کد خبر: 196974

چرا ایرانی بودن مهم است؟

اتاق خبر 24

وحید عظیم نیا در صفحه اینستاگرامی خود نوشت:

این خبر را با دقت چند بار بخوانید: «عالی‌ترین مقام ایران واکسن ایرانی تزریق کرد». «واکسن ایرانی». ساخت ایران . اما «ایرانی» بودن آن چرا مهم است؟

ابوبکر محمد بن زکریای رازی نخستین پزشک ایرانی تفاوت «سرخک» و «آبله» را نوشته بود اما کشف واکسن «آبله» در پایان سده ۱۸ دقیقاً سال ۱۷۹۶ میلادی به نام «ادوارد جنر» پزشک انگلیسی ثبت شد.

سَدهٔ ۱۸ یعنی بین سال‌های ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی به دلیل اکتشاف‌های نو، سده روشنگری نام گرفت و در این سده، سررشته پول و سرمایه و قدرت علمی دست بورژوازی افتاد؛ طبقه‌نوپای مرفه که با به کارگرفتن دیگران ثروتمند می‌شد.

تمدن بورژوازی از همان زمان با پشرفت‌های گسترده در زمینه‌های علمی، فنی، فکری و کلاً امور مادی زندگی، استعمار کشورها و بهره‌کشی از دیگر ملت‌ها و به عبارت بهتر «جنایت علیه انسان» را آغاز کرد.

طلایه‌داران عصر روشنگری در گفته‌ها و نوشته‌های خود به ناروا و به دروغ به جهانیان باوراندند که جهان آن‌سوی مرزهای اروپا (وبعدها آمریکا) از مردمی وحشی تشکیل شده و تنها اروپاست که در بردارندهٔ بالاترین! تمدن‌هاست و شایستگی دارد به همه امور جهان چیره‌گی یابد.

این توطئه به سه طریق انجام می‌شد: ۱. سکوت در برابر شکوه و عظمت تمدن‌های غیراروپایی،۲. وارونه جلوه دادن ارزش‌های دیگر تمدن‌ها و ۳. وانمود کردن این گزاره به جهانیان که «دورشدن از سُنت‌ها و عادات کهنه»! اروپا را از دیگران برتر کرده است نه لزوماً دست‌یابی به دانش و فن و کارشناسی!

با همین توطئه سوم، دیگر ملت‌ها را از دست‌یابی به دانش منع و راه پیشرفت‌ آن‌ها را دورانداختن هویت و فرهنگ و سنت معرفی می‌کردند! شوربختانه در آغاز اوج استعمار بورژوازی، نخستین سفرای ایران در اروپا مانند عسگرخان رومی، میرزا ابوالحسن خان ایلچی و میرزاصالح شیرازی فراماسون شدند و واقعیت ماجرا را به مردم خودشان نگفتند که راه سعادت ملت از «دانش بومی» می‌گذرد نه «وابسته شدن به دیگر ملت‌ها».

متأسفانه این پیروی کورکورانه از غرب از حدود ۲۰۰ سال قبل عامل بدبختی و تیره‌روزی این ملت بوده و سعادت و رفاه ایران مستلزم کَندن ریشه این فکر نکبت است.

ساخت واکسن «ایرانی» کرونا، نشانه بزرگ ابطال توطئه غرب است و نشان داد می‌شود ضمن حفظ فرهنگ‌ و هویت و اعتقاد «پیشرفت» هم کرد و ای بسا، معتقدان به ظرفیت‌های داخلی، عاملان توسعه و پیشرفت این کشور هستند، که هستند.

باید به تمدن نوین اسلامی اعتقاد داشت و برای توسعه آن تلاش کرد. «واکسن ایرانی» و حامی اصلی آن که امروز تزریق کرد، نشان داد در مسیر این تمدن هستیم؛ ان‌شاءالله.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.