کد خبر: 196732

سیستان و بلوچستان در آستانه پیک جدید کرونا

افزایش مجدد تعداد موارد شناسایی بیماران جدید کرونا در کشور زنگ خطری قابل توجه در سراسر کشور است که ظاهرا ویروس منحوس همچنان زیرپوستی درحال فعالیت است و درصورت بی‌توجهی به این روند آغاز پیک جدید دور از انتظار نیست.
اتاق خبر 24

درحالی که تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی از بیستم خردادماه تا امروز روند نزولی داشته و به 13 مورد در سراسر کشور از 16 مورد رسیده، اما فعالیت ویروس منحوس در برخی نقاط باعث بروز نگرانی‌هایی تازه در این زمینه شده است و برخی مسئولان و فعالان بهداشت و درمان براین باورند بروز پیک جدید در تعدادی از شهرستان‌ها دور از انتظار نیست.

در این زمینه آمارهای رسمی نشان می‌دهد اکنون استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به عنوان کانون‌های جدیدی از بیماری کرونا شناخته شده‌اند که و روند افزایشی تعداد موارد ابتلا در این مناطق باعث گمانه‌زنی‌هایی در آغاز پیک جدید کرونا حداقل در سیستان و بلوچستان شده است.

البته با درنظر گرفتن شرایط فعلی در این مناطق کارشناسان بهداشت و درمان براین باورند که اکنون قاعده هرم آلودگی در این سه استان تکمیل شده و درصورت افزایش روند بیماری در استان کرمان نگرانی‌های شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد چون در شرایط فعلی آمارهای رسمی وزارت بهداشت در استان‌های سیستان‌و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر حکایت از افزایش قابل توجه بیماری داشته و بخش‌های جنوبی استان فارس هم شاهد تغییرات معنادار تعداد مراجعه‌های بیماران بوده است.

افزایش 46 درصدی موارد شناسایی در یک هفته

در راستای این مهم بررسی آماری نشان می‌دهد در یک هفته گذشته یعنی از تاریخ 16  تا 23 خرداد 1400 روند افزایشی تعداد موارد ابتلا سیر صعودی با سرعت بیشتری به خود گرفته و با ثبت رکورد افزایش 46 درصدی حکایت از آتش زیرخاکستر ویروس منحوس دارد.

کارشناسان بهداشت و درمان در این‌باره معتقدند کاهش توجه مردم به پروتکل‌های بهداشتی و البته افزایش قدرت انتقال ویروس در شرایط فعلی عاملی بوده تا سیر صعودی دوباره آغاز شده و مشکلاتی به میان آورده باشد که درصورت بی‌توجهی به این روند و البته افزایش سفرهای بین‌شهری در تعطیلات نیمه خرداد جای تردید نیست که در روزهای آتی این روند ادامه داشته و مشکلاتی به کادر درمانی تحمیل کند.

این گمانه‌زنی درحالی رنگ و بوی تازه‌ای به خود می‌گیرد که نه در همین دوره موارد بستری رشد 6.28 درصدی داشته و از عدد 1027 نفر در روز ابتدای دوره به 1091 مورد روز گذشته رسیده است و در همین رابطه تعداد موارد مرگ ثبت شده بر اثر بیماری کرونا نیز از 122 نفر به 187 نفر یعنی رشد بیش 53 درصدی بوده که واقعیت اهمیت جلوگیری از تکمیل هرم آلودگی تازه در جنوب کشور را دو چندان گوشزد می‌کند.

تعداد شهرهای قرمز به‌معنای شعله‌های پراکنده

از سوی دیگر نگاه دقیق به پراکندگی و البته روند تغییر وضعیت شهرستان‌ها در این دوره نشان می‌دهد که اکنون در جنوب شرقی و جنوب کشور شعله‌های پراکنده بیماری شکل گرفته و در برخی از موارد هم در نوار غربی این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده تغییرات معناداری شکل بگیرد که تعیین کننده خواهد بود.

البته نکته اصلی همانطور که قبلاً نیز اشاره شد جلوگیری از تکمیل هرم آلودگی در خرداد 1400 با اضافه شدن نام استان کرمان به کانون‌های آلودگی  فعلی است؛ چون کارشناسان براین باورند که درصورت این اتفاق برای مقابله با انتشار آلودگی به سایر استان‌ها کار دشوارتر شده و آغاز پیک پنجم در دوره پایانی پیک چهارم متصور خواهد شد.

شاهد مثال این روند هم از سوی کارشناسان پایان سال تحصیلی و آغاز تعطیلات تابستانی دانش آموزان است که احتمالاً باعث افزایش تقاضای سفر در برخی نقاط بخصوص شهرستان‌های ساحلی و ییلاقی خواهد شد که این اتفاق خود زمینه دست به دست شدن ویروس در بخش‌های مختلف کشور می‌شود.

12.2 نفر به ازای یک میلیون نفر فوتی کرونا

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره روند کرونا اظهار داشت: موارد مرگ و میر ناشی از کرونا 12.2 نفر به ازای هر یک میلیون نفر در چهارمین هفته خرداد 1400 نسبت به هفته قبل خود برآورد شده است.

سیما لاری همچنین در ادامه افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد موارد بستری نسبت به هفته سوم خرداد 10.5 درصد کاهش داشته و در این دوره به ازای هر 100 هزار نفر 10.4 نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و موارد بستری هم در این دوره کاهش 10.5 درصدی را تجربه کرده است.

لاری در ادامه تاکید کرد: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد موارد فوتی در این دوره کاهش 20 درصدی و نرخ مراجعه بیماران سرپایی هم 17 درصد نسبت به هفته قبل کاهش را تجربه کرده است.

وی معتقد است شرایط فعلی از نظر روند همه‌گیری و البته نرخ رشد تعداد موارد ابتلا در استان سیستان بلوچستان به‌گونه‌ای است که این استان در استانه موج جدید کرونا قرار گرفته و درصورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی نه تنها این استان بلکه استان‌های همجوارش نیز با مشکلاتی روبرو خواهند شد.

نگرانی از اوج‌گیری دوباره کرونا در گلستان/ روند افزایشی بیماران بستری ادامه دارد

آمارهای دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان نشان می‌دهد که میزان شیوع کرونا در یک هفته اخیر روندی صعودی به خود گرفته و تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای نسبت به هفته‌های قبل پیدا کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ضمن تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، درباره ساده‌انگاری شرایط هشدار داده و تأکید کرده تا زمانی که بیش از 70 درصد جامعه در مقابل کرونا واکسینه نشوند، ایمنی جمعی حاصل نخواهد شد و حتی پس از واکسیناسیون نیز باید تا مدت نامشخصی پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود.

عبدالرضا فاضل با اشاره به تزریق بیش از 64 هزار و 300 دز واکسن در استان از کسانی که واکسن دریافت کرده‌اند خواست مانند گذشته پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

به گفته وی در حال حاضر 279 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که این تعداد نسبت به روز قبل آن 9 نفر بیشتر شده است. از این تعداد 58 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه به سر می‌برند و 18 نفر هم به دستگاه ونتیلاتور وصل هستند.

تبلیغات انتخاباتی به ویژه کاندیداهای شورای شهر وضعیت کرونایی شهر گرگان را تهدید می‌کند. عدم توجه برخی از کاندیداها به دستورالعمل‌های بهداشتی و گردهمایی‌های شبانه در ناهارخوران گرگان، می‌تواند شعله‌های کرونا را بار دیگر شعله‌ور کند.

بستری 415 بیمار قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان

طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 13 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، رودبار جنوب، زرند، کرمان، کهنوج، فاریاب و منوجان در وضعیت نارنجی و 10 شهرستان ارزوئیه، رابر، قلعه گنج، ریگان، فهرج، نرماشیر، بم، راور، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، وضعیتی که در آمار مبتلایان و بستری‌ها طی سه هفته اخیر در استان کرمان تقریباً ثابت بوده و به گفته مسئولان شکننده است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 452 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 251 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 19 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 95 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 21 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 29  مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری 71 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 21هزار و 932 مورد رسیده است.

وی به فوت 3 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 2 هزار و 984 نفر رسیده است.

وی با ابراز نگرانی از اینکه قبل از مدیریت و کنترل موج چهارم کرونا وارد موج پنجم بیماری در استان شویم تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

بستری‌های روزانه در ارومیه به حدأقل رسید

 آثار رفتارهای مسئولیت‌پذیر شهروندان در آذربایجان‌غربی، اثرات خود را هر روز بیشتر نشان می‌دهد و با کاهش آمار مبتلایان، تعداد بستری‌ها نیز به طبع آن کاهش می‌یابد و در همین راستا تعداد بستری‌های روزانه در مرکز آذربایجان‌غربی به کمترین میزان خود از زمان آغاز پیک چهارم رسیده است که قطعاً در آینده تعداد فوتی‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با با بیان جزئیات بیماری کرونا در استان گفت: در شبانه‌روز گذشته، آمار کاهشی بیماران کرونایی ادامه داشته است به‌طوری که 284 مورد مثبت ابتلاء به ویروس کرونا در آذربایجان‌غربی شناسایی شد تا تعداد کل مبتلایان به 175 هزار و 768 نفر افزایش یابد

جواد آقازاده با تشریح آمار بستری‌ها در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته تعداد بستری‌های سندرم حاد تنفسی برای اولین بار وارد کانال 600 نفری شده است به‌گونه‌ای که 649 نفر گزارش شده و در کنار آن تعداد بستری‌های مشکوک هم 269 نفر و تعداد بستری‌های آی‌سی‌یو 135 نفر اعلام شده است.

وی با ابراز خوشحالی از کاهش تعداد بستری‌های روزانه در ارومیه افزود: خوشبختانه با کاهش تعداد مبتلایان در مرکز استان، تعداد بستری‌ها هم شدیداً کاهش داشته و به 30 مورد رسیده است و در کنار آن، این آمار برای دو شهر خوی و مهاباد به‌ترتیب 15 و 9 مورد گزارش شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با یادآوری پایین بودن تعداد فوتی‌ها در استان تصریح کرد: در شبانه‌روز گذشته 9 نفر در اثر ابتلاء به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که پنج نفر از آنان اهل ارومیه و یک نفر از هر کدام از شهرستان‌های پلدشت، ماکو، میاندوآب و مهاباد بوده‌اند که در کل، میزان فوتی‌های کرونا در آذربایجان‌غربی به چهار هزار و 684 نفر رسیده است.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در  ایلام به 60 درصد کاهش یافته است

 محمد‌کریمیان‌در گفت و گو با خبرنگار  تسنیم در ایلام اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 39 ابتلای جدید کرونا شناسایی شد که با این احتساب مجموع مبتلایان استان به 39 هزار و 384 نفر رسیده است.

وی افزود: 24 بستری جدید کرونا در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بستری های موجود استان به 81 نفر افزایش یافت.

 کریمیان یادآور شد: از بستری های جدید هفت نفر مربوط به ایلام و 6 نفر آبدانان است که دارای بالاترین بستری جدید در استان هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: همچنین از بستری های جدید پنج نفر مربوط به دهلران، سه نفر چرداول، 2 نفر دره شهر و یک نفر نیز مربوط به مهران است.

 کریمیان اضافه کرد: شهرستان های ایلام، دهلران و چوار در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها در وضعیت زرد قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در ادامه به کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان ایلام اشاره کرد و گفت:  رعایت پروتکل‌های بهداشتی در  ایلام به 60 درصد کاهش یافته است.

این مقام ارشد بهداشتی استان ایلام  افزود: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی بین اصناف و مردم  بشدت کاهش یافته است و پس از عبور از قله پیک به نظر می‌رسد شاهد عادی انگاری بالایی در اکثر استان های کشور از جمله ایلام هستیم.

وی تاکید کرد: جایی که ما در برهه‌های زمانی در هفته های گذشته بهترین وضعیت رعایت پروتکل‌ها در کشور را داشتیم اما اکنون جزو استان‌هایی هستیم که رعایت دستور العمل‌ها در آن  کاهش یافته است.

کریمیان افزود: با توجه به تجربه بیش از یک سال مقابله با کرونا هر زمانی که وضعیت بیماری در استان بد می شود همه وارد فاز رعایت می شوند و زمانی که وضعیت بیماری کنترل می شود، رها می شود.

وی با بیان اینکه نقش مردم در کنترل بیماری بسیار مهم است، افزود: رعایت پروتکل ها کاهش یافته و در بهترین حالت، متوسط استفاده از ماسک در استان 60 تا 65 درصد و در شهر ایلام که دارای بیشترین جمعیت استان است 50 درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: در بهترین حالت نیمی از مردم بر اساس ارزیابی های میدانی ما از ماسک استفاده نمی کنند که می تواند خطرناک باشد و این عدم استفاده از ماسک بین سنین مختلف است.

کریمیان ادامه داد: در گذشته بیشترین عدم رعایت بین نوجوانان بود اما اکنون بزرگسالان، سالمندان، گروه‌های ادرای و غیر اداری، اصناف و بازاریان رعایت نمی‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام  تصریح کرد: با توجه به وضعیت ناپایدار در استان های جنوب کشور از جمله هرمزگان که اکثر شهرهای آن در وضعیت قرمز قرار دارند و گونه های جهش یافته هندی و آفریقایی شناسایی شده در صورت عدم رعایت امکان ورود این نوع ویروس به ایلام نیز وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم