کد خبر: 196971

قیمت جهانی طلا افزایش پیدا کرد

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۳۵ درصد افزایش به ۱۷۸۱ دلار و ۴۴ سنت رسید.
اتاق خبر 24

پس از آنکه آمارهای هزینه های مصرف کننده در آمریکا تغییر چندانی نداشت و سبب شد تا گمانه زنی های قبلی مبنی بر انقباضی شدن سیاست پولی فدرال رزرو تا حدودی تضعیف شود، قیمت طلا روز جمعه شاهد افزایش بود و در مسیر ثبت اولین رشد هفتگی طی ۴ هفته گذشته قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۳۵ درصد افزایش به ۱۷۸۱ دلار و ۴۴ سنت رسید. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی روز جمعه برای تحویل در ماه اوت با ۰.۰۶ درصد افزایش به ۱۷۷۷ دلار و ۸۰ سنت رسید.

سوکی کوپر تحلیلگر موسسه استاندارد چارترد در این باره گفت: «انتشار آمارهای ضعیف تر از حد انتظار از نرخ تورم سبب شده تا قیمت طلا تقویت شود.»

آمارهای اولیه نشان می دهد شاخص قیمت هزینه های مصارف شخصی، که اصلی ترین شاخص محاسبه نرخ تورم در آمریکا به شمار می رود، در ماه می پایین تر از حد انتظار بوده است.

جیم ویکوف، تحلیلگر ارشد موسسه کیتکو متالز در این باره گفت: «نگاه بازار به چشم انداز نرخ تورم در حال معقول تر شدن است و از انتظارات اولیه مبنی بر اینکه نرخ تورم قرار است رشد سریعتری را تجربه کند فاصله کرفته است.»

هفته گذشته پس از آنکه فدرال رزرو پیش بینی کرد نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ افزایش یابد قیمت طلا شاهد افت قابل توجهی بود.

به گفته تحلیلگران، هرچند قیمت ها در روزهای گذشته تا حدودی تثبیت شده، اما با توجه به سیگنال های ضد و نقیضی که از سوی فدرال رزرو ارسال می شود، قیمت طلا همچنان پرنوسان است.

دو مقام فدرال رزرو روز پنجشنبه هشدار دادند که نرخ تورم در کوتاه مدت ممکن است بیش از سطح انتظار سیاست گذاران افزایش یابد.

منبع: تسنیم