کد خبر: 196503

وزیر بهداشت: تزریق واکسن‌های ایرانی از خرداد ماه آغاز می‌شود

 وزیر بهداشت از افتتاح هزار و ۴۰۰ پروژه حوزه‌ سلامت و ۱۴ هزار تخت تا مرداد ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: سالم‌ترین و بی‌ضررترین واکسن بومی کرونا را در اختیار داریم.
اتاق خبر 24

سعید نمکی ظهر امروز در بیست و سومین آیین پویش ره سلامت و افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی گیلان اظهار داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان در عرصه تجهیزات پزشکی همواره درخشیده‌اند و داروسازان ما در کمتر از 50 روز توانستند نیاز ما به داروهای ضد ویروس حل کرده و ما را از واردات برخی داروهای خارجی بی‌نیاز کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن قدردانی از همکاری سپاه، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها و نهادهای مردمی و دولتی در جهت مقابله با ویروس کرونا ابراز داشت: یاد و خاطره تمام شهدای مدافع حرم و سلامت را گرامی می‌داریم.

نمکی‌ با اشاره به ویژگی‌های خطه سرسبز گیلان گفت: گیلان سرزمین ارزشمندی است و در کنار برخورداری از طبیعت زیبا، سرزمین مردان و زنان بزرگ، علماء و شهدا و قطعه مهمی از تاریخ و فرهنگ این سرزمین است و به همه مردمان گیلان به‌جهت نقش‌آفرینی‌های تاریخی‌شان درود می‌فرستیم.

وی به برپا ماندن فرهنگ استقامت و پایداری در این سرزمین اشاره و بیان کرد: در دوران دفاع مقدس مسیر حمله دشمن را می شناختیم اما در بحران کرونا، همه راه‌ها را بر ما بستند و آمریکایی‌ها که ادعا داشتند برای تجهیزات و دارو هیچ منعی ندارند اما به‌عنوان تروریسم بین‌المللی حتی راه ماسک را بر ما بسته بودند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به روزهای نخست کرونا گفت: استان گیلان و قم دو نقطه اولیه بیماری کرونا بودند و ما لحظه به لحظه در حال رصد وضعیت بودیم؛ در همان روزهای ابتدایی اقدام به طراحی کیت شناخت بیماری کردیم و می‌دانستیم که باید روی پای خود بایستیم.

نمکی‌ خاطرنشان کرد: عده‌‌ای در همان روزهای نخست شیوع بیماری در کشور می‌گفتند که این ویروس از دی ماه وارد کشور شده بود در صورتی‌که در تاریخ 23 بهمن 98، فقط دو یا 3 مورد مشکوک به کرونا داشتیم و قبل از آن هیچ مورد مشکوکی نداشتیم.

وی با بیان اینکه هنوز ابعاد مختلف این ویروس نهفته است ابراز داشت: کشورمان که واردکننده ماسک، گان و ونتیلاتور بود اما در کمتر از 60 روز به همت فرزندان رشید این سرزمین به تولیدکننده این اقلام تبدیل شد و پیک خطرناک بیماری مدیریت شد و پس از ان پیک‌های بزرگ دیگر را پشت سر گذاشتیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: پیک چهارم کرونا با ویروس انگلیسی همراه شد و قدرت بیماری‌زایی و کشندگی ویروس انگلیسی هم به مراتب بیشتر بود اما به لطف خدا مدیریت شد؛ وضعیت به گونه‌ای بود که روزانه بیش از 300 هزار بیمار داشتیم اما‌ توانستیم از بستری شدن 150 هزار مورد جلوگیری کنیم.

نمکی گفت: توسعه زیرساخت‌ها‌ در شرایط کرونا اتفاق دیگری بود و در طول 14 ماه سعی کردیم تا بتوانیم هزار و 400 پروژه، 14 هزار تخت را به نیت 14 معصوم تا مرداد سال 1400 به اتمام برسانیم همچنین در سال گذشته 9 دستگاه سی تی اسکن به گیلان داده شد و تعداد تخت‌های ICU دو برابر شد.

وی از توزیع بیش از 5 هزار و 200 دستگاه ونتیلاتور در کشور خبر داد و بیان کرد: 600 تخت عادی و 80 تخت ICU در طول همین مدت در گیلان افزوده شد و تعداد آزمایشگاه‌های تشخیصی نیز از 2 آزمایشگاه به بیش از 300 آزمایشگاه در کشور رسید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن ایرانی کرونا را افتخار جدیدی برای کشور دانست و ابراز داشت: ما از ابتدا واکسن‌ساز بودیم و امروز خوشبختانه، پاستور به عنوان نخستین پایگاه و برکت به عنوان دومین‌ پایگاه، مطالعات فاز 2 این واکسن‌ها کامل و فاز 3 در حال پیشروی است.

نمکی از تزریق واکسن‌های ایرانی از خرداد ماه خبر داد و گفت: در حال ساخت یکی ممتازترین واکسن‌های دنیا هستیم و می‌توانیم بگوییم که سالم‌ترین و بی‌ضررترین واکسن بومی کرونا را در اختیار داریم که با مرحمت الهی و برکت خون شهدا محقق شد و توانستیم در کمتر از یک سال به مجموعه‌های عظیم دنیا بپیوندیم.

به گزارش تسنیم، بهره‌برداری و افتتاح 31 طرح حوزه سلامت از مهم‌ترین برنامه‌های سفر وزیر بهداشت به استان گیلان بود و برای اجرا و بهره‌برداری از این طرح‌ها بیش از 400 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده که امروز به صورت ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم