کد خبر: 197106

نیمی از استان‌ها درگیر ویروس دلتا / هرساعت ۵ فوتی

نگاهی‌گذرا به آمارهای وزارت بهداشت اگرچه حکایت از کاهش نسبی اغلب شاخص‌های همه‌گیری دارد اما واقعیت امر این است که اکنون ویروس دلتا در نیمی از استان‌ها فعال است و همچنان شیب ملایم صعودی نسبت به هفته قبل تجربه وجود دارد.
اتاق خبر 24

انتشار آمارهای روزانه از سوی مقامات مسئول مقابله با همه‌گیری کرونا اگرچه می‌تواند تصویری کلی از آنچه در کشور می‌گذرد داشته باشد اما به قول کارشناسان نگاه روزانه به این آمارها هیچ نشانی از آتش زیر خاکستر ویروس منحوس ندارد و باید در روندی دو هفته‌ای این آمارها را با هم مقایسه کنیم تا به واقعیت ماجرا برسیم.

در این زمینه می‌توان به تفاوت اعداد نمودارهای منتشر شده روز 12 تیر 1400 و یک روز قبل اشاره کرد که اگر بخواهیم فقط همین دو روز را مقیاس تصمیم‌گیری‌ها داشته باشیم همه شاخص‌ها نزولی شده و با این مبنا می‌توان نتیجه گرفت که از شدت بحران کاسته شده اما اگر کمی عمیق‌تر و در دوره‌ای دوهفته‌ای این اعداد را مورد بررسی کارشناسی قرار دهیم می‌بینیم ویروس منحوس به‌خصوص از نوع دلتا همچنان در کشور جولان می‌دهد تا جایی که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته رسماً اعلام کرد:" نیمی از استان‌های کشور درگیر ویروس دلتا شده است."

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می‌کنند: تایید آلوده شدن نیمی از استان‌های کشور به‌خصوص استان‌هایی که جمعیت سیال بسیار بالایی در آنها وجود دارد از سوی مقامات وزارت بهداشت خبر از این واقعیت می‌دهد که حداکثر تا 14 روز آینده یعنی دوره نهفتگی ویروس منحوس یکباره شاهد افزایش قابل توجه آمارها در بخش‌های مختلف مربوط به همه‌گیری خواهیم بود که این روند می‌تواند غافلگیری بزرگی برای نظام بهداشت و درمان ایران باشد.

این گروه معتقدند میزان سرایت‌پذیری و بیماری‌زایی این نوع از ویروس بسیار بالاتر از نوع انگلیسی در پیک چهارم است که برهمین اساس می‌توان نتیجه گرفت در دوره یاد شده احتمالاً جهش آماری به‌گونه‌ای است که می‌توان از آن سونامی کرونا طی دوسال اخیر کشورمان یاد کرد که شاهد مثال آن هم در استان سیستان و بلوچستان کاملاً مشهود است چون میزان نرخ ابتلا و البته مرگ و میر در این استان با کشور 220 میلیون نفری پاکستان برابری می‌کند.

بنابراین با تعمیم‌دادن روند آماری در این استان به کل کشور در خواهیم یافت که 14 روز آینده روزهای آرامی از نظر همه‌گیری کرونا در کشور نیست و تغییر معنادار شاخص‌ها از دو روز آینده می‌تواند گواهی براین مدعا باشد که فنر پیک  پنجم کرونا در ایران رها شده و تا رسیدن به قله این پیک باید منتظر اتفاقات زیادی باشیم؛ هرچند همه مسئولان وزارت بهداشت قبلا اعلام کرده بودند که با دقت درحال رصد فعالیت ویروس جهش یافته در اطراف ایران هستند و اجازه بروز مشکل را نخواهند داد!

استان گیلان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خاطرنشان کرد: اکنون 290 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های گیلان بستری هستند و به تدریج این تعداد به 300 نفر می‌رسد که نشان می‌دهد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در گیلان کم شده است.

حیدرزاده با اشاره به افزایش مسافرت‌ها به گیلان عنوان داشت: موضوع نگران‌کننده مسافرت‌ها به‌ویژه مسافرت‌های تابستانی از اقصی نقاط کشور به گیلان است چرا که مسافران می‌توانند حامل ویروس‌های جدید باشند.

وی ابراز داشت: ویروس دلتا و هندی در شدت سرایت نسبت به ویروس انگلیسی 40 درصد توانمندتر است و ویروس انگلیسی نیز حدود 70 درصد شدت سرایت بیشتری نسبت به سویه چینی داشت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تصریح کرد: این مسافرت‌ها از اقصی نقاط کشور به گیلان خطر انتقال و سرعت انتقال ویروس‌های جهش یافته هندی و دلتا در گیلان را بیشتر می‌کند.

وی افزود: دوره کمون ویروس که در سویه چینی 14 روز است در مورد ویروس‌های جهش یافته 2 تا 4 روز است و این ویروس‌ها خیلی سریع منتقل می‌شود لذا توصیه ما به مردم خودداری از تجمع و پرهیز از مسافرت‌ها است.

جزیره قشم

دکتر حمیدرضا بهزادی اظهار داشت: موج چهارم کرونا در بیشتر نقاط کشور فروکش کرد اما قشم در بیشتر روزهای این دوره به دلیل شرایط تردد اتباع بیگانه، با رنگ قرمز همراه بود و تا زمانی که همه مردم در برابر این بیماری واکسینه نشوند، نباید نسبت به شیوه‌‍‌نامه‌های ستاد ملی کرونا به ویژه زدن ماسک‌ به صورت بی‌تفاوت شویم.

وی ادامه داد: براساس آمار رسمی وزارت بهداشت، شیوع موج پنجم کرونا باعث افزایش شمار نقاط قرمز کرونایی کشور شده به طوری که هم اینک 63 شهر کشور در وضعیت قرمز، 184 شهر در وضعیت نارنجی، 201 شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

بهزادی با اعلام اینکه با ورود موج پنجم جهش یافته کرونا، شاهد افزایش آمار روزانه مبتلایان به این ویروس کشنده هستیم، افزود: متأسفانه هر سه بخش بیمارستان پیامبر اعظم (ص) قشم از چند ماه پیش تاکنون به بیماران کرونایی اختصاص یافته است و اگر مردم در رعایت قوانین کرونایی کوتاهی کنند، با فاجعه بزرگی مواجه خواهیم شد.

به گفته وی، موج پنجم کرونای جهش یافته، افراد بیشتری را درگیر می‌کند و اگر یادمان باشد، موج چهارم با ویروس انگلیسی همراه شد و این بار شاهد افزایش موارد ابتلا در اثر "دلتا پلاس" هندی هستیم و اطلاعات ما نشان از آن دارد که این ویروس به مراتب مسری‌تر و خطرناک‌تر از گونه‌های قبلی است و متاسفانه ردپای آن در مناطق جنوبی کشور هم مشاهده شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم بیان داشت: علیرغم اینکه امکانات مقابله با کرونا در قشم نسبت به دوران شیوع آن در دوره‌های اول تا سوم خیلی بهتر شده است، اما کم توجهی به خطر این بیماری و افزایش آما مبتلایان می‌تواند ما را با خطر فوتی‌های بیشتر مواجه کند.

نمودار روند کند واکسیناسیون در سراسر کشور

استان اصفهان

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 1061 نفر بودند که 329 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 183 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت  112 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 890  بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 144  بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 7 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد  4  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان با اشاره به در پیش بودن موج پنجم و تاکید بر پرهیز از تجمع در بوستان‌ها و رستوران‌ها اظهار داشت: با توجه به قرمز شدن بیشتر شهرها در استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، یزد و کرمان و همچنین برخی از شهرهای فارس و بوشهر مقرر شد از ورود خودروهای غیر بومی از این استانها به اصفهان جلوگیری شده و در صورت تخلف از آن، جریمه یک میلیون تومانی برای خودروهای متخلف ثبت شود.

حجت الله غلامی با بیان اینکه پایانه‌های مسافربری برون شهری نیز موظف به کاهش یک سوم حجم سفرها شدند، افزود: با توجه به اینکه مدت ماندگاری افراد در اتوبوس‌های مسافربری برون شهری زیاد است مقرر شد که حجم سفرها کاهش یابد و همچنین بسته‌های بهداشتی در ابتدای سفر بین مسافران توزیع شود.

وی با اشاره به اینکه از تجمع در بوستان‌ها با توجه به خاموشی دو سوم روشنایی‌ها باید پرهیز شود، خاطرنشان کرد: همچنین امروز بر جلوگیری از تجمع در اماکنی مانند رستوران‌ها و تالارها تاکید و به رستوران‌ها توصیه شد که بیشتر فعالیت‌های خود را به شکل بیرون‌بر داشته باشند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان از مردم خواست با توجه به اینکه در رستوران‌ها افراد ماسک‌های خود را از روی صورت بر می‌دارند تا جای ممکن از غذا خوردن داخل رستوران پرهیز و غذای خود را به صورت بیرون بر تهیه کنند.

استان کرمان

براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده از 23 شهرستان استان کرمان تنها سه شهرستان راور، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند و 20 شهرستان دیگر در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند.

حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به بستری هزار و 100 بیمار مبتلا به کرونا در استان کرمان اظهار داشت: تست 60 درصد این بیماران مثبت بوده و تشخیص بالینی بقیه نیز کرونا است و در حال حاضر نزدیک به 140 بیمار در آی‌سی‌یو بستری هستند و 45 بیمار نیز تحت درمان با ونتیلاتور قرار دارند.

وی سویه‌ ویروس در حال گردش در استان را کرونای دلتا دانست و اعلام کرد: بنا به اعلام وزارت بهداشت، استان کرمان دومین استان در شیوع و بروز بیماری و گرفتاری شدید است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به اینکه درصد مراجعه و تست‌های مثبت سرپایی در هفته گذشته نسبت به هفته قبل از آن دو برابر شده افزود: تخت‌های بیمارستانی در جنوب و شرق استان کرمان در حال تکمیل شدن است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 649 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 317 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 44 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 167 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 53 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 68 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 129 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 23 هزار و 974 مورد رسیده است.

وی به فوت 4 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 143 نفر رسیده است.

شفیعی تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

استان سمنان

نوید رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، پیرامون آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان سمنان گفت: در حال حاضر شهرستان‌های شاهرود، گرمسار، دامغان و سمنان نارنجی و چهار شهرستان سرخه، مهدی‌شهر، میامی و آرادان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان زرد هستند.

وی با اشاره به قرار گرفتن استان سمنان در محاصره استان‌هایی با وضعیت قرمز کرونایی گفت: شرایط شیوع کرونا در استان سمنان بسیار شکننده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان تأکید کرد: از عموم مردم این استان می‌خواهیم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، پرهیز از مسافرت، پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی و رعایت فاصله اجتماعی نهایت جدیت را داشته باشند.

دانایی در مورد شیوع ویروس کرونا هندی در کشور گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به این ویروس در استان سمنان شناسایی نشده است؛ البته شناسایی نشده است و به معنایی نبود آن نیست ممکن است فردی مبتلا شده باشد که هنوز شناسایی نشده است.

وی در مورد تداوم روند واکسیناسیون نیز عنوان کرد: فرایند تزریق واکسن کرونا در استان سمنان به خوبی در حال انجام است و مشکلی از این حیث وجود ندارد.

نمودار تغییر رنگبندی کرونایی شهرستان‌ها 

براساس آخرین وضعیت ثبت شده در نرم‌افزار ماسک شمار شهرهای قرمز استان فارس رو به افزایش است به گونه‌ای که در حال حاضر 13 شهرستان داراب، زرین دشت، اوز، لارستان، گراش، خنج، لامرد، جهرم، خفر، کوار، کازرون، کوهچنار و قیروکارزین به رنگ قرمز درآمدند.

بر این اساس 7 شهرستان خرامه، سروستان، فراشبند، فسا، بوانات، خرمبید و رستم در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی قرار دارند. این وضعیت سبب تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های مرجع کرونا در شهر شیراز شده و بیمارستان پشتیبان نیز مجدد فعالیت خود را شروع کرده است. قرار گرفتن افراد در لیست انتظار بیمارستان‌ها برای بستری نشان از یک وضعیت بحرانی در استان دارد.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در طول بحران بیماری کووید19، یک میلیون و 90 هزار تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده و از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، 976 هزار و 409 مورد تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه و  279 هزار و 440 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، 113 هزار و 757 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 18 هزار و 139 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 297 هزار 579 بیمار مبتلا به کووید19 در استان فارس شناسایی شده است.

با وجود بهبودی 269 هزار و 626 نفر از ابتدا تاکنون که از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند هم اکنون هزار و 277 نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 153 نفر به دلیل شرایط وخیم جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه هستند. 

با جان باختن چهار هم استانی دیگر در 24 ساعت گذشته بر اثر ابتلا به بیماری کووید19، تعداد جان‌باختگان کرونا در فارس از ابتدا تا امروز به چهار هزار و 831 نفر رسیده است. 

منبع: خبرگزاری تسنیم