کد خبر: 196916

نرخ ۶۴۰۰ تومانی شیر خام مصوبه تنظیم بازار ندارد

 سخنگوی انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه تنظیم بازار قیمت مصوب جدید شیرخام را اعلام نکرده است گفت: در صورتی نرخ شیرخام ۶۴۰۰ تومان شود قیمت لبنیات نیز حداقل ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت.
اتاق خبر 24

محمدرضا بنی طباء  سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اظهار کرد:  شیرخام 65 درصد هزینه تولید محصولات لبنی را شامل می شود و در صورتی نرخ شیرخام به صورت دستوری 6400 تومان شود قیمت لبنیات نیز با در نظر گرفتن سایر افزایش هزینه های دستمرد، انرژی و بسته بندی حدود 70 درصد افزایش خواهد یافت.

وی افزود:  هنوز جلسه تعیین نرخ شیر خام برگزار نشده که  مصوبه ای درباره قیمت شیر خام ابلاغ شود و  نرخ 6400 تومانی که برای هرکیلوگرم اعلام شده، قطعی نیست.

وی اظهار داشت: صحبت های دامداران درباره تعیین قیمت 6400 تومانی با هدف تحریک قیمت شیر خام منتشر شده و هنوز تصمیم گیری قطعی در این باره وجود ندارد.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ادامه داد:یکی از سناریو های مطرح درباره قیمت شیرخام و لبنیات آن است از گروه یک به گروه دو کالایی برود، در این صورت حدود 200 تا 300 تومان به قیمت هر کیلوگرم شیرخام در بازار اضافه می شود و این محصول به صورت عرضه و تقاضا 5200 تومان تا 5300 تومان به فروش می رسد.

وی با تاکید بر اینکه دامداران نرخ مصوب 4500 تومانی فعلی شیرخام در بازار رعایت نمیشود گفت: در صورتی که بازار به صورت عرضه و تقاضا اداره شود  به دلیل افزایش کمتر نرخ شیرخام،  به قیمت لبنیات نیز 20 درصد اضافه می شود.

بنی طبا گفت: در حال حاضر هرکیلوگرم شیر خام به جای 4 هزار و 500 تومان نرخ مصوب خود حدود  5 هزار تومان خرید و  فروش می شود.

وی اظهار داشت:سناریوری دیگری که درباره قیمت محصولات لبنی وجود  دارد آن است که از تعداد محصولات دارای قیمت مصوب کاسته شود و از 10 قلم به 3  قلم کاهش یابد تا کارخانه های تولیدی متحمل ضرر کمتری شوند؛ بر آن اساس منبعد تنها  شیر، پنیر و ماست ساده با قیمت مصوب عرضه می شود.

بنی طبا گفت: توصیه انجمن صنایع لبنی به تنظیم بازار آن است که کالاهای لبنی از گروه یک به گروه دو برود که نظام عرضه و تقاضا بر بازار حاکم شود.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی تاکید کرد: در صورتی که  قیمت شیرخام نیز 6400 تعیین شود با جایزه چربی و کرایه حمل آن  6600 تومان به دست صنایع می رسد  و محصولات لبنی نیز بیش از 70 درصد افزایش قیمت خواهند داشت که عملا از قدرت خرید بسیاری از مردم خارج است.

منبع: خبرگزاری تسنیم