کد خبر: 197049

نمکی: نگذاشتیم ‌بیماران کرونایی ‌سرگردان باشند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نگذاشتیم ‌بیماران کرونایی پشت درهای بیمارستان‌ها سرگردان باشند، گفت: در اوج تحریم‌ها و ‌فشارهای اقتصادی ‌"حماسه‌ خلق" کردیم.
اتاق خبر 24

سعید نمکی پیش از ظهر امروز در آیین آغاز به کار پویش ره سلامت یزد که با وجود قرمز بودن شرایط کرونایی یزد به صورت حضوری برگزار شد اظهار داشت: امروز برای من به عنوان سرباز قدیمی نظام سلامت روز زیبایی است.

وی با بیان اینکه امروز، روزی است که از تقریبا به اتمام رسیدن نیازهای زیرساختی نظام پیشگیری و بهداشت صحبت می‌کنیم گفت: ای کاش همه کسانی که آرزو داشتند شبکه تکمیل شده بهداشتی کشور را ببینند را در این نشست داشتیم.

نمکی تصریح کرد: امروز جمع نظام سلامت، مردم، وزارت بهداشت، وزارت‌خانه‌های دیگر، سازمان‌های مردم‌نهاد، روحانیت، افرادی که در کمک‌های مومنانه مایه گذاشتند، کسبه و مردمی که با همه تنگدستی صبوری کردند، حماسه بزرگی آفریدند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه این حماسه را نمی‌توان امروز بیان کرد، گفت: کما اینکه در زمان دفاع مقدس هم خودمان نمی‌دانستیم چه حماسه عظیمی خلق شده ‌و در آینده آن را متوجه شدیم.

نمکی خاطرنشان کرد: یک روز خواهند گفت و نوشت که در اوج تحریم و اقیانوس فشارهای اقتصادی، افرادی حماسه بی‌بدیلی را خلق کردند و یکی از این حماسه‌ها، استفاده از زیرساخت شبکه بهداشتی درمانی کشور بود که نگذاشت ما بیماری را در پشت درهای بیمارستان‌ها سرگردان ببینیم.

وی گفت: از روز اول صحبت من این بود که ما با تکیه بر یک و نیم تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت نمی‌توانیم یورش این ویروس را مهار کنیم و به جای اینکه بنشینیم تا ویروس به سراغ ما بیاید، باید به سراغ ویروس برویم وگرنه می‌مانیم.

وزیر بهداشت گفت: بدون استفاده از ظرفیت 17 هزار خانه بهداشت و بیش از 23 هزار سرباز خط مقدم جبهه سلامت به عنوان بهورز و استفاده از مراکز جامع سلامت شهری، روستایی و حاشیه‌های شهر، نمی‌توانستیم از هجمه این ویروس و فوج بیماران در بیمارستان‌ها جلوگیری کنیم.

نمکی با بیان اینکه اینجا تنها کشوری است که کسی پشت در بیمارستان سرگردان نشد افزود: نه فقط بیمار مبتلا به کوید، بیمار غیرکووید هم در هیچ کجای کشور رد نشد و حتی آی سی یو جدا برای آنها در نظر گرفتیم.

وی تصریح کرد: این است که بیان می‌شود میزان مرگ‌ها در پیک چهارم کرونای کشور در یزد حداقل نصف پیک‌های قبلی بود و این موضوع به معنای فیلتر شدن ویروس با وجود چند برابر شدن قدرت سرایت، ابتلا و مرگ و میر آن است.

وزیر بهداشت افزود: امروز سازمان جهانی بهداشت از مدل ایران به عنوان یکی از مدل‌های برتر حرف می‌زند و این منطقی‌ترین و پربهره‌ترین سرمایه‌گذاری در امر پیشگیری است که در نظام شبکه بهداشتی درمانی انجام شد.

نمکی گفت: نظام بهداشتی درمانی ایران پس از انقلاب توانست شاهکاری خلق کند که ما مرگ و میر نوزادان، پوشش واکسیناسیون، مرگ و میر زنان به دلیل عوارض بارداری و زایمان، مشکلات ناشی از سوء‌تغذیه و آنچه که به عنوان آفت‌های اصلی نظام بهداشتی درمانی کشور بود را به حداقل‌های ممکن کاهش دهد.

وی افزود: امروز وقتی شاخص‌های استان یزد را نگاه می‌کنیم می‌بینم که یزد شاخص‌های کشورهای مرفه استکاندیناوی را دارد، این شاخص مربوط به یک استان کویری گسترده به نام یزد نیست بلکه پیشرفته‌ترین شاخص‌های کشوری است که همه کشورش اندازه یک استان ما جمعیت دارد و درآمد سرانه آن 50 هزار دلار است.

وزیر بهداشت زیرساخت مناسب و مردان و زنان بی‌نظیر را دو شاخص اصلی دانست که سبب به وجود آمدن این شاخص‌ها شده و این افتخار بزرگی است که باید روی آن سرمایه‌گذاری بیشتری شود.

نمکی خاطرنشان کرد: در طول دوران شیوع کرونا دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل بود اما آوارگی و بیچارگی به مردم تحمیل نشد، با این وجود اگر خاموشی در بیمارستان‌ها به وجود می‌آمد فاجعه‌ای در سطح ملی می‌بود کما اینکه به دلیل خاموشی 45 ثانیه‌ای در یکی از بیمارستان‌ها، نزدیک بود یک فاجعه به وجود آید.

وی ادامه داد: به همین دلیل سرمایه‌گذاری در نظام سلامت به ویژه در بحران‌ها، یکی از منطقی‌ترین و عاقلانه‌ترین نوع سرمایه‌گذاری است به همین دلیل ما خودمان را مکلف به سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌دانیم.

وزیر بهداشت افزود: امسال و سال گذشته توانستیم به لطف خداوند 14 هزار تخت بیمارستانی و 1500 خانه بهداشت و مرکز درمانی را به زیرساخت‌های کشور اضافه کنیم و 470 دستگاه اکسیژن‌ساز و 160 دستگاه سی‌تی‌اسکن به کل کشور توزیع شد.

وی با بیان اینکه افتخار دیگری که امروز نصیب جمهوری اسلامی ایران شد، بحث واکسن است گفت: این یکی از دستاوردهای بسیار با عظمت جمهوری اسلامی ایران بود که در این موضوع امروز نمی‌توان در زیر آهنگ تبلیغات مسموم افرادی که از پیشرفت جمهوری اسلامی ایران دق می‌کنند آنچنان که باید و شاید بیان نمی‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: ما علیرغم داشتن رسانه‌های بسیار توانمندی در کشور، با تبلیغات سوء گسترده دشمنان روبه‌رو هستیم و با توجه به متدهایی که به کار می‌گیرند معمولا جلوتر از ما هستند.

نمکی با بیان اینکه اگر لطف خدا نبود، این اتفاقات به این‌گونه هم بیان نمی‌شد افزود: این بحث واکسن به عنوان یک دستاورد بزرگ ملی که باید برای آن جشن گرفت در آینده مشخص می‌شود که چه دستاورد بزرگی است.

وی خاطرنشان کرد: در آینده‌ای نزدیک خواهید دید که ایران مرکزی برای تنگدستان دنیا که سرمایه‌داران به آنها واکسن نمی‌دهند می‌شود و ایران به عنوان مرکز خدمت‌رسانی به محرومان جهانی در امر مبارزه و مقابله با کووید معرفی می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم