کد خبر: 196884

«میراث دولت روحانی برای رئیسی»

 دولت آقای روحانی در حالی تحویل آقای رئیسی می شود که در بازار مسکن شاهد کمبود انباشته حداقل ۵ میلیون مسکن به همراه بازار رکودی با تورم ۸ ساله حدود ۷۰۰ درصدی مواجهیم.
اتاق خبر 24

بازار مسکن طی هفته‌های اخیر منتهی به تاریخ برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری وارد یک رکود انتظاری شده که همچنان ادامه دارد. رکودی که خروجی آن کاهش مشهود معاملات و به تبع آن تاثیر ناچیز روی قیمت‌ها بوده است.

این انتظار در حالی بازار مسکن را تحت تاثیر شدید قرار داده که از مردادماه سال 92 تا امروز به گواه آمار رسمی دولت، متوسط قیمت مسکن 690 درصد افزایش یافته است.

مطابق آخرین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن، متوسط قیمت مسکن در تهران طی اردیبهشت ماه امسال 28 میلیون و 800 هزار تومان بوده که نسبت به فررودین امسال 1.8 درصد کاهش را نشان می‌دهد. از سوی دیگر  تعداد معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال گذشته 65.2 درصد کاهش یافته است.

همچنین متوسط قیمت مسکن در منطقه یک به بالای 60 میلیون تومان افزایش یافته و کمترین متوسط قیمت مربوط به منطقه 18 با حدود 12 میلیون تومان بوده است.

در ماه اول روی کار آمدن دولت روحانی یعنی مردادماه سال 92 متوسط قیمت مسکن 3 میلیون و 834 هزار تومان بود که طی هشت سال اخیر با رشد سرسام‌آور 690 درصدی به حدود 30 میلیون تومان رسیده است. کارشناسان اقتصادی رها کردن بازار و عدم اجرای برنامه‌های مسکنی را عامل اصلی این افزایش قیمت اعلام می‌کنند.

از سوی دیگر طی هشت سال اخیر به دلیل نوع نگاه وزیر سابق راه و شهرسازی، تولید مسکن به شدت کاهش یافته است. بر اساس آمار صدور پروانه‌های ساختمانی به حدود 300 هزار واحد کاهش یافته، در حالیکه نیاز سالانه کشور به مسکن (با توجه به میزان ازدواج‌ها) حدود یک میلیون واحد است. بر این اساس طی هشت سال اخیر کشور با کمبود حدود 5 میلیون واحدی مسکن مواجه است، موضوعی که یکی از دلایل افزایش شدید قیمت طی هشت سال فعالیت دولت روحانی محسوب می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم