کد خبر: 196940

جزئیات مصوبه جدید برای کنکور

 دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مصوبه‌ای برای سهم ۶۰درصدی سابقه تحصیلی ۶۰درصدی و ۴۰درصدی کنکور گفت: کنکور سراسری مختص دروس تخصصی خواهد بود.
اتاق خبر 24

دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه 842 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دستور این جلسه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بود و تصمیمات مهمی در این جلسه اتخاذ شد.

وی با اشاره به اینکه از سال 1348 کنکور در ایران شروع شده است، خاطرنشان کرد: تصمیمات این جلسه مهمترین تصمیمات 52 سال گذشته در زمینه کنکور به حساب می‌آید.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مصوبه اول مبنی بر این بود که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به‌لحاظ سابقه تحصیلی 60 درصد و سهم کنکور سراسری 40 درصد خواهد بود. تصمیم دوم این بود که کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود، مصوبه سوم برگزار آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش‌آموزان ما برداشته شود و دانش‌آموزان ما وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران توضیح داد: به این ترتیب کنکور دو بار برگزار خواهد شد. مصوبه چهارم این است که نتایج آزمونی که دانش‌آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش‌آموزان می‌توانند از نتایج آن تا دو سال استفاده کنند.

دکتر عاملی اظهار کرد: مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حدنصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را  پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با این رویکرد که اضطراب‌زدایی از جامعه داوطلبان کنکور مخصوصاً در رشته‌های پرمتقاضی انجام شود و هم اینکه سنجش با عمق بیشتری صورت بگیرد و فرد با سؤالات کیفی که طی دوره تحصیل در آموزش و پرورش با آنها روبه‌رو می‌شود مورد سنجش قرار می‌گیرد.

دکتر عاملی تأکید کرد: واقعیت این است که دانش‌آموز 12 سال تحصیل می‌کند و این 12 سال تحصیل باید در موفقیت او در دانشگاه بروز داشته باشد. با طرح تأثیر 60 درصد سوابق تحصیلی و 40 درصد آزمون این امکان فراهم می‌شود که عمق یادگیری دانش‌آموز سنجش شود.

اعمال از سال 1402

وی گفت: مرکز سنجش آموزش و پرورش این امکان را فراهم کرده است که سؤالات استانداردشده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به‌صورت عادلانه‌تر به دانشگاه وارد شوند و رشته‌هایی که پرداوطلب نیست بدون کنکور برای دانشگاه‌های مقصد خود اقدام کنند. در زمان حاضر حدود 17 درصد صندلی‌های دانشگاه‌ها بدون کنکور پر می‌شود و حدود 13 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازمند شرکت داوطلبان در کنکور دومرحله‌ای است. این مصوبه از سال 1402 اعمال می‌شود و در کنکور 1400 و 1401 این مصوبه اعمال نخواهد شد.
لازم به‌ذکر است بررسی سایر بخش‌های سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در جلسه بعد ادامه خواهد یافت.

عاملی در پایان خاطرنشان کرد که تصمیم اتخاذشده محصول کار کارشناسی گسترده در دو سال گذشته است و تجربه موفق جهان و چالش‌های بزرگ ملی در حوزه سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است. طرح ساماندهی سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه محصول توافق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش و حضور مؤثر کارشناسان و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور است.

همچنین علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره تغییرات کنکور مطرح کرد: در کنکور سال آینده، سابقه تحصیلی به اضافه آزمون اختصاصی خواهد بود، سابقه تحصیلی نمرات دروس عمومی و تخصصی دو سال آخر دوره دوم متوسطه (پایه‌های یازدهم و دوازدهم) در نظام 6.3.3 است. سهم سوابق تحصیلی درسال اول 40 درصد و در سال 1402 سهم سوابق تحصیلی پایه یازدهم 20 درصد و پایه دوازدهم 40 درصد و در مجموع 60 درصد است و سهم آزمون اختصاصی یعنی کنکور 40 درصد است همچنین کنکور از میان دروس تخصصی رشته‌های تحصیلی در سه سال آخر دوره دوم متوسطه خواهد بود.

وی ادامه داد: نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) براساس میانگین وزنی نمرات تراز دروس تخصصی در هر گروه آزمایشی است، کنکور در سال 1402 و بعد از آن دوبار در سال برگزار می‌شود. نمره کل سابقه تحصیلی شامل میانگین کل نمرات تراز شده دروس عمومی و تخصصی دو سال آخر دوره متوسطه است و براین اساس باید امتحانات توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت نهایی برگزارشود.

منادی بیان کرد: شورای سنجش و پذیرش دانشجو، ضرایب دروس تخصصی در کنکور را تعیین می‌کند برخی رشته‌ها نیز عملی هستند مانند رشته‌های تربیت بدنی و هنر که سازمان سنجش به صورت عملی برای آنها آزمون برگزار می‌کند همچنین در کنکور دیگر دروس عمومی نداریم.

پذیرش پزشکی از دوره کارشناسی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره پذیرش در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی گفت: از این به بعد پذیرش در رشته‌های پزشکی از کارشناسی نیز انجام می‌شود یعنی وزارت بهداشت مکلف شده است ظرف سه ماه پس از این قانون بگوید فارغ التحصیلان چه رشته‌هایی می توانند با مدرک کارشناسی امتحان داده و در پزشکی قبول شوند.

وی ادامه داد: از سال 1402 برای رشته‌های دندان پزشکی و داروسازی نیز پذیرش از مقطع کارشناسی درنظر گرفته شده است وزارت بهداشت موظف شده به نحوی برنامه ریزی کند که حداقل 30 درصد ظرفیت رشته‌های داروسازی و دندان پزشکی نیز ازسال 1402 به بعد از بین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی باشد عمده تغییرات کنکور این است که برای رشته‌های پزشکی از کارشناسی دانشجو پذیرش می‌کنیم همچنین سهم نمرات دو سال آخر دوره متوسطه از سال 1402 به بعد 60 درصد است و سهم دروس تخصصی کنکور درصد است همچنین نتیجه کنکور تا دو سال برای دانش آموز لحاظ می‌شود و می‌توانند از آن استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم