کد خبر: 197165

رشد ۹۹ درصدی ابتلا در یک هفته/ شهرستان‌ها یک به یک قرمز می‌شوند

بررسی‌آمارهای رسمی نشان می‌دهد در یک هفته گذشته نرخ موارد ابتلا رشدی معادل ۹۹ درصد داشته و به همین تناسب تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی نیز صعود ۵۵ درصدی را تجربه کرده است.
اتاق خبر 24

درحالی اخبار آغاز مجدد واکسیناسیون گسترده از امروز با حدود روزانه 400 هزار دُز در رسانه‌ها منتشر شده است که بررسی دقیق آمارهای رسمی منتشر شده همه‌گیری کرونا در پیک پنجم از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد ویروس منحوس همچنان با قدرت درحال تاخت و تاز در سراسر ایران است.

نگاه دقیق به آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد همانطور که کارشناسان هفته گذشته پیش‌بینی کرده بودند آغاز این هفته با ثبت رکوردهای تازه‌ای در دوره حدود 500 روز همه‌‌گیری کرونا درکشورمان بوده است به صورتی که نرخ ابتلای 8341 نفری روز 12 تیرماه 1400 تنها به فاصله یک هفته با رشدی معادل 99 درصد دیروز به رقمی معادل 16596 مورد رسیده است.

رشدی که به گفته کارشناسان با در نظر گرفتن فعالیت قابل توجه سویه ویروس جهش یافته هندی در ایران از امروز عاملی برای ثبت رکوردهای تازه‌ای در بستری و مراجعه سرپایی تا نهایتاً موارد مرگ ناشی از ویروس کووید در ایران است، چون آمارها نشان می‌دهد با آغاز فعالیت این نوع از ویروس تمامی آمارها تصاعدی بالا خواهد رفت دقیقاً اتفاقی که در زادگاهش یعنی سرزمین هفتاد و دو ملت افتاد.

در این زمینه نیم نگاهی آماری به سایر شاخص‌ها نشان می‌دهد که نرخ بستری نیز در دوره یاد شده رشدی معادل 57 درصد به خود اختصاص داده و موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نیز با رسیدن به عدد 3506 مورد شاهد صعود 9.5 بوده که نهایتاً منجر به رشد 31 درصدی موارد مرگ بوده به‌صورتی که در دوره مورد نظر ما روزانه 131 نفر از هموطنانمان مشخصاً به دلیل بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند تا از ابتدای آغاز همه‌گیری تا امروز در آستانه ثبت مرگ 86000 نفری قرار گرفته باشیم.

143 شهرستان در وضعیت قرمز

از سوی دیگر تغییر معنادار تعداد شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمز کرونایی قرار می‌گیرند بیانگر این نکته است که ظاهرا ویروس منحوس آنهم از نوع جهش یافته کاملا آشکار درحال تاخت و تاز است و شهری کشورمان را زیر سایه ضعف گسترده واکسیناسیون و کاهش رعایت پروتکل‌ها یکی پس از دیگری تسخیر کرده و شرایط حاد و بحرانی کرونا را در آنها حاکم می‌کند.

در این زمینه فقط کافی است که به رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌ها در دوازدهمین روز از تابستان 1400 توجه داشته باشیم تا ببینم تعداد 92 شهرستان قرمز، 183 شهرستان نارنجی و 173 شهرستان زرد با سرعتی غیرقابل تصور یکباره فقط در بخش شهرستان‌های قرمز شاهد رشدی معدل 55 درصد شد تا در نوزدهمین روز از تیرماه 1400 شاهد 143 شهرستان قرمز، 186شهرستان نارنجی و 119 شهرستان زرد رنگ باشیم.

به‌این ترتیب  از امروز شنبه نوزدهم تیرماه؛ 143 شهرستان در وضعیت قرمز قرار خواهند داشت. بنابراین علاوه بر شهرهای قرمز قبلی؛ شهرستانهای خوی (آذربایجان غربی)، اردبیل (استان اردبیل)، آران و بیدگل و خمینی‌شهر (اصفهان)، دره‌شهر (ایلام)، بروجن (چهارمحال و بختیاری)، قوچان (خراسان رضوی)، هندیجان (خوزستان)، گرمسار (سمنان)، ممسنی (فارس)، آق‌قلا، کردکوی، گالیکش و گرگان (گلستان)، بندر انزلی، رودبار و رودسر (گیلان)، دلفان و سلسله (لرستان)، بهشهر، جویبار، رامسر و فریدونکنار (مازندران)، دلیجان و محلات (مرکزی) در وضعیت قرمز قرار می‌گیرند.

اتفاقی که حکایت از شکل‌گیری بحرانی نگران کننده در آینده‌ای نزدیک دارد و درصورتی که برای مدیریت کم هزینه پیک جدید بهترین راهکار گسترش واکسیناسیون و البته رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت در این زمینه روز گذشته اعلام کرد: به منظور جلوگیری از شکل‌گیری بحران در شرایط فعلی هفته جدید را با انجام روزانه 400 هزار دُز واکسن آغاز می‌کنیم تا به این ترتیب تعداد افراد واکسینه شده کشورمان گسترش داشته باشد تا با این کار زمینه مدیریت کم هزینه پیک پنجم امکان‌پذیر باشد.

البته نمکی در ادامه سخنان خود نسبت به بی‌توجهی هموطنان در زمینه رعایت پروتکل‌ها نیز تاکید کرد: در شرایطی بهترین و کم‌هزینه‌ترین راهکار رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی است متاسفانه سطح رعایت پروتکل‌ها در بسیاری از مناطق کاهش نشان می‌دهد و هموطنان بدون درنظر گرفتن خطری که جانشان را تهدید می‌کنند مشغول انجام امور روزانه و عادی خود مثل رفتن به رستوران هستند.

 
استان قزوین

مشاهده آخرین آمار بیماری کرونا در استان قزوین نشان‌دهنده این است که نمودار ابتلای کرونایی در استان به شدت صعودی شده و در حالی که میزان ابتلا و بستری به مرور در حال افزایش یافتن است، میزان مرگ‌ومیر کرونایی همچنان نرخ پایین و ثابتی دارد که تاثیر واکسیناسیون گروه‌های حساس و افراد سالمند در جلوگیری از افزایش میزان مرگ‌ومیر را نشان می‌‌دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از افزایش 92 درصدی آمار مبتلایان کرونایی در 24 ساعت اخیر خبر داد و اظهار داشت: در حالی که 2 روز پیش آمار ابتلای کرونایی در استان به 172 نفر در روز نزول کرده بود، در شبانه‌روز گذشته 329 مبتلای کرونایی در استان شناسایی شدند که با آمار مبتلایان در پیک چهارم کرونا برابری می‌کند.

پیمان نامدار اضافه کرد: با این حال در 24 ساعت اخیر میزان بستری‌های روزانه ما 19 درصد نسبت به روز ماقبل کاهش یافت و بهترین خبر کرونایی در شبانه‌روز گذشته هم صفر شدن میزان مرگ‌ومیر کرونایی بود که نشان‌دهنده تاثیر واکسیناسیون در کاهش میزان فوتی‌ها علی‌رغم افزایش نسبی میزان ابتلا و بستری کرونایی است.

وی ادامه داد: همچنین آمار بیماران بدحال کرونایی در شبانه‌روز اخیر روند فزآینده خود را حفظ کرده و امروز به 21 بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های قزوین رسیده است و در نهایت آمار بهبودیافتگان کرونایی هم در قیاس با روز پیش 30 درصد کاهش یافته و در 24 ساعت اخیر 16 نفر کمتر از روز قبل از بیمارستان‌های ما با علائم قطعی بهبود ترخیص شدند.

نامدار یادآور شد: در نهایت با وجود این آمار میزان مجموع بستری‌های فعلی ما به 295 نفر رسید که 8 نفر بیشتر از روز گذشته بود و به نظر می‌رسد با توجه به معدل پایین رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی روند افزایش بستری‌های کرونایی در استان قزوین استمرار پیدا خواهد کرد.

استان کرمان

براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده باز هم رنگ‌بندی کرونا در استان کرمان تغییر کرد و در حال حاضر از 23 شهرستان استان، هفت شهرستان منوجان، بم، جیرفت، کهنوج، رودبارجنوب، سیرجان، رفسنجان در وضعیت بسیار پرخطر و به رنگ قرمز پررنگ قرار گرفته‌اند و 9 شهرستان کرمان، شهربابک، رابر، ارزوئیه، فاریاب، عنبرآباد، فهرج، نرماشیر و قلعه‌گنج در وضعیت قرمز، شش شهرستان بافت، بردسیر، انار، زرند، راور و ریگان در وضعیت نارنجی و تنها شهرستان کوهبنان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.

به‌نظر می‌رسد که کشور وارد پیک پنجم کرونا شده است و باید منتظر تکرار تجربه‌های سخت و تلخ موج‌های قبلی باشیم. اما، موج جدید بیماری یک تفاوت با موج‌های قبلی دارد و آن هم ویروس جهش‌یافته "دلتا" است، ویروسی که گفته می‌شود قدرت سرایت آن 140 برابر ویروس انگلیسی است و در حال تبدیل شدن به ویروس غالب در کشور است و در این میان نکته مهمی  که وجود دارد شرایط خاص استان کرمان است؛ استان کرمان در شرایطی درگیر موج پنجم کرونا شد که هنوز به طور کامل از موج چهارم آن خارج نشده بودیم و این مسئله نگرانی‌ها بابت کمبود تخت‌های بیمارستانی و امکانات و تجهیزات درمانی در استان را تشدید می‌کند.

در این شرایط در روزهای گذشته در استان کرمان شاهد روند افزایشی بسیار زیاد تعداد بیماران سرپایی، بیماران بستری شده قطعی کرونا در بیمارستان‌ها و دو رقمی شدن آمار فوتی‌های کرونا در استان بودیم و با وجود تأکید مسئولان به رعایت دستورالعمل‌ها و تشدید محدودیت‌ها و نظارت‌ها، باید دید این راهکارها در روزهای آینده تا چه اندازه در بهبود وضعیت استان مؤثر خواهد بود. 

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 691 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 310 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 65 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 157 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 77 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 82 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 147 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 24 هزار و 799 مورد رسیده است.

وی به فوت 8 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 202 نفر رسیده است.

  استان بوشهر  

سعید کشمیری شهرستان‌‌های بسیار پرخطر در استان بوشهر را 8 شهرستان دانست و اظهار داشت: از 10 شهرستان این استان 80 درصد در شرایط قرمز و مابقی دارای شرایط پرخطر یا نارنجی کرونایی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از افزایش بیماران مبتلا به کرونا در استان خبر داد و بیان کرد: روز گذشته 300 نفر بیمار مبتلا به کرونا در استان بوشهر شناسایی شد که 118 نفر آنان در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، با بیان اینکه با غفلت از هجوم مرگبار کرونا، زنجیره ابتلا به کرونا هر روز محکم‌تر می‌شود گفت: برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا راهی جز رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی نیست.

وی درباره افزایش شیب ابتلا به بیماری کرونا هشدار دارد و تأکید کرد: تعداد بیماران بستری در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بیش از 25 درصد افزایش یافته و اشغال تخت‌ها به 90 درصد رسیده است.

کشمیری، تعداد بستری‌ها در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر را 436 نفر دانست و تصریح کرد: هم اکنون 38 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه و 14 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از ثبت 4 فوتی کرونایی دیگر در استان خبر داد و خاطر نشان کرد: روز گذشته 3 خانم و یک آقا به سبب ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و تعداد فوتی‌ها در استان بوشهر به یک‌هزار و 300 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، از تسریع در روند واکسیناسیون در شهرستان‌های این استان خبر داد و بیان کرد: روزانه 3 هزار نفر علیه کرونا در استان بوشهر واکسینه می‌شوند و از هفته آینده به افراد بالای 60 سال واکسن تزریق می‌شود.

وی مراکز واکسیناسیون تجمعی در شهرهای مختلف استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: عملیات واکسیناسیون کرونا در نقاط مختلف استان انجام می‌شود که همکاران در مراکز بهداشت با افراد مشمول دریافت واکسن تماس می‌گیرند.

کشمیری، باتأکید بر رعایت پروتکل بهداشتی از جمله استفاده مکرر از ماسک، پرهیز از دورهمی و مراسم‌های تجمعی ابراز امیدواری کرد: با تسریع واکسیناسیون و ایمن‌سازی جامعه در برابر کرونا امید می‌رود با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شاهد بهبود این وضعیت باشیم.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اینکه هنوز مورد مثبتی از گونه دلتا هندی در استان تأیید نشده افزود: با توجه به سرعت انتشار این گونه کرونا بعید نیست که شیوع یابد که در این راستا توجه به رعایت پروتکل بهداشتی امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

منبع: خبرگزاری تسنیم