کد خبر: 196418

دولت عراق: نظارت بین‌المللی بر انتخابات عراق در کار نیست

 محافل عراقی ضمن تأکید بر برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور اعلام کردند که عدم برگزاری انتخابات در موعد مقرر به‌منزله واردشدن عراق به تونلی تاریک و دارای تبعات خطرناکی است.
اتاق خبر 24

«آلا طالبانی» رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی در پارلمان عراق از رویکردی که نزد برخی گروه‌ها برای به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق دارند، پرده برداشت.

وی افزود: تظاهرات‌کنندگان که روز سه‌شنبه گذشته در بغداد دست به تظاهرات زدند همان تظاهرات‌کنندگان اکتبر نیستند و خواسته‌های آنها کاملاً متفاوت است و خواستار تعویق انتخابات هستند.

تعویق انتخابات عراق را وارد تونلی تاریک خواهد کرد

«رعد الماس» از رهبران ائتلاف دولت قانون عراق هم اعلام کرد: تعویق انتخابات عراق را وارد مرحله تاریکی خواهد کرد.

وی افزود: هر صحبتی درباره تعویق انتخابات پارلمانی که قرار است در اکتبر آینده برگزار شود، بسیار خطرناک است و عراق را وارد تونل تاریکی می‌کند و تبعات وخیمی با توجه به انبوه بحران‌ها به‌دنبال دارد.

الماس اظهار داشت: هرگونه تلاشی برای به تعویق انداختن انتخابات اوضاع عراق را به‌هم خواهد زد و این مردود است. بیشتر گروه‌های سیاسی از میزان مخاطراتی که تعویق انتخابات به‌دنبال خواهد داشت، آگاه هستند و بر برگزاری آن در موعد مقرر اصرار دارند.

وی ادامه داد: امنیت قبل از انتخابات به رأی‌دهندگان و نامزدها اطمینان می‌دهد و سبب می‌شود که مشارکت مردمی گسترده، رقم زده شود.

بهترین راه برای حل مشکلات کشور برگزاری انتخابات در موعد مقرر است

فراکسیون بیارق الخیر در مجلس عراق احتمال تشکیل دولت موقت پس از حوادث اخیر در این کشور را بعید دانست.

«محمد الخالدی» رئیس فراکسیون بیارق الخیر در پارلمان عراق در این باره گفت: تشکیل دولت موقت فوق‌العاده، بعید به‌نظر می‌رسد، زیرا براساس قانون اساسی یا قوانین عادی، نیروهای سیاسی نمی‌توانند دولت فوق‌العاده تشکیل دهند.

وی افزود: نیروهای سیاسی نمی‌توانند دولت فوق‌العاده تشکیل دهند، زیرا به‌دلیل تعدد فراکسیون‌های سیاسی و جریانات هویتی، معلوم نیست چه جریانی باید کابینه را تشکیل دهد.

این نماینده مجلس عراق همچنین گفت: بهترین راه برای حل مشکلات کشور برگزاری انتخابات پارلمانی در زمان اعلام‌شده در اکتبر و عدم تعویق مجدد آن است.

دولت عراق: هیچ نظارت بین‌المللی در مورد انتخابات پارلمانی عراق وجود ندارد

وزارت امور خارجه عراق موضع بغداد نسبت به نظارت بین‌المللی انتخابات عراق را مشخص کرد.

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت امور خارجه عراق در یک بیانیه  گفت: هیچ نظارت بین‌المللی بر انتخابات عراق وجود ندارد بلکه تیمی از سازمان ملل برای نخستین بار و به‌درخواست دولت عراق با پایبندی کامل به حاکمیت ملی عراق بر آن نظارت می‌کند.

وی پیش از این نیز تأکید کرده بود که در راستای افزایش اعتماد به روند انتخابات و تحقق مشارکت گسترده در آن، شورای امنیت سازمان ملل به‌اتفاق آرا تمدید فعالیت دفتر سازمان ملل را تصویب کرد و براساس مصوبه جدید شورای امنیت برای اولین بار هیئتی بین‌المللی برای نظارت بر انتخابات عراق اعزام می‌شود.

وی اعلام کرده بود که این مصوبه به‌خواست بغداد انجام شده و در آن بر پایبندی کامل به حاکمیت و استقلال و تمامیت ارضی عراق و بر حمایت از تلاش‌های دولت برای رویارویی با چالش‌های پیشِ‌روی کشور و تثبیت ثبات در عراق تأکید شده است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق بیان کرده بود که شورای امنیت همچنین از تلاش‌های ملی در عراق برای برگزاری انتخابات قدردانی و بر هماهنگی با مراکز عراقی در این زمینه تأکید کرده است.

الصحاف اعلام کرده بود که عراق در پی فراهم آمدن هیئتی قدرتمند با هماهنگی دفتر سازمان ملل برای حمایت از تلاش‌ها برای موفقیت روند انتخابات و اجرای آن در موعد مقرر با راه‌اندازی استراتژی گسترده برای آگاه‌سازی مردم درباره اهمیت انتخابات است.

«فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق در 11 فوریه 2021 در نامه‌ای خواستار نظارت بین‌المللی بر انتخابات عراق شده بود.

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق هم 75 دعوت‌نامه به سفارت کشورهای عربی و خارجی و سازمان‌های بین‌المللی برای نظارت بر فرآیند انتخابات عراق ارسال کرده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم