کد خبر: 196877

موج مکزیکی آمارهای همه‌گیری کرونا درکشور

بررسی روزانه آمارهای همه‌گیری کرونا در سراسر ایران نشان می‌دهد نوسان‌های آماری همه‌گیری کرونا همچنان درحال موج مکزیکی زدن در سراسر کشور بوده و نگرانی‌های تازه‌ای را ایجاد کرده است.
اتاق خبر 24

رشد 26.5 درصدی تعداد مبتلایان روزانه کرونا در سراسر ایران نشان می‌دهد ویروس منحوس همچنان در سراسر ایران فعال است و مشغول ایجاد موج‌های سینوسی در کشور است و کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند این نوسان‌ها واقعیتی نگران کننده‌ای را نمایان کرده که می‌تواند مشکلات تازه‌ای در این زمینه به کشور تحمیل کند.

البته این اظهار نظر کارشناسان براین اساس است که آمارهای هفتگی نشان می‌دهد با توجه به فعالیت قابل توجه ویروس جهش یافته در جنوب و جنوب‌شرقی ایران روند افزایش تعداد موارد ابتلا در این مناطق و البته شهرستان‌های همجوار آنها شرایطی ایجاد کرده که احتمال شعله‌ور شدن بحرانی تازه یا همان پیک پنجم کرونا در کشور وجود دارد خصوصاً آنکه آمارها و بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد طولانی شدن دوره همه‌گیری باعث شده بخش قابل توجهی از هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌ها توجه کمتری داشته و به قول معروف عادی انگاری توسعه یافته باشد.

این درحالی است که کارشناسان بهداشت و درمان تاکید می‌کنند نگاه دقیق به جداول آماری به‌خصوص در روز گذشته نشان می‌دهد رشد 26.5 درصدی موارد شناسایی موارد جدید ابتلا در سراسر ایران اثرگذاری 1.4 درصدی در صعود مجدد نرخ بستری ایجاد کرده به‌صورتی که 931 مورد روز شنبه گذشته به 944 نفر بستری در تاریخ 1400/03/30 افزایش یافته باشد.

البته این روند به اعتقاد کارشناسان بهداشت و درمان روندی ادامه دار است چون تجارب و بررسی شرایط گذشته در این زمینه نشان می‌دهد زنجیره تغییر معنادار شاخص‌ها تا رسیدن به موارد فوتی ادامه خواهد داشت.

افزایش قابل توجه مبتلایان جدید در استان بوشهر

 سعید کشمیری باتأکید بر رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا اظهار داشت: با توجه به سرایت ویروس جهش یافته کرونا و خطرات و عوارض جدی آن اگر مراقبت بهداشت فردی خود نباشیم زمینه شیوع آن در جامعه و ورود به موج پنجم را فراهم می‌کند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا با رعایت بهداشت و پروتکل‌های تدوین شده را یک ضرورت دانست و تأکید کرد: تنها راه مهار ویروس کرونا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله استفاده مکرر از ماسک، پرهیز از دورهمی و تجمعات است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به شناسایی روزافزون بیماران و افزایش ‌مبتلایان به این بیماری گفت: در یک روز 418 نفر در تست‌های انجام شده مثبت بود که نشان از افزایش انفجاری مبتلایان به بیماری کرونا است.

وی با بیان اینکه روز گذشته 90 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند خاطر نشان کرد: از این تعداد ابتلای 48 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از بستری 329 در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: هم اکنون 43 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این مجموع 19 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری افزود: روز گذشته 81 بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شدند، که از این تعداد 67 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند

وی از ثبت 2 فوتی دیگر خبر داد و خاطر نشان کرد: روز گذشته 2 آقا با 65 و 45 سال سن با سابقه بیماری قلبی، دیابت و فشار خون در استان بوشهر فوت کردند که تعداد فوتی‌ها به یک‌هزار و 122 نفر رسید.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر افزود: از آغاز شیوع کرونا تاکنون حدود 49 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر باتأکید بر رعایت پروتکل بهداشتی برای مصون ماندن از ابتلا به کرونا افزود: با توجه به اینکه آمار بستری و فوتی استان بوشهر در حال افزایش است از مردم تقاضا می‌شود که استفاده از ماسک و پرهیز از دورهمی‌ها را فراموش نکنند تا وارد پیک پنجم کرونا نشویم.

فوت 10 بیمار کرونایی در کرمان

طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 3 شهرستان جنوبی رودبار، کهنوج و منوجان در وضعیت قرمز، 11 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، زرند، کرمان، بم و قلعه گنج در وضعیت نارنجی و 9 شهرستان ارزوئیه، رابر، ریگان، فهرج، نرماشیر، راور، فاریاب، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 455 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 262 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 18 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 107 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 22 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 46  مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری 68 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 22 هزار و 547 مورد رسیده است.

وی به فوت 10 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 42 نفر رسیده است.

شفیعی تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

آمار بستری‌های روزانه در ارومیه کاهش یافت

 با فاصله گرفتن از روزهای پیک چهارم کرونا، آمارها نیز به آرامی و با شیب کند شبیه به ثابت در حال حرکت است که خوشبختانه به مرور زمان، این کاهش‌های جزئی قابل توجه شده و در چند روز گذشته با کاهش تعداد مبتلایان، تعداد بستری‌ها نیز به ویژه در ارومیه کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اعلام وضعیت کرونا در استان گفت: در حال حاضر 9 شهر آذربایجان‌غربی نارنجی و هشت شهر دیگر زرد‌رنگ بوده و هیچ‌گونه شهر آبی، سفید و قرمزی وجود ندارد و تعداد مبتلایان هم در شبانه‌روز گذشته 244 نفر گزارش شده که سبب افزایش تعداد کل مبتلایان به 177 هزار و 765 نفر شده است.

جواد آقازاده با ابراز خرسندی از کاهش تعداد بستری‌ها اظهار داشت: تا اواخر وقت روز گذشته، تعداد بستری‌های سندرم حاد تنفسی با کاهش نسبت به آمارهای پیش‌تر، به 617 نفر رسیده و در کنار آن، آمار بستری‌های مشکوک 296، بستری‌های بخش آی‌سی‌یو 147 و بستری‌های ونتیلاتور 28 نفر ثبت شده است.

وی با اشاره به کاهش چشم‌گیر تعداد بستری‌های روزانه در ارومیه افزود: در شبانه‌روز گذشته تعداد بستری‌های روزانه در ارومیه با کاهش محسوس به 32 نفر رسیده و این آمار در شهر خوی 18 نفر و در شهر بوکان هم 6 نفر بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با بیان کاهش آمار فوتی‌های روز گذشته در استان تصریح کرد: تعداد فوتی‌ها در شبانه‌روز گذشته در آذربایجان‌غربی، سه نفر بوده است که دو نفر از این افراد اهل ارومیه و یک نفر نیز اهل سلماس بود و در مجموع تعداد کل جان‌باختگان کرونا در استان به چهار هزار 716 نفر افزایش یافته است.

روند ابتلای به کرونا در ایلام کاهشی است

محمد کریمیان در ایلام اظهار داشت: از مجموع بستری‌های در استان، شهر ایلام با 30 بستری بیشترین میزان بستری موجود استان را به خود اختصاص داده است.
وی در ادامه به تشریح میزان موارد مثبت، بستری و فوت کرونا استان در 24 ساعت گذشته پرداخت و گفت: 48 نمونه مثبت، 17 بستری و یک فوت در مدت یادشده در این استان به ثبت رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تأکید کرد: به اهتمام کادر درمان و همکاری مردم تاکنون 38 هزار و 532 بیمار کرونایی در این استان بهبودیافته‌اند.

کریمیان بابیان در خردادماه سال جاری 10 هزار و 645 نمونه کرونا در این استان به ثبت رسیده است، یادآور شد: این میزان تست در مقایسه با اردیبهشت‌ماه کاهشی است.

وی افزود: به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی میزان بستری‌های استان در خردادماه در مقایسه با اردیبهشت‌ماه کاهشی است و این تعداد از یک هزار و 388 در اردیبهشت به 593 در خرداد رسیده است.
وی با مقایسه به میزان موارد مثبت کرونا اردیبهشت‌ماه سال جاری در مقایسه با خردادماه در استان اضافه کرد: موارد مثبت در خردادماه نسبت به اردیبهشت بسیار کاهشی است و این میزان از چهار هزار و 504 در اردیبهشت‌ماه به یک هزار و 371 در خرداد کاهش‌یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیان کرد: میزان فوت کرونا در خردادماه نیز در مقایسه با اردیبهشت کاهشی است و در اردیبهشت 62 نفربراثر ابتلا به کرونا جان خود را دست دادند که این میزان در خرداد به 26 نفر کاهش یافت.
کریمیان کل موارد مثبت کرونا از اوایل شیوع کرونا تاکنون را 39 هزار و 703 نفر اعلام کرد و افزود: از ابتدا شیوع این بیماری تاکنون 803 نفر در این استان براثر ابتلا به کرونا جان خود را دست دادند.

کاهش موارد بستری بیماران کرونایی در استان فارس

هر چند استان فارس به لحاظ رنگ‌بندی وضعیت ثابتی در روزها و هفته‌های اخیر داشته اما به واسطه وجود شهرهای قرمز در استان‌های همجوار همواره تاکید بر رعایت بیشتر پروتکل‌‌های بهداشتی است.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، 947 هزار و 47 مورد تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 270 هزار و 880 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، 109 هزار و 961 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 17 هزار و 13 بیمار مثبت شناسایی و در مجموع از ابتدا تاکنون، 287 هزار 893 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس هم اکنون 983 نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، 121بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

همچنین در آخرین آمار اعلام شده در 24 ساعت گذشته 7 نفر جان خود را از دست داده‌اند که بر این اساس مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به 4 هزار و 745 نفر رسیده است.

بر همین اساس واکسیناسیون در استان فارس نیز پس از وقفه‌ای دو هفته‌ای از سر گرفته شده و به عبدالرسول همتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از اختصاص 48 هزار دوز واکسن به استان فارس خبر داد‌.

به گفته وی این میزان واکسن به کسانی که دوز اول را تزریق کردند و براساس پیامک نوبت‌بندی در مراکز اعلام شده تزریق می‌شود.

همتی بر این نکته نیز تاکید داشتند که واکسیناسیون به معنای پایان رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیست و هم چنان مثل سابق باید با استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی و پرهیز از دورهمی، از شیوع این بیماری جلوگیری کنیم.

شمار قربانیان در استان خراسان جنوبی به 913 نفر رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 53 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 13 بیمار جدید شامل 5 بستری و 8 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 7 مورد از بیرجند، شهرستان‌های طبس و قاینات هرکدام دو مورد و در شهرستان‌های خوسف ونهبندان هرکدام یک مورد جدید از بیماری کرونا شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین از 207 تست سریع کرونا 33 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

وی افزود: در حال حاضر 183 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 55 نفر کرونا مثبتند و از این تعداد 5 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال یک نفر نامساعد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تا روز گذشته 60 هزار و 631 تست مولکولی کرونا در استان انجام شد که 21 هزار و 737 بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد.

وی افزود: در شبانه روز گذشته با ثبت یک مورد فوت جدید مجموع فوتی‌های ناشی از این بیماری در خراسان جنوبی به 913 نفر رسید.

پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان الزهرا اصفهان متوقف شد

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 1275 نفر بودند که 289  بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 182   نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 146 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر  873 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 166   بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 10  نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 5  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

معاون پشتیبانی و توسعه بیمارستان الزهرا(س) اصفهان گفت: پذیرش بیماران مبتلا به کووید 19 در این مرکز درمانی با توجه به فروکش کردن موج چهارم کرونا، متوقف شد و ارائه خدمات درمانگاهی و پاراکلینیکی از اول تیر به وضعیت عادی خود باز می‌گردد.

کریم سهرابی افزود: مرکز آموزشی و درمانی الزهرا (س) اصفهان به عنوان بیمارستان مرجع در موج چهارم کرونا، پذیرش بیماران کرونایی را به عهده گرفت و روزانه به حدود 200 بیمار سرپایی کرونا خدمت‌رسانی می‌کرد.

وی با بیان اینکه به طور میانگین در موج چهارم کرونا هر روز حدود 500 تا 600 بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان الزهرا(س) بستری بودند، اظهار داشت: ضریب اِشغال تخت‌های بیمارستان الزهرا(س) در ماه‌های فروردین و اردیبهشت حدود 75 درصد بود.

سهرابی تصریح کرد: از اواسط فروردین تا اواسط خرداد امسال در این بیمارستان به حدود 12 هزار بیمار سرپایی کرونا خدمت‌رسانی شد، و با توجه به شانزدهمین دستورالعمل بیمارستانی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان این مرکز درمانی اجازه پذیرش بیماران کرونایی را در زمان حاضر ندارد و این کار به عهده تعداد دیگری از مراکز درمانی اصفهان واگذار شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ما زمانی را برای گذراندن و اتمام دوره درمان بیماران بستری در بیمارستان نیاز داشتیم، مقرر شد بیمارستان الزهرا(س) از اول تیر امسال با همه توان خود به روال عادی خدمت رسانی خود در همه بخش‌ها برگردد و درمانگاه ها به شکل کامل بازگشایی شوند تا همه بیماران سرپایی را پوشش دهند.

معاون پشتیبانی و توسعه بیمارستان الزهرا(س) اصفهان اظهار امیدواری کرد که موج بعدی کرونا در کشور و استان اصفهان ایجاد نشود و شرایط به گونه‌ای باشد که ظرفیت‌های درمانی و بهداشتی در مسیر اصلی خود قرار گیرد و شاهد فشار مضاعف به بیمارستان ها و مراکز درمانی نباشیم.

کرونا جان 7 بیمار دیگر را در استان هرمزگان گرفت

کرونا همچنان در هرمزگان جولان می‌دهد و تمامی آمارها در هفته‌های اخیر شاهد افزایش بوده و پیک کرونا در این استان فروکش نکرده است. 

چرخش ویروس در سراسر استان رخ داده و شیوع به نهایت حد خود رسیده است، موارد بستری، قرنطینه و جان باخته‌ها نیز همچنان بر مدار صعودی است اما خبری از مدیریت بیماری و ارائه راهکار برای قطع زنجیره این بیماری و شیوع آن در استان نیستیم. 

ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا همچنان نسبت به استان‌های جنوبی خصوصا هرمزگان بی توجه است و نخواسته تاکنون برای این حجم افسارگسیخته بیماری کرونا محدودیت و یا راهکار موثری ارائه کند. 

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا 301307 بوده است و روزانه شاهد حدود هزار بیمار جدید در سطح استان هستیم. 

وی افزود: بیماران‌ بستری روزانه در حال افزایش هستند و تخت‌های بیمارستانی یکی پس از دیگری در حال اشغال شدن هستند و ظرفیت‌ها اشباع شده است. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در حال حاضر 669 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 93 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 11 بیمار نیز وخیم است. 

وی تصریح کرد: بیماران قرنطینه در منزل نیز رشد داریم و در حال حاضر بیش از 9 هزار و 500 بیمار در منازل خود تحت قرنطینه قرار دارند. 

نوروزیان تاکید کرد: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 7 بیمار دیگر را شامل سه مرد و چهار زن در محدوده سنی 53 تا 92 سال از شهرستان‌های بندرعباس، قشم، میناب و رودان گرفت و شمار جان باختگان به 1391 نفر رسید. 

منبع: خبرگزاری تسنیم