل 20 درصد افزایش یابد.

وی همچنین از کاهش 15 درصدی میزان بستری‌های روزانه کرونایی در استان قزوین خبر داد و افزود: با این حال آمار بیماران بدحال کرونایی زیر دستگاه ونتیلاتور در بخش مراقبت‌های ویژه ما امروز به 25 نفر رسیده که مرز ورود ما به پیک یا خیز جدید محسوب می‌شود و امیدواریم این بیماران نجات یابند و به خیل فوتی‌های کرونایی ما در طول 16 ماه اخیر محلق نشوند.

نامدار ادامه داد: در ضمن آمار بهبودیافتگان کرونایی ما نسبت به روز گذشته 10 درصد کمتر شده است و البته با نگاهی به آمارهای این بخش متوجه می‌شویم وضعیت بهبود بیماران کرونایی استان قزوین تقریباً یک نمودار ثابت و یکنواخت دارد که البته امیدواریم با اجرای طرح مراقبت در منزل میزان مراجعه‌ها ما به مراکز بیمارستانی کاهش چشمگیری پیدا کند.

وی یادآور شد: در نهایت آمار مجموع بستری‌های کرونایی استان قزوین در حال حاضر به 330 نفر رسیده که 3 نفر بیشتر از روز گذشته است و امیدواریم سیر فزآینده جمعیت بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌ها ما سریع‌تر متوقف شده و روند نزولی پیدا کند.

استان زنجان

پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان زنجان اظهار داشت: متاسفانه آمار مبتلایان در استان زنجان روند صعودی به خود گرفته و از شهروندان زنجانی درخواست داریم که پروتکل‌های بهداشتی را با جدیت رعایت کنند.

وی در ادامه از افزایش مبتلایان سرپایی در سطح استان خبر داد و افزود: متاسفانه آمار موارد مثبت سرپایی بر اساس یافته‌های آزمایشی تا پایان روز گذشته به 84 هزار و 422 نفر رسیده است و این رقم هر روز رقم افزایشی به خود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تاکید بر اینکه اگر شرایط به این روند پیش برود ورود به پیک پنجم کرونا دور از انتظار نخواهد بود، گفت: دورهمی‌ها و حضور در مهمانی‌ها متاسفانه بازهم افزایش یافته و این در حالی است که این روزها کسی به قانون منع تردد شبانه احترام نمی‌گذارد.

وی در پایان از شهروندان زنجانی درخواست کرد که پروتکل‌های بهداشتی را با جدیت رعایت کنند و همگان را به استفاده از ماسک تشویق کنند. برای عبور از اپیدمی کرونا ناچار به رعایت همگانی داریم.

استان لرستان

مریم کوشکی ظهر امروز در رابطه با آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان لرستان اظهارداشت: بر اساس آخرین آمار تاکنون 393 هزار و 616 نمونه تست کرونا به آزمایشگاه ارسال شده است که از این تعداد به 389 هزار و 147 مورد جواب داده شده است. 

وی تصریح کرد: از روز گذشته تاکنون 347 بیمار جدید به مبتلایان استان لرستان اضافه شده است که با افزوده شدن این تعداد مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در استان به 125 هزار و 156 نفر رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان  با بیان اینکه مجموع فوتی‌های ناشی از ابتلا به کرونا در لرستان به هزار و 948 نفر رسیده است عنوان کرد: متاسفانه طی 24 ساعت گذشته 2 بیمار دیگر جان خود را از دست دادند.

وی  بیان کرد: از مجموع موارد تست‌های پاسخ داده شده 125 هزار و 156 مورد مثبت و 263 هزار و 990 مورد  منفی گزارش شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: هم اکنون 445 بیمار با شرایط مثبت و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان لرستان بستری و تحت مراقبت هستند.

استان گیلان

 استان گیلان در حالی روزهای کرونایی را پشت سر می‌گذارد که آمار بستری‌شدگان کرونایی روز به روز در حال افزایش است.

432 بیمار کرونایی در حال حاضر در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که 129 نفر از این تعداد در 24 ساعت گذشته به شمار بیماران کرونایی در استان گیلان افزوده شده‌اند.

همچنین 61 بیمار کرونایی نیز به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند و شمار بیماران سرپایی نیز روند تصاعدی دارد.

طبق آخرین آمار از وضعیت رنگ‌بندی کرونایی گیلان اکنون 6 شهرستان استان در وضعیت قرمز، 6 شهرستان در وضعیت نارنجی و مابقی در وضعیت زرد کرونایی به سر می‌برند.

در حالی‌که آمار کرونایی در گیلان به صورت تصاعدی رو به افزایش است پروتکل‌های بهداشتی در این استان تنها به میزان 50 درصد رعایت می‌شود که قطعاً تبعات آن قرمز شدن مابقی شهرستان‌ها است.

از طرفی هجوم مسافران از اقصی نقاط کشور به گیلان و تجمع مسافران در تفرجگاه‌ها حاکی از عدم نظارت کافی بر مبادی ورودی و ورود پلاک‌های غیربومی به استان گیلان است. 

همچنین استان گیلان اکنون علاوه بر کرونای اولیه و انگلیسی با آغاز شیوع کرونای دلتا نیز مواجه است که این نوع از کرونا 50 درصد قدرت سرایت بیشتری نسبت به نوع انگلیسی دارد.

بدیهی است با تداوم مسافرت‌ها و شیوع دلتاکرونا شاهد آمار و وضعیت کرونایی فاجعه‌‌باری در گیلان خواهیم بود از این رو تقاضای کادر درمان و دانشگاه علوم پزشکی گیلان از هم‌وطنان عدم مسافرت به این استان است.

استان سمنان

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از شناسایی 120 مورد جدید مبتلا به کرونا در مجموعه زیر پوشش این دانشگاه در سطح استان در 48 ساعت گذشته خبر داد.

وی افزود: موارد شناسایی، ابتلا و بستری های کرونایی در استان سمنان رو به افزایش است و چرخه انتقال با سرعت روال خود را طی می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان تأکید کرد: آنچه در زمان اکنون بیش از همه مهم است؛ مسئله کنترل شیوع ویروس کرونا در سطح استان سمنان است.

دانایی با اشاره به قرار گرفتن استان سمنان در همسایگی استان های پرخطر و قرمز کشور گفت: هنوز نمونه و گونه ای از دلتا که یکی از گونه های جهش یافته ویروس کرونا است؛ در استان سمنان مشاهده نشده است، اما این بدین معنا نیست که فردی وجود ندارد و در حال حاضر باید گفت چنین گونه ای هنوز شناسایی نشده است.

وی تصریح کرد: برای کنترل و قطع چرخه انتقال و شیوع کرونا همچنان مردم باید نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی دقت و توجه جدی داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: افزایش دورهمی های خانوادگی، بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی، حضور در تجمعات و نزدن ماسک از جمله مواردی است که این روزها در سطح استان سمنان مشاهده می شود که موضوعی بسیار نگران کننده است.

دانایی برپایی مراسم های مذهبی و دیگر مناسبت ها نظیر جشن عروسی و مهمانی های خانوادگی را از جمله علل شیوع کرونا عنوان کرد و گفت: مردم باید به دستورالعمل ها عمل کنند و در شرایط کنونی از برپایی چنین مراسم هایی به طور جدی خودداری کنند.

وی با بیان اینکه استان سمنان در پیک پنجم کرونا است، گفت: همچنان توصیه جدی ما به مردم استان سمنان رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.

استان سیستان و بلوچستان

سیدمحمد هاشمی شهری در زاهدان اظهار داشت: تاکنون 5 مرکز تجمیعی واکسناسیون کووید19 در شهر زاهدان راه‌اندازی شده و و حدود ده هزار نفر از گروه‌های مختلف سنی بالای 50 سال و به‌ویژه بالای 60 سال دوز اول واکسن کوو ایران برکت را تزریق کرده‌اند.

وی افزود: علی‌رغم شایعات گسترده‌ای که در مورد این واکسن وجود داشت و هم‌چنین شایعاتی کذب دیگر مبنی بر اینکه افرادی این واکسن را تزریق کردند و فوت کردند شاهد حضور خوب و گسترده مردم برای تزریق این واکسن بودیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: شمار مبتلایان در استان تاکنون به 73 هزار و 271 نفر رسیده است و متاسفانه طی 24 ساعت گذشته 24 نفر فوت کردند که با احتساب فوتی‌ها، شمار کل فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به هزار و 894 نفر رسیده است.

هاشمی شهری ادامه داد: 803 بیمار حاد تنفسی و 440 بیمار مبتلا به کرونا در کل بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان در محدوده سه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر بستری هستند و با توجه به شرایط بحرانی استان لازم است مردم حتما هم‌چنان موارد بهداشتی را رعایت کنند.

وی خاطرنشان کرد: عید قربان هم نزدیک است و از مردم تقاضا داریم با توجه به شرایط بحرانی استان در هیچ گردهمایی شرکت نکنند که عواقبی سخت برای مردم و استانمان خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم