کد خبر: 196865

شست‌وشوی شبانه‌روزی قطعه‌ای از بهشت

 گروه استان‌ها ــ اقدامات خاصی توسط اداره خدمات عمومی معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی در حال اجراست تا به بهترین شکل و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از زائران و مجاوران دور و نزدیک میزبانی شود.
اتاق خبر 24

چند روز بیشتر به سالروز ولادت باسعادت حضرت ثامن الحجج(ع) باقی نمانده و دل‌های بسیاری برای زیارت حرم مطهر بی تاب است. جمعی از این عاشقان با وجود محدودیت‌های موجود خود را به مشهدالرضا(ع) رسانده‌اند تا در آخرین روزهای دهه کرامت، تار و پود وجودشان را با گنبد و گلدسته‌های طلایی این بارگاه ملکوتی گره بزنند و میهمان ویژه این ایام شوند. 

در این میان، اقدامات خاصی توسط اداره خدمات عمومی معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی در حال اجراست تا به بهترین شکل و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از زائران و مجاوران دور و نزدیک میزبانی شود. 

در آستانه سالروز میلاد فرخنده حضرت معصومه(س) و آغاز دهه کرامت بود که پیش‌بینی‌های لازم برای تقویت نیروهای اداره خدمات عمومی حرم مطهر رضوی انجام شد به گونه‌ای که تقریباً از دهه سوم خرداد، ساعت و شیفت‌های کاری نیروهای این اداره با توجه به نیاز افزایش یافت و حالتی فوق‌العاده برای خدمات‌رسانی به محبان صحن و سرای رضوی ایجاد شد. حدود 600 نفر هم در اجرا و نظارت بر چگونگی انجام خدمات مرتبط با تنظیف، غبارروبی و شست‌وشوی منظم بخش‌های مختلف حرم مطهر رضوی در طول شبانه‌روز مشغول فعالیت هستند. 

همچنین در قالب یک برنامه ویژه با حضور گروه افتخاری 25 نفره از تهران، تنظیف دیوارهای اماکن متبرکه؛ از کف تا لبه پشت بام‌ها در صحن‌های مرکزی، بست‌های منتهی به صحن‌های مرکزی، ایوان‌های باب الهادی(ع)، باب الکاظم(ع) و...، از 7 تا 13 خرداد 1400 به مدت یک هفته انجام شد و حرم مطهر رضوی به استقبال سالروز میلاد حضرت معصومه(س) رفت. 

اگرچه تنظیف، غبارروبی و شست‌وشوی اماکن متبرکه رضوی همیشه به طور منظم انجام می‌شود، اما در دهه کرامت با افزایش تعداد نیروها و ساعات کاری، میزان دقت و شدت ارائه خدمات افزایش یافته تا به موقع خدمات‌رسانی به زائران و مجاوران صورت بگیرد. به طور نمونه میزان شست‌وشو در حرم مطهر رضوی با توجه به افزایش ترددها به ویژه در بعضی از بخش‌ها همچون منطقه پیرامون آبخوری‌ها بیشتر شده است.

از دیگر فعالیت‌های نیروهای اداره خدمات عمومی حرم مطهر رضوی می‌توان به شست‌وشوی منظم حریم حرم مطهر همچون دوربرگردان‌ها با استفاده از خودروهای نیسان و تنظیف شبانه بخش‌های مختلف بهشت‌های ثامن‌الائمه(ع) در آستانه مراسم غبارروبی گلزار مطهر شهدا در دهه کرامت، اشاره کرد. 

همچنین نیروهای این اداره وظیفه نظافت و غبارروبی مکان‌های برگزاری مراسم‌های گوناگون ویژه دهه کرامت را در داخل رواق‌ها، چه قبل و چه بعد از اجرای مراسم برعهده دارند. در این بین، ساعات حضور دو خودروی مکانیزه جمع‌آوری زباله‌‌ در حرم مطهر رضوی هم در دهه کرامت افزایش یافته است.

با توجه به ضرورت رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، ضدعفونی سطوح در اماکن متبرکه رضوی به طور جدی و منظم همچنان دنبال می‌شود. در این راستا اداره خدمات عمومی با هماهنگی بخش بهداشت، ضدعفونی صحن‌های پیرامونی و ورودی‌های حرم مطهر را با استفاده از پمپ‌های واترجت در ساعات خاص و ضدعفونی صحن‌های مختلف را با حضور 8 تا 10 نیرو با پمپ‌ پشتی به طور مستمر در طول شبانه‌روز انجام می‌‌دهد. محلول ضدعفونی‌کننده دست هم در قالب نصب دستگاه‌های ضدعفونی خودکار چشمی و پمپ‌های دستی فشاری در بخش‌های گوناگون به ویژه گیت‌های بازرسی و ورودی رواق‌ها، مراجعه به خادمیاران سلامت و... در دسترس عموم زائران و مجاوران قرار دارد. 

توجه به نظافت و ضدعفونی سرویس‌های بهداشتی در مناسبت‌ها با توجه به افزایش حضور محبان امام رئوف(ع) در حرم مطهر رضوی از اهمیت خاصی برخوردار است. در حال حاضر بالغ بر هزار و 700 چشمه سرویس بهداشتی در ساختمان‌های مختلف در دو قسمت خواهران و برادران در اماکن متبرکه رضوی وجود دارد که تمامی این سرویس‌ها در ساعات پیک جمعیت باز است. ضدعفونی و تنظیف آنها هم هر سه ساعت یک‌بار به طور منظم در لاین‌های مختلف انجام می‌شود. 

همچنین اداره خدمات عمومی در توزیع بسته‌های متبرک رضوی مشارکت دارد چنان که هماهنگی‌ها، انتقال و تحویل بسته‌های شربت و شیرینی در شب و روز میلاد حضرت معصومه(س) به واحدهای مربوطه حرم مطهر توسط جمعی از نیروهای این اداره انجام می‌شود.