کد خبر: 196888

چالش جدید برای تأمین برق کشور

 خروج نیروگاه اتمی بوشهر از مدار بهره‌برداری به‌دلیل آنچه نقص فنی اعلام شده است، ۱۰۰۰ مگاوات از تولید عملی برق کشور را کاهش داد و این مسئله به چالش جدیدی در تأمین برق کشور تبدیل شده است.
اتاق خبر 24

در حالی که با رسیدن پیک مصرف برق به مرز 60 هزار مگاوات و با وجود ظرفیت عملی تولید در مرز 54 هزار مگاوات، تلاش متخصصان صنعت برق کشور برای جلوگیری از خاموشی ادامه داشت، صبح امروز با خروج نیروگاه اتمی بوشهر از مدار بهره‌برداری، 1000 مگاوات از ظرفیت عملی تولید برق کشور کاسته شد.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق خروج نیروگاه اتمی بوشهر از مدار بهره‌برداری به‌عنوان یک چالش جدی برای تأمین برق کشور نام برد و گفت: با خروج این نیروگاه، 1000 مگاوات از ظرفیت تولید برق کشور کاسته شده است و متخصصان، مدیران و کارکنان صنعت برق در تمام کشور در حال تلاش برای جلوگیری از بروز خاموشی با مدیریت شبکه برق، مدیریت تأمین و مدیریت تقاضا هستند.

وی افزود: پیک‌سایی و مدیریت مصرف در بخش‌های صنایع و کشاورزی که به حدود 6000 مگاوات رسیده بود، باید تا 8000 مگاوات افزایش یابد تا از بروز خاموشی‌ها در روزهایی که نیروگاه بوشهر در مدار بهره‌برداری نیست، جلوگیری کنیم.

سخنگوی صنعت برق همراهی مردم در مدیریت مصرف برق در روزهای جاری را به‌منظور قطع نشدن برق بخش خانگی بسیار مهم دانست و گفت: تمام تلاش خود را می‌کنیم که مردم دچار قطعی برق نشوند، اما از مردم تقاضا داریم که برای کمک به پایداری شبکه برق، مدیریت مصرف برق را مورد توجه قرار دهند.

به گزارش تسنیم، صبح امروز بخش دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: "به‌دنبال بروز نقص فنی در نیروگاه بوشهر و پس از اطلاع قبلی یک‌روزه به وزارت نیرو، این نیروگاه به‌طور موقت خاموش و از شبکه سراسری برق خارج شد. بدیهی است پس از رفع نقص فنی و ظرف چند روز آینده این نیروگاه مجدداً به شبکه سراسری برق خواهد پیوست."

منبع: خبرگزاری تسنیم