کد خبر: 197195

ایران گردی "دلتا" تازه آغاز شده/ ادامه روند کُند واکسیناسیون

درحالی که وزیر بهداشت چندی پیش خبر از مدیریت کم هزینه پیک پنجم داد روز گذشته حسن روحانی اعلام کرد ویروس دلتا غافلگیرانه از مبادی غیررسمی خود را به قلب کشور رسانده است.
اتاق خبر 24

تایید رسمی آغاز پیک پنجم کرونا آنهم با ویروس جهش یافته هندی یا همان دلتای خودمانی از سوی رئیس دولت درست زمانی مطرح شده است که بسیاری از کارشناسان براین باورند که غافلگیری مجدد مسئولان مربوطه دراین زمینه بیانگر این نکته است که احتمالاً باید منتظر آغاز پیک ششم نیز باشیم.

حسن روحانی، روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: علی‌رغم تمهیدات و اقدامات انجام شده، وارد پیک پنجم بیماری شده‌ایم، اما نکته مثبتی که در گزارش‌ها درمورد ویروس جهش یافته هندی ملاحظه شده این است که فاصله بین ابتلا و بستری و همچنین بستری و فوت زیاد است و درآمار مرگ و میر نسبت به گذشته شرایط بهتر است.

رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از ورود ویروس هندی به کشور همه اقدامات نظارتی و کنترلی در مرزهای کشور انجام شده است، گفت: متاسفانه مسیرهای غیر مجاز به ورود ویروس به کشور کمک کرده و اکنون ویروس دلتا خود را به قلب کشور رسانده است.

این درحالی است که کارشناسان بهداشت و درمان بااشاره به اظهار نظر چندی پیش وزیر بهداشت مبنی بر مدیریت کم هزینه پیک پنجم و سخنان روز گذشته حسن روحانی معتقدند: این اظهار نظرها بیانگر این نکته است که ویروس دلتا تازه ایران گردی خود را آغاز کرده و احتمالاً دوباره باید منتظر آغاز پیک ششم در میانه پیک پنجم باشیم؛ دقیقاً اتفاقی که در بهار 1400 تجربه کرده‌ایم.

این گروه تاکید دارند: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد هفته‌های پایانی تیرماه بدون تردید شرایط نا مناسبی در پیک پنجم تجربه می‌شود به این دلیل که علاوه بر کندی روند واکسیناسیون به دلایل مختلف شاهد عدم تناسب انجام تست‌های غربالگری در بخش‌های مختلف نیز بوده‌ایم و در عین حال هم هموطنان که اغلب از ادامه محدودیت‌های کرونایی خسته شده‌اند تقریباً به پروتکل‌ها بی‌توجه شده‌اند.

در این زمینه کارشناسان بهداشت و درمان تاکید دارند که به استناد سخنان رئیس دولت میزان توجه و رعایت پروتکل‌ها به حدود 66 درصد رسیده است که در شرایط فعلی با توجه به قدرت سرایت و بیماری‌زایی بالای ویروس جهش یافته می‌تواند در 14 روز آینده برای نظام بهداشت و درمان کشورمان دردسرساز باشد، دردسری که به گفته وزیر تاب‌آوری نظام سلامت در این دوره تضمینی ندارد.

از سوی دیگر با درنظر گرفتن اهمیت انجام تست‌های گسترده و واکسیناسیون همگانی به‌عنوان دو راهکار اساسی برای مدیریت کم‌هزینه پیک پنجم همانطور که سعید نمکی وزیر بهداشت چندی پیش اعلام کرده بود؛ کارشناسان معتقدند در هر دو زمینه متاسفانه سرعت عمل نداشتیم که این روند می‌تواند در چند روز آینده برای کشور هزینه‌ساز باشد.

به گفته این گروه اگرچه رئیس دولت از فاصله میان آلودگی افراد تا بستری و احتمالا مرگ آنها در نوع جهش یافته ویروس ابراز خرسندی کرده است اما واقعیت امر اینجاست که میزان سرایت ویروس دلتا بسیار بالاست و به همین دلیل درصورت مسلط شدن این نوع از ویروس کرونا در شهرستان‌ها روند تصاعدی مراجعه به مراکز درمانی و کاهش امکان ارایه خدمات مناسب به بیماران خود به خود میان مرگ و میر را افزایش می‌دهد .

رشد 2 برابر مراجعه سرپایی و بحران هفته آینده

در همین حال به گفته کارشناسان بهداشت و درمان افزایش قابل توجه مراجعه سرپایی به مراکز درمانی در اغلب استان‌ها مثل خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، ایلام، قزوین و مازندران بیانگر این نکته است که بدون تردید در چند روز آینده شاهد صعود قابل توجه موارد بستری در این استان‌ها هستیم و با درنظر گرفتن طولانی بودن دوره درمان در شرایط همه‌گیری ویروس دلتا هفته آینده نیز تخت‌های مراقبت‌ ویژه یکی بعد از دیگری پر می‌شود.

این گروه همچنین تاکید دارند حتی اگر قبول کنیم که میزان مرگ و میر در این نوع از ویروس پایین‌تر است باید درنظر داشته باشیم که در خوشبینانه‌ترین حالت نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران 2.8 برآورد شده که این عدد کمی نیست.

استان خراسان رضوی

بر اساس آخرین رنگ‌بندی نرم افزار ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستانهای مشهد و بنیالود (طرقبه و شاندیز) در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند.

براساس اطلاعات روز سه‌شنبه نرم افزار ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم اکنون2 شهرستان خراسان رضوی از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند، هشت شهرستان نیشابور، کاشمر، گناباد، تربت‌حیدریه، بردسکن، سبزوار، سرخس و قوچان در وضعیت نارنجی و بقیه در وضعیت زرد هستند. 

بر این اساس شهرستانهای تربت‌جام، تایباد، فریمان، زاوه، رشتخوار، مه‌ولات، چناران، فیروزه، کلات، درگز، باخرز، خواف، بجستان، جوین، جغتای، داورزن و فیروزه در وضعیت زرد قرار دارند. 

سید کاظم فرهمند؛ قائم مقام بهداشت خراسان رضوی در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: طی هفته اخیر تعداد شهرستان‌های نارنجی و قرمز در این استان افزایش یافته و  تعداد بستری شدگان مبتلا به کرونا، تعداد مراجعان در بخش سرپایی و تعداد فوتی های ناشی از کرونا در این استان همچنان در حال افزایش است.

وی افزود: تعداد بستری شدگان ناشی از کرونا در خراسان رضوی دیروز به 274 نفر افزایش یافت که با احتساب آنها تعداد کل بستری شدگان کرونایی در بیمارستانهای استان به 855 نفر رسیده است.

فرهمند ادامه داد: در حال حاضر 202 بیمار بدحال کرونایی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های خراسان رضوی در حال درمان هستند و تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا نیز بطور میانگین به حدود 12 نفر در روز افزایش‌ یافته است.یکی از علت‌های افزایش تعداد فوتی های ناشی از کرونا در مشهد ارجاع بیماران بدحال به این کلانشهر و مراجعه بیماران از سایر استانها به این شهر است. 

قائم‌ مقام مرکز بهداشت خراسان‌ رضوی افزود: هم‌اکنون برخی از بیماران کرونایی استان‌های جنوبی کشور مانند خوزستان و سیستان‌ و بلوچستان برای مداوا به مشهد مراجعه کرده اند و بسیاری از آن‌ها در این کلانشهر منزل دارند.

وی ادامه داد: تعداد بیماران سرپایی مراجعه کننده به مراکز ویژه کرونا در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نسبت‌ به هفته‌های گذشته 2 برابر شده‌ و این درحالی‌ است که 40 درصد از نتیجه آزمایشات پی‌.سی.آر و رپید تست این بیماران مثبت است.خراسان‌ رضوی در حال ورود به موج پنجم شیوع کرونا با نوع غالب ویروس هندی ‌است و تمام تلاش ما این است کندتر و با تاخیر وارد این موج شویم و این در حالی است که  هنوز در دامنه موج چهارم شاهد افزایش تعداد مبتلایان بودیم.

استان هرمزگان

اوضاع کرونایی هرمزگان بسیار بحرانی است و شرایط این استان به هیچ وجه مساعد نیست و هر روز بر آمارهای مختلف مرتبط با این بیماری افزوده می‌شود. 

وجود کمبودهای متعدد این استان را در منجلابی قرار داده که خارج شدن از آن تنها با کمک‌های ستاد ملی کرونا میسر خواهد بود و در غیر این صورت باید منتظر یک فاجعه کرونایی در این استان بود. 

تخت بیمارستانی برای بستری کردن بیماران مبتلا به کرونا دیگر در این استان‌ یافت نمی‌شود و تخت‌ها تکمیل شده‌اند، کمبود شدید نیروی پرستار و کادر درمان بر رنج این استان افزوده و نیروی جدیدی به استخدام دانشگاه در نیامده است، مشکل در تامین دارو دیگر مصیبت این استان همواره مظلوم و خارج از رادار توجه مسئولان کشوری است. 

در همین زمینه و در رابطه با آمارهای بیماری کرونا در شبانه روز گذشته، دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بندرعباس اظهار داشت: متاسفانه شرایط فعلی شرایط نامناسبی است و کمبودهای زیادی احساس می‌شود. 

وی افزود: شمار بیماران بستری رو به افزایش است و در حال حاضر 775 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند. 

سخنگوی دانشگاه‌ علوم پزشکی هرمزگان گفت: در حال حاضر 89 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 19 بیمار نیز بسیار وخیم گزارش شده است. 

وی تصریح کرد: بالغ بر 10 هزار بیمار نیز همچنان‌ در قرنطینه خانگی به سر می‌برند که امیدوارم برای کمک به قطع زنجیره کرونا، قرنطینه خود را رعایت کنند. 

نوروزیان تاکید کرد: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 3 بیمار دیگر شامل 1 خانم و 2 آقا در محدوده سنی 61 الی 67 سال از شهرستان‌های بندرعباس و بندرلنگه را گرفت و شمار جان باختگان به 1501 نفر رسید. 

استان خراسان جنوبی 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 166 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 46 بیمار جدید شامل 19 بستری و 27 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 18 مورد از بیرجند، شهرستان‌های سربیشه و نهبندان هرکدام 8 مورد، از فردوس 3 مورد، شهرستان‌های خوسف، درمیان و قاینات هر کدام 2 مورد و از شهرستان‌های بشرویه، طبس و سرایان هرکدام یک مورد جدید از بیماری کرونا شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت:همچنین از 863 تست سریع کرونا در شبانه روز گذشته 190 مبتلای جدید شناسایی شد.

وی گفت: در حال حاضر 215 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 76 نفر  دارای تست کرونای مثبت هستند که از این تعداد 10 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال یک نفر وخیم است.

به گفته وی تا روز گذشته 63 هزار 336 تست مولکولی کرونا در استان انجام شد که22 هزار و 407 بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد.

وی افزود: در شبانه روز گذشته با 2 مورد جدید فوت، تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری در خراسان جنوبی به 929 نفر افزایش یافت.

استان کرمان

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 734 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 332 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 61 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 182 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 74 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 85 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 145 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 24 هزار و 944 مورد رسیده است.

وی به فوت 9 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 211 نفر رسیده است.

استان زنجان

محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از افزایش مبتلایان سرپایی در سطح استان خبر داد و گفت: متاسفانه آمار موارد مثبت سرپایی بر اساس یافته‌های آزمایشی تا پایان روز گذشته به 84 هزار و 72 نفر رسیده و این در حالی است که  این آمار نسبت به روز گذشتش 85 نفر افزایش داشته است.

وی افزود: متاسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی شهروندان ضعیف شده و درخواست ما از مردم این است که از دورهمی‌ها و مجالس خودداری کنند.

این مسئول تاکید کرد: اگر شرایط به این روند پیش برود ورود به پیک پنجم کرونا دور از انتظار نخواهد بود.

استان ایلام

 محمد کریمیان در ایلام اظهار داشت: طی 24 ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت نشده و مجموع فوتی‌های استان 808 نفر است.

وی افزود: 23 بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بستری‌های استان به 106 نفر رسید.

کریمیان یادآور شد: از بستری‌های جدید 6 نفر مربوط به دهلران، چهار نفر مهران، چهار نفر ایوان، سه نفر ایلام، سه نفر چرداول، 2 نفر آبدانان و یک نفر دره شهر است‌.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ایلام، مهران، دره شهر و چوار در وضعیت قرمز، دهلران، آبدانان و بدره در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت زرد قرار دارند.

استان قزوین

با وجود اینکه انجام واکسیناسیون در بین گروه‌های حساس مانند بیماران خاص، سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای جلوی افزایش میزان فوتی و مرگ‌ومیر کرونایی در استان را گرفته، اما نزول آمار رعایت پروتکل‌های بهداشتی به 66 درصد زنگ خطر افزایش اپیدمی کرونایی در دیار مینودری را به صدا درآورده است؛ به طوری که از روز گذشته برگزاری تجمعات خانوادگی از جمله مراسم ترحیم و عروسی ممنوع شد و تصمیم‌گیری درباره برپایی مراسم مستلزم حضور و تجمع مردم به قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا سپرده شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از افزایشی شدن آمار بستری و فوت کرونایی در 24 ساعت اخیر خبر داد و اظهار داشت: بعد از اینکه در روز گذشته آمار مرگ‌ومیر کرونایی ما علی‌رغم 2 برابر شدن میزان ابتلا صفر شد، در شبانه‌روز 3 فوت کرونایی در شبکه بهداشت و درمان استان ثبت شد که یک جهش قابل ملاحظه بعد از 5 روز بدون فوتی یا با حداقل فوتی بود.

پیمان نامدار اضافه کرد: همچنین میزان بیماران بدحال کرونایی زیر دستگاه کمک‌تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در 24 ساعت اخیر 23 نفر ثبت شد که 10 درصد نسبت به روز ماقبل افزایش داشته است و میزان بستری‌های روزانه ما هم 54 نفر ثبت شد که 3 نفر از روز قبل بیشتر بود. ضمن آمار بهبودیافتگان کرونایی ما در شبانه‌روز گذشته هم 36 نفر بود که از روز پیش 2 نفر کمتر بود.

وی ادامه داد: با این حال در 24 ساعت اخیر 255 مبتلای جدید بستری و سرپایی در استان قزوین شناسایی شد که این آمار نسبت به روز گذشته 22.5 درصد کاهش یافته است و در صورتی که این کاهش تداوم پیدا کند، می‌توانیم امیدوار باشیم که به پیک پنجم بیماری کرونا گرفتار نخواهیم شد.

نامدار همچنین با اشاره به عبور آمار کل بستری‌های کرونایی فعلی استان از عدد 300 نفر یادآور شد: در واقع روند فزاینده مجموع بستری‌های بیمارستانی ما در 15 روز گذشته همچنان ادامه یافته و نسبت به روز 4 تیرماه که 187 بستری داشتیم، 117 نفر اضافه شده و در صورت تداوم این وضعیت کلیه تخت‌های سهمیه بیماران کرونایی در پلن A پر خواهد شد.

وی ادامه داد: در نهایت از ابتدای آغاز بحران کرونا در استان قزوین تاکنون 26 هزار و 906 بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان قزوین بستری شدند که متأسفانه 1828 نفر از آنها فوت کرده‌اند.

استان بوشهر

سعید کشمیری از روند صعودی مبتلایان به بیماری کرونا در استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: روز گذشته 84 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند و اکنون 445 بیمار در این بخش بستری هستند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از بستری 45 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه به سبب ابتلا به کرونا خبر داد و بیان کرد: از 45 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه، 17 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند و با کمک دستگاه اکسیژن‌ساز تنفس می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به جان باختن 2 بیمار کرونایی دیگر در بیمارستان‌های استان بوشهر خاطر نشان کرد: تاکنون یک‌هزار و 302 بیمار کرونایی در استان بوشهر فوت کرده‌اند.

کشمیری با بیان اینکه بیش از 86 درصد مبتلایان به کرونا بهبود یافته‌اند افزود: تاکنون در استان بوشهر 57 هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و بخش زیادی از آنان بهبود یافته‌اند و در این راستا در شبانه‌روز گذشته 76 بیمار بستری در بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند.

وی به طرح واکسیناسیون پرداخت و با بیان اینکه تزریق واکسن شدت گرفته است تصریح کرد: تاکنون افزون بر 58 هزار نفر در استان بوشهر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند و این درحالی است که روزانه به 3 هزار نفر این واکسن  تزریق می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر همکاری بسیج جامعه پزشکی در تزریق کرونا به جامعه هدف را ستود و خاطر نشان کرد: در این راستا برای تسریع به روند تزریق واکسن کرونا، دومین مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا با تلاش بسیج جامعه پزشکی و همکاری شورای هماهنگی بهداشت و درمان نیرو‌های مسلح در بوشهر راه‌اندازی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به شناسایی مبتلایان به کرونا با همکاری بسیج جامعه پزشکی گفت: شورای راهبردی پتروشیمی‌های استان بوشهر 10 هزار کیت تشخیص کرونا برای شناسایی بیماران کرونایی تحویل دانشگاه علوم پزشکی داد تا زنجیره انتقال بیماری کرونا شکسته شود.

کشمیری بیان کرد: این شورا قبلاً کمک‌هایی در بخش‌های مختلف در بحران کرونا به مراکز درمانی استان داشته‌اند.

وی باتأکید بر الزام رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی در اماکن عمومی، مجموعه‌های تجاری و صنفی، بانک‌ها و ادارات دولتی تصریح کرد: هر گونه ارائه خدمات به افرادی که شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنند ممنوع است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر شهرستان‌های قرمز استان را 8 شهرستان دانست و با اشاره به اعمال محدودیت‌های کرونایی برای شهر‌های قرمز‌ از شهروندان خواست با رعایت دستورالعمل‌ها و فاصله گذاری‌های اجتماعی زمینه پیشگیری از ابتلا به کرونا را فراهم کنند.

استان اصفهان

 آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 1490 نفر بودند که 554 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 153 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 113 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1135  بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 157  بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 11 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 4  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با اشاره به واکسیناسیون بیماران خاص، اظهار داشت: موارد بیماران خاصی که طبق دستور العمل مصوب سند ملی واکسیناسیون مشمول واکسن به عنوان بیماران خاص می‌شود، مشخص شده و ارتباطی داشتن یا نداشتن انجمن بیماران خاص ندارد.

طاهره چنگیز افزود: اگر مواردی هست که در سند مشخص نیست و شامل گروه سنی هم ‌نمی‌شوند پزشک باید با معاونت درمان مکاتبه‌ای داشته باشد و اگر تشخیص داده شود آن افراد در گروه دریافت واکسن قرار خواهند گرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تصمیم‌گیری به عهده معاونت درمان وزارت بهداشت است، گفت: موضوع به آنها منعکس خواهد شد و اگر مورد پذیرش قرار گرفت، واکسن به بیماران تزریق خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی از افراد هستند که بیماری قلبی دارند ولی در زمره بیماران خاص و سند ملی واکسیناسیون محسوب نمی‌شوند، اما پزشک معتقد است این فرد باید واکسینه شود ولی چون مصوبه کشوری ندارد و معاونت درمان وزارت بهداشت و معاونت بهداشتی وزارت بهداشت آنها در گروه بیماران خاص نپذیرفته است باید منتظر رسیدن گروه سنی واکسن برسد و واکسن دریافت کنند.

استان گلستان

 آمار بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی استان گلستان با شتاب زیادی در حال افزایش بوده و در کمتر از یک هفته از حدود 300 بیمار به 531 نفر رسیده است.

وضعیت شهرهای استان هم یکی یکی در حال قرمز شدن است اما متأسفانه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان به شدت کاهش یافته است. در مدت چند روز تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در استان افزایش یافته و اکنون 8 شهرستان شامل گرگان، گنبدکاووس، کردکوی، آق قلا، علی آباد، آزادشهر، مینودشت و گالیکش در وضعیت قرمز قرار دارند و شهرستان‌های بندرترکمن، رامیان، کلاله و مراوه تپه در وضعیت نارنجی و شهرهای بندرگز و گمیشان در وضعیت زرد هستند.

با این حال رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان هشدار داده در صورت تداوم این روند، خیلی زود همه شهرهای استان دارای وضعیت قرمز کرونایی خواهند شد و این موضوع می‌تواند خسارت فراوانی در پیک پنجم شیوع کرونا در استان گلستان بر جای بگذارد.

به رغم اینکه فعالیت همه گروه‌های شغلی به جز گروه یک که مشاغل ضروری و مایحتاج مردم است باید در شهرهای قرمز و نارنجی محدود شود اما در همه شهرها این فعالیت‌ها ادامه دارد و به نظر می‌رسد کسی یا دستگاهی هم بر اجرای این مصوبه‌ها نظارتی ندارند.

آخرین وضعیت کرونایی در استان گلستان حاکی از بستری بیش از 530 بیمار در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان است که 93 بیمار در بخش‌های آی سی یو تحت مراقبت هستند و حال 34 نفر کاملا وخیم است.

بررسی‌های میدانی خبرنگاران تسنیم نشان می‌دهد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی در اماکن دولتی، شهرداری‌ها، مجتمع‌های تجاری و غیره در حد قابل قبول نیست و نسبت به ماه‌های قبل به شدت کاهش یافته است. در نانوایی‌ها که در آغاز شیوع کرونا تأکید زیادی بر رعایت پروتکل‌ها در آن می‌شد هم دیگری خبری از فاصله‌های فیزیکی، ماسک زدن افراد، دستگاه کارتخوان و غیره نیست.

در شرایط قرمز کرونایی همچنان گیم نت‌ها، فست فودها، رستوران‌ها، تالارهای پذیرایی و غیره مشغول خدمات دهی هستند که این امر می‌تواند اولا افراد بیشتری را درگیر کرونا کرده و همچنین مدت زمان پیک پنجم را طولانی‌تر کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم