کد خبر: 196720

کاهش نزولی فوتی‌های کرونایی

با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و تلاش مبارزان سلامت خوشبختانه آمار ابتلا و موارد فوت ناشی از بیماری کرونا روند کاهشی دارد.
اتاق خبر 24

کشور تاکنون با چهار پیک کرونا روبه‌رو شده است و در این پیک‌ها متأسفانه بسیاری از هموطنان در مقابله با این بیماری جان خود را از دست دادند و در این مسیر کادر درمان تلاش‌های بی‌وقفه‌ای انجام داده‌اند که تمام مردم از آنها سپاسگزار هستند.

با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و تلاش مبارزان سلامت خوشبختانه آمار ابتلا و موارد فوت ناشی از بیماری کرونا روند کاهشی دارد اما نباید تصور کرد که شیوع این بیماری به پایان رسیده است و باید باز موارد بهداشتی و فاصله اجتماعی رعایت کنند.

مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی در این راستا اظهار داشت: به‌جز استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان که چند شهرستان وضعیت قرمز دارند و همچنین یک شهر در کرمانشاه بقیه شهرهای کشور در وضعیت نارنجی یا زرد قرار دارند.

وی افزود: امیدواریم که شهرهایی که در وضعیت نارنجی قرار دارند، به‌سمت زرد شدن بروند و شهرهای زرد نیز به‌سمت شهر سفید تغییر پیدا کنند.
در راستای واکسیناسیون در کشور غلامرضا غفاری سرپرست سازمان امور دانشجویان عنوان کرد: واکسیناسیون دانشجویان و دانشگاهیان از شهریورماه امسال آغاز می‌شود و تا مهر و آبان ادامه دارد.

مجموع فوتی‌های ناشی از کرونا در ایلام به 797 نفر رسید

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اعلام کرد: 18 ابتلای جدید نیز در 24 ساعت گذشته شناسایی شده و مجموع مبتلایان استان به 39 هزار و 345 نفر افزایش یافته است.

به‌گفته وی مجموع بهبودیافتگان کرونا نیز در استان تاکنون 38 هزار و 290 نفر بوده است.

کریمیان با ابراز اینکه شهرستان ایلام همچنان دارای بیشترین تعداد بستری جدید در استان است، یادآور شد: در شبانه‌روز گذشته 13 ابتلای جدید کرونا در مراکز درمانی بستری شدند که با این احتساب مجموع بستری‌های موجود در استان به 77 نفر افزایش یافت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ادامه داد: از بستری‌های جدید چهار نیز مربوط به مهران، 2 نفر ایوان، یک نفر آبدانان، یک نفر دهلران و یک نفر سیروان است.

وی در مورد رنگ‌بندی کرونای شهرستان‌های استان هم گفت: شهرهای ایلام، دهلران و چوار همچنان در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت زرد قرار دارند.

بستری 452 بیمار قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان

طبق آخرین آمار رنگ‌بندی کرونایی اعلام‌شده در زمان حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 13 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، رودبار جنوب، زرند، کرمان، کهنوج، فاریاب و منوجان در وضعیت نارنجی و 10 شهرستان ارزوئیه، رابر، قلعه‌گنج، ریگان، فهرج، نرماشیر، بم، راور، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، وضعیتی که در آمار مبتلایان و بستری‌ها طی سه هفته اخیر در استان کرمان تقریباً ثابت بوده و به‌گفته مسئولان شکننده است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان راجع به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 452 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 256 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند اضافه کرد: 22 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 109 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 12 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 44 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 62 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید19، تاکنون به 21هزار و 861 مورد رسیده است.

وی با اعلام فوت 5 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان افزود: مجموع جان‌باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 2 هزار و 981 نفر رسیده است.

وی با ابراز نگرانی از اینکه "قبل از مدیریت و کنترل موج چهارم کرونا وارد موج پنجم بیماری در استان شویم" تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق‌قرمز قرار دارند و رفت‌وآمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران‌کننده است.

تعداد بیماران بستری کرونایی در استان کردستان کاهش یافت

آخرین وضعیت کرونا در استان کردستان حکایت از کاهش تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونایی دارد به‌طوری‌که از 92 بیمار شناسایی‌شده به 69 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس و از 282 بیمار بستری به 260 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته کاهش یافته است.

براساس آخرین گزارش منتشره در زمان حاضر 260 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که سنندج با 168 نفر، سقز 11 نفر، مریوان 24 نفر، قروه 8 نفر، بیجار 5 نفر، کامیاران 26 نفر، دیواندره 5 نفر، بانه 11 نفر و دهگلان 2 نفر شمار بستری‌شدگان کرونایی در کردستان را تشکیل می‌دهند.

هم‌اکنون 43 بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی‌سی‌یو) بستری و حالشان خوب نیست و با یک بیماری فوتی در 24 ساعت گذشته، شمار فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تاکنون به 1351 نفر رسیده است که از این تعداد 540 نفر در سنندج، 248 نفر در سقز، 106 نفر در قروه، 77 نفر در کامیاران، 105 نفر در بانه، 77 نفر در دیواندره، 61 نفر در بیجار، 114 نفر در مریوان، 20نفر در دهگلان و 3 نفر در سروآباد است.

روند ابتلا به کرونا در استان بوشهر کاهشی شد

سعید کشمیری با اشاره به خارج شدن شهرهای قرمز کرونایی اظهار داشت: از 10 شهرستان استان بوشهر 70 درصد در وضعیت نارنجی و مابقی زرد است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر میانگین روزانه بیماران بستری در مراکز درمانی را کاهشی دانست و بیان کرد: روز گذشته 73 نفر در بیمارستان‌های استان بستری شدند و اکنون تعداد کل بستری‌ها ناشی از کرونا در بیمارستان‌های استان به 267 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه روز گذشته کرونا در بوشهر 2 قربانی گرفت خاطرنشان کرد: روز گذشته یک خانم و یک آقا 72 و 67 ساله با سابقه بیماری به‌سبب ابتلا به کرونا جان باختند و تعداد فوتی‌های استان بوشهر به‌سبب ابتلا به کرونا تاکنون به یک‌هزار و 196 نفر رسید.

کشمیری با اشاره به ترخیص 60 بیمار از بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر افزود: اکنون 28 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و 18 بیمار با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

وی گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 46 هزار و 200 نفر در استان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونای استان بوشهر وضعیت ابتلا به کرونا در استان را کاهشی دانست و گفت: این شرایط شکننده و ناپایدار است و تنها راه پیشگیری از ابتلا به کرونا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر روند تزریق واکسن کرونا را کاهشی دانست و افزود: تا رسیدن محموله جدید واکسن، تزریق آن قدری کند است که با ارسال محموله جدید گروه‌های هدف واکسینه می‌شوند.

تعداد بیماران مبتلا به کرونا در گلستان به 270 نفر رسید

چند هفته‌ای است که روند افزایشی شیوع کرونا و تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی استان گلستان آغاز شده و همچنان ادامه دارد. در تازه‌ترین آماهای دانشگاه علوم پزشکی استان، تعداد موارد بستری در بیمارستان‌های استان به 270 نفر رسیده است.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد رعایت پروتکل‌های بهداشتی به پایین‌ترین حد خود در چند ماه گذشته رسیده است و بسیاری از افراد حتی در مراکز دولتی و در محوطه مراکز درمانی هم از ماسک استفاده نمی‌کنند. تداوم این بی‌توجهی‌ها در کنار گسترش کرونای هندی و آفریقای جنوبی در برخی شهرها می‌تواند زمینه اوج گیری دوباره بیماری را فراهم کند.

براساس  آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان 270 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که 52 نفر در بخش آی سی یو تحت مراقبت قرار دارند و حال 20 بیمار وخیم است.

رنگ بندی شهرهای استان هنوز تغییر نکرده است و گرگان و علی آبادکتول در وضعیت نارنجی و 12 شهرستان دیگر از جمله گنبدکاووس در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

واکسیناسیون سالمندان بالای 70 سال در حال انجام است و تاکنون 64 هزار و 167 نفر در استان دز اول واکسن کرونا را تزریق کردند.

318 بیمار کرونایی جدید در اصفهان شناسایی شد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به روند کاهشی کرونا در استان اظهار داشت: اوایل خرداد امسال موارد مثبت ابتلا از کل نمونه‌های آزمایش کرونا در استان حدود 25 درصد بود اما با روند کاهشی ابتلا به کووید 19 این آمار کاهش یافت و به 20 درصد رسیده است.

وی افزود: هر چه این شاخص کاهش یابد به معنی شیوع کمتر ویروس کرونا در سطح جامعه است و در حال حاضر تعداد بیماران جدید بستری نیز در چند روز اخیر بین 130 تا 140 نفر بوده و تمامی بیماران دارای علائم کرونا بستری در بیمارستان ها در کانال 850 تا 900 نفر قرار دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه سرعت کاهش بیماران کرونایی در استان در چند روز اخیر کُند شده است، تاکید کرد: اگر مردم از دستورهای بهداشتی غفلت کنند ممکن است این روند کاهشی متوقف شود و حتی به سمت ثابت شدن یا افزایشی پیش برود.

وی ادامه داد:  به طور معمول هر چهار روز یک تغییر در آمار بوجود می آید بنابراین اگر رفتارهای مردم در روزهای آینده به سمت تجمعی و عادی اِنگاری پیش رود این احتمال وجود دارد که آمار کرونا در اواخر خرداد افزایش یابد.

318 بیمار کرونایی جدید در اصفهان شناسایی شد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به آخرین اعلام آمار کرونا در شبانه روز گذشته، اظهار داشت: 318 مورد جدید ابتلا به کرونا در اصفهان و 22 شهرستان آن شناسایی که از این تعداد 143 بیمار با حال وخیم تنفسی بستری شدند.

وی افزود: در همین مدت15  نفر مغلوب کرونا شدند و جان باختند و 194 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌ها بستری و تحت درمان قرار دارند.

نجیمی ادامه داد: در همین مدت 83 نفر از بیمارستان‌ها مرخص شدند و آمار بستری‌ها به 894 نفر رسیده که امیدواریم هر چه زودتر تعداد موارد ابتلا، بستری و فوت ناشی از کرونا به صفر برسد.

خیز ملایم کرونا در استان اردبیل 

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل با تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اظهار داشت: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستان‌های اردبیل و خلخال در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های پارس‌آباد، مشگین‌شهر، گرمی، بیله‌سوار، نیر، نمین، سرعین، کوثر و اصلاندوز در وضعیت زرد قرار دارند.

وی بیان کرد: در طول 24 ساعت گذشته 31 نفری بستری، یک نفر فوتی، 23 نفر بهبودیافته، 47 نفر بستری آی‌سی‌یو و 184 نفر بستری همزمان به ثبت رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اردبیل تصریح کرد: طبق بررسی‌های انجام گرفته تمامی مراجعین و بیماران بدحال بیمارستان‌ها شرکت در دورهمی‌ها و ستادهای انتخاباتی را از عوامل ابتلا به کرونا اعلام کرده‌اند و طبق معاینات کادر درمان میزان درگیری و شدت ابتلا به کرونا نیز در همه بیماران به نسبت بالا گزارش شده است.

حبیب‌زاده گفت: از کانون‌های اصلی آلودگی‌های ویروس کرونا شرکت در تجمعات انتخاباتی به شمار می‌رود و شهروندان بهتر از با رعایت کامل فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده مداوم از مواد ضدعفونی کننده از این اماکن استفاده کنند.

شناسایی 59 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان خراسان جنوبی 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 145 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که در مجموع 30 بیمار جدید شامل 10 مورد بستری و 20 مورد سرپایی شناسایی شدند.

کامبیز مهدی‌زاده افزود: از این تعداد 16 مورد از شهرستان بیرجند، شهرستان‌های قاین و نهبندان هر کدام 5 مورد جدید، درمیان 2 مورد و زیرکوه و سربیشه هرکدام 1 مورد جدید کرونا شناسایی شدند.

وی با بیان اینکه همزمان در شبانه روز گذشته از 162 تست سریع کرونا نیز 29 بیمار جدید شناسایی شد، افزود: در حال حاضر 185 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 66 نفر کرونا مثبتند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: از این تعداد 6 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال یک نفر نامساعد است.

مهدی‌زاده افزود: در شبانه روز گذشته با ثبت دو مورد فوت جدید ناشی از کرونا تعداد فوتی‌های این بیماری در استان به 908 نفر رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تاکنون 42 هزار و 777 نفر در استان واکسن کرونا در نوبت اول و 6 هزار و 142 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم