کد خبر: 196841

متوفیان ویروس منحوس کرونا در آستانه ۸۳۰۰۰ نفر

 گروه استان‌ها ـ درحالی تعداد شهرستان‌های قرمز به ۲۲ مورد رسیده و در آستانه ۸۳۰۰۰ مورد فوتی ناشی از ویروس منحوس قرار داریم که کارشناسان براین باورند هم اکنون زنگ هشدار موج تازه کرونا به صدا در آمده است.
اتاق خبر 24

درحالی که تعداد متوفیان ویروس منحوس از ابتدای دوره همه‌گیری تا امروز در آستانه 83000 نفر قرار گرفته که برخی کارشناسان با توجه به روند افزایشی تعداد بیماران در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور براین باورند که زنگ هشدار آغاز پیک جدید در کشور به صدا در آمده و نباید به این روند بی‌تفاوت بود.

آمارهای رسمی در این  زمینه نشان می‌دهد روند افزایشی تعداد شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز کرونایی در جنوب کشور حکایت از ادامه توسعه دایره فعالیت ویروس منحوس در این منطقه و برخی شهرهای اطراف دارد . به‌صورتی که مسئولان بهداشت و درمان استان کرمان از این موضوع ابراز نگرانی کرده و اعلام می‌کنند درصورتی که به این روند بی‌توجهی شود به‌سرعت باید منتظر تغییرات معنادار می‌شویم.

براساس آمارها هم اکنون 22 شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند که عمده آنها در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و بوشهر هستند اما در شمال استان خوزستان نیز مناطق قرمز کرونایی ثبت شده و این نکته عاملی برای احتمال افزایش تعداد مناطق قرمز در آینده و البته زنگ خطری برای مناطق همجوار است.

حال 50 نفر در اردبیل وخیم شد

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اردبیل  اظهار داشت: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستانهای اردبیل و مشگین‌شهر در وضعیت نارنجی و شهرستانهای پارس آباد، خلخال، گرمی، بیله‌سوار، نیر، نمین، سرعین، کوثر و اصلاندوز در وضعیت زرد قرار دارند.

وی بیان کرد: در طول 24 ساعت گذشته 19 نفر بستری، 3 نفر فوتی، 23 نفر بهبودیافته، 50 بستری آی‌سی‌یو و 152 بستری همزمان به ثبت رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اردبیل تصریح کرد: انتظار داریم مردم با هوشیاری کامل اپیدمی کرونا را مهار کرده و همکاری‌های لازم را در این زمینه داشته باشند.

حبیب‌زاده ادامه داد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضوابط ستاد مقابله با کرونا همچنان اولویت اساسی بوده و نیاز است در این زمینه با مشارکت همگانی این ویروس منحوس را ریشه‌کن کرده و شاهد رفع مشکلات موجود باشیم.

سیر نزولی بیماران کرونایی در کاشان ادامه دارد/هیچ مورد فوتی گزارش نشده است

ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد به نحوی که به نظر می‌رسد بر اساس آمار و ارقام منطقه کاشان از نظر وضعیت کرونایی کاشان از وضعیت قرمز و پیک چهارم کرونا عبور کرده و وجود تعداد پایین بیماران بستری شده و مبتلایان گواه این مطلب است و خوشبختانه آران و بیدگل در وضعیت زرد قرار گرفت.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 9 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد شش بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و سه بیماری نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان  با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 26 و حداکثر 89 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل 72 و حداکثر 88 سال سن بیمار طی 24 ساعت گذشته در بیمارستان بستری شده است.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 87 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 72 بیمار در شهرستان کاشان و 15 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری تند.

وی از بستری 12 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته خوشبختانه هیچ بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست نداده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 12 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد قابل توجهی بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و 935 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

4 فوتی و 482 ابتلای جدید در  اصفهان

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 1692 نفر بودند که 482 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 155  نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 149 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.‌

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 849 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 165  بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 4 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 2 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.‌

کرونا 2 فوتی و 65 بستری جدید دیگر در استان بوشهر ثبت کرد

سعید کشمیری با اشاره به قرار گرفتن 5 شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز و بسیار پرخطر اظهار داشت: از 10 شهرستان استان بوشهر 50 درصد آن شامل دشتستان، تنگستان، دشتی، کنگان و عسلویه در وضعیت قرمز قرار دارند که نشان از افزایش مبتلایان و بستری‌ها در بخش کرونایی مراکز درمانی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه شهرستان دیلم در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد گفت: 4 شهرستان گناوه، بوشهر، دیر و جم در وضعیت نارنجی قرار دارد که محدودیت‌هایی متناسب با این رنگ‌بندی‌ها اعمال می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، با اشاره به بستری 65 بیمار دیگر در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر تصریح کرد: روز گذشته 65 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند که از این تعداد ابتلای 34 مورد به کرونا قطعی است.

وی از بستری 41 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: از این تعداد 16 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری با بیان اینکه روز گذشته 60 بیمار با حال عمومی خوب از  بخش بستری کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شدند گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون بیش از 48 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به ثبت فوت 2 بیمار کرونایی دیگر در استان خاطر نشان کرد: بانوی 83 ساله و آقا 68 ساله روز گذشته به سبب ابتلا به کرونا جان باختند و تاکنون یک‌هزار و 217 نفر در استان بوشهر به سبب ابتلا به این بیماری فوت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر باتأکید بر رعایت شیوه‌نامه بهداشتی برای مصون ماندن از ابتلا به کرونا تصریح کرد: استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از دورهمی‌ها و تجمع‌ها در برابر بیماری کرونا امری مهم و ضروری است.

3 شهرستان استان کرمان در وضعیت قرمز کرونایی

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 476 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 268 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 20 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 117 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 21 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 50  مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری 106 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 22 هزار و 391 مورد رسیده است.

وی به فوت 8 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 24 نفر رسیده است.

شفیعی با ابراز نگرانی از اینکه قبل از مدیریت و کنترل موج چهارم کرونا وارد موج پنجم بیماری در استان شویم تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

از سوی دیگر محمدصادق بصیری صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان کرمان اظهار داشت: متاسفانه شاهد شیوع ویروس کرونا در استان کرمان به ویژه در مناطق جنوبی استان هستیم که این مسئله به دلیل همجواری استان کرمان با استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان و مراودات مردم استان ما با این دو استان است.

وی با بیان اینکه طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 3 شهرستان رودبار جنوب، کهنوج و منوجان در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند گفت: 11 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، زرند، کرمان، بم و قلعه گنج در وضعیت نارنجی و 9 شهرستان ارزوئیه، رابر، ریگان، فهرج، نرماشیر، راور، فاریاب، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به اینکه تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 22 هزار و 391 مورد رسیده افزود: بر اساس آخرین آمار اعلام شده مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا تا کنون به 3 هزار و 24 نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه شنبه هر هفته ستاد استانی کرونا با حضور مسئولان استانی برگزار شده و آخرین وضعیت استان بررسی می‌شود گفت: امروز جلسه ستاد کرونا استان برگزار نمی‌شود.

4بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پیرامون آخرین آمار شیوع بیماری کرونا ویروس بیان داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون27 هزار و 939 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده اند.

وی تصریح کرد: در 24ساعت گذشته (از بیست و هشتم الی بیست و نهم خرداد ماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 4 بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید19در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان افزود: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به 6هزار و 605 نفر رسیده است و 21هزار و 334 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانایی ادامه داد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه به پنج هزار و 721 نفر رسید.

شمار قربانیان کرونا در استان خراسان جنوبی به 912 نفر رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 109 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 32 بیمار جدید شامل 3 بستری و 29 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 6 مورد از بیرجند، 12 مورد قاین، 5 مورد از سر بیشه، 4 مورد خوسف، 3 مورد سرایان و دو مورد از طبس شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در حال حاضر 177 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 61 نفر کرونا مثبتند که از این تعداد 5 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال دو نفر نامساعد است.

وی افزود: تاکنون 20هزار و 719 بیمار مبتلا به کرونا بهبود یافته و یا در قرنطینه خانگی بسر می‌برند.

مهدی زاده ادامه داد: در شبانه روز گذشته مورد فوت جدید، در استان نداشتیم و مجموع فوتی‌های ناشی از این بیماری در خراسان جنوبی در حال حاضر 912 نفر است.

669 بیماری کرونایی در بیمارستان‌های هرمزگان بستری هستند

شرایط کرونایی همچنان بر استان هرمزگان حاکم است و علائمی از پایان پیک کرونا در این استان مشاهده نمی‌شود. 

همچنان روند مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها و میزان بستری و بیماران کرونایی بستری در منزل صعودی بوده و چرخش ویروس در استان بسیار زیاد است. 

در حال حاضر 9 شهرستان استان در وضعیت قرمز هستند و یا تدوام روند کنونی احتمال می‌رود به زودی سایز نقاط استان نیز از وضعیت کنونی خارج شده و به حالت قرمز کرونایی در بیایند. 

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا بیش از 298 هزار بوده است که اکثر تست‌های روزهای اخیر مثبت بوده و روند بیماریابی سرعت گرفته است. 

وی افزود: وضعیت مراجعه به بیمارستان‌ها بحرانی هست و روزانه شمار زیادی از بیماران کرونایی برای بستری به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، در حال حاضر 669 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از مجموع بیماران بستری متاسفانه وضعیت 96 ناپایدار است و در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند، از این تعداد وضعیت 18 نفر بحرانی است و شرایط وخیمی دارند. 

وی تصریح کرد: میزان بیماران قرنطینه خانگی رشد نشان می‌دهد و از 10 هزار بیمار مبتلا و قرنطینه در منزل گذشته است و در حال حاضر به 10034 نفر رسیده که این امر هم نگران کننده خواهد بود. 

نوروزیان تاکید کرد: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 4 بیمار دیگر را شامل 2 مرد و 2 زن در محدوده سنی 51 تا 82 از شهرستان‌های بندرعباس، میناب، بندرخمیر و رودان گرفت و شمار جان باختگان کرونایی در این استان به 1379 نفر رسید. 

شهرهای زرد‌ کرونایی در آذربایجان‌غربی بیشتر شدند

با کاهش مختصر و با شیب کند کرونا در آذربایجان‌غربی، شرایط کلی شهرستان‌ها رو به بهبود شده و شاهد عینی این مطلب هم خلوت شدن بیمارستان‌ها و کاهش بستری‌ها و کاهش تعداد شهرستان‌های نارنجی و افزایش شهرستان‌های زرد رنگ هستند که با ادامه همین روند و رعایت هرچه بیشتر نکات بهداشتی، می‌توان به بهبود شرایط امیدوار بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان آخرین وضعیت کرونا در استان گفت: بر‌اساس رنگ‌بندی‌ شهرستان‌های آذربایجان‌غربی، در حال حاضر از 17 شهر استان، 9 شهرستان شامل شهرهای ارومیه، خوی، ماکو، سلماس، میاندوآب، نقده، شاهین‌دژ، بوکان و مهاباد نارنجی‌رنگ بوده و هشت شهرستان پلدشت، چایپاره، شوط، چالدران، تکاب، سردشت، پیرانشهر و اشنویه زرد رنگ هستند.

جواد آقازاده با اشاره به کاهش تعداد مبتلایان به کانال 200 نفری در روز اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته 298 نفر در آذربایجان‌غربی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که نسبت به روز گذشته، کاهش مختصر و جزئی را نشان می‌دهد و تعداد کل مبتلایان در استان هم به 177 هزار و 366 نفر رسیده است.

وی با تشریح تعداد بستری‌ها بیان کرد: در شبانه‌روز گذشته، تعداد بستری‌های سندرم حاد تنفسی برابر با 641 نفر، تعداد بستری‌های مشکوک برابر با 311 نفر، تعداد بستری‌های آی‌سی‌یو برابر با 141 نفر و تعداد بستری‌های ونتیلاتور برابر با 24 نفر گزارش شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با بیان جزئیات بستری‌ها افزود: در روز قبل 51 نفر بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا در ارومیه بستری شده‌اند و در این مدت، در دو شهر خوی و میاندوآب هم به‌ترتیب 27 و 16 نفر بستری شده‌اند.

وی درباره فوتی‌های کرونا در آذربایجان‌غربی هم تصریح کرد: در شبانه‌روز گذشته چهار نفر در استان در اثر ابتلاء به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که سه نفر از آنان اهل ارومیه و یک نفر نیز اهل نقده بوده‌اند که سبب افزایش تعداد کل فوتی‌های آذربایجان‌غربی به چهار هزار و 706 نفر رسیده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم