کد خبر: 196790

در قدس اشغالی چه گذشت؟

 سرانجام راهپیمایی جنجالی پرچم که صهیونیست‌ها وعده آن را داده بودند روز سه‌شنبه میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.
اتاق خبر 24

امسال برای اولین بار مقاومت فلسطین  شهرک‌نشینان را وادار به لغو راهپیمایی پرچم کرد اما شهرک‌نشینان صهیونیست تصمیم گرفتند که این راهپیمایی را روز سه‌شنبه هرچند به‌صورت محدود و نمادین برگزار کنند. این راهپیمایی دو روز بعد از تشکیل دولت ائتلافی شکننده رژیم صهیونیستی به‌نخست‌وزیری «نفتالی بنت» و برکناری بنیامین نتانیاهو پس از 12 سال از اریکه قدرت، برگزار شده است.

رژیم صهیونیستی برای برگزاری این راهپیمایی تدابیر ویژه‌ای را از صبح روز سه‌شنبه اتخاذ و نیروهای امنیتی را در مناطق حساس قدس و شهرهای کرانه باختری از ترس عملیات‌ فلسطینی‌ها مستقر کرد.

فلسطینی‌های قدس اشغالی نیز در پی فراخوان گروه‌های فلسطینی و برای حمایت از مسجدالاقصی وارد محله‌های قدیمی از جمله باب العامود شدند تا از تعرض شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی جلوگیری کنند که رژیم صهیونیستی با ایجاد موانع امنیتی این مکان را از حضور فلسطینی‌ها تخلیه کرد و جوانان فلسطینی را سرکوب و تعدادی از آنها را بازداشت کرد.

در برخی از مناطق این اقدامات نظامیان اسرائیلی به  صحنه درگیری شدید فلسطینیان با اشغالگران اسرائیلی انجامید که بر اساس اعلام جمعیت هلال احمر فلسطین  33 فلسطینی در جریان درگیری‌های روز سه‌شنبه در قدس اشغالی زخمی شدند.

هرساله هزاران صهیونیست در راهپیمایی پرچم که از غرب قدس آغاز می‌شود و از محله‌های بخش قدیمی قدس عبور می‌کند، شرکت می‌کنند.

شهرک‌نشینان تندرو در جریان این راهپیمایی شعارهایی علیه مسلمانان، عرب‌ها، مقدسات و حتی پیامبر اسلام(ص) سر می‌دهند و در محله‌های اسلامی شهر قدس دست به کارهای تحریک‌آمیز می‌زنند.

 

شهرک‌نشینان صهیونیست سه‌شنبه هم در جریان تعرض به باب العامود، با در دست گرفتن پلاکاردهایی خواستار تخریب قبة الصخره شریف در داخل مسجد الاقصی و ساخت معبد کذایی یهود در محوطه‌های باب العامود شدند.

صاحب ایده برگزاری این راهپیمایی "یهودا حزانی" یک یهودی افراطی و حامی شهرک‌سازی در قدس و کرانه باختری است.

حزانی از بنیانگذاران جنبش صهیونیستی "گوش ایمونیم" است که در آمریکا مشغول به فعالیت بود و با همکاری شماری از ژنرال‌های صهیونیسم مذهبی، جوانان صهیونیسم را برای خدمت در ارتش رژیم صهیونیستی جذب می‌کرد.

پس از مرگ حزانی در سال 1992، این راهپیمایی به مراسمی سالانه جهت یادبود او و اعلام حمایت از شهرک‌سازی و صهیونیسم دینی تبدیل شد.

رژیم صهیونیستی امسال از ترس مقاومت دو بار راهپیمایی پرچم در قدس اشغالی را لغو کرده بود.

طبق اعلام رسانه‌های اسرائیلی، تعداد شرکت‌کنندگان در راهپیمایی پرچم در قدس اشغالی به‌خاطر تهدیدات مقاومت، بسیار کمتر از سال‌های گذشته بوده است.

معمولاً دامنه واکنش‌های مقاومت قبلاً به نوار غزه محدود می‌شد اما پس از جنگ اخیر در غزه، هر اتفاقی در سرتاسر اراضی اشغالی از جمله قدس اشغالی بیفتد، مقاومت اعلام کرد که سکوت نخواهد کرد و رهبران مقاومت پیش از این تهدید کردند که این امر ممکن است به «جنگ منطقه‌ای» تبدیل شود و به همین دلیل صهیونیست‌ها نیز تهدیدات مقاومت را کاملاً جدی گرفته‎‌اند.

روزنامه عبری‌زبان «یدیعوت آحارونوت» اعلام کرد که تغییر مسیر راهپیمایی پرچم در لحظات پایانی و پیامی که از طریق مصر برای حماس ارسال شد، به آرام‌سازی اوضاع و جلوگیری از تشدید تنش و درگیری‌ها کمک کرد.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت نوشت: اسرائیل از مصر خواست جنبش حماس را قانع به عدم واکنش و پاسخ علیه راهپیمایی پرچم در قدس کند و در این زمینه پیامی با این مضمون از طریق قاهره برای حماس فرستاد که راهپیمایان با تغییر مسیر وارد مسجد الاقصی نمی‌شوند و هدف از آن چالش‌طلبی نیست.

رسانه‌های عبری‌زبان اعلام کردند که رژیم صهیونیستی از ترس حملات راکتی مقاومت فلسطین به‌خاطر برگزاری راهپیمایی پرچم در قدس اشغالی، مسیر پرواز هواپیماها در فرودگاه بین‌المللی «بن‌گوریون» در تل‌آویو را تغییر داده است.

خبرنگار روزنامه معاریو در واکنش به این خبر گفت که مقاومت فلسطین توانسته است حتی بدون شلیک یک راکت معادله با رژیم صهیونیستی را به‌نفع خود تغییر دهد.

حالا رژیم صهیونیستی با برگزاری این راهپیمایی به‌دنبال کسب مشروعیتی برای خود است که به‌گفته «عبداللطیف القانوع»، سخنگوی جنبش حماس این راهپیمایی نمی‌تواند به این رژیم مشروعیتی ببخشد.

وی تأکید کرد: پایان راهپیمایی پرچم به‌معنای پایان جنایات رژیم اشغالگر نیست. ما با رژیمی صهیونیستی که به جنایات خود ادامه می‌دهد، در نبردی آشکار و درگیری دائمی هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم