کد خبر: 196788

تغییر علائم و افزایش موارد بستری کرونا

ثبات نسبی در آمارهای منتشر شده از همه‌گیری کرونا در ایران اگرچه به نوعی امیدوارکننده است اما به گفته کارشناسان طولانی شدن تثبیت پیک چهارم عاملی برای نگرانی از جهش ناگهانی بیماری با سویه دلتا یا همان ویروس هندی است.
اتاق خبر 24

درحالی نوسان‌های آمار منتشر شده رسمی از همه‌گیری کرونا در کشور یک هفته گذشته قابل توجه نبوده و در برخی شاخص‌ها روند ثابتی تجربه شده اما ورود ویروس هندی یا همان سویه دلتا به برخی از نقاط جنوبی کشور این نگرانی را ایجاد کرده که طولانی شدن از بین رفتن پیک چهارم عاملی برای جهش ناگهانی و آغاز پیک پنجم با این نوع از ویروس باشد.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید دارند شناسایی سویه دلتا از یکی دو ماه گذشته باعث بروز مشکلاتی در سراسر جهان و البته زادگاهش همان سرزمین هفتاد دو ملت شده است، به‌صورتی که اکنون برخی از کشورهای توسعه یافته که اتفاقاً بخش عمده‌ای از جمعیتشان را هم واکسینه کرده‌اند نگران از بروز پیک‌های جدید کرونایی شده‌اند و شاهد مثال این روند هم ابتلای نزدیک به 3000 بیمار جدید در کشور انگلستان است.

این گروه همچنین با اشاره به ورود ویروس جهش یافته هندی به استان‌های جنوبی کشور معتقدند آرامش آماری در نمودارهای روزانه ارایه شده اگرچه می‌تواند امیدوار کننده باشد اما تغییر رفتار این نوع از ویروس و البته متفاوت بودن علائم آن که اتفاقاً بیشتر افراد زیر 40 سال را هدف گرفته می‌تواند دردسری بزرگ برای کشور شناخته شود.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان در سویه دلتا اگرچه بعضاً علائم تنگی نفس، کاهش سطح بویایی و چشایی، کاهش اشتها و درد عضلانی وجود دارد اما این علائم بسیار خفیف‌تر بوده و نشانه‌ها به سمتی رفته که گویی یک سرما خوردگی سخت برای بیمار ایجاد شده است و این موضوع نه تنها کادر درمانی بلکه خود بیماران را هم به اشتباه می‌اندازد و تبعات نگران کننده‌ای خواهد داشت.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه معتقدند تغییر علائم شبیه به سرما خوردگی سخت باعث مراجعه دیرهنگام بیمار به مرکز درمانی شده و همین امر با درنظر گرفتن افزایش قدرت سرایت و بیماری زایی می‌تواند تعداد موارد ابتلا را در دوران یاد شده ایجاد کند و در نهایت بعضاً هم کادر درمان با توجه به علائم یاد شده دچار اشتباه شده و به‌جای آغاز درمان کرونا با درمان مناسب سرماخوردگی بیمار را روانه منزل می‌کنند.

این گروه تاکید دارند در شرایط فعلی برای مدیریت بهترین راهکار افزایش سطح تست‌های سریع و رایگان در سراسر کشور و البته سرعت عمل در انجام واکسیناسیون است چون افرادی که واکسن دریافت می‌کنند، شانس ابتلا به این نوع از ویروس برای آنها کاهش چشمگیری خواهد داشت به عنوان مثال فردی که هر دو دُز واکسن را دریافت کرده باشد شانس ابتلای یک به بیش از 22000 دارد که این سانس مدیریت بحران را برای کادر درمانی بهبود می‌دهد.

تهران شرایط بهتری نسبت به ابتدای خرداد دارد

در همین حال  فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به کُندی روند بهبود شرایط پیک چهارم در پایتخت اظهار داشت: اگرچه در مجموع 10 روز گذشته شرایط بهتری را نسبت به ابتدای خرداد 1400 تجربه می‌کنیم، اما روند بهبودی شرایط همه‌گیری در تهران بسیار کند است که این طولانی شدن درکنار کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند مشکل آفرین باشد.

علیرضا زالی در ادامه افزود: در این شرایط همچنین با کندی ترخیص بستری‌ها از بیمارستان‌های تهران وجود دارد که البته در خیز سوم هم این شرایط تجربه شده است؛ اما بررسی‌های آماری نشان می‌دهد روند بهبودی شرایط در پایتخت نسبت به سایر استان‌ها کند است که باید مراقب این روند باشیم.
 

خیز دوباره کرونا در استان کرمان

طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 13 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، رودبار جنوب، زرند، کرمان، کهنوج، فاریاب و منوجان در وضعیت نارنجی و 10 شهرستان ارزوئیه، رابر، قلعه گنج، ریگان، فهرج، نرماشیر، بم، راور، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، وضعیتی که در آمار مبتلایان و بستری‌ها طی سه هفته اخیر در استان کرمان تقریباً ثابت بوده و به گفته مسئولان شکننده است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 425 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 244 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 27 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 96 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 13 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 45  مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری 101 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 22 هزار و 120 مورد رسیده است.

وی به فوت 5 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار نفر رسیده است.

وی با ابراز نگرانی از اینکه قبل از مدیریت و کنترل موج چهارم کرونا وارد موج پنجم بیماری در استان شویم تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

هشدار برای آغاز پیک پنجم کرونا در استان فارس

بررسی نقشه شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز کرونایی و همچنین مقایسه آن با دو هفته قبل کاملاً نشان می‌دهد که استان‌های فارس و هرمزگان و تا حدودی بوشهر و سیستان و بلوچستان اکنون به کانون‌هایی از نگرانی برای آغاز پیک پنجم کرونا آن هم با ویروس جهش یافته هندی تبدیل شده‌اند.

این موضوع سبب شده که مسئولان استان فارس هشدارهای خود را در این زمینه مطرح و مرتب اعلام می‌کنند که مردم همچنان بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پای‌بند باشند و شرایط را ساده نپندارند.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون 936 هزار و 917 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده 268 هزار و 580 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 108 هزار و 327 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 16 هزار و 582 بیمار مثبت شناسایی و در مجموع از ابتدا تاکنون، 285 هزار و 162 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس هزار و 35 نفر  در بیمارستان‌های استان فارس بستری هستند که از این تعداد 137 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

همچنین در 24 ساعت گذشته 7 هم استانی دیگر در اثر این بیماری جان باختند که با این حساب مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به  چهار هزار و 710 نفر رسید. 

هفته‌های سخت کرونایی پیش‌روی استان گلستان

روند بستری بیماران کرونایی در گلستان همچنان افزایشی بوده و به در حال رسیدن به 300 نفر است. این در حالی است که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان پیش بینی کرده هفته‌های سختی در پیش خواهد بود.

پایین بودن رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه در ستادهای انتخاباتی کاندیداهای شورای شهر که تعدد زیادی دارند، یکی از نگرانی‌ها برای کنترل کرونا است که با توجه به عدم رعایت این دستورالعمل‌ها در ستادهای انتخاباتی و همچنین کم توجهی شهروندان دیگر در سطح شهر و بازگشت به زندگی عادی جمع زیادی از مردم، به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده با موج دیگری از بیماری مواجه خواهیم شد.

علی متکی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان در این باره اظهار داشت: تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان در 4 روز اخیر از 259 نفر به 293 نفر رسیده و متأسفانه این آمار در حال افزایش است.

وی گفت: از این تعداد 52 بیمار در بخش آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند که حال 24 نفر آن کاملاً وخیم بوده و به دستگاه ونتیلاتور وصل هستند.

مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان بیان داشت: با توجه به ازدحام در ستادهای انتخاباتی و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به نظر می‌رسد روزها و هفته‌های سختی را در پیش داشته باشیم.

متکی درباره آخرین رنگ بندی شهرهای استان هم گفت: در حال حاضر گرگان و علی آبادکتول در شرایط نارنجی کرونایی و سایر شهرها در وضعیت زرد قرار دارند اما با توجه به شرایط کنونی احتمال افزایش شهرهای نارنجی در استان وجود دارد.

شناسایی 89 مورد جدید ابتلا در استان سمنان

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت:  در 24 ساعت اخیر (منتهی به ابتدای چهارشنبه) یک بیمار کرونایی در سطح استان جان خود را از دست داده در نتیجه تعداد بیماران فوتی کرونایی در استان از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون به عدد یک هزار و 111 رسید.

وی افزود: طی 24 ساعت منتهی به امروز همچنین 89 مورد بیمار جدید کرونایی نیز در سطح استان سمنان شناسایی شده است همچنین آمارها نشان می‌دهد تعداد بیماران بستری استان به عدد 146 رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان کرد: از ابتدای شیوع کووید 19 تاکنون در سطح استان سمنان 40 هزار و 325 نفر به این بیماری مبتلا شدند که 30 هزار و 211 نفر از این بین به صورت سرپایی مداوا و یا جان خود را از دست دادند و 10 هزار و 845 نفر نیز بعد از بستری در بیمارستان بهبود و مرخص شده‌اند.

دانایی اظهار داشت: در 24 ساعت منتهی به امروز همچنین 17 بیمار کرونایی نیز در سطح استان سمنان با بهبودی از بیمارستان مرخص شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون شهرستان‌های سرخه و آرادان در رنگ‌بندی زرد و شهرستان‌های سمنان، شاهرود، دامغان، مهدی‌شهر، گرمسار و دیگر شهرستان‌های استان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.

روند ثابت کرونا در آذربایجان‌غربی

در شرایط فعلی که روند کلی کرونا در آذربایجان‌غربی خطی و ثابت است، باید با رعایت هرچه بیشتر نکات بهداشتی و به‌ویژه استفاده از ماسک در تجمع‌ها و دورهمی‌ها، آمارها را به سمت کاهشی سوق داد تا استان از شر پیک چهارم خلاص شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با ذکر آمار کرونا در استان گفت: در حال حاضر 12 شهر آذربایجان‌غربی نارنجی و پنج شهر دیگر آن زرد رنگ هستند و در شبانه‌روز گذشته 330 مورد مثبت ابتلاء به ویروس کرونا در استان ثبت شده تا تعداد کل مبتلایان به 176 هزار و 453 نفر برسد.

جواد آقازاده با اذعان به افزایش محسوس تعداد بستری‌ها در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی پس از چند روز کاهش، بار دیگر با شیب کندی رو به افزایش است به‌گونه‌ای که هم‌اکنون 675 نفر تحت عنوان بستری سندرم تنفسی، 329 نفر تحت عنوان بستری مشکوک، 151 نفر تحت عنوان بستری آی‌سی‌یو و 24 نفر تحت عنوان ونتیلاتور در بیمارستان‌های استان تحت مداوا هستند.

وی با تشریح بستری‌های شهرهای آذربایجان‌غربی افزود: در شبانه‌روز گذشته 700 نفر در بیمارستان‌های ارومیه بستری شده‌اند و در دو شهر خوی و مهاباد هم به‌ترتیب 26 و 15 نفر بستری شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی درباره فوتی‌‌های کرونا در استان هم تصریح کرد: پنج نفر از شهروندان آذربایجان‌غربی در روز گذشته در اثر ابتلاء به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که سه نفر از آن‌ها اهل ارومیه و دو نفر دیگر هم اهل خوی و پیرانشهر بوده‌اند و در کل، مجموع جان‌باختگان کرونا در استان به چهار هزار و 692 نفر رسید.

ثبت 460 مورد ابتلای جدید کرونا در استان اصفهان

رضا فدایی با اشاره به اینکه برخی از استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی واکسن بیشتری نسبت به اصفهان دریافت کردند، گفت: با این‌حال تعداد واکسن تزریق شده در اصفهان بیشتر از آنهاست و تاکنون 266 هزار دوز نوبت اول و 81 هزار دوز نوبت دوم واکسن کرونا در استان اصفهان تزریق شده است.

وی افزود: از این تعداد حدود 175 هزار دوز واکسن به سالمندان، 54 هزار دوز به کادر بهداشت و درمان، 20 هزار دوز به بیماران زمینه‌ای و خاص و هشت هزار دوز به مشاغل خاص تزریق شده است.

مدیر بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه میزان پوشش دوز نخست واکسن کرونا معادل 6 درصد جمعیت استان و دوز دوم واکسیناسیون را 2 درصد اعلام کرد، گفت: میزان پوشش واکسیناسیون کرونا برای جمعیت بالای 80 سال 65 درصد، بین 75 تا 80 سال 67 درصد، بین 70 تا 74 سال 61 درصد و بین 65 تا 69 سال 10 درصد است.

وی ادامه داد:  با اینکه احتمال مرگ و میر ناشی از کرونا در میان سالمندان یک هزار برابر سایر افراد است ولی اگر غالب جمعیت سالمندان واکسیناسیون شوند به کاهش آمار فوتی‌ها و خالی ماندن نیمی از تخت‌های بیمارستانی منجر می‌شود به همین دلیل نیاز است که تزریق دوز دوم واکسن به آنها سریعتر انجام شود.

فدایی تصریح کرد:  به علت محدودیت تعداد واکسن‌های موجود، میزان واکسیناسیون در این هفته کاهش یافته اما امید است با تحویل واکسن‌های جدید از هفته آینده این کار با سرعت بیشتر در استان اصفهان انجام شود.

مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای دیگر همگام با واکسیناسیون کرونا برای مردم، محدودیت‌ها را به مرور کم کردند، اظهار داشت: بنابراین ما نیز باید مراقبت لازم را داشته باشیم تا با توجه به شیوع ویروس‌های جهش یافته کرونا در برخی استان های جنوبی کشور، گرفتار موج‌های بعدی کرونا نشویم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر گونه جهش یافته ویروس هندی در جنوب کشور شیوع یافته و نگران این هستیم که مانند دفعه قبل این موج به سایر استان‌ها از جمله اصفهان تسری یابد.

فدایی خاطرنشان کرد: تعداد بیماران سرپایی کرونا در اصفهان در اردیبهشت امسال به اوج خود در موج چهارم رسید و در زمان حاضر تعداد این بیماران سیر نزولی دارد اما همچنان تعداد آن بالا و معادل 2 هزار نفر در هفته است.

وی با بیان اینکه میزان نمونه‌های مثبت تست کرونا در 2 ماه نخست سال جاری به بیش از 40 درصد هم رسید، افزود: این شاخص در زمان حاضر کاهش یافته و به حدود 30 درصد رسیده اما همچنان رقم قابل توجهی است.

فدایی افزود: حدود 800 بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های استان اصفهان بستری هستند که این رقم در مقایسه با 2 هزار و 500 نفر که در 2 ماه نخست امسال داشتیم بسیار کمتر شده اما باید دقت کنیم که اِشغال بودن 800 تخت برای بیماری ویروسی، هنوز زیاد است.

مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به کاهش میزان مرگ و میر در بین بیماران بستری کرونایی، اظهار داشت: در زمستان پارسال حدود 24 درصد از بیماران مثبت کرونایی بستری فوت می‌کردند اما در 2 ماه اخیر این شاخص بین 7 تا 15 درصد بود.

فدایی بیان کرد: ویروس کرونا هنوز ضعیف نشده و وضعیت استان اصفهان شکننده است بنابراین بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید می‌شود.

در همین حال سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به آخرین اعلام آمار کرونا در شبانه روز گذشته، اظهار داشت: 460 مورد جدید ابتلا به کرونا در اصفهان و 22 شهرستان آن شناسایی که از این تعداد 160  بیمار با حال وخیم تنفسی بستری شدند.

وی افزود: در همین مدت 11 نفر مغلوب کرونا شدند و جان باختند و 175 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌ها بستری و تحت درمان قرار دارند.

نجیمی ادامه داد: در همین مدت 120 نفر از بیمارستان‌ها مرخص شدند و آمار بستری‌ها به 876 نفر رسیده که امیدواریم هر چه زودتر تعداد موارد ابتلا، بستری و فوت ناشی از کرونا به صفر برسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم