کد خبر: 197141

سفارت آمریکا در بغداد و طرح شوم بایدن برای منطقه

تحلیلگران و نمایندگان پارلمان‌های عراق و سوریه به نقش مُخرب آمریکا در منطقه اشاره کردند و تنها راه بیرون راندن نظامیان آمریکایی در منطقه غرب آسیا را مقاومت و وارد کردن ضربات مهلک به این نیروها دانستند.
اتاق خبر 24

 «کامل البیاتی» تحلیلگر سیاسی عراقی با اشاره به انتقال تجهیزات و تسلیحات نظامی آمریکا از قطر به اردن به خطرناک بودن آن اشاره کرد.

وی افزود: انتقال تجهیزات و نظامیان آمریکایی از قطر به مناطق نزدیک با مرز عراق با اردن و سوریه گواهی‌دهنده طرح جدیدی است که «جو بایدن» برای منطقه کشیده است.

البیاتی گفت: جو بایدن به‌دنبال تجزیه عراق و منطقه در دوره «اوباما» بود و در زمان حاضر مجدداً به‌دنبال احیای این سناریو است.

وی اضافه کرد: انتقال نظامیان و تجهیزات نظامی از قطر به‌سمت مناطق نزدیک به مرز عراق با اردن و سوریه، موضوعی است که طرح مشکوکی ورای آن است که هدفش بی‌ثباتی عراق است.

این تحلیلگر عراقی گفت: پرونده خروج نظامیان آمریکا از عراق صرفاً تبلیغاتی است و بی‌اساس. و مرحله آتی آکنده از درگیری‌های مستقیم با محور مقاومت است به‌ویژه که اصرار بر استقلال عراق و بیرون راندن همه نیروهای خارجی وجود دارد.

نقش مُخرب آمریکا در عراق

«محمد البلداوی» نماینده ائتلاف فتح عراق گفت که آمریکا به هر شکلی به‌دنبال کشاندن عراق به‌سوی درگیری در منطقه است و عراق باید به جامعه جهانی برای رسوا کردن نقش خبیث آمریکا در عراق متوسل شود.

وی افزود: عراق باید به شورای امنیت و سازمان ملل برای بازخواست آمریکا به‌خاطر جنایاتی که علیه ملت عراق مرتکب می‌شود به‌ویژه جنایت اخیر علیه نیروهای حشد شعبی در منطقه «القائم»، متوسل شود.

این نماینده وابسته به ائتلاف فتح در پارلمان عراق تأکید کرد: آمریکا نقش خبیثی در عراق ایفا می‌کند و باید این حقیقت در برابر سازمان‌های بین‌المللی و جامعه جهانی آشکار شود تا اقدامات مناسب در این زمینه انجام گیرد و نقض حاکمیت عراق پایان یابد.

البلداوی ادامه داد: آمریکا به‌دنبال آشوب و درگیری در منطقه است و این‌که عراق را عرصه درگیری و جنگ قرار دهد.

چشم‌ها به مقاومت دوخته شده است

«محمود جوخدار» نماینده پارلمان سوریه اعلام کرد: همه نگاه‌ها به محور مقاومت در سوریه، لبنان، عراق و یمن برای بیرون راندن اشغالگران آمریکایی از منطقه دوخته شده است.

وی اضافه کرد: همه از توان محور مقاومت آگاه هستند و دشمن توان تبعات رویارویی نظامی با محور مقاومت را ندارد. زوال اشغالگران از منطقه با توجه به مردان خدا در سوریه، لبنان، عراق و یمن، نزدیک است.

«علی الصطوف» نماینده پارلمان سوریه هم گفت که تنها گزینه برای رهایی از اشغالگران آمریکایی، مقاومت است.

سفارت آمریکا پادگانی برای اداره عملیات جنگی

«بدر الزیادی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد که آمریکا از سفارت خود به‌عنوان یک مرکز دیپلماتیک به‌عنوان مرکز اداره عملیات جنگی بهره می‌برد.

وی افزود: سفارت آمریکا در بغداد از سفارت به پادگان نظامی تبدیل شده است. این سفارت به تهدیدی برای بغداد پایتخت عراق تبدیل شده است زیرا سلاح سنگین زیادی در آن قرار دارد.

الزیادی تأکید کرد: سامانه «سی‌رام» آمریکا موجب رعب و وحشت ساکنان نزدیک منطقه الخضراء بغداد می‌شود. سفارت آمریکا مرکز اداره عملیات جنگی و تهدیدی آشکار علیه امنیت و حاکمیت عراق است.

حسن سالم نماینده وابسته به فراکسیون پارلمانی صادقون عراق هم تأکید کرد که سفارت آمریکا در بغداد به لانه جاسوسی آمریکا تبدیل شده است و مرکزی دیپلماتیک که برخی فکر می‌کنند، نیست.

لزوم توضیح درباره ابهامات گفتگوی راهبردی واشنگتن ـ بغداد

«ایوب الربیعی» نماینده پارلمان عراق با اشاره به اظهارات ضدونقیض مقامات دولت عراق و مقامات آمریکایی درباره گفتگوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن، بر لزوم توضیح درباره روشن شدن علت این تضادها تأکید کرد.

وی ابراز کرد: اظهارات مقامات عراقی بر خروج نیروهای رزمی آمریکا و ماندن نیروهای آموزش‌دهنده برای مدتی محدود، تأکید دارد در حالی که مقامات آمریکا و از جمله فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه از ماندن تا اطلاع ثانوی سخن می‌گویند.

وی تصریح کرد: همه بهانه‌های نظامیان آمریکایی برای ماندن در عراق غیرقابل توجیه است. دولت باید درباره ضدونقیض بودن موضع‌گیری‌ها توضیح دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم