کد خبر: 196969

واکنش بایدن به حکم حبس قاتل جورج فلوید

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه نسبت به حکم حبس ۲۲ سال و نیم قاتل جورج فلوید واکنش نشان داد و آن را متناسب ارزیابی کرده است.
اتاق خبر 24

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در واکنش به حکم حبس درک چاوین مامور سابق پلیس و قاتل جورج فلوید، در اظهاراتی گفت: به نظر می رسد حکم حبس ۲۲ سال و نیم درک چاوین متناسب است.

وی در جمع خبرنگاران در کاخ سفید پس از دیدار با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در پاسخ به سئوالی درباره حکم درک چاوین، افزود: من همه شرایط مربوط به این پرونده را نمی دانم ولی به نظر می رسد حکم صادر شده متناسب است.

پس از آنکه رسیدگی به پرونده قتل جورج فلوید در دادگاه بیش از یک ماه به طول انجامید و این پرونده را به یکی از مهمترین و حساس ترین پرونده های جنایی در تاریخ معاصر آمریکا تبدیل کرد، چاوین در ماه آوریل در خصوص هر ۳ اتهامی که با آن روبرو شده بود، مجرم شناخته شد.

قتل جورج فلوید بار دیگر موجب گسترش اعتراضات سراسری در آمریکا و سایر مناطق جهان علیه رفتارهای خشن و نژادپرستانه پلیس شد و معترضان خواستار اصلاح پلیس و نژادپرستی سیستماتیک شدند.

دادگاه ایالت مینه‌سوتا آمریکا «درک شووین» افسر پلیس عامل قتل «جورج فلوید» را به ۲۲ سال و نیم حبس محکوم کرد.

درک چاوین و دیگر ماموران پلیس مینیاپولیس در روز ۲۵ مه سال گذشته قصد داشتند جورج فلوید، شهروند ۴۶ ساله را به ظن استفاده از یک اسکناس ۲۰ دلاری تقلبی بازداشت کنند. درک چاوین در جریان بازداشت جورج فلوید نزدیک به ۱۰ دقیقه زانوی خود را بر روی گردن او فشار داد.

آخرین جملات جورج فلوید پیش از مرگ که چند بار گفته بود «نمی توانم نفس بکشم» طی یک سال گذشته به یکی از شعارهای معترضان به نژادپرستی و خشونت های پلیس آمریکا تبدیل شد.

منبع: تسنیم