کد خبر: 196493

پول ایران چگونه قوی‌ترین پول منطقه می‌شود؟

محسن رضایی در یادداشتی نوشت: ما با تقویت تولید ملی، صادرات، ارتباطات گسترده‌تر با همسایگان، ایجاد اتحادیه کشورهای آسیای جنوب غربی، می‌توانیم صاحب یکی از قوی‌ترین پول‌های منطقه باشیم.
اتاق خبر 24

«محسن رضایی» در یادداشتی درباره اینکه پول ایران چگونه قوی‌ترین پول منطقه خواهد شد؟ نوشت.

متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

در مصاحبه با خبرنگاران گفتم که می‌خواهم پول ملی ایران را در شمار قدرتمندترین پول‌های منطقه دربیاورم. این موضوع نیاز به درک تعریف «ارزش پول» و «قدرت پول» دارد که به زبان ساده آن را شرح می‌دهم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در علم اقتصاد، قدرت پول ملی با ارزش پول ملی متفاوت است. قدرت پول ملی به این معناست که واحد پول ملی یک‌کشور، نزد کشورهای دیگر و همسایگان به صورت ذخیره ارزش دربیاید و در جهان به آن اعتماد شود.

وی گفت: هم اکنون در جهان قیمت «ین» ژاپن، در حدود یک صدم دلار است و پول یک کشور عربی دوبرابر دلار، قیمت دارد. قدرت یِن، اما بیشتر از آن پول عربی است. قدرت یک پول، مهمتر از نرخ برابری آن است. تقویت ارزش پول البته در راستای تقویت قدرت پول قرار می‌گیرد.

رضایی گفت: به بیان دیگر، اگر بجای حذف چهار صفر، هفت صفر از پول ملی مان کم کنیم، بدون هیچ تلاشی صاحب یکی از با ارزش‌ترین پول‌های ملی در جهان می‌شویم، اما این ارزش، قدرت پول ما را افزایش نمی‌دهد. قوی بودن یک پول ملی، بر اساس اعتماد سایر کشورها به آن پول در مبادلات و ذخایر است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: همچنین افزایش ارزش برابری در یک فرایند طبیعی در نتیجه افزایش تولید و افزایش صادرات یک کشور در طول زمان و تقویت آن واحد پولی، در قدرتمندی پول تاثیرگذار است.

وی گفت: این اقتداربخشی به پول ملی، به دیپلماسی ما و تقویت مناسبات و روابط تجاری کشورمان با همسایگان و اقتصادهای همجوار و کشورهای آسیای جنوب غربی هم مرتبط است.

رضایی بیان داشت: ما با تقویت تولید ملی و صادرات و ارتباطات گسترده‌تر با همسایگان و ایجاد اتحادیه کشورهای آسیای جنوب غربی و پذیرش بیشتر توسط سایر کشورها و تقویت ارزش پول ملی، می‌توانیم صاحب یکی از قوی‌ترین پول‌های منطقه باشیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در مورد قدرت پول ملی می‌گوییم «می توانیم» زیرا تخصص و برنامه داریم.

منبع: میزان