کد خبر: 196789

آخرین اخبار انتخابات ۱۴۰۰/ تدابیر بهداشتی در مراکز اخذ رای اندیشیده شده

 گروه استان‌ها ـ تا برگزاری انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز ۲۸ خرداد تنها ۲ روز باقی مانده است ‌و روز به روز تنور انتخاباتی در استان‌ها گرم‌تر می‌شود و مردم خود را برای ثبت یک روز به‌یادماندنی در عرصه مشارکت سیاسی و اجتماعی آماده می‌کنند.
اتاق خبر 24

تا برگزاری انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز 28 خرداد تنها 5 روز باقی مانده است ‌و روز به روز تنور انتخاباتی در استان‌ها گرم‌تر می‌شود و مردم خود را برای ثبت یک روز به‌یادماندنی در عرصه مشارکت سیاسی و اجتماعی آماده می‌کنند.

مقام معظم رهبری، توجه ویژه و خاصی نسبت به مقوله با اهمیت و حساس انتخابات داشته و دارند و با تأکید بر حضور گسترده مردم در این عرصه سرنوشت‌ساز، آنها را به مشارکت در تصمیم‌گیری و امور مهم سیاسی کشور دعوت می‌کنند.

مسئولان ستاد انتخابات تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌اند تا در 28 خرداد ماه انتخاباتی پرشور و با مشارکت حداکثری مردم برگزار کنند تا بار دیگر توطئه دشمنان برای تفرقه‌افنکنی و جلوگیری از حضور مردم پای صندوق‌های رأی با شکست مواجه شود.

استان سمنان

 سیدعباس دانایی، مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری سمنان اظهار داشت: 495نفر داوطلب برای 111 کرسی شورای شهر در 21 حوزه شهری استان سمنان با هم رقابت می کنند.

وی افزود: در مجموع از 621 داوطلبی که در انتخابات شوراهای شهر در استان سمنان ثبت نام کردند 90  درصد از داوطلبین صلاحیت شان تایید شدند.

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری سمنان بیان کرد: در روستا‌ها هم از 2 هزار و 249 داوطلبی که در 307 روستای استان ثبت نام کردند 97 درصد صلاحیت شان تایید شدند و 2 هزار و 31 نفر برای 953 کرسی روستایی رقابت می‌کنند.

دانایی بیان کرد: مهلت تبلیغ کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان سمنان تا ساعت 12 شب چهارشنبه مقرر شده است و از این ساعت به بعد هر گونه تبلیغاتی تخلف محسوب می شود.

وی بیان کرد: در حوزه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نیست حامیان و ستادهای تبلیغاتی تا هفت صبح روز پنج شنبه مجاز به تبلیغات هستند.

مدیرکل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری سمنان بیان کرد: تمامی لوازم و امکانات مورد نیاز برای برگزاری روند انتخابات در اختیار بخشداری ها و فرمانداری‌های سراسر استان سمنان قرار گرفته است.

دانایی اظهار داشت: امیدواریم حضور گسترده و با شکوه مردم در روز جمعه 28 خردادماه را در پای صندوق های اخذ رأی در سراسر استان سمنان شاهد باشیم.

استان کرمان

رضا رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان ، با اشاره به آخرین جزئیات روند برگزاری و فرآیند انتخابات در استان کرمان اظهار داشت: دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان کرمان مسئولیت نظارت مستقیم در حوزه انتخابات ریاست جمهوری در استان را به عهده دارد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان بر صفر تا صد همه موارد انتخابات ریاست جمهوری نظارت دارد گفت: حفظ و حراست از رأی مردم وظیفه ناظران انتخابات شورای نگهبان است و مردم ما مطمئن باشند اجازه نخواهیم داد ذره‌ای خلل و دخالت در رأی آنها ایجاد شود.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان کرمان با ابراز اینکه در استان کرمان تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات 28 خردادماه اندیشیده شده و خوشبختانه هماهنگی خوبی با عوامل اجرایی، فرمانداری‌ها و استانداری در استان داریم عنوان کرد: در سطح استان کرمان 2 هزار و 832 شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه چینش ناظران، ناظران مسئول، سرناظران و بازرسان ویژه در تمامی شعب انجام شده گفت: میانگین ناظران ما 3.5 نفر برای هر صندوق اخذ رای است و پای هر صندوق اخذ رأی از دورافتاده‌ترین نقاط گرفته تا مرکز استان ناظران ما حضور و بر روند برگزاری انتخابات نظارت دارند.

رضایی با بیان اینکه تعداد ناظران هر صندوق با توجه به تعداد آرا آن صندوق است و با توجه به تعداد رأی دهندگان هر شعبه، تعداد ناظران ما نیز افزایش می‌یابد افزود: در حال حاضر تمامی تعرفه‌ها رای زیر نظر دفتر نظارت شهرستان‌های استان در شهرستان‌ها توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه در بحث صورت جلسات، دستگاه‌های احراز هویت، نحوه برگزاری، نحوه تنظیم صورت جلسات، نحوه شروع انتخابات هماهنگی خوبی بین دفتر نظارت و استانداری و فرمانداران سراسر استان وجود دارد گفت: روند انتخابات و مسیر طراحی شده برای برگزاری انتخاباتی امن و سالم در استان کرمان به خوبی پیش می‌رود.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان زادگاه شهید سپهبد قاسم سلیمانی سیدالشهدای جبهه مقاومت بوده و در دنیا نگاه ویژه‌ای به مردم کرمان است افزود: ما مسئولان استان نیز آماده برگزاری انتخاباتی با شکوه و پر شور در روز جمعه 28 خردادماه در استان کرمان هستیم.

استان کرمانشاه

با وجود اینکه تمام کاندیداها تعهدنامه‌‌ای را در زمینه رعایت موازین بهداشتی امضا کرده‌اند اما تجمعات و شلوغی ستادهای انتخاباتی حاکی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

کارشناسان و متولیان بهداشت اعتقاد دارند تبلیغات گسترده در ستادهای انتخاباتی و فراخوان کاندیداها برای سخنرانی در فضاهای بسته زنگ خطری جدی برای آغاز پیک پنجم کرونا است که در این صورت خسارت جبران ناپذیری به مردم تحمیل می‌شود. 

کرمی مدیر گروه سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اظهار داشت: ماهیت انتخابات نیازمند فعالیت‌های تبلیغاتی است و چنانچه بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد می‌تواند سلامت افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه اکنون در حال عبور از موج چهارم کرونا هستیم و تعداد مراجعات در حال کاهش است عنوان کرد: یکی از دلایل ایجاد موج چهارم مسافرت‌ها و عدم رعایت پروتکل‌ها و دید و بازدیدها بود و اکنون نیز شرایط مشابه ایام پایان سال است و کاندیداها به شدت در حال فراخوان و برگزاری نشست‌ها هستند.

کرمی با بیان اینکه این نشست‌ها زمینه ایجاد پیک پنجم بیماری را فراهم می‌کنند گفت: ستاد ملی و استانی کرونا پروتکل‌هایی را تنظیم کرده‌اند که وظایف کاندیداها و مردم در آن دیده شده است و کاندیداها باید در پوسترهای تبلیغاتی شعار «من ماسک می‌زنم» را درج کنند که به ندرت دیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تجمعات انتخاباتی نباید در فضاهای بسته همچون مساجد و تالارها برگزار شود افزود: گزارش‌های زیادی در این زمینه وجود دارد و حداکثر سخنرانی باید یکساعت باشد و ماسک و مواد ضدعفونی کننده باید در اختیار افراد قرار گیرد.

کرمی گفت: در چند روز اخیر براساس بازدیدهای میدانی و گزارش بازرسان بسیاری از کاندیداها پایبند به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نبوده‌اند و بیش از 54 کاندیدا به مراجع انتخاباتی، اجرایی و قضایی استان معرفی شده‌اند.

وی افزود: در مرحله اول به متخلفان تذکر داده می‌شود و سپس از ارائه هرگونه خدمات به آن‌ها جلوگیری و در مرحله آخر به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

بهرام‌زاده معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه اظهار داشت: از کاندیداها می‌خواهیم هواداران خود را به رعایت موازین قانونی و شرعی دعوت کنند.

وی عنوان کرد: 27 شعبه ویژه از قضات دادسرا و دادگاه برای رسیدگی به جرایم انتخاباتی در استان تشکیل شده است و دادگستری با هرگونه اقدام خلاف قانون برخورد خواهد کرد.

بهرام‌زاده گفت: تاکنون چند مورد تخلف انتخاباتی از سوی نیرو انتظامی اعلام و به آن‌ها تذکر داده شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم